Para harcayınca suçluluk hissi

Misal benim annem ve kayınvalidem ikisine de biz destek oluyoruz.

Bizim cocugumuz yok, evimiz var gelirimiz de fena degil ama ben bile bir giydigimi bi daha giymeyecek çope atacak sekilde alisveris yapmiyorum, gereksiz pahali elmali telefonlar kullanmiyoruz esimle gibi bir cok sey.

Insanin gün geliyor ihtiyaci oluyor. Ani kararla avrupaya tasinmaya karar verdik (hep aklimdaydi da net bisey yoktu) mesela para lazim düzen kurmaya rahat ederiz.
Cocugu olan insanlar neye guvenerek bu kadar hesapsiz harcar bilemedim.

Şu dönemde bende birikim yapamıyorum bir süre daha zor .. elimde kalan 40k lık altından baska bisey yok.. evde birçok beyaz eşya değişti oğlum ameliyat oldu vs yüklü taksitler var .. ama ben faturalar ile nakit harcanacak parayı ayırırım. her hafta haftalık olarak içinden alırız nakiti.. kredi kartına da bir kota koyarım paramıza göre bunun içinde gezme yeme içme market hersey var atıyorum 40 bini geçemezsin derim her aldigimi yazarim gozumun onunde görürüm toplam harcanan meblayı .. bitecek taksitlleri vs her ay bir çetele tutarım ona göre harcarım .. birikim yapılamıyor ama ev araba motor alacagimi aldim diyip biraz salmış moddayım.. evin kredisi hala devam ama komik kaldi tabi

Siz yinede ev alamayacagim mantigiyla har vurup harman savurmayin ne zaman ne firsat cikacagi belli olmuyor kontrollu ilerlemek lazim herzmn hic ummadigimz anda oglumun ameliyat isleri cikti 35k uçtu gitti kiyida köşede bir miktar herzmn olmalı

Giymediginiz yeni seyleri bazi uygulamalar var ordan satin geri paraya donusturup altin alin...5 yil sonra iyi ki dersiniz

evet ben o uygulamadan sıfır ya da 1-2 kez giyilmiş bir sürü şey aldım

özellikle dış giyim vücuda değmeyen şeyler (tiksiniyorsanız ) çok uyguna gelebiliyor

Cok yanlis bir yorum bu gun ev alamasnad akosedeki para i faize koysan dolu faiz aliyorsun .yada kotu gunler.icin kenara para koymak lazim .bu kafada insanlar genelde hic bir sey sahibi olamazlar .bu fun olmaz 10 sene sonra bir firsat cikar ev alir araba olir .birikimin ne zaman ise yarayacagi belli olmaz.

aynen hastalık var sökel var der hep anneannem

bir fırsat çıkar bişi olur pat diye belli olmaz

Aslında eşim savurgan bende ona uyduğum oluyor onun kartı sadece yeme, içme, gezme, fatura bunlara gidiyor. Burada yiyecek için gereksiz alışverişimiz zaten bolca mevcut. (Bazen yetişmeyince eşime para gönderiyorum.) Bende kendime evimize ve bebeğime birşeyler alıyorum.Bir de kıyafet alınacağı zaman ben alıyorum.
Bir şey alırken ilk önce gerekli geliyor. bir tane bebeğim var tabi alıcam dedim. mesela örnek veriyorum bebeğime silikon mama kabı, kase, önlük, bardak set aldım 1200 tl verdim. Şimdi bebeğime normal tabaktan yedirmek daha kolayıma geliyor, önlük de takmıyorum.
Kendime kıyafet aldıysam bir giydikten sonra o kıyafetten soğuyorum yakıştıramıyorum.
Ben niye mutlu olamıyorum alışverişten stres atamıyorum.
Ev alma hayalim var (yıllar sonra olursa belki) tabi bu haldeyken nerdeyse para kalmıyor. İstesek çok rahat tek maaşı kenara atabiliriz niye yapamıyoruz anlamıyorum.bu düşünce de bana kendi paramı harcamanın zevkini vermiyor.
Not: Bütçemiz benim senin şeklinde değil aslında sadece tek hesap değiliz, ben eksik olunca eşime veriyorum bir de para biriktirmeye, yatırım yapmaya çalışıyorum
Ben alışverişi online yapıyorum mağazada denemeli sevmiyorum kabin şurası beklemekten hoşlanmıyorum. Online kıyafet aldığımızda 30 gün iade süresi oluyor.Aldıgım şeyi kesinlikle hemen giymem.10-15 gün bekler.Arada bir bakarım üzerime yarışacağına karar verirsem o şekilde kalır yakışmadığına eh işte diye düşünüyorsam iade ederim.aldıgınız birseyi kararsızsanız birkaç gün tutup düşünebilirsiniz

bunun dışında ben ev ihtiyaçlarını uyguna almayı çok seviyorum.Bu alıp da mutlu olma duygusunu bu şekilde bastırıyorum.İnstgrmda indirim paylaşan sayfalar var.Deodorant duş jeli şampuan ne bileyim evdeki yumuşatıcı deterjan gibi bunları alıyorum genelde uygun yakaladıkça.
Daha çok evden çıkarma gereksinimi hissediyorum çok eşya sevmiyorum sadeleşme sayfaları takip edebilirsiniz motive oluyor

benim son 2 yılda çok masrafım oldu, yeni bir şehre taşındım, işim değişti-kilo aldım-verdim, bankacılık giyimi yeni işyerime hiç uymadı, iklim değişti yeni kıyafetler vb derken neredeyse tüm dolabı yenilemek zorunda kaldım
Ben de benzer şeyler yaşadım
kilo aldım, ülke/şehir/iş /sektör değişikliklerim oldu

her değiştirdiğim ortamda da kıyafet şekli değişti mesela kot tişörtten resmi giyime oradan tekrar kot tişörte oradan tekrar resmi giyime geçtim, bu geçişi bir de farklı şehirlerde ve bedenlerde olacak şekilde yaşadım

derken ne oldu kıyafet yığıldı da yığıldı :KK70:

ama benim 2 yıl önce bitmişti bu süreç
Allahtan herşey bu kadar pahalı değildi, ben 2 yıldır fazla birşey almıyorum aldıklarımı da her yerde ve ortamda giyilecek şeyler alıyorum. öncekileri de attım verdim derken baya azalıyor artık artmıyor.

Ben de benzer şeyler yaşadım
kilo aldım, ülke/şehir/iş /sektör değişikliklerim oldu

her değiştirdiğim ortamda da kıyafet şekli değişti mesela kot tişörtten resmi giyime oradan tekrar kot tişörte oradan tekrar resmi giyime geçtim, bu geçişi bir de farklı şehirlerde ve bedenlerde olacak şekilde yaşadım

derken ne oldu kıyafet yığıldı da yığıldı :KK70:

ama benim 2 yıl önce bitmişti bu süreç
Allahtan herşey bu kadar pahalı değildi, ben 2 yıldır fazla birşey almıyorum aldıklarımı da her yerde ve ortamda giyilecek şeyler alıyorum. öncekileri de attım verdim derken baya azalıyor artık artmıyor.

ben annemden kalma alışkanlık kıyamazdım veremezdim ben verdikçe annem geri alırdı eve saklardı

baktım yer kalmıyor yenisini aldıkça giymediğimi koydum poşete attım belediyenin kutusuna

çok resmi yerde çalışmadıkça giyim daha kolay mesela tüvit ceket her şekilde kombinleyebiliyorum

ama bankada çok sıkıydı siyah giymekten gına gelmişti ve çok klasik şeyler haricinde her şey göze batıyordu

bir de şunu farkettim

bir parçayı beğenip alıyorum ama kombinleyemiyorum kalıyor da kalıyor yıllarca

bundan sonra ya kombin şeklinde alıcam ya da dolabıma uyanlardan

basic gerçekten çok önemli düz krem kazağım yok diye 2011 yılında aldığım eteği bu kış giyebilmem :KK70:

akıllı alışveriş yapmak gerekiyor

bir de instagram bana çok ilham oluyor kombin konusunda

Ben kıyafetteki sonradan beğenmeme durumunu şöyle yaşadım gerçekten beğenmeyip fiyatı ucuz diye aldığım kıyafetleri daha sonra kendime yakıştıramıyorum veya giyesim gelmiyordu. O yüzden sık giyim alışverişini bıraktım. Yani her ay bir kıyafettense 2-3 ayda bir alışverişe çıkıp gerçekten beğendiğim kıyafeti pahali da olsa almaya başladım. Tabi yine abartı pahalı olmayacak 🤭
Bunun dışında kıtlık bilinci ile yetiştim çünkü maddi durumumuz çok kötüydü, paramız yoktu, şimdinin 1tl 5 TL sini hep biriktirirdik küçükken. Sanki maaşımı harcamama hakkım yok gibi suçlu hissederdim.
Kendi adıma kendime değer verme ve kendimi değerli görme konusunda da sorunlar yaşıyordum buarla ilgili düşünüp, videolar izledim şimdi daha rahat hissediyorum.

Aslında eşim savurgan bende ona uyduğum oluyor onun kartı sadece yeme, içme, gezme, fatura bunlara gidiyor. Burada yiyecek için gereksiz alışverişimiz zaten bolca mevcut. (Bazen yetişmeyince eşime para gönderiyorum.) Bende kendime evimize ve bebeğime birşeyler alıyorum.Bir de kıyafet alınacağı zaman ben alıyorum.
Bir şey alırken ilk önce gerekli geliyor. bir tane bebeğim var tabi alıcam dedim. mesela örnek veriyorum bebeğime silikon mama kabı, kase, önlük, bardak set aldım 1200 tl verdim. Şimdi bebeğime normal tabaktan yedirmek daha kolayıma geliyor, önlük de takmıyorum.
Kendime kıyafet aldıysam bir giydikten sonra o kıyafetten soğuyorum yakıştıramıyorum.
Ben niye mutlu olamıyorum alışverişten stres atamıyorum.
Ev alma hayalim var (yıllar sonra olursa belki) tabi bu haldeyken nerdeyse para kalmıyor. İstesek çok rahat tek maaşı kenara atabiliriz niye yapamıyoruz anlamıyorum.bu düşünce de bana kendi paramı harcamanın zevkini vermiyor.
Not: Bütçemiz benim senin şeklinde değil aslında sadece tek hesap değiliz, ben eksik olunca eşime veriyorum bir de para biriktirmeye, yatırım yapmaya çalışıyorum
Silikon mama setinden bende aldım bebeğime alıp pişman olduğum tek şey gereksiz onun yerine oyuncak ya da kıyafet alabilirdim diyorum ben de... Yeni doğum yaptıysanız ben de giyinmekten yeni birşeyler almaktan hoşnut değilim geçici bir durum olduğunu söylüyorlar. Bu devirde ev almak 2 kişinin maaşıyla bile imkansıza yakın belki yatırım amaçlı 1+1 alıp sonra buyutursunuz evi. Dert etmeyin parayi harcamasak bile bir değeri kalmadı çoğunluk benzer kaygılar içinde...

X