Aile Planlaması Kızlar çok acil yardıma ihtiyacım var

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
ve şuan benim adetim keser mi bundan sonra ne yaşarım ne yapmam lazım kullanan biri olarak bilgi verirseniz çok sevinirim
1 tanesi koruyuculuk sağlamaz. Yani şu an gebelikten korunmuyorsunuz. Korunabilmeniz için ilacı bir periyod halinde almaniz gerekir..

Tek 1 hap size çok fazla yan etki de yapmaz.

Adetinizi de etkileyeceğini sanmam.

Yani tek 1 hap hiçbir sey yapmaz. Olumlu ya da olumsuz olarak.

Ben hala farklı bir yöntemle korunuyorum. Gebelik hikayem yok. Fakat doktor kontrolöründeyim. Baktığı zaman gayet sağlıklı olduğumu ve gebeliğe engel bir durumum olmadığını söylüyor
.bunun yanında kullanan ve şu an hamile olan bir arkadasim var..
.aslinda söyle oluyor.

Mesela beni ele alalım. Ben bir hastalik sahibiyim ve hamile kalmam mümkün değil. Fakat bundan haberim yok. Evleniyorum doğum k. Hapi kullanıyorum. Sonra hapı birakiyorum. Ama hamile kalamiyorum ve bunu da hapa bağlıyorum. Bircok vaka böyle oluyor...

Doktora gitmek. Doktor tavsiyesi almak varken... neden birinin ötekinin dediklerine kulak asayim ki..
Bu ilaclarin böyle bir etkisi olsa dunya nüfusu yari yariya azalirdi
haklısınız. bende mantık olarak şöyle düşündüm sonuçta ben bu hapı kullanıyorum ve ilişki esnasında olması muhtemel olan bir hamilelik engelleniyor. hap bunu benim yumurtalıklarımla bir şekilde oynayarak yapıyor ve hasar görüyor hormonel olarak bir bozukluk yaşıyorum. ve hamile kalma kararı aldığımda yumurtalıklar hasarlı olduğu için hamile kalamıyorum. evet yanlış yada saçma olabilir ama aynen böyle düşündüm. şuan içim daha rahat en azından

ve şuan benim adetim keser mi bundan sonra ne yaşarım ne yapmam lazım kullanan biri olarak bilgi verirseniz çok sevinirim
Bana sorulmamış ama cevap veresim geldi. Reglinizin kanama yoğunluğunu ve gün sayısını azaltabilir. Hemen açıklayayım çünkü yumurtladığımız zaman rahimde yumurtanın tutulma ihtimaline karşı rahim duvarları kalınlaşır. İlacın etkisi zaten rahim duvarlarını kalınlaştırmamak ve yumurtanın döllense bile tutulma ihtimalinin kalmamasını sağlamak bu şekilde de hamilelikten korunuruz. Bu nedenle de regl kanamaları önceki gibi olmaz.
İlacı kullanmaya devam edecekseniz her gün aksatmadan genelde aynı saatte almanız gerekiyor. Unuttunuz diyelim aynı gün içindeyse hemen içmelisiniz. Gün atladıysanız her ilacın içerisinde gelen charta bakarak ne yapacağınızı bulursunuz.

kızlar iyi akşamlar benim kendimce önemli olan bir sorunum var bilenlerden yardım istiyorum lütfen esirgemeyin
benim haftaya salı günü nikahım var. haziranda da düğünüm var tabi bu durumlardan ne olur biter bilemiyorum ama salı günü nikah kesin. nikah için sağlık raporu alırken sağlık ocağı bana microgynon adlı bir doğum kontrol hapı verdi ve adetin ilk günü başla dedi şimdiden başlaman lazım dedi. bende bilemedim ne yapacağımı. hadi bebek olmaz falan diyolar ya çok kararsız kaldım ama bu sabah adet gördüm ve hemşire şimdiden başla dediği için yaklaşık iki saat önce ilk kez hap içtim. ama şimdi çok pişmanım keşke icmeseydim bilemedim sanki gecikirsem etkisi olmaz gibi düşündüm iciverdim bir anda. bidaha kullanmak istemiyorum aşka ama az önce içtiğim o hapin çok bir zararı olur mu sizce vücuduma hemen çok önemli bir etki eder mi lütfen yardımcı olun bana halbuki araştırmıştım yani ama bilmiyorum içtikten sonra çok büyük bir pişmanlık yaşadım
Ben 7 senelik evliyim tek bir kez bile doğum kontrol hapı kullanmadım senim tedirginliginin aynisini yasadim cunku herkesin agzindan bi laf cikti ama neden se insanlarin o kadar laf kargasinin arasinda kendimi dinlemek istedim. Icimden hicbir zaman icmek gelmedi. Prezervatifede asla guvenmedim hic. Spral taktirmaktanda korktum. Ben bu zamana kadar dogal yolla korundum geri cekilme yontemi. Oda esinin elinde iste. Mesela olduda kazayla geri cekilmedi bi anlik bisey zaten. Ertesi gün hapim var onu kullanmistim ben iliskiden hemen sonra ictigin zaman etki ediyor zaten. Ertesi gun hapi devamli kullanilan bir hap degil dedigim gibi kaza durumlarimda aliniyor sadece.

