Gelinlik Modelleri Karar vermesi zor... Gelinlik kesimi? Verev mi düz mü?

marmela

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2013
158
159
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle uzun yazdığım için üzgünüm ama içinde belki sizin de kafanıza takılmış olan bazı sorular olabilir.

Benim daha on ay kadar zamanım var. O yüzden şu an sadece piyasa araştırması yapıyorum. Bu işten anlayanlarınız fazlaca olunca bir kaç fikir danışayım dedim.

Öncelikle belirtmem gereken bir şey var: Huysuz ve gıcık derecede mükemmeliyetçi ve kalite saplantısı bir insanım ama bir gelinliğe de 3500-4000TL para vermeyecek kadar da tutumlu/cimriyim artık hangisini tercih ederseniz :) Azıcık dikiş prensiplerinden de anlıyorum, kimsenin görmediği dikişlerdeki en ufak bir potluk bile gözüme takılıyor. Ya da pantolon paçasının dikişi yanda olması gerekirken yanlış kumaş kesiminden dolayı öne dönüyor. Kimse farketmiyor ama ben farkediyorum ve sinir oluyorum :)

Yani işim bayağı bir zor.

Türkiye'de çeşitli kalitede moda evlerine diktirilmiş pek çok gelinlik örneği gördüm. Evlenmeye karar verdikten sonra her gittiğim nikahta ve düğünde daha bir alıcı gözle inceleme yapmaya başladım :) Ne kadar çok para verirseniz o kadar kaliteli iş çıkıyor. Hatta uçuk fiyata mükemmel kalite kumaşa dikilmiş, dikişleri mükemmel örnekler de gördüm ama hepsinde aynı sıkıntı vardı:

1 - İyisi de kötüsü de gelinliği bir türlü istendiği şekilde bedene oturtamıyor. Hep bir "idare ettirme" durumu var. Göğüsler, omuzlar sıkıntı. Gelin azıcık hareket etse gelinlik tamamen yerinden oynuyor. Hele bir tane gördüğüm tam bir faciaydı. Kızcağız stresten bir kaç kilo vermiş düğünden önce (ehh terziler bunun "çok normal" olduğunu benden iyi bilir herhalde). Göğüs altı bel kısmı bolluktan bir türlü oturmamış, kat kat kırış kırış. O da kilo verdiğinden şikayet etti içimden "yazık olmuş" dedim. Çünkü gelinliğin arkadan fermuarlı/düğmeli falan olduğunu sanmıştım. Oysa ki bağcıklıymış ama çok maharetli terzi 1-2 cm daha sıkma payı bırakmadığı için gelinlik kızcağıza bir beden büyük! Zaman kalmadığı için son bir tadilat daha yapılamamış, kız onu öyle giydi..

2- Aslında birinci sorunun sebebi de bu: Terziler genellikle çok sabit fikirli, yeniliklere kapalı. Öneri sunulduğunda "o iş öyle olmaz" deyip kestirip atıyorlar. Tarif ettiğiniz gelinliğin "tam da tarif ettiğiniz gibi" olması için onlarla savaş vermeniz, onları ikna etmeniz gerek. "Kabarıklığını beğenmedim" demek gibi bir seçeneğiniz yok çünkü cevap olarak "gelinlik böyle olur, bunun altına bunları şunları dikince bu da mecburen böyle oluyor, başka türlü olmaz". Bahaneler, bahaneler... Tabii bunlar benim başkalarından duyduklarım sonucu vardığım noktalar. Sizin deneyimleriniz de böyle midir, yoksa haksızlık mı ediyorum??

Sonuç: En son gördüğüm yaklaşık 4500 TL'ye malolmuş Pronov... replikası: Dikişler çok muntazam. Kumaş kalitesi şahane, en iyisinden. Gelin manken gibi kıpırdamadan durunca gelinlik de muhteşem ama kollarını havaya kaldırdığı anda bile bütün büyü bozuluyor. Sürekli bir kol, omuz, yaka düzeltme durumu. Hani aynı kalçaya ve bele iyi oturtulamayan mini eteğin yürüdükçe yukarı tırmanıp sinir etmesi gibi.. "mini etek öyle olur" değil efendim. Çok orantısız bir vücudunuz yoksa eğer, kesimi bozuk, kötü dikilmiş etek belden yukarı çıkar.

