Kpss-çözemediğimiz sorular-gk/gy

1)

1. tanker 2. tanker
hacim 2v 5v diyelim

doluluk 2v v
(tamamı) (%20si doluymış)

iki tankerdeki kireçli sular karıştırılınca 450 ltrelik karışım oluyor. yani 2v+v=450 ise v= 150dir.

yani

1. tanker 2. tanker
300 150 tankerdeki kireçli suların miktarı bu şekilde.
%30 u kireç %35i kireç

su miktarını soruyor
300.%70=210 150.%65=97,5 210+97,5=307,5

2)
şeker su süt toplam

şekerli su 15 35 50
(%30u şeker 50 gr)

şekerli süt 14 56 70
(%20si şeker 70 gr)

toplam 29 120

şimdi elimizde 29 gramı şeker olan 120 gr lık karışım var.6+14 ü gitti. toplamda 100 gr kaldı.
şeker oranı 29/100
cevap
%29

( bu tarz sorular okuyunca karışık gibi görünüyor ama soruda verilenleri yukarıdaki gibi bir tablo yapıp yerleştirirseniz çok kolaylaşıyor. Zaman kaybı gibi düşünmeyin hemen hızlıca çizersiniz. Her şey gözünüzün önünde olduğu için dikkat hatası yapma ihtimali de azalır.)

3)
Bu soruda oran vermiş oran istiyor. O yüzden para sayısını kafadan belirleyebiliriz. sorunun detaylarına baktığımızda yüzdelik oran vermiş hep o yüzden 100 tane diyebiliriz. 2/3'ü 3/4'ü gibi ifadeler kullansaydı 12 derdik işlem kolaylığı açısından.

kağıt madeni
1.kumbara 30 70

2.kumbara 55 45

yeni kumbara 85 115

kağıt/madeni= 85/115= 17/23

soru 1.png
soru 2.png
soru 3.png

cevapla ya basınca aradaki boşluklar gitti sacma sapan bir hal aldı. o yüzden ekran görüntüsü alıp tekrar attım:KK45::KK45: ilk defa yazarak matematik sorusu anlatıyorum bilmiyorum pek oldu mu? anlaşılmayan bir şey olursa sorarsanız açıklamaya çalışırım. bu tarz sorularda direk tablo çizip soruda anlatılanları yerleştirirseniz, soru çok açık bir hale geliyor.

cevapla ya basınca aradaki boşluklar gitti sacma sapan bir hal aldı. o yüzden ekran görüntüsü alıp tekrar attım:KK45::KK45: ilk defa yazarak matematik sorusu anlatıyorum bilmiyorum pek oldu mu? anlaşılmayan bir şey olursa sorarsanız açıklamaya çalışırım. bu tarz sorularda direk tablo çizip soruda anlatılanları yerleştirirseniz, soru çok açık bir hale geliyor.

Aaa harika, böyle tablo yapmak hiç aklıma gelmemişti :) Çok çok teşekkür ederim, mükemmel anlatmışsınız sağ olun :) 3ü böyle yapmıştım aslında baktığımda işlem hatası yaptığımı gördüm ehehe. 1 ve 2 harika oldu, çok iyi anladım.

Aaa harika, böyle tablo yapmak hiç aklıma gelmemişti :) Çok çok teşekkür ederim, mükemmel anlatmışsınız sağ olun :) 3ü böyle yapmıştım aslında baktığımda işlem hatası yaptığımı gördüm ehehe. 1 ve 2 harika oldu, çok iyi anladım.
Rica ederim, faydalı olduysa ben de cok sevindim:) yine olursa matematikten kafaniza takılan soru yardımcı olmaya çalışırım:KK39:

X