Kocam ailesinden sevgi görmüyor ve arada kalıyor...

baldemir-53

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2016
24
5
39
Evlenmeden önce, kocamın hiçbir birikimi, evi arabası yoktu. 2000 TL maaş alıyor ve parasını ailesinin ev kredisine ve ev masraflarına veriyordu. Bana ilk annesinin yanında yaşamayı teklif etti, tabi ben kabul etmedim.

Biz kız tarafı olarak evi tamamıyla döşedik. Kaynanam eve bir halı bile getirmedi. Eve aldıkları bir bardak bile yok, erkek tarafının.
Düğünü yarı yarıya yapalım dedik fakat bi baktım, düğün gecesi kaynanam altınları bozdurup düğüne vermiş, benden habersiz... Altınlardan'da düğünün %30'u nu falan ödeyebildiler. Geri kalanını yine biz ödedik.
Evde yaptığımız nişan'da takılan altınları, ben kendi cebimden ödedim. Üstüne üstelik düğün günü için onları geri gönderip, tekrar onları takmış gibi yaptı kaynanam. Evlenirken kocamın ailesinin 50 TL bile maddi yardımı olmadı bizim için.

Evlenirken kocamın maddi durumunun olmadığını zaten biliyordum. Yaşımda geldiği için, bana da iyi davrandığı için bu süreçte kaynanamlara hiç ses çıkarmadık.
Fakat evlilik sonrası, bana hep kötü davranmaya başladı. Evine gidiyorum ne benim, ne kocamın suratına bakıyor. Kendi kızlarını öpüp kokluyor, kocamın suratına bile bakmıyor.
Ramazan'da gittiğimizde bilerek benim yemediğim yemeği yapıp beni aç bıraktı, sırf gıcıklık olsun diye.
Oysa benim ona hiçbir saygısızlığım ve edepsizliğim olmadı. Hep benimle iyi olmasını istedim, fakat benim ailemin köklü ve daha varlıklı olması onlarda hep bi kompleks oluşturdu.

Annem, ben evlendikten sonra kiraladığımız eve ve kaynanamlara yakın bir yere taşındı, hoşgeldine bile gitmediler anneme. Kira'da oturuyorum, kendi oğlunun ev almasını bile istemiyor.
İnsan bi inşallah ev alırsınız falan der. "Bu devirde ev almak çok zor.. " diyor. İnanın ev alsak kıskançlığından çatlar. Oysa ben zaten istesem, zaten ailem evlerinden bir tanesini bana açar.
Kaynanam ne beni ne annemi arıyor. Eğer evine çağıracaksa, ya kocamı kendi arıyor, ya da eltiler kocamı arıyor. Beni olayın içine katmıyorlar.
Kocamıda yarış atı gibi kullanıyorlar. Ama hiç sevgi göstermiyorlar. Sürekli parasını sömürmeye çalışıyorlar. O bunun farkında bile değil onlara karşı sevgisinden dolayı.

Kocama öyle bir ilgisizler ki, kocam sürekli benim ailemle gezmek, onlara misafirliğe gitmek istiyor. Neden ?
Çünkü benim akrabalarım kocama çok yakın ilgi gösteriyorlar. Bizim Karadeniz'de kültür böyledir.
Ama onlarda tam tersi. İşleri düşmese kocamı aramıyorlar bile. Kızım aç mısınız, gelip yemek yapalım falan 0.
Öyle bir noktaya geldik ki ölsek umurlarında olmayacak kaynanamın.

Eşim sadece evin kirasını ve faturalarını ödüyor. Evin tüm gıda vb. masraflarını ben karşılıyorum.
Kıyafet, pazar alışverişi için kocamandan 1 kuruş almış değilim. Evdeki tüm eşyaları biz aldık.
Ben o kadının çocuğunu evlendirmşken o kadın nasul beni sevmez anlamış değilim.

Yavaş yavaş tanıdıktan sonra; Kaynanam aslında, kendi evine gelin alıp oğlunun parasını yemeğe devam etmek istiyordu. Gelinini de oradan buraya yanında köle gibi gezdirecek, hizmetini yaptıracaktı.
Öyle olmadığı için bize hep kötü davranıyor.

Kocam ise hem bana, hem benim aileme çok iyi davranıyor. O da kendi ailesinin ona önem vermediğini, sevgi göstermediğini bizim ailemize girdikten sonra farketti. Akrabalarımın kendi oğullarına olan düşkünlüüğünü gördükten sonra iyice bunun farkına vardı. O da sürekli benim ailemle gezmek istiyor dediğim gibi.

Bunlar kaynanam ile ilgili sorunlardı.

Birde kocam ile benim ailem arasında bir takım sıkıntılar var. Bunun en büyük kaynağı aramızda ki kültür ve gelenek uçurumu sanırım.

Eşim Anadolu'da büyüp yetişmiş bir insan. Biz 60 yıldır İstanbulda'yız onlar daha 15 senedir İstanbul'dalar.
Ve biraz daha maço, biraz daha kırsal kültürde büyümüş. Hayata bakış açısı bizim ailemize göre biraz farklı. Sadece bu da değil. Üslubu, konuşma tarzı, konuştuğu konular falan da bize göre farklı.
Örneğin benim kuzenlerimle ayda bir toplanıyoruz ve her sefer birine gidiyoruz. Kocam her seferinde en ufak siyasi konuşmayı, hararetli ve küfürlü bir tartışmaya dönüştürüyor.
Bazen karşı tarafa kırıcı olabiliyor. Halamın oğluna gidip küfür derecesinde şeyler söyleyebiliyor. Ve gereksiz siyaset şeylerinden dolayı.
Onun dışında toplum içerisinde çatal bıçak kültürünü bile bilmiyor.
Nerede ne giyileceğini bilmiyor.
Ne zaman yıkanacağını, misafirliğe temiz giyinilip gidilir, temiz kokular sıkılır falan hak getire.
Kıyafet giymeyi bilmiyor. Anasını doyurmaktan, kendine bi pantolon bile alalamış. Evlenmeden önce işinde giydiği takım elbiselerle geziyordu. Bizim çiftliğimize bile piknik yapmak içni takım elbiselerle gelmişti.

Biz ise Karadenizliyiz. Bizde mesela Üniversite okumayan kimse yok.
Benim babam ise ticaretle uğraşan bir iş adamı, ve müzikle ilgileniyor.
Küçük erkek kardeşim ise mühendis. Sürekli yurtdışı gezilerine gidiyor, kendi jeep'i falan var ve iyi bir kazancı var. Kocamdan 10 yaş küçük olmasına rağmen ondan 3-4 kat daha fazla kazancı var.
Bundan dolayı bazen kardeşimi kıskanıyor, doğal olarak. Tabii kötü niyetle değil. Bazen kardeşimin yanında ona alttan alttan laflar ediyor. Yok eve bundan alsana, şöyle yapsana gibisinden.
Annemler, yengemler, teyzemler falan her hafta hep beraber dışarı çıkıp yemek yerler. Yurtdışı tatiline veya ege-akdeniz'e otellere giderler yaz-kış farketmeksizin. Biz böyle bi ortamda büyüdük. Böyle bi olay olduğunda, eşimin ailesi ve eşim çok kompleks yapıyor.
Mesala eşimi bu sene Bodrum'a götürdüm. 2 hafta kaynanam eşimin telefonlarına cevap vermedi, kıskançlığından.

Bana kaynanamın yaptıkları kötülükler yüzden babam ve kardeşim de kocama karşı,
bana belli etmeden cephe almış durumdalar. Bazen kocamın fakir aileden geldiği için, karısına ve kendilerine iyi davrandığını, menfaat için iyi davrandığını düşünüyorlar. Asıl amacının para olduğunu falan söylüyorlar.
Bana anlatmıyorlar bunları ama annem bana bahsetti. O da aslında beni verdiğine çok pişman. Kocamandan değilde kaynanamdan ötürü. Ama kocamında bazen bize uymayan davranışları, düşünceleri, hareketleri ailemi rahatsız ediyor.

Söyleyin size ben ne yapmalıyım. Defalarca kaynanamla ve eltilerime tartıştık. Kendi ailemle tartıştık.
Babam, gitme o zaman kaynanana, arayıp sorma, onlara mı ihtiyacın var, ne kaşınıyorsun diyor bana. Sevmiyorsa sevmiyordur, kimse gelinin sevmez diyor.

Peki ben ne yapacağım? KAynanam beni ve kocamı sevmiyor. Kardeşim ve babam, kocamadan hoşlanmamaya başlamışlar. Kardeşim keşke vermeseydik ablamı, çok acele ettiniz diyormuş.

Acaba yanlış bir evlilik mi yaptım ben ?

Son düzenleme:
Bence ailenizden önce siz zaten yanlış bir evlilik yaptığınızı düşünüyorsunuz. Satır aralarından ayıkladığıma göre kocanızın kompleksli, saf, fakir, görgüsüz, kıskanç, cahil olduğunu düşünüyorsunuz. Bu duygularla bir evliliğe nasıl devam edeceksiniz ki? Kocanızla ilgili söylediğiniz tek iyi şey "bana iyi davrandığı için evlendim" deyişiniz. Resmen kocanızdan utanıyorsunuz siz. Eşinizin ailesine sıra bile gelmez bu mevzuların içinde.

Ha bu arada maddi açıdan aranızdaki uçurumu bu kadar detaylı ve altını çizerek anlatmanız kocanız açısından çok aşağılayıcı olmuş. Siz bu farkı bilerek evlendiniz sonuçta. Ya bu farkı yok sayın, ya da ayrılın.

Bence ailenizden önce siz zaten yanlış bir evlilik yaptığınızı düşünüyorsunuz. Satır aralarından ayıkladığıma göre kocanızın kompleksli, saf, fakir, görgüsüz, kıskanç, cahil olduğunu düşünüyorsunuz. Bu duygularla bir evliliğe nasıl devam edeceksiniz ki? Kocanızla ilgili söylediğiniz tek iyi şey "bana iyi davrandığı için evlendim" deyişiniz. Resmen kocanızdan utanıyorsunuz siz. Eşinizin ailesine sıra bile gelmez bu mevzuların içinde.

Ha bu arada maddi açıdan aranızdaki uçurumu bu kadar detaylı ve altını çizerek anlatmanız kocanız açısından çok aşağılayıcı olmuş. Siz bu farkı bilerek evlendiniz sonuçta. Ya bu farkı yok sayın, ya da ayrılın.

Evet açıkçası düşünüyorum. Şimdi ki aklım olsa evlenmezdim. Ama kocam ile benim aramda sıkıntı yok. Aileler arasında var.

Kocam hem bana hem aileme iyi davranıyor. Söylediğiniz gibi beni utandırdığı hareketleri de oluyor. Toplum içerisine girmeden önce, sürekli onu uyarmak zorunda kalıyorum.
Zira kimse kocasının, amcaların dedelerin yanında küfürlü, argolu konuşmasını istemez.

30 yaşında, yaşımın ilerlemesi, çevre baskısı yüzünden evlenirken hızlı hareket ettim.
Bu konuları kocamla da konuşuyorum ve kendisi de bana katılıyor. Ailesinin ona sevgi göstermediğini, benim annemin bile ona daha yakın ve iyi davrandığını söylüyor.

Ama ben bunu kocamı aşağılamak için burada anlatmıyorum. Sadece, kadın arkadaşlarımın olayları daha iyi görüp, daha tutarlı analiz yapabilmesi için, detaylıca anlattım aradaki farkları.

Ay Can'ım ya çok üzüldüm ama sana değil o ezik gördüğün fakir Ada'ma yani hayat arkadaşına kocana sen biraz siz olmayı bilsen o egonu alta indirsen bence herşey yoluna girer jeep i olan kardeşine de saygılar bende de Porsche var kapışalım bi gün :işsiz:

Ay Can'ım ya çok üzüldüm ama sana değil o ezik gördüğün fakir Ada'ma yani hayat arkadaşına kocana sen biraz siz olmayı bilsen o egonu alta indirsen bence herşey yoluna girer jeep i olan kardeşine de saygılar bende de Porsche var kapışalım bi gün :işsiz:

Bence dalga geçmeniz hoş değil. Ben kocama zaten sahip çıkıyorum ve hep benim yanımda.

Kocamı ezik ve fakir görmüyorum. Çünkü zaten fakir.

X