Bense önümde 10 ay gibi uzunnnnn bir zaman varmış gibi görünse de sanırım yavaş yavaş ne istediğimi şu sıralar netleştirmem gerek diye düşünüyorum. Bu yüzden fikirlerinize ihtiyacım var.

Başlıkta da bahsettiğim sorulara gelince:

Hayatımda hiç gelinlik denemişliğim falan yok. Hiç anlamam. Zaten modeline bile karar da vermedim ama kalitesinin de Pronov.. dan aşağı kalmasını istemiyorum çünkü gözümle gördüm. Maddi olarak altından mümkün değil kalkamam.. Bir de modellerini beğendiğim Demetri... diye bir marka var. Kalitesi ve fiyatları nasıl acaba??

Diktirmeye kalkarsam eğer bilmem gereken bazı şeyler var:

Örneğin beğendiğim bir kaç model yazayım size ve neden bahsettiğimi daha iyi anlayın:KK43:özellikle aralara nokta koyuyorum ki boşuna aramalarda çıkmasın :) ) Lacin.ne (bunu gerçekten beğendim), Land.ra, Lar.y, Laber.ne (bunun da göğüs kesimi ve işlemesini çok beğendim)

Kumaşa "tül" denmiş ama ben Türkiye sınırları içinde hiç bir gelinlikle böyle yumuşak ve dökümlü görünümlü tül görmedim, yurtdışında da görmedim :) Benim cahilliğim olabilir tabii ama şifon bile derdim de asla tül demezdim.

Soru: Bu gelinlikler verev midir? Evet görmeden bilemeyiz tabii ama belki de "gelinlikler genellikle verev olur" diye bir kural varsa genelleme de yapabiliriz :)

Terziler buna dikkat eder mi? Kumaşı ben alıp götürmüş bile olsam, bana verev ölçü verir ama kendisi düz çalışır. O zaman hem gelinlik bir şeye benzemez hem de bir nevi kandırılmış gibi olurum çünkü kalan kumaşın yarına "kullandım" deyip el koyabilir. Çok mu fesadım? Her türlü olasılığı düşünmem gerek :)

Bana kalsa, söylediğim modelleri terzi olduğunu iddia eden herkes rahatlıkla dikebilmeli.. O kadar da iddialı değil. Ama temiz işçilik istiyor çünkü en ufak bir hatayı bile gösterecek türden modeller. Bir de işte bedene (özellikle göğüslere) oturtma hikayesi var ki en beceremedikleri şey.

Ve de etek olayı. "Gelinlik böyle olur, seninki aynı gece elbisesine benziyor!" diyerek illaki kazık gibi tül kullanıp ya da kabarıklık vermeye çalışıp beni deli ederler mi?

Boncuk işlemesini kafalarına göre yapmaya kalkarlar mı?? Örneğin ben sevdiğimi söylediğim iki modeli "boncuklu olmalarını" değil, boncuklarının yaprak - dal şeklinde tasarlanmış olmasının zarafetini sevdim :)

Bu kadar şeyin üzerine, deneyimlerinize dayanarak bana şöyle diyebilirsiniz:
"Sen çok fazla takıntılısın, çok fazla ince eleyip sık dokuyorsun."
"Bir replikadan asla orijinalinin kalitesini beklememelisin"

vs. vs.

Aklımda bir de şöyle çılgın bir fikir var:

Yurtdışında bazı sitelerde bilindik tasarımcıların gelinliklerinin teşhir/deneme ürünlerini satıyorlar.

Örneğin yine Pronov..dan örnek verecek olursam: 1500 - 2000$'a olan da var ama kendi bütçemi düşünürsem 750-1000$ arası olan da var. Beden denemesini Türkiye'de yapması zor çünkü genellikle geçen sezonun ürünleri oluyor. Ama üç aşağı beş yukarı bir beden seçip de, bir büyüğünden sipariş etsem, burada da üstüme göre tadilat yaptırsam çok mu riskli olur? Çok mu çılgın bir fikir??

Düzgün olması şartıyla ikinci ele karşı değilim ama istediğim modeller Türk insanı için fazla "sıradan - gösterişsiz" olduğundan ikinci el olarak da bulabileceğimi hiççççç sanmıyorum. Yurtdışından ikinci el ise asla almam çünkü eteğinin yırtığı pırtığı, lekesi, gözle görülmeden asla karar verilemez.

