Memur olabilme şansım hala var mı ?

Yahu ben direk memuriyette iş hayatına atılmadım yeri geldi sigortasız bile çalıştım özeli de biliyorum, size göre memuriyet mükemmelse diyecek lafım yok bana göre işkence çünkü en tepeden en aşağıya bürokrasi baştaki balık çürükse hepsi kokuyor kendinizi geliştirme eğitim alma şansınız engelleniyor , mobbingler , yıldırma politikaları cabası, ayıya dayı demeleri saymıyorum tercihler ve durumlar kişilerin beklentilerine göre şekillenir. Memur olmak isteyen olsun ama ben gerçeklerini söylüyorum tercih sizlerin.
Kesinlikle haklısınız. Mesela yurt dışı görevleri kişilerin keyfine yakınlığına göre dağıtılıyor. Ama ses çıkarınca bir nebze de olsa dönemsel düzeliyor. sonra aynı tabi. Çünkü bizim halkımız bu konuda karaktersiz.
Özel ya da devlet aynı ayrım aynı engelleme aynı oranda olabiliyor bence. Bahsettiğiniz durum sadece kamuya özel olsaydı tamam ama özelde ..
Kurumsal iyi firmalarda da deneyimleme şansım oldu. Tabi ki olmayan hak hukuk gözeten firmalarda var. Demek istediğim .
Bu tarz durumlar sadece kamuya ya da özele ait demek benim için doğru değil.
Toplum kültürü değişmedikçe bunlar yaşanılmaya devam edecek ne yazık ki.

güzel kardeşim ,memurlukla özel karşılaştırmaları olmuş ve çoğu da aşırı saçma olmuş. bazıları yok müdürüm diye diye geziyormuş memurlar.hayat memuriyet ve özelden ibaret değil, hayat tamamen sizin tavırlarınızla doğru orantılıdır, siz eğer belirli bir tavra sahip olursanız nerde çalışırsanız çalışın kimseye yalakalık yapmak zorunda kalmazsınız,işini iyi yapan insanlar herkes tarafından saygı duyulan kişiler olur ama çalışmayıp bir yerlere gelmek isteyenler işte o bahsettiğiniz yalakalıkları yaparlar,hangisini kendine yakıştırıyorsan onu yaparsın,20 yıllık memurum kimseye yalakalık yapmadım,işimi yaptım,insanlarla arama mesafe koydum ,hiç de sorun yaşamadım,çok da çevresi olan biriyim. memuriyet heryerde rahat değil,direk insanlarla muhatap olunan kurumlar çok yorucu çalışıyor ve emepinin karşılıpını alamıyor. maaş zaten çok eridi. ben de bir dönem istifayı çok düşündüm,aldığım maaşı kreşe veriyordum çünkü. hayattan ne istedğine bağlı,rahat olsun maaşım az olsa da sorun olmaz dersen devlet, yok eşşek gibi çalışırım ama iki katı maaş alırım dersen özel. tercih senin, her zmn rahatlık da işe yaramayabilir,çok ücret almak da,ikisinin bir olduğu bir çalışma şekli de zaten yok ,sen kendini tandıığın için sana uyan en dopru kararı sen verirsin

Merkezi atamada yaş sınırlaması yok. Açıktan alımlarda bazı ilanlarda yaş sınırı var genelde var. Nadiren olmayan ilan da çıkıyor.

Nereye olsa giderim şıkkı bildiğim kadarıyla öğretmenlikte var. Düz memur ya da. Alana göre mesleklerde yok. Varsa da istisna mesleklerdir. Sağlık olabilir bilgim yok.
Tercih olarak kurumlar açıklar tek tek kadroları. Mezuniyetinize uygun olanlar arasından secersiniz. Hangi kurum hangi şehirde hangi kadro belli zaten.

Çakılı kadro muhabbeti var. Kurum tek bir şehirdeyse atndıktan sonra başka şehre tayin isteyim olmaz. Becayiş hakkı vardır ama çalıştığın kurumdaki kişilerin keyfine bağlı ve bulma ihtimaline bağlı ilerler süreç.
Çakılı olmayan kadrolarda tayin isteme hakkı kurumdan kuruma değişir. Çok detay bilmiyorum.

Alan her bölümde yok. Düz memurlukta sadece gk gy sınavından sorumlusunuz. Ama 90 üstü hatta 93-94 zorlamak lazım .yetmeyebilir. çünkü herhangi lisans programından mezun dediğinizde çok yüksek puanların hepsi önünüze geçmiş olacak bölümünüz dışındaki. Mesela bir tanıdık 94 kusur muhendislik farklı illrde yazsa yerleşirdi ama belli bir şehirde düz memurluk yazdı. Bu gibi durumlar olabiliyor.

Sırf belirli şehir için alanında tercih yapmayıp yüksek puanlarla düz memurluk yazan nice insan var. Ya da bölüm atamaları çok yüksek olup atanamaa ihtimallerinde düz memurluk yazan çok. Bu durumda cddi yüksek puanlarla alım yapan beklenmedik şehirler olabiliyor. Hedefi büyük tutup ona odaklanarak çalışmak avantaj sağlar size.

Kpss robot diye arama yapın. Cıkan sıtede önceki yılların atama robotlarından hangi bölüm kaç puanla kapatmış . Hangi kurum kaçla kapatmış detaylı görürsünüz. Kfanızda netleşir.
Her alımda aybı kurumlar açar açmaz ama genel tabloyu bilirsiniz.

Fransız Edebiyatı mezunuyum, ne yazık ki öğretmen atamam 1 ya da 2 kişi. Fransız edebiyatından mezun kişileri düz memurda nereye atayabilirler acaba? Bazen bu bölümü hiç okumasaydım diyorum.

Mülakatlardan korkuyorum, nedense hep bir önyargım var. Hiç şansım yokmuş, hep torpil dönüyormuş gibi. O kadar çalış 90 al sonra torpilli biri girsin, yediremiyorum hiç
Benim zamanımda mülakat yoktu ama hep dediler ki torpilin yoksa boşuna girme diye ama atandım çok şükür. Vazgeçme bence. Merkezi mülakatsız atamalarda var. Özellikle kit kurumlarına bakmanı tavsiye ederim. Maaşları da dolgun. Olanakları da iyi. Servis yemek lojman varmış

geçende 52 yaşında felsefe öğretmeni atandı
geç diye bir şey yok
sayısalcı düzgün bir çalışmayla 90 üstü alıp düz memurluktan atanabilir
doping sözel için işine yarar

X