Polikistik Over Sendromu hakkında

bahargibi27

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2018
3
1
33
Merhaba. Ben 27 yaşındayım. 1 hafta önce vücudumdaki tüylenme problemleri nedeniyle doktora, kadın hastalıkları uzmanına gittim. (Lazer epilasyon yaptırmak istediğim için bilgi almak da istemiştim.) Doktor kan testi ve hormon testi yaptı. Kan testi sonuçları aynı gün çıktı. Doktor kan değerlerimin normal olduğunu söyledi. Hormon testi sonuçları ertesi gün çıktı. Tekrar gittim, doktor ultrasonla yumurtalıklarımı inceledi. Sonuç olarak erkeklik hormonumun fazla olduğunu, tüylenmemin sebebinin bu olduğunu ve polikistik over sendromu olduğumu söyledi. Bana doğum kontrol ilacı verdi. İlacın adı Diane 35. Bu ilacı adet olduktan sonra 3. günden itibaren kullanmamı söyledi. İnternette bu sendrom ve ilaçla ilgili yorumları okudum. Herkes ilaç yüzünden duygusal çöküntü yaşadığını, aşırı kilo aldığını, bazısı tüylenmesinin geçmediğini ve ilacın iyileştirmediğini vs olumsuz yorumlar yazmış. Yorumlar beni etkiledi ve ilacı kullanmak istemiyorum. Zaten daha önce hiç doğum kontrol ilacı kullanmadım. Ayrıca henüz regl olmadım. (Muhtemelen birkaç gün içinde olacağım.) O yüzden kullanmaya başlamadım. Bu sendromla ilgili doktorun söyledikleri ve internette okuduğum yorumlar kafamdaki soruları cevaplamadı. Adetlerim düzenli. Boyum 1.69, kilom 55. (Yani zayıfım ve hep öyleydim. Uzun yıllardır bedenim hep X-small) Beslenmeme özen gösteririm. Evli değilim, hiç evlenmedim ve bakireyim. Sadece bikini bölgemde (siyah-uzun-yoğun), göbeğimde (siyah-uzun-az), çenemin altında (siyah-uzun-ne çok ne az), göğsümde (siyah-uzun-çok az) tüyler var. Bu benim polikistik over sendromu olduğumu mu gösteriyor? Eğer öyleysem de bu ilerde çocuk sahibi olamayacağım anlamına mı geliyor? Lütfen yardımcı olun, ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba. Ben 27 yaşındayım. 1 hafta önce vücudumdaki tüylenme problemleri nedeniyle doktora, kadın hastalıkları uzmanına gittim. (Lazer epilasyon yaptırmak istediğim için bilgi almak da istemiştim.) Doktor kan testi ve hormon testi yaptı. Kan testi sonuçları aynı gün çıktı. Doktor kan değerlerimin normal olduğunu söyledi. Hormon testi sonuçları ertesi gün çıktı. Tekrar gittim, doktor ultrasonla yumurtalıklarımı inceledi. Sonuç olarak erkeklik hormonumun fazla olduğunu, tüylenmemin sebebinin bu olduğunu ve polikistik over sendromu olduğumu söyledi. Bana doğum kontrol ilacı verdi. İlacın adı Diane 35. Bu ilacı adet olduktan sonra 3. günden itibaren kullanmamı söyledi. İnternette bu sendrom ve ilaçla ilgili yorumları okudum. Herkes ilaç yüzünden duygusal çöküntü yaşadığını, aşırı kilo aldığını, bazısı tüylenmesinin geçmediğini ve ilacın iyileştirmediğini vs olumsuz yorumlar yazmış. Yorumlar beni etkiledi ve ilacı kullanmak istemiyorum. Zaten daha önce hiç doğum kontrol ilacı kullanmadım. Ayrıca henüz regl olmadım. (Muhtemelen birkaç gün içinde olacağım.) O yüzden kullanmaya başlamadım. Bu sendromla ilgili doktorun söyledikleri ve internette okuduğum yorumlar kafamdaki soruları cevaplamadı. Adetlerim düzenli. Boyum 1.69, kilom 55. (Yani zayıfım ve hep öyleydim. Uzun yıllardır bedenim hep X-small) Beslenmeme özen gösteririm. Evli değilim, hiç evlenmedim ve bakireyim. Sadece bikini bölgemde (siyah-uzun-yoğun), göbeğimde (siyah-uzun-az), çenemin altında (siyah-uzun-ne çok ne az), göğsümde (siyah-uzun-çok az) tüyler var. Bu benim polikistik over sendromu olduğumu mu gösteriyor? Eğer öyleysem de bu ilerde çocuk sahibi olamayacağım anlamına mı geliyor? Lütfen yardımcı olun, ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.
İlaç varolan tüyleri yok etmez. Onlar için lazer düşün. Yeni tüylenme olmasını engeller. Pko da hamile kalmak zordur fakat en kolay tedavi edilen kısırlık sebebidir. Ben pko olduğumu hamile kaldığımda öğrendim. Kafana takma ama tedavini ol. Sevgiler

Tedavisi yokmuş okuduğum kadarıyla. Sürekli doğum kontrol hapını kullanmak gerekiyormuş. Polikistik over olduğumdan bile emin olamadım. Zaten testleri devlet hastanesinde yaptırmıştım. Başka bir doktora daha görünmeyi düşünüyorum. Teşekkürler yorum için. Sizdeki belirtileri nelerdi? Sakıncası yoksa paylaşabilir misiniz?

ben 8 senedir pko'yla yaşıyorum ve bana da Diane dışında hiçbirşey önerilmedi acaba bi tedavi yöntemi blen varsa yardımcı olabilir mi

Kesin bir tedavi mi bilmem ama benim portakal buyuklugundeki kistimi eriten yani buna vesile olan soğan kürü. Daha once birden fazla minik kistlerimi de sogan kuru vesilesi ile atlatmistim. Bu kez ameliyatliktim 9 cm olmustu doktor dogum kontrol hapi verdi yasmin isminde, hem onu kullandim hem sogan kuru yaptim ve sonuca doktorda şok oldu. Tekrar eder mi edebilir vucudum buna musait ama hamilelige engel degil sukur. Kistle hamile kalan bi suru insan var yeter ki Allah dilesin. Su guzel gecede hepinizin gonlunun muradini versin.

pos yüzünden hamile kalamayan 5 arkadaşım çözümü kendi mutfaklarında ürettilr ve hepsi anne oldu. dr saraçoğlunun soğan kürü diye bakın internette , harfiyen uygulayın, benim arkadaşlarım soğan suyu içerek p.os kurtuldular ve bebek sahibi oldular

soğan kürüne bakıyım bende fikirleriniz için çok tşkler arkadaşlar

Bende de polikistik over sendromu vardı. Vardı diyorum çünkü sogan kürü sayesinde bütün kistler temizlendi. Daha sonra testere dişli aslan pençesi çayı içtim bir ay düzenli olarak ve bu arada hareket spor düzenli beslenmeye de dikkat ettim. Bu sayede hormon seviyelerim de normale döndü. Bir de rahim filmi çektirdim sanırım hafif tıkanıklıklar vardı çünkü benim rahim filmim aşırı ağrılı oldu. Bağıra bağıra yattım o sedyede. Ama o ay hamile kaldım. Hamile kalamazsin diye birşey yok. Bu bir hastalık değil. Sadece yediklerimiz ve yaşam şartlarımiz bu sendromu tetikliyor. Elinden geleni yap ve kafanı her zaman rahat tut. Çocuğum olmaz gibi düşüncelere sakin kapilma

X