Söylemek, fikir alışverişinde bulunmak istediğim konular bunlar. Eğer buraya kadar okuyabildiyseniz, uzun yazdığım için üzgünüm ama gerçekten teşekkür ederim. Çevremde birilerinin dikim konusunda çok deneyimli "XXX Abla" olarak tanıştırmak istedikleri bir sürü insan var, özellikle de bunlar erkek tarafından olunca o kişiler için hiç rahat atıp tutamam :) Birileriyle gerçekçi olarak iletişim kurmam gerekiyordu :)

öncelikle hayırlı olsun arkadaşım. inşallah gönlüne göre olur her şey. malesef seni bu konuda aydınlatamayacağım çünkü ben de senin kaybolduğun dipsiz kuyuda kaybolmuş durumdayım :KK14: dediğin modellere baktım, haklısın bu modellerin ikinci ellerini bulabileceğini zannetmiyorum. ancak niyeyse sanki kabarık olmayan gelinliklerin dikimi, kabarık gelinliklere görece kolay olabilir gibi geliyor bana. gelinlik için kesinlikle kurumsallaşmış modaevlerine gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. tutumluluk/cimrilik bugünde bir kenara bırakılmalı. çünkü bu kıyafeti yalnızca bir gün içinde bir kaç saat giyecek olsanda, onun parasıyla başka bir ihtiyacını karşılayabilecek olsan da, hayatta satın aldığın hiçbir şeyin anısı ve mutluluğu bunun kadar ölümsüz olmuyor. ben de böyle düşündüğüm için ice eleyip sık dokuyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum :KK14: henüz hiç modaevi gezmedim fakat dediğin gibi kalıplaşmış cümlelerle karşıma çıkacaklar diye korkuyorum. ben şahsen kabarık bir gelinlik istiyorum ancak asla ve asla tarlatan giymek istemiyorum, buna göre dikilmesini istiyorum. nişanlığımı diktirdiğim modaevine güveniyorum ancak başka yerlere de bakmak istiyorum fikir amaçlı. bence pronoviastan randevu al, bir kumaş kalitesi vs gör. biraz bilgilen hayal tül ne ingiliz tül ne fransız danteli nasıl olur vs vs.. ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum. bir kaç model de beğendim ordan: odet.te ve orc.e ama daha klasörümde neler var neler kafam çok karışık :KK14:

Arkadaşım, selamsız sabahsız bir şekilde mesajıma başlıyorum çünkü ilk söylediğin gelinlik de güzel ama ikinci gelinliği görünce gerçekten de "vaayyyyyy muhteşemm!!" dedim, dilim tutuldu :)

Ama öyle riskli bir model ki, onu muhteşem yapacak olan da rezil edecek olan da malesef terzi ve bu kişinin gerçekten çok dikkatli seçilmesi gerekiyor böyle bir model için. Zormuş gerçekten bu da :)

Bense yukarıdaki uzunnn mesajı yazdıktan sonra yöntem arayışlarına devam ettim ve bir konuya daha yazmıştım direk oradan gereksiz yerleri çıkararak kopyalayayım:

Bazı tasarımcıların muhteşem görünen gelinliklerinin mankenler değil de gerçek insanlar üzerinde nasıl durduğunu görmek için bol bol (genellikle yabancı) forumlar geziyorum. Şimdiye kadar faydasını gördüm size de tavsiye ederim.

Edindiğim izlenimlere göre, kusurlarınız ne olursa olsun, kendinizi kalıplaşmış modellerle ve önyargılarla kısıtlamak yerine canınız ne istiyorsa onu seçin, deneyin ve giyin. Tabii burada önemli noktalar var: Gelinliğin kaliteli olması ve gerçekten de bedeninin size tam uyması.

Bahsettiğim forum ise weddingbee ama google kullanarak bir sürü başka yere de ulaşılabiliyor. Eleme yaparken çok faydalı.

Çok beğendiğim modelin gerçek insan üstünde o kadar da hoşuma gitmediğini farkettim :) Boncukları plastik, şıkır şıkır. Benim için biraz "rüküş" gibi. Manken üstünde daha ağır ve sade duruyordu...

