Konut kredisi açıldı mı çekebilen var mı?

AyselSilahimiGetir

Kedilere aşık bir köle 🐈
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2022
1.326
3.195
Herkese selam, bugün eşimle bir ev bulduk 3.600.000₺ye ama bizim 1.200.000₺ye ihtiyacımız var. Sicillerimiz iyi bir problem yok ama bankalar 1 eylülde kredileri açacaktı açmadı. Bu durumda kredi miktarı yüksek kalıyor vermemelerinden çok korkuyoruz ve ödemeleri de çok yüksek.
Bankacı bir müşterime danıştım attığı mesaj ise şöyle:
Konut kredileri şuan kullanılabilir değil
Ya çok düşük miktarda yada çok yüksel faiz oranında (2.40 ile 4.50 Arası )
Ama birkaç hafta içerisinde kamu bankalarında 1.20 faiz 120 ay vadeli kredi kampanyası beklemiyor (ilk evim kredisi )
Üzerine kayıtlı ev olmayanlara özel kredi olacak.
Demiş.
Aranızda yakın dönemde konut kredisi çekebilen var mı ? Normalde beklemek istiyorum aslında başka çaremde yok zaten ama ev düşeş geldi kaçırmak istemiyorum:KK43: panik yaptığımda düşünemiyorum tutulu kalanlardanım sizce ne yapılması mantıklı? Beklemek mi ? yoksa çekebildiğimiz kredilere girip ailelere de kredi çektirip birleştirmek mi parayı?

Bende senin durumundayım arkadaşım. Ve bekleme kararı aldım. Bu bekleme olayı bizim için iyimi kötümü inan bilmiyorum. Hakkımızda hayırlısını diliyorum. Misal ben 800 bin çektiğinde 10 yıl tabi 2400 bin ödeme yapıcaktim. Bana çok geldi. Yine de siz daha iyisini bilirsiniz..

Bende senin durumundayım arkadaşım. Ve bekleme kararı aldım. Bu bekleme olayı bizim için iyimi kötümü inan bilmiyorum. Hakkımızda hayırlısını diliyorum. Misal ben 800 bin çektiğinde 10 yıl tabi 2400 bin ödeme yapıcaktim. Bana çok geldi. Yine de siz daha iyisini bilirsiniz..
Ay gerçekten Allah herkesin yardımcısı olsun. Durumlar çok kötü. Ev alıyorsun daha doğrusu almaya çalışıyorsun ödemesi dert, kira da oturuyorsun zammı ayrı ev sahibi ayrı dert her an ne olacağı belli değil.

Özel bankalarda yüksek faizle kredi veriliyor ama kriterler de ilk ev ve ikinci evi olanlar olarak kredilendirme oranlarını devlet belirlemiş. Misal ilk eviniz ise (eşiniz yada sizin aile hanesinde 18 yaş altı kişide de üzerinde ev olmaması koşulu aranıyor ) evin ekspertiz değeri 2-5 mio tl arası ise %50 kredilendirme mümkün.

X