haklısınız. bende mantık olarak şöyle düşündüm sonuçta ben bu hapı kullanıyorum ve ilişki esnasında olması muhtemel olan bir hamilelik engelleniyor. hap bunu benim yumurtalıklarımla bir şekilde oynayarak yapıyor ve hasar görüyor hormonel olarak bir bozukluk yaşıyorum. ve hamile kalma kararı aldığımda yumurtalıklar hasarlı olduğu için hamile kalamıyorum. evet yanlış yada saçma olabilir ama aynen böyle düşündüm. şuan içim daha rahat en azından
Bu konularla yeni tanışmışsınız endişeli olmanız normal

Ben 7 senelik evliyim tek bir kez bile doğum kontrol hapı kullanmadım senim tedirginliginin aynisini yasadim cunku herkesin agzindan bi laf cikti ama neden se insanlarin o kadar laf kargasinin arasinda kendimi dinlemek istedim. Icimden hicbir zaman icmek gelmedi. Prezervatifede asla guvenmedim hic. Spral taktirmaktanda korktum. Ben bu zamana kadar dogal yolla korundum geri cekilme yontemi. Oda esinin elinde iste. Mesela olduda kazayla geri cekilmedi bi anlik bisey zaten. Ertesi gün hapim var onu kullanmistim ben iliskiden hemen sonra ictigin zaman etki ediyor zaten. Ertesi gun hapi devamli kullanilan bir hap degil dedigim gibi kaza durumlarimda aliniyor sadece.
tamda sizin gibi bende evlendikten sonra korunmak istemiyorum hala daha. ama nikah düğünden önce olucak bizim düğüne kadar olan süreçte korunmak istedim sadece. olurda hamile kalırsam yani bunu açıklamakla uğraşmak istemedim kimseye açıkçası

Prezervatife güvenmeyip ertesi gün hapına olan bu güveniniz gözlerimi yaşarttı.
Kondom %99 ertesi gün hapı yanlış hatırlamıyorsam ilk gün alınınca %84 koruma sağlıyordu. Daha sonraki günlerde alındığında ise giderek düşen bir koruma oranı var.
Ve tabiki geri çekilme bir korunma yöntemi değil ejekülasyon olmasa bile ilk gelen sıvıda da sperm bulunuyor düşük yoğunlukta olsa bile

Geri çekilme bir doğum kontrol yöntemi değil. Sakın öyle bi şey yapma.

Ilk ilişki deneyiminde kondom pek tavsiye etmem. Hani zararı olur diye değil. Kondom bazı hassas ciltleri tahriş edebiliyor. Bu sebeple bence ilk ilişkide kondom tercih etme.

Bi de bu hapların almaya başlayınca her gün aynı saatlerde alman gerek. 1 tane unutmak demek koruyucu etkisinin zayıflaması demektir.

Bu hapların tek 1 tanesini almak koruyucuyu sağlamaz. Ama bir düzen içerisinde hepsini icip 1 gün icmemek koruyuculuğu kaybettiriyor . Bu sebeple 2. Bir koruma yöntemi gerekiyor.
.ilaca geç baslamaniz durumunda da 2.bir koruma yöntemi gerekir.