$dsdaasda.jpg

Daha ne modeller var böyle hayalleri yıkan cinsten :) Mağazaya/moda evine vs. gidip deneyip zaman kaybetmeye bile değmez. En azından deneme aşamasına kadar bile bayağı bir eleme yapmak lazım ki en son derdimiz bizim üstümüzde nasıl duracağı olsun.

O senin beğendiğin harika modele gelince. Malesef onu bulamadım :) Ama aynı eteğe sahip başka modelinkini buldum: Leiben

$dress4.jpg $leiben.JPG $mydres2.jpg

Bu etek gerçekten hoş. Gerçek modeldeki göğüsteki kuş tüyleriyle beraber gerçekten güzel olacaktır :) Çünkü kuş tüyü göğüslü başka bi modeli görüp duruşunu çok beğendiğimi hatırlıyorum ama artık başım döndü o yüzden modelin adını bile hatırlamadığım için resmini de eklemiyorum :)

İlk örnekteki "saten" olayı ise biraz korkutucu. Çünkü gördüğüm hiç bir saten örneğin katalog versiyonu ile uzaktan yakından alakası yok. Hiç biri malesef o resimdeki gibi düpdüzgün ütülü ve kalıp gibi durmuyor. Özellikle modelin arka etek çıktıktan sonra geri kalan hali, bildiğimiz ışık yansıyınca bütün dikişlerin göründüğü bir saten elbise halini alacaktır. Tabii terzi kumaşın yönünü falan dikkatli ve doğru kullanırsa asla yansıma da olmaz. ama ŞANS!! Işık altında görmeden bilemeyiz.

Güzel mi? Güzel tabii ama dediğim gibi saten etek illa ki kırışık duracaktır :) Canlı örnekler üzerinde görerek sevip sevmeyeceğinize siz karar vereceksiniz :) Sonuçta bu modeller seviliyor ve üretiliyor... Ben beğenmezsem, ben tercih etmem. Başkası sever ve giyer :)

Saten konusunda verecek tiyom var ama :) Bizim Türk insanı genelde tüllü müllü modeller sevdiği için saten gelinlikler Vakko Outlet gibi mağazalarda seri sonu olarak makul fiyatlarda (1000-2000 değil tabii :) "makul fiyatlarda" ) çok rahat bulunabiliyormuş (diye duydum -doğru olmasa bile arayıp sormaktan bir kayıp olmaz).

Kendim içinse ne istediğimi hala bilmiyorum. Nasıl olsa zaman çok deyip elalemin gelinliklerine bakıp onları beğenmekle meşgulüm :) Aslında bu da iyi bir şey çünkü fikrim oluşuyor ve gelişiyor. Nasıl bir şeyin içime sineceğini keşfediyorum. Meğer gerçekten çok cahilmişim :) Aynı bir kıyafeti askıdayken beğenmeyip, ilgilenmeyip de arkadaşımızın üstünde görünce "aaa bu çok güzelmiş ya!" demek gibi :) Zamanın varsa tavsiye ederim.

E bir de, kolay gelsin ve bol şans :)

Son düzenleme:
arkadaşım biraz yoğun günler geçiriyorum konuna cevap yazamadım kbakma :) bak ben bir de şu gelinliği beğeniyorum:

$165.jpg

ancak burda da saten etek var. şimdi düğün günü kalk bu gelinliği kuaförde giy sonra evden çık 30 km yol yap arabayla düğün yerine git vs.. haklısın bu etek böyle durmaz :KK14: bunun misafir dolaşması, dans etmesi vs.. haklısın yani. kaldı ki bunlar gelinlik dikildikten sonraki oluşacak problemler bakalım istediğimiz gibi dikebilen biri bulacak mıyz :KK1: paylaştığım 3 gelinlik modelinden 2si saten ve sade fakat sanma ki ben süslü gelinliklerden hoşlanmıyorum :KK1: arşivimde o kadar çok gelinlik modeli var ki! her telden çalıyorum valla. kısadan hisse ben de senin gibi henüz ne istediğime karar verebilmiş değilim. ocak ayında ise gelinlikçi gezmeyi düşünüyorum bakalım hangi model bana gidecek biraz gidip üzerimde deniyeyim dimi ama :KK16:,
sana da bol şans arkadaşımm her şey gönlünce olsun :KK16:

dantel, dantel, dantell. fransız dantelli bir gelinlik istiyorum ama hala nasıl bir model olacağına karar vermiş değilim :KK43:

X