Ramazandaki su orucum

bboonnyy9090

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2016
427
319
33
Merhabalar herkese
Ben çocukluğundan beri kilolu olan biriyim. Daha önceleri bir sürü diyetisyen denemelerim oldu verdiğim 3-5 kilodan sonra sıkılıp bırakmalar, haftasonu kaçamakları falan derken istediğim sağlıklı hissettiğim kiloya ulaşamadım bir türlü. En son pandemi döneminde 106 kg cıktığımı görünce oha artık dedim ve aralıklı oruca başladım aslında zorlanmadan güzel de kilo verdim ama o zaman 30 yaşındayıdım şimdi 34. Evlendim evlenirken 80-83 arasındaydım ama her yeni gelin gibi bende ipin ucunu kaçırdım eşim de sağolsun yemek yemeyi çok seviyoruz çünkü :) şuan 100,60 ile hem de ramazan olmasından dolayı şifa orucu daha doğrusu su orucuna başladım. 4. Günümdeyim sıfır açlık kilom 97,50 bir kere bağırsak boşaltımı için sinameki etkili bir çay içtim o kadar iftarda su içiyorum soda içiyorum ilk defa dün sodalı ayran içtim evet başka besin alınmaması gerekiyor sanırım ama ayrandan da cok bişey olmaz diye
, alerjim var normalde hafifleme oldu gece uyanmıyorum artık… gerçekten vücut kendini yeniliyor hissediyorum
Bir de magnezyum çinko hapı ve b12 alıyorum folik asit de kullanıyorum..
Ramazan sonuna kadar en azından evlendiğim kiloya 80i görsem sonrasında omad veya 18/6 if ile devam etmeyi düşünüyorum..
Kilo vermek isteyen, arınmak isteyenler varsa ramazan ayı çok güzel bir fırsat. Bana katılmak isteyen olursa burdan birbirimize destek de olabiliriz.
Bu arada buna başlamadan önce tüm tahlillerimi yaptırdım şükür bir problemim yok onunda bu süreçte düzeleceğini ümit ediyorum

Son düzenleme:
88. Saatin içindeyim çok şükür şuanlık bir problem yok halsizlik, açlık baş ağrısı 1-2. Günler olmuştu sonrası dinçlik ve freshlik geldiğini hissediyorum umarım gittiği yere kadar devam eder

bugün 5. Gün 106 saati geçti toplamda. Halsizlik yok
Ağız kuruluğu biraz var (oructan dolayı bir de dün akşam kahve içmiştim ondan da olabilir)
Dinç ve enerjik hissediyorum
Uykumda astımdan tıkanıp uyanmadım hiç geçen haftaya kadar hep tıkarnırdım..
Pazar gününe kadar devam edeceğim ptesi tekrar kan verip değerlerime göre devam edeceğim

soda içiyorum ilk defa dün sodalı ayran içtim evet başka besin alınmaması gