İletişim kuramamak

bayangamzeli

Üye
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2023
108
28
24
Güzel hanımlar merhaba, psikolojim çok bozuk ilaç kullanıyorum 6 aydan beri 8-9 sene önce baya bir ilerledi kendimi ifade edememeye başladım insanlara. Hep içim de kaygı korku Allah'a dua ediyorum ama ibadetlerimi 1 gün yapsam 2 ay boş duruyorum ne olacak halim zaten sosyal fobi hastaligim var üzerine gidiyorum iyilesemiyorum, aileme karşı güvenim yok bayram geliyor kimseyi telefonla arayamıyorum konuşacak hiç bir şey gelmiyor aklıma... Hiç bir şey yapmak istemiyorum herşeyden hemen sıkılıyorum hiçbirşey mutlu etmiyor birde arkadaş edinemiyorum başkalarının yanında hep kasılıyorum rahat cevabımı veremiyorum bana mesela bir soru sorulsa sorudan çok ne cevap vereceğime odaklanıyorum içimden ya cevabımı beğenmezse ya benim yanımdan gitmek isterse benimle bir daha konuşmak istemezse diye korkuyorum kimse yanıma gelmiyor sıkıcı olduğumu düşünüyorum kimseyle uzun sohbet kuramıyorum hep nasılsın nasılsın ki onları dinlesemde konuştuklarını algılayamıyorum anlayamıyorum o an çok heyecanlıyım neden böyleyim bilmiyorum hiç düzelemeyecek miyim acaba 8-9 seneden beri böyleyim?

Güzel hanımlar merhaba, psikolojim çok bozuk ilaç kullanıyorum 6 aydan beri 8-9 sene önce baya bir ilerledi kendimi ifade edememeye başladım insanlara. Hep içim de kaygı korku Allah'a dua ediyorum ama ibadetlerimi 1 gün yapsam 2 ay boş duruyorum ne olacak halim zaten sosyal fobi hastaligim var üzerine gidiyorum iyilesemiyorum, aileme karşı güvenim yok bayram geliyor kimseyi telefonla arayamıyorum konuşacak hiç bir şey gelmiyor aklıma... Hiç bir şey yapmak istemiyorum herşeyden hemen sıkılıyorum hiçbirşey mutlu etmiyor birde arkadaş edinemiyorum başkalarının yanında hep kasılıyorum rahat cevabımı veremiyorum bana mesela bir soru sorulsa sorudan çok ne cevap vereceğime odaklanıyorum içimden ya cevabımı beğenmezse ya benim yanımdan gitmek isterse benimle bir daha konuşmak istemezse diye korkuyorum kimse yanıma gelmiyor sıkıcı olduğumu düşünüyorum kimseyle uzun sohbet kuramıyorum hep nasılsın nasılsın ki onları dinlesemde konuştuklarını algılayamıyorum anlayamıyorum o an çok heyecanlıyım neden böyleyim bilmiyorum hiç düzelemeyecek miyim acaba 8-9 seneden beri böyleyim?
uzmandan destek alma imkanım var mı

Sosyal fobi hastalığının sebebi yetersizlik duygusuymuş.Bu da çoçukken bize yapılan davranışlar söylenen sözlerden kaynaklanıyormuş.Biz de yeterli olursam insanlar bizi sever yeterli olursam arkadaşım olur şeklinde düşünüyoruz.Bilinçaltı olumsuzu işleyemiyor.Yaşağdığımız olumsuz tecrübeliyim hep aynı şeyler olacak şeklinde algılıyor bilinçalt
Bende de var uzamandan destek alıyorum.Benim daha çok topluluk önünde konuşmaktan sunum yapmak vs.Ama önceki zamanları şöyle bi hatırlıyorum o zamanlar cafeler yeni yeni açılıyordu.Ablamın yanına gitmiştim seni de vadeye götüreceğim şöyle böyle diye anlatmıştı.Ben hep düşünmüştüm ne yapıcam vs diye.Halbuki ne kadar basit bi şey .O durumları zamanla aştım .Örneğin Cafe ye gide gide.bu anımı şu an hatırladım mesela sana yazarken.Dmeek istediğim bazı şeylerin de üstüne gitmek lazım tabi uzman desteğiyle .geçmişte telefonla konuşurken bende çekiniyordum zamanla aştım konula konuşa.Şimdi uzman desteği alıyorum ne kadar büyütmüşüm her şeyi diyorum.Emdr yapıyor hoca.Beni yetişkin dönemimde en çok rahatsız eden topluluk önünde konuşmak ,ilgi odağı olmak (düğünde oynamak gibi) yeni tanıştığım biriyle rahat konuşamamak.En çok bunlar rahatsız ediyordu.ama ergenlik vs baktığımda as önce yazdıklarımı da hatırladım.Şu an çok saçma geliyo ama o zamanlar beni çok etkiliyordu

X