Merhaba, bu bir korunma yöntemi değil, şuanki durumda uygun bir öneri olmaz. Çünkü geri çekildiği takdirde bile gebelik ihtimali vardır, bunun sebebi de eşinizde ilişki esnasında salgılanan zevk suyu denilen sıvıda da belli oranda sperm bulunur, bu de oran yüksek olmasa dahi gebe kalmak için yeterlidir. Elbette bu şekilde gebe kalmamış olabilirsiniz, fakat boşalma durumu olmasa dahi gebelik ihtimalinizin olduğunu bilmeniz gerekir. Her ne kadar çiftlerce çok tercih edilen bir yöntem olsa da bilimsel açıdan bir korunma yöntemi olarak değerlendirilmemektedir. Sevgiler❤️

Geri çekilme bir doğum kontrol yöntemi değil. Sakın öyle bi şey yapma.

Ilk ilişki deneyiminde kondom pek tavsiye etmem. Hani zararı olur diye değil. Kondom bazı hassas ciltleri tahriş edebiliyor. Bu sebeple bence ilk ilişkide kondom tercih etme.

Bi de bu hapların almaya başlayınca her gün aynı saatlerde alman gerek. 1 tane unutmak demek koruyucu etkisinin zayıflaması demektir.

Bu hapların tek 1 tanesini almak koruyucuyu sağlamaz. Ama bir düzen içerisinde hepsini icip 1 gün icmemek koruyuculuğu kaybettiriyor . Bu sebeple 2. Bir koruma yöntemi gerekiyor.
.ilaca geç baslamaniz durumunda da 2.bir koruma yöntemi gerekir.
daha açık şu şekilde sorayım. bu aksam ilk hapı aldım. bundan sonrada her akşam aynı saatte olmak üzere alsam mesela, salı günü nikah var salı akşam yada Çarşamba akşamı gibi bir birliktelik yaşanırsa ek bir korunma gerekir mi yoksa yeterli mi bir arkadaşta ilk kullanımdan itibaren etki ettiğini yazmıştı az önce çünkü

Yani siz bu arkadaşa geri çekilmeyi bir korunma yöntemi olarak tavsiye ettiniz öyle mi?????

Yanlışı tavsiye etmeniz doğru mu sizce?

Yani bazı şeyleri acikca yazmak istemiyorum ama... ilişkinin başından itibaren gelen sıvılarda sperm var ve hepsi gebeliğe sebep olabilir.

E konu sahibi arkadas zaten tecrübesiz. Bunlardan haberi bile yok.

Eminim müstakbel eşi de iliski esnasinda yeterince dikkat edemeyecektir.

Konu sahibi arkadasın da müstakbel eşinin de ilk gecesinde bu şekilde stres altında iliskiye girmesi oldukca sagliksiz bir başlangıç olacaktır.

Ve son olarak... Doğum kontrol hapları ertesu gün haplarından bin kere daha masumdur.

Düşünsenize doğum konrol haplarının 1 ayda yaptığını ertesi gün hapları birkac saat icinde yapıyor. Ve yan etkileri cok daha fazla

Son düzenleme:
daha açık şu şekilde sorayım. bu aksam ilk hapı aldım. bundan sonrada her akşam aynı saatte olmak üzere alsam mesela, salı günü nikah var salı akşam yada Çarşamba akşamı gibi bir birliktelik yaşanırsa ek bir korunma gerekir mi yoksa yeterli mi bir arkadaşta ilk kullanımdan itibaren etki ettiğini yazmıştı az önce çünkü
Normalde adetin ilk günü baslamak gerekir . Senin adetinin ilk gününde başlamış olman lazım.

Ama sana eczaneden verilen ilaçta bu süre ile ilgili daha iyi bilgi verilir. Oraya bak ne yaziyor diye

Bi de genek olarak ilk ay ekstra bir yöntem tavsiye ederler. Çünkü bu haplar genelde ilk ay istenen düzeyde koruyamamış olabiliyorlar.

Ama bu nedir diyelim. Bu hapların koruyucuk oranı yüzde 96 ise... ilk aylarda koruyucuk orabı yüzde 93 gibi olur.

Yani yine de korur. Ama aylarca kullanımda cok daha iyi korur.

Adetinin 2. Günü basladiysan ek bir yöntem gerekir..

Bazı haplar ilk kullanimda etki edebilir. Fakat benim kullaniklarimin hiçbiri ilk kullanimdq koruyuculuk sağlamıyordu.

Sendeki ilacın recetesine ne yazıyor. Onemli olan bu

Yani siz bu arkadaşa geri çekilmeyi bir korunma yöntemi olarak tavsiye ettiniz öyle mi?????

Yanlışı tavsiye etmeniz doğru mu sizce?

Yani bazı şeyleri acikca yazmak istemiyorum ama... ilişkinin başından itibaren gelen sıvılarda sperm var ve hepsi gebeliğe sebep olabilir.

E konu sahibi arkadas zaten tecrübesiz. Bunlardan haberi bile yok.

Eminim müstakbel eşi de iliski esnasinda yeterince dikkat edemeyecektir.

Konu sahibi arkadasın da müstakbel eşinin de ilk gecesinde bu şekilde stres altında iliskiye girmesi oldukca sagliksiz bir başlangıç olacaktır.

Ve son olarak... Doğum kontrol hapları ertesu gün haplarından bin kere daha masumdur.

Düşünsenize doğum konrol haplarının 1 gada yaptığını ertesi gün hapları birkac saat icinde yapıyor. Ve yan etkileri cok daha fazla
Tavsiye olarak degil tabiki asla ben nacizane kendimden ornek verdim hani bu zamana kadar bi sorun yasamadigim icin. Konu sahibi hapta tedirginlik yasadigi icin bende ayni sekilde tedirginlik yasamistim tercihimi belirttim. Hala da neden se tedirginlik yaşarim sebebini cidden bilmiyorum ama nedense icim inanilmaz sıkıliyo diceksinki abartmayin bunda bisey yok herkes kullaniyo evet bende biliyorum kullanan bi cok arkadasim var herkes kullaniyo cok normal ama sıkıntı bende. Bilemiyorum belki bi kadin dogum uzmanina gidip kullanabilirim artik cesaretlenmem gerek bu konuda 2 tane evladim var cok sukur 2 side isteyerek oldu. Bu saatten sonra dusunmuyorum aerik hic dusunmedigim icinde baslamam gerek sanirim

Bircok dkh var piyasada. Hepsinin düzeni farklı farklı. Ilk kullanımda etki edeni ben bilmiyorum. Ama vardır illaki.

Bazıları 28 gün içiliyor.

Bazıları 21 gün içiliyor. 1 hafta ara sonra tekrar başlanıyor .....sendeki ilacı oku. Onda ne yaziyorsa o şekilde kullan

Bircok dkh var piyasada. Hepsinin düzeni farklı farklı. Ilk kullanımda etki edeni ben bilmiyorum. Ama vardır illaki.

Bazıları 28 gün içiliyor.

Bazıları 21 gün içiliyor. 1 hafta ara sonra tekrar başlanıyor .....sendeki ilacı oku. Onda ne yaziyorsa o şekilde kullan
Anladım benimki 21 günlük olan microgynon diye bir hap dediğiniz gibi 1 hafta ara veriliyor bittiğinde öyle yazıyor. o şekilde kullanayım o zaman bende en azından bir kaç aylık bir süre için

Anladım benimki 21 günlük olan microgynon diye bir hap dediğiniz gibi 1 hafta ara veriliyor bittiğinde öyle yazıyor. o şekilde kullanayım o zaman bende en azından bir kaç aylık bir süre için
ben de eylül ayında evlendim. temmuz’da microgynon kullanmaya başladım. geçen ay bıraktım. ben de hiçbir yan yetkisi olmadı. sadece hergün aynı saatte kullanmanız gerekiyor. koruyuculuğunun daha yüksek olması için. ben hep akşam 21:00’de almayı tercih ettim. 35 yaşın altındaysanız ve sigara kullanmıyorsanız korkmayın. daha önce başka bir hap denemiştim. çok baş ağrısı yaptığı için bırakmak zorunda kalmıştım. ama yeni jenerasyon doğum kontrol hapları düşük doz hormon içerdikleri için daha güvenli içiniz rahat etsin. microgynon da onlardan biri. ayrıca adet sancısı çekmiyorsunuz, kanama miktarı azalıyor. gerçekten çok güzel faydaları var. düzenli kullanımda rahim zarı ve bağırsak kanseri riskini de azalttığı yönünde çalışmalar var. ben cinsel isteksizlik yaptığı için bırakmak zorunda kaldım 😕 bana kalsa yıllarca kullanırdım.

ayrıca ilaca başladıktan 1 hafta sonra koruyuculuğu tam oluyor. ilk bir hafta ek yöntemle korunmanız yeterli.

X