KOSGEB HAKKINDA BİLGİSİ OLANLAR

Toprak111

""Yasanmayan yaslar""
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2017
5.037
6.529
Merhaba arkadaşlar, bir konuda fikir almak istiyordum. Kız kardeşim okumak istemedi bizde zorlamadık saygı duyduk. Annemle beraber KOSGEB e başvurup kredi alıp çocuk giyim mağazası açmak istiyorlar, böyle bir şey mümkün müdür acaba? KOSGEB hakkında bilgisi olanlar cevap yazabilir mi nasıl başvuru yapılıyor, ne şartlar aranıyor şimdiden teşekkür ederim🌸🌸

Öncelikle kosgebin eğitimine katılarak sertifika almaları lazım. Ben aldığımda eğitim bir hafta idi. Yaşadığınız şehrin işkur kurumunu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Hayır. Bi üretim, işçilik, tadilat bi hizmet olmalı ortada. Cocuk kiyafeti dikse olur. Ya da kuru temizlemeci falan. Kiyafetler icin onarim fln yapicam diye destegi alip sonra orda satış da yapabilir heralde el altindan :) en iyi ihtimalle yani.
Aynen, daha çok üretim amaçlı taleplerin projeleri onaylanıyor.

Kosgep te yeni bir fikir, bir akım, bir işçilik gibi yenilikler isteniyor.
Eğer sizin dediğiniz gibi ticaretle oluyor olsaydı, bugün hepimiz başvururduk.

Üreteceğiniz seyi projeye dökmeniz lazımdı en son, şimdi değiştimi bilmiyorum. Her ben şunu şunu yapicam diyene para veremezler.
Danışmanlar var onlardan bilgi alabilirsiniz

Son düzenleme:
Üreteceğiniz seyi projeye dökmeniz lazımdı en son, şimdi değiştimi bilmiyorum. Her ben şunu şunu yapicam diyene para veremezler.
Danışmanlar var onlardan bilgi alabilirsiniz
Anladım cabım çok tesekkür ederim annem sürekli bebek kıyafetleri örer diker o şekilde üretim olur mu diye düşünmüştük

Kosgep te yeni bir fikir, bir akım, bir işçilik gibi yenilikler isteniyor.
Eğer sizin dediğiniz gibi ticaretle oluyor olsaydı, bugün hepimiz başvururduk.
Annem oldu olası çocuk kıyafetlerş örer diker, eskiden de terziliği varmıştı kendi ürettiklerini satacak giyim mağazası aslında demek istediğim direk hazır değil

Hayır. Bi üretim, işçilik, tadilat bi hizmet olmalı ortada. Cocuk kiyafeti dikse olur. Ya da kuru temizlemeci falan. Kiyafetler icin onarim fln yapicam diye destegi alip sonra orda satış da yapabilir heralde el altindan :) en iyi ihtimalle yani.
Çok teşekkür ederim canım biz direk hazır mağaza değilde ,kendi örüp diktikleri yani kendi üretimini yapacaklar bir nevi

Egitime katilip serifika aliyorsunuz ama bu parayi size kredi gibi toplu para seklinde vermiyorlar. Sirketi kurup aldiginiz esya calistirdiginiz iscinin sigortasi vs bunlari faturalandiriyorsunuz bu faturalarin krsiligini size veriyorlar. Elinize direk para kimse vermiyor yani baslangicta paraya ihtiyaciniz olacak. Ve bu paranin yuzdeleri var yuzde bilmem kaci esya ofis malzemesi yuzde bir kismi iaci sigortasi falan filan. Yakin zamanda babam is kurup basvurdu kabulde oldu ama faturalandirma isleminden dolayi almadi parayi seminerlerine bile gitmisti hersey tamamdi.

Merhaba arkadaşlar, bir konuda fikir almak istiyordum. Kız kardeşim okumak istemedi bizde zorlamadık saygı duyduk. Annemle beraber KOSGEB e başvurup kredi alıp çocuk giyim mağazası açmak istiyorlar, böyle bir şey mümkün müdür acaba? KOSGEB hakkında bilgisi olanlar cevap yazabilir mi nasıl başvuru yapılıyor, ne şartlar aranıyor şimdiden teşekkür ederim🌸🌸
Geldim, kosgeb girişimci adayıyım.

Öncelikle yaşadığınız yerde yeni girişimci eğitimi ve serrifikası veren bir kurum bulmalısınız. Ben esnaf odasından aldım mesela. Belediyeler, işkur, meslek odaları verebiliyor. Kursu tamamlayıp sertifikayı aldıktan sonra proje süreci başlar.

En zor süreç bu. İş planı yazmak ciddi anlamda zor, uzun süren, emek isteyen bir iş. Bunu para karşılığı yapanlar var ama kendi yapmadığınız projenin sunumunu yapamazsınız. Evet kurul karşısına çıkıp projenizi anlatarak onay almaya çalışsacaksınız. Kurul canınıza okuyor, ben ilk başvuruda alamadım mesela. Öyle önüne gelene para dağıtmıyorlar.

Bu arada cebinizde projenizi karşılayacak miktarda para olmalı. Kosgeb elinize para saymaz. Siz işinizi kurar harcamanızı yaparsınız onlar sonra size ödeme yapar. 3-9 aylık bir süreçte gelir bu ödemeler.

Ticari işlere de onay veriyor kosgeb, illa üretim yapmanız gerekmez. Giyim mağazası desteği var mı bilmiyorum. Kosgeb NACE kodları diye aratırsanız internette, desteklenen sektörleri görebilirsiniz.

Ilk zamanlar kosgebin kaymagini yediler
Ama sonra is cok sıkılastı kosgebi alabilmeniz icin elinizdeki para olmali cunku dekont karsiligi odeme alabiliyorsunuz once serbestmis sonra fatura sarti gelmis sonra sahte fatura olunca dekont istenmeye baslamis
Odemeler de zorlayici 2 ayda bir toplu isteniyordu

Benim bir tanıdığım aldı. Önce dedikleri gibi kursa gitti. Sonra proje yaptı. Projeyi eşim yaptı hatta ona. Kısa sürdü uzun sürse yapmazdı zaten. Hatta biri daha rica etti seminerden arkadaşı ona da yaptı. Dükkânı açtı ama direkt para verilmedi faturalar karşılığında verildi. Ona da her şeye vermiyorlar şimdi unuttum nelere verilmedi. Elinde hazır para olmalı yani hatta her şeye verilmediği için geri alamayacağını bildiğin işler için de olmalı. Bizim yakınımız unlu mamuller üretimi üzerine açmıştı

Ben 4 sene önce Kosgeb desteği aldım. O günden beri değişiklikler olmuştur belki.
Ama öncelikle eğitime katılmalısınız, eğitime katılmayadan desteğe başvuru yapamasınız.
Sizin için kadın girişimcilik destekleri uygun olacaktır.
Eğitime katıldıktan sonra iş planı hazırlıyorsunuz. Bayağı meşakatli bir prosedür. Öyle kafadan atılacak bir iş değil, üzerinde uzun uzun düşünülmesi ve detaylı çalışması gerekiyor.
Ben kendim hazırlamıştım, hazırlayan firmalar var ama gerek duymadım. Youtube da videolar var dilerseniz izleyin bazıları gerçekten çok iyidi.
İş planını Kosgebe sunduktan sonra kurul karşısına çıkıyorsunuz. Kurulda bisürü sorular soruluyor. İşinizin gerçekten desteğe değer olması gerekiyor. Kadın girişimcileri biraz daha şanslı bence.
Bu arada eğitim sonrası açacağınız işi açmış olmalısınız. Adresiniz belli olmalı. Çünkü kuruldan geçtikten sonra kosgeb kontrole geliyor mekanı. İş planına uygun olup olmadığına bakılıyor. Makina teçzihatınız hazır olmalı. Kosgeb parayı al git işini kur demiyor. Önce işini kur, bunu bana ispatla. Faturalar, banka kaşeli dekontlar vs istiyor ondan sonra geriye dönük ödeme yapiyor. Atıyorum alacağınız destek 50bin tl se bunun belli bir kısmını makina teçzihatı, belli bir kısmını personel giderleri, kira giderleri vb için kullanabiliyorsunuz. Hepsini hazırladığınız iş planında belirtmeniz gerekiyor.
Bulunduğunuz ilde kosgebden randevu alın, çok yardımcı oluyorlar. İş planını hazırlarkende devamlı irtibat halinde olursanız sorularınıza kolaylıkla cevaplar bulabilirsiniz.
Kosgebden sadece bir destek unutmayın. Bu işi kosgeb desteksiz yapamıcaksanız birkez daha düşünün. Çünkü paranın geri dönmesi epey uzun sürüyor. Ve belli bir limiti var dediğim gibi ilk etapda güzel bir firsat ama prosedürlere uymasanız ödedikleri destekleri faizi ile geri alırlar. Başarılar dilerim.

Kızlar işimin bir parçası da bu devlet destekleri olduğundan gördükçe yazıyorum böyle konulara, kosgeb gibi kurumların kötü tarafı mevzuatlarının (yani hibe kredi koşullarının) çok sık değişmesidir. Arkadaşlar iyi niyetle bildiklerini yazmışlar ama o bilgilerin çoğu şu anda geçersiz mesela. O nedenle en iyisi önce anasayfada desteklere bir göz atıp ardından bulunduğunuz yerdeki kosgeb müdürlüğüne gidip bilgi almanızdır. Her ilde müdürlük var zaten bilgilendirme yapıyorlar.

Tuhafiye işinde 5000 tl hibe verirler sadece başka destek vermezler. Sırf kosgeb desteği için iş kurmaya değmez yani.

X