pcos ile hamile kalmaya çalışmak

evet öyle doğru bu aralar sağlıklı beslenmeye ve yumurtayı geliştirmeye yararlı besinler tüketmeye çalışıyorum aslında. Doktorum bana kilomla ilgili bir sey söylemedi sadece kilo alma sakın dedi 😂 ablam aslında 52 kilo ve onda insülin direnci çıktı yani dediğin gibi kiloyla alakası çok olmuyor bazen. Ama şükür bende çıkmadı insülin veya tiroid sorunu. ama işte önemli olan sağlıklı yumurta elde edebilmek. 4 ay öncesine kadar demir ve d vitamini eksikliğim vardı ciddi derecede 3 ay takviye kullandırdı doktor ama daha sonradam tekrar tahlil yaptırmadım bunlar için. d vitamini yumurta gelişmesinde çok önemliymis. su an doktorumun verdiği multivitaminde de d vitamini ve demir var.
inşallah güzel sonuclanır her sey hepimiz için 🙏🏻
İnsülin direnci troid demir D vitamini dediğin gibi çok önemli rol oynar hamilelik isteyince bunlar dengesiz oldu mu işte hormonlar bozuluyor bu sefer yumurta olsa da kalitesiiz olup iş görmüyor benim demir sınırda demişti doktor tekrar kan ver karşılaştırma yapalım diyet etki yaptı mı diye yarın belli olucak haberdar ederim istersen bu süreçte demir D vitamini tiroid insülin direnci için ilaç da kullandım ve birkaç vitamin inşallah etkisi olmuştur en kısa zamanda müjdemizi almak nasip olur stres yapma diyenlere kızıyoruz ama büyük etken gerçekten arkadaşım hiçbir sorun olmamasına rağmen iki çatlatma iki de aşılama yaptı negatif oldu kafadan çıkardım artık Haziran da tüp bebek yapıcam diyip gezdi tozdu tadını çıkardı ve bu ay hamile kaldı inşallah bize de nasip olur

İnsülin direnci troid demir D vitamini dediğin gibi çok önemli rol oynar hamilelik isteyince bunlar dengesiz oldu mu işte hormonlar bozuluyor bu sefer yumurta olsa da kalitesiiz olup iş görmüyor benim demir sınırda demişti doktor tekrar kan ver karşılaştırma yapalım diyet etki yaptı mı diye yarın belli olucak haberdar ederim istersen bu süreçte demir D vitamini tiroid insülin direnci için ilaç da kullandım ve birkaç vitamin inşallah etkisi olmuştur en kısa zamanda müjdemizi almak nasip olur stres yapma diyenlere kızıyoruz ama büyük etken gerçekten arkadaşım hiçbir sorun olmamasına rağmen iki çatlatma iki de aşılama yaptı negatif oldu kafadan çıkardım artık Haziran da tüp bebek yapıcam diyip gezdi tozdu tadını çıkardı ve bu ay hamile kaldı inşallah bize de nasip olur
inşallah🙏🏻🙏🏻 sen de inşallah güzel haberler alırsın yakın zamanda🙏🏻

yaptırdım aslında kontrollere çok fazla gittiğim için zaten genelde hep reglin 3.günü giderim kontrole ama bu ay dediğin gibi yumurta takibi ve detaylı ne gerekiyorsa isteyeceğim. Ben genelde doktor yönlendirmesiyle yapıyorum her seyi yani kendi istediğim şeyleri dile getiremiyorum 😂 bu sefer eşimle gideceğim muayeneye o benden daha rahat istediğini söylemek konusunda. ama dediğim gibi şubat ayının başında gittiğimde reglime 4 gün vardı ve bana yumurtlamışsın ama çatlamamış yumurta büyümeye devam etmis dedi. önümüzdeki ay tamamen doktor kontrolünde ilerleyeceğim bakalım nasıl olacak. inşallah güzel olur 🙏🏻
Büyüyor ama çatlamıyorsa. Çatlatma iğnesi vursunlar

Merhaba bende pcosluyum bu hamile kalmaya asla engel değil aksine doktorlar en kolay tedavisi olan durum olarak görüyorlar bunu.. muhtemelen yumurta çatlama sorununuz var doktorunuza klomen veya femara ilaçlarını sorun onunla desteklerseler kısa sürede gebe kalırsınız inşallah lütfen kafanıza takmayın geç oluyor ama oluyor :)

Merhaba,

Öncelikle yaşınız ve evli olduğunuz zaman aralığı endişelenmeniz için çoook erken. :) önce kaygı ve stres düzeyinizi düşürmeye odaklanın. bebeğim neden olmuyora değil. yoga - meditasyon - telkin faydalı gelecek ne varsa zihninizi bir temizleyin.

sizde amh düşüklüğü problemi olmaz, pcos olduğu için zaten yumurta rezerviniz istemediğiniz kadar fazla. fazla olduğu için de istenilen düzeyde büyüyemiyorlar. tohum ekerken, bütün çileklerin güzel büyümesi için aralıklı ekildiğini düşünün. çileklerin büyüyecek alanı kısıtlı çünkü çok fazla tohum var.

rahim filmi çektirmeniz önemli. eşinizdeki sıvılaşma sorunu çok fazla engel olmaz sürece sadece ilişki sonrası spermlerin rahme gitme hızını yavaşlatır biraz ayaklarınızı kaldırmanız gerekebilir.

lh/fsh yüksek geldi. 2-3 kilo verebildiğiniz kadar verin, mutlaka yürüyüş yapın günde 20-25 dk olsa dahi. etkileyecek ve hormon değerlerinizi daha istenen düzeye getirecek.

ayrıca daha önünüzde seçenekleriniz var. yumurta takibi yaptırdınız mı varsa hatırlamıyorum ama yumurta büyütme ve çatlatma iğnesi seçeneğiniz var. sonrasında aşılama seçeneğiniz var ki eşinizdeki sıvılaşmanın da sorun olmasını elemine ediyor bu yöntem çünkü sperm yıkama işlemi yapılıyor. en olmadı tüp bebek denersiniz ama önünüzdeki çok uzun yıllarınız var ve pes etmek için daha çooook erken. 😉🌼

Merhabalar,
Şimdiden uzun olacağı için özür dilerim ama dertleşmeye beni anlayan birileri olmasına çok ihtiyacım var.
Ben 2018 yılında jinekoloji muayemde polikistik over olduğumu öğrendim. O dönem gittiğim doktor o kadar ilgisiz o kadar umursamazdı ki hiç sorgulamadan bana doğum kontrol hapı verdi ve 6 ay kullandım. ama bu süreçte benim çok şiddetli baş ağrılarım oldu 4-5 kez acile gidip ağrı kesici yaptırmak zorunda kaldım.
6 ay sonunda tekrar kontrole gittim ve doktoruma kesinlikle tekrar doğum kontrol hapı kullanmak istemediğimi çünkü çom şiddetli baş ağrılarım olduğunu söyledim. O da tamam o zaman kullanmayalım eğer reglin çom düzensiz olursa tekrar başlarız dedi. Ki burda bir not ekleyeyim benim reglim asla ilaç kullanmamı gereltirecek kadar düzensiz olmadı. En fazla 3-5 gün gecikirdi.
Sonra 2023 yılına kadar hiç ilaç kullanmadım çünkü dediğim gibi zaten bir düzensizliğim yoktu. 2023 yılı ocak ayında reglim 10 gün gecikti. O sıralar düğünüme hazırlandığım için stresten falan olabilir dedim ama evlendiğimde hemen çocuk istediğimiz için ve pcos oldugumu da bildiğim için dogru duzgun bir muayene olayım dedim ve gittim. Doktor muayene etti ve ultrasyonda pcos göremedi (karından ultrasyon yaptı) değerlerime baktı ve evet değerlerin sınırda ama çok sorun görünmüyor dedi. doğum kontrol hapı önerdi ben de baş ağrısı yapıyor dedim ve doktorum da ‘yoksa migrenin mi var?’ diye sordu ben de evet dedim ‘o zaman sen kullanamazsın çok riskli, nasıl bunu görmezden gelip vermişler sana bu ilacı önceden’ dedi.
Sonra evlendim. Doktorun söylediklerinden hareketle bir sorun görmedim ve hamile kalabileceğime inandım. 5 ay günü gününe regl oldum. 5.ay 5 gün gecikti reglim biz de hamile olduğumu düsündük ve doktora gittik ama gebelik yoktu. hcg 2.9 çıktı ki benim önceki hormon testlerimde hep 0.50, 0.100 çıkardı. Ama doktor bunu hiç ciddiye almadı ve sadece gebelik yok reglin 3.günü tekrar gel dedi. ben de gittim o doktor da karından ultrasyon çekti ve polikistik over görüntüsü yok dedi. kan tahlillerimde değerlerin sınırda biran önce çocuk düsünün dedi dalga gecer gibi ve gönderdi. ben eşimin işi dolayısıyla hakkaride yaşıyorum. O dönem ailemin yanına Trabzona gittim ve daha güvendiğim bir doktora görünmek istedim. İlk defa bir doktor beni alttan muayene etti ve gayet pcoslusun yani bu görünmeyecek bir sey değil dedi. ve çok ağır bir pcoslusun dedi. bana duphaston ve pikassos verdi 3 ay sonra tekrar muayene gel dedi. Ama her doktor gibi bi yıl doğal yolları deneyelim dedi. 3 ay sonra Trabzona gitme imkanım olmadığı için Vanda bir doktora gittim ve bana sol yumurtalığımda pcos görüntüsü olduğu sağ yumurtalığımda da çatlamayan bir yumurtanın büyümeye devam edip kist oldugunu söyledi. tüm bu beni tüketen sürecin içinde bu ekstra bi kabus oldu benim için. regenesis takviyesini verdi ve reglin 3.günü tekrar gel kisti kontrol altında tutmaya çalışıcaz dedi. Ama bizim sürekli Vana gitme imkanımız yok çünkü yollar kışın genelde çığ ve kaya düşmesi sebebiyle riskli oluyor. Ben gitmek istemediğim için Hakkaride devlet hastanesine gittik. Doktor kontrol etti ve kistin eridiğini söyledi. Önceki sürecimi anlattığımda bana ‘neden sana duphastın verdiler ki regl mi olmuyordun?’ diye sordu. Bu zamana kadar gittiğim hiçbir doktor birbiriyle tutarlı olmadı ve çok tükendim artık.
Eşim de muayene oldu ve sadece sıvılaşmasında sorun çıktı sperm sayısı, hareketliliği her şeyi doktorun söylediğine göre normal erkeklerden çok çok daha iyi çıktı. Sadece sıvılaşması 60 dk çıktı enfeksiyon dolayısıyla. Antibiyotikler ve vitamin verdi doktor ona da.
Şu an 10 aydır deniyoruz ve hiçbir şekilde gebelik olmadı. Ovülasyon testleri kullanıyorum ama asla pozitif çıkmıyor. test çizgisinin peak olduğu günler oluyor ama asla kontrol çizgisi kadar koyu çıkmıyor. Ama doktor kontrolüne gittiğim her ay doktor yumurtladığımı söyledi.
Bu süreç beni psikolojik olarak o kadar tüketti ki her ay beklentiye girip bir sonuç alamamak çok yordu beni artık. Ailemden ve arkadaşlarımdan uzak olduğum için destek alabileceğim eşim dışında kimsem yok ve eşim de ben de bu süreçteki hayal kırıklıklarımızı birbirimize belli etmemek için çabalıyoruz. Önümüzdeki ay bayram tatili için ailemizin yanına Trabzona gideceğiz ve orda tekrar muayene olmayı düsünüyoruz eşimle birlikte. zaten 11ay dolmus olacak herhalde son bir ayı da bekleyin demezler. Gittiğimde rahim filmi de çekilmesini isteyeceğim. Cünkü iyi bir hastaneye gitme imkanımız Hakkarideyken yok maalesef.

Her gün dua ediyorum. Allah inancı olan bir insanım ve en hayırlı zamanda bu mucizeyi bize vereceğine inanıyorum ama süreç dediğim gibi beni o kadar zorladı ki kendimi ayakta tutmak için inanılmaz bir çaba içerisindeyim. Konustugum herkes ‘olur, takma kafana, bu kadar düsünme, ne zaman bunu düşünmeyi birakırsan o zaman çocugun olur’ diyip duruyor ama çıldırıyorum artık yani nasıl bırakabilirim düşünmeyi. Keske yapabilsem keske bu konuyu aklımdan biraz uzaklaştırabilsem ama elimde değil ki.. Her sabah aklıma gelen ilk şey uyurken son düsündüğüm şey bu.. Elimde değil. Bu süreçleri yaşayan veya bu süreçleri yaşayıp sonucunda mucizesine kavuşanlar varsa lütfen bana umut ışığı olsun yalvarırım.
Bende aynı sizin gibiyim burayı da yalnız kalmamak için açtım hatta daha kaç aylık evlisin diyenler daha çok yeni yıllarca bekleyen var diyenler sizene ki belki ben hemen istiyorum ayrıca erken tanı hayat kurtarır bu arada rahim filmini bende bi ay önce çekildim muhakkak iyi bir yere sedasyon eşliğinde yaptırmanızı öneririm

Bende aynı sizin gibiyim burayı da yalnız kalmamak için açtım hatta daha kaç aylık evlisin diyenler daha çok yeni yıllarca bekleyen var diyenler sizene ki belki ben hemen istiyorum ayrıca erken tanı hayat kurtarır bu arada rahim filmini bende bi ay önce çekildim muhakkak iyi bir yere sedasyon eşliğinde yaptırmanızı öneririm
sizde bir sorun çıktı mı rahim filminde? çok korkuyorum orda bir sorun çıkacak diye.

sizde bir sorun çıktı mı rahim filminde? çok korkuyorum orda bir sorun çıkacak diye.
Ben kesin çıkar diyordum çünkü sürekli ağrılı geciken adetler görüyordum sizin durum gibi bi dr pcos diyor diğeri yok diyor biri yasmin hap öte ki duphaston veriyor sorun çıkmadı bende artık ilgilenmeyi bıraktım kendi kendime kürler deniyorum

Ben kesin çıkar diyordum çünkü sürekli ağrılı geciken adetler görüyordum sizin durum gibi bi dr pcos diyor diğeri yok diyor biri yasmin hap öte ki duphaston veriyor sorun çıkmadı bende artık ilgilenmeyi bıraktım kendi kendime kürler deniyorum
herkes vazgeçince oluyor diyip duruyor valla belki de çözüm budur gercekten 😂 umarım en güzel zaman da hepimiz güzel haberler alırız. rahim filmi siz mi talep ettiniz? çünkü bildiğim kadarıyla doktorlar 3 ay yumurta takibinden olumsuz socuç alınca rahim filmine yönlendiriyor.
benim hastane problemim de var maalesef. kendi doktorum Trabzonda, ben Hakkarideyim ve doktora Vana gidiyorum 😂 tam bir eziyet. eşim sürekli çalıştığı için de sık sık gidemiyoruz hastaneye. Trabzondaki doktorum çok iyi ama onla iletişimimiz anca telefonla su an 😂 en son ekim ayında yüz yüze görüştük ve en azından bir buçuk sene kendin dene dedi bana da duphaston baslattı 3 ay kullanıp bıraktım. benim regl düzensizliğim yok neden duphaston verdi onu da anlamadim gerci 😂 valla bunaldim bazen durduk yere saçma sapan şeylere yükselir oldum. bu durum yüzünden eşimle aram açılacak diye ödüm kopuyor. eşim sürekli sakin kalmaya çalışıp beni teselli ediyor ve bu bile sinirimi bozuyor 😂 daha gecen gün sen çocuk istemiyorsun benim kadar hiç dert etmiyorsun regl olduğumdaa üzülmüyorsun hayırlısı olsun diyip geciyorsun diye kavga çıkardım 😂 Allah yardımcımız olsun hepimizin.. bir söz okumuştum ‘Yıllardır koşuyor da varamıyormuş gibi hissediyorum.. bunu yürüyerek varanlara nasıl anlatayım?’ diye.. hastalığımızın farkında olarak tedavi görmek istiyoruz ama herkes takmis bir yıl deneyin diye ne biliyim gercekten. Hiçbir doktor beni yeterince anlamıyormuş gibi hissediyorum 😂 Allah’ım günah yazmasın ama bazen o kafar bunalıyorum ki keşke bi doktor çıkıp senin asla çocuğun olmayacak dese bana diyorum en azından her ay bu kadar ümitlenip yıkılmam. tüm tanıdıklarım rüyasında beni hamile gördü gecen ay hatta eşim bile.. bir tek ben kendimi hamile göremedim 😂😂

Zaten genel olarak hep özele gittim. Ama bilemiyorum bende mi sorun var gittiğim doktorlarda mı.. En son gittiğim doktora pcosum ben dedim bana dönüp ‘Nerden biliyorsun?’ dedi. E dedim daha önceden kondu bana bu tanı yani doktorlar söyledi diyorum. ‘Bilemezsin’ diyor. Gittiğim hiçbir doktor beni adam akıllı dinlemedi bile. Ben yumurtlama testinden dolayı yumurtalarımın gerektiği kadar büyümeden çatladığını düşünüyorum mesela ama doktorlar asla dinlemiyor pcosum çocuk istiyoruz diyorum hemen tamam uzan bakalım diyor ve pcos anlatıyor bana. sonra bir yıl bekleyelim diyor. Bu bir yasa mı kanun mu anlamıyorum. Yani sonuçta benim var olan bir sorunum var illa beni bir yıl bekletmek istemeleri ve hiçbir şekilde yardımcı olmaları çok saçma geliyor bana da.
Trabzonda özel medical park yıldızlı gülşah balık isimli dr a gitmenizi tavsiye ederim bende ilerid erce pkos var . Bana bir ay pkos diyeti verdi ki bende sizle aynı kilodayım bu zayıflamak için degilde daha cok pkosu arttıran besinleri cıkarmak . Bana yumurta catlatma yedavisi uyguladı ve o ay gebe kaldım ancak 10 haftalıklen kalbi durması sonucu kürtaj oldum . En azından cocugu oluyor rahatlaması oldu bende . Konusarak zaten doktor size iyi gelecektir siddetle tabsiye ederim ancak ramdevu bulmak birwz zor

Trabzonda özel medical park yıldızlı gülşah balık isimli dr a gitmenizi tavsiye ederim bende ilerid erce pkos var . Bana bir ay pkos diyeti verdi ki bende sizle aynı kilodayım bu zayıflamak için degilde daha cok pkosu arttıran besinleri cıkarmak . Bana yumurta catlatma yedavisi uyguladı ve o ay gebe kaldım ancak 10 haftalıklen kalbi durması sonucu kürtaj oldum . En azından cocugu oluyor rahatlaması oldu bende . Konusarak zaten doktor size iyi gelecektir siddetle tabsiye ederim ancak ramdevu bulmak birwz zor
ben de medicalde nebahat nuhoğluna gidiyorum aslında. bi araştırayım onu da ama.

Merhaba hepsini okuyamadım kilonuz var mı? Kilo çok büyük bi etken bende pcosum 3-4 ayda 1 regl oluyorum tüylenmeyi azaltmak ve reglimi düzene sokmak için diane35 kullandım 6 ay. 1 senelik evliyim 6aydır korunmuyoruz olmadı. Bu ay klomen başladık günde 2 kere 5 gün kullandım yumurta gelişti mi cok merak ediyorum kontrolum var sizi cok iyi anlıyorum içim içimi yiyor inşallah en kısa zmaanda bizde saglıklı bebişlerşmiz olur canım. Canını sıkma kilon varsa vermeye çalış vitamin kullanıyor musun? Vitamin iste doktorundan. Ben gliforda kullanıyorum şeker için. Hormon testi iste reglin 3. Günü ve rahım filmi kesinlikle çektşr canm. Allahtan ümit kesilmez benm 6 ayda psikolojim bozuldu reglim pcostan geçikşyor ben hamilelik sanıp sürekli test yapıp yıkılıyorum psikolojide önemli. Güzel bi doktor bul kendine :))

Merhaba hepsini okuyamadım kilonuz var mı? Kilo çok büyük bi etken bende pcosum 3-4 ayda 1 regl oluyorum tüylenmeyi azaltmak ve reglimi düzene sokmak için diane35 kullandım 6 ay. 1 senelik evliyim 6aydır korunmuyoruz olmadı. Bu ay klomen başladık günde 2 kere 5 gün kullandım yumurta gelişti mi cok merak ediyorum kontrolum var sizi cok iyi anlıyorum içim içimi yiyor inşallah en kısa zmaanda bizde saglıklı bebişlerşmiz olur canım. Canını sıkma kilon varsa vermeye çalış vitamin kullanıyor musun? Vitamin iste doktorundan. Ben gliforda kullanıyorum şeker için. Hormon testi iste reglin 3. Günü ve rahım filmi kesinlikle çektşr canm. Allahtan ümit kesilmez benm 6 ayda psikolojim bozuldu reglim pcostan geçikşyor ben hamilelik sanıp sürekli test yapıp yıkılıyorum psikolojide önemli. Güzel bi doktor bul kendine :))
doktorum çok iyi şükür ama doktorum Trabzonda ben Hakkarideyim o yüzden 6 ayda bir falan anca görüşebiliyoruz kendisiyle 😂 ama burada başka doltora görünüp sonuçlarımı ona atıyorum onun önerileriyle ilerliyorum. vitamin kullanıyorum ben regenesis max kullanıyorum. kilom yok, kıllanmam yok, insülin yok yani pcosun göstergesi hiçbir şeyim yok. reglim de en fazla 2-3 gün gecikiyor. o yüzden doğum kontrol hapı da kullanmadım hiç son 6 yıldır. 6 yıl önce de yumurtalığımda kist olduğu için kullanmistim. benim doktorum yumurta geliştirici ilaçlara henüz başlamamı önermedi. hormonların çok sorunlu değil bir süre kendiniz deneyin dedi. ama 6 aydır ovulasyon testi yapıyorum ve hiç pozitif görmedim. o yüzden bir sonraki reglimde doktoruma gideceğim son bir kez.. sonra ara vermek istiyorum doktorlara cünkü psikolojim çok bozuldu bu süreçte biraaz kafamı boşaltmam gerekiyor.
inşallah hepimiz için en hayırlısı en güzeli olur.

X