Kuduz olur muyum🥺

Nerde yaşıyorsunuz dağ da mı ama okuma yazma biliyorsunuz. Kuduz ne biliyorsunuzdur. Neyse araştırmadiniz ve sorumsuz birisiniz diyelim burda cevap arayana kadar saglik ocagi hast gitseniz yada google sorsanız acilll
Ay gerçekten hala okudugunuzu anlama probleminiz oldugu kanaatindeyim,dağda yaşamakla hastalığı bilip bilmenin ne alakası var? Ikincisi de kuduzu biliyorum,bilmesem varligindan haberdar olmasam zaten böyle bir konu acamam degil mi kuduzu bilmiyorum diye bir şey okudunuz galiba ama okumanizi öneririm keza ben kedi tirmigindan kuduz bulasan var mı,kuduz olur mu asiya gerek var mı diye sormuşum. Herkes istediğini sorabilir,ayrıca size ne benim sorumdan? Bu kadar dert olduysa gereksiz bulduysanız derhal soruyu es geçebilirdiniz mantiksizliginiz ve celiskilerinizi de alıp haydi güle güle.

Acil cevap veriyorum saçmalamayın lütfen.
Ayrıca bu kadar korkup buraya konu açmak yerine hastaneye gitseydiniz keşke.

Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum çok acil,2 buçuk ay önce bir mağazaya girmiştim yerde çok temiz gözüken kilolu bir kedi yatıyordu sevmeye başladım çalışan kız sürekli gelip gittiğini yemek verdiklerini söyledi karnını severken birden tırmaladı hemen kalktım elimin üstünde derin olmayan bir çizik vardı ve kanadı eve gitmem biraz uzun sürdü bu sırada elime hiç işlem yapmadan sigarada içtim aklıma gelmemişti kuduz ihtimali sonra eve gidince ellerimi sabunla yıkadım çizik 1 hafta sonra falan kapandı ama İnternette kedi tırmığının da kuduz yapabileceği çıktı karşıma tesadufi yeni gördüm baya da geçti üzerinden 3.ncü aya girmek üzereyim bir şey olmaz kendini gösterir diyordum ama kuluçka surelerinin olduğunu görünce daha da korktum kendimi mi korkuttum bilmiyorum ama unutkanlık aşırı baş ağrısı başladı durumu aileme ve sağlıkta staj gören bir arkadaşıma anlattım bir şey olmayacağını söylediler olsaydı 1 haftadan belli olurdu dediler kedi de hasta gibi gözükmüyordu hiç zaten aşı olmana gerek yok dediler sizce aşı olmalı miyim bu durumu yaşayan var mı olsaydım şimdiye kadar olurdum diye düşünüyorum 🥺🥺
çoktaan fark ederdin kuduz olsan merak etme :) ve türkiyede kedilerde kuduz yaygın bir şey değil o yüzden canını sıkma bence

Gercekten okudugunuzu anlama probleminiz oldugunu dusunuyorum,ilk basta aklima gelmedigini 2 bucuk ay sonra internette karsima ciktigini bu yüzden yeni fark edip korktugumu,kedi tirmigindan kuduz olup olmadigini,yasayanlarin yorumunu bekledigimi söylemişim
İnternet gerçekten bu konuda insanı çok tedirgin edebiliyo... Doktora gidebilirseniz içiniz rahatlar...

Son 30 yıldır kuduz vakası görülmedi. Üstelik gelip gidiyor yani bilinen bir kedi. Aklında olsun kedilerin karnını sevme. Tehdit algılarlar. Pati atar.

Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum çok acil,2 buçuk ay önce bir mağazaya girmiştim yerde çok temiz gözüken kilolu bir kedi yatıyordu sevmeye başladım çalışan kız sürekli gelip gittiğini yemek verdiklerini söyledi karnını severken birden tırmaladı hemen kalktım elimin üstünde derin olmayan bir çizik vardı ve kanadı eve gitmem biraz uzun sürdü bu sırada elime hiç işlem yapmadan sigarada içtim aklıma gelmemişti kuduz ihtimali sonra eve gidince ellerimi sabunla yıkadım çizik 1 hafta sonra falan kapandı ama İnternette kedi tırmığının da kuduz yapabileceği çıktı karşıma tesadufi yeni gördüm baya da geçti üzerinden 3.ncü aya girmek üzereyim bir şey olmaz kendini gösterir diyordum ama kuluçka surelerinin olduğunu görünce daha da korktum kendimi mi korkuttum bilmiyorum ama unutkanlık aşırı baş ağrısı başladı durumu aileme ve sağlıkta staj gören bir arkadaşıma anlattım bir şey olmayacağını söylediler olsaydı 1 haftadan belli olurdu dediler kedi de hasta gibi gözükmüyordu hiç zaten aşı olmana gerek yok dediler sizce aşı olmalı miyim bu durumu yaşayan var mı olsaydım şimdiye kadar olurdum diye düşünüyorum 🥺🥺
Kuluçka süresi ile ilgili bilgi yanlış, kuduz maksimum iki hafta içinde belli eder kendini, rahat olun

Geçmiş olsaydı 1 hafta içinde olurdu, boşa telaş etmeyin. Oglumuda tirmalamisti çok şükür bişey olmadı, bahçede baktığımız kediydi

Oğlumu geçen hafta sokak kedisi tirmaladi.Acile gittik.Doktor baktı,çok ince bir çizik olduğunu,sorun olmadığını söyledi ve kuduz aşısı yapmadı.Muhtemelen siz hemen gitseydiniz size de gerek yok denicekti.Endise etmeyin boşuna

Ya zaten kedi de ölür kuduz olsa 10 gün içinde kedi yaşıyorsa no problem. Kediden tırmalama ile geçmesi çok nadir.

Gercekten okudugunuzu anlama probleminiz oldugunu dusunuyorum,ilk basta aklima gelmedigini 2 bucuk ay sonra internette karsima ciktigini bu yüzden yeni fark edip korktugumu,kedi tirmigindan kuduz olup olmadigini,yasayanlarin yorumunu bekledigimi söylemişim

Hayatım boyunca hep tırmalandım kedilerle geçti ömrüm. Hiç aşı da olmadım. Ama ta ki hasta ama ne hastası olduğunu bilmediğim kediye kadar mama verirken heyecanlanıp elimi ısırdı içime kurt düştü tabi. Bir süresi var çünkü aşının ve aşılarımı yaptırdım mecburen.
Ve hiç sorgulamadılar şüphesi bile yetiyor çünkü ihmali asla kabul etmeyen agresif bir hastalık.
Üstüne kediyi de takip edemedim kayboldu. Neyse iyi ki olmuşum. Senin süre geçmiş.

Son düzenleme:
Kediler kuduz hayvanların saldırısından genelde sağ çıkamadıkları için kediden kuduz bulaşma riski çok düşük.

Kuduz olan hayvanlar genelde ulu orta sere serpe dolanmaz ya da uyumazlar zaten.

Kediler yabancılara genelde karnını sevdirmez, tırmalarlar. Sahiplerine ancak cilve yaparken sevdirirler.

Kuduzun bu denli kuluçka süresi olabileceğini ilk defa burada şimdi gördüm ama bu bilginin yanlış veya milyonda bir görülen (ya da insanlarda değil de hayvanlarda görülen) bir durum olduğuna eminim.

Kedi tırmığından bu kadar hızlı hastalık bulaşabilseydi özellikle İstanbul'da yaşayan insanları karantina altına alırlardı.

Bildiğim kadarıyla hemen kendini belli ediyor. Yıllar önce benim de elimi kedi çizmişti sokakta ama kanamadı, çok panik yaptım yine de hemen doktora koştum. Kediyi bulamıyorsak aşı yapacağız dedi. 5 doz kuduz aşısı oldum. 5 ay boyunca sol kolum ağrıyarak gezdim🥲 sizde de bir şey olduğunu zannetmiyorum belli ederdi şimdiye 2-3 günde belli ediyor, içiniz rahat etmezse doktora görünüp aşı olabilirsiniz. Hem de belli bir süre koruması var aşının

Vallaha kardeṣim aynı sorun bende de var. Kuduzun çok olduğu bir ülkeye 4 ay önce gittim. Orada bir maymun beni ısırdı. Orda ki görevlilere sordum hepsi biṣey olmaz dedi. Ama gel gör ki bende de bir tedirginlik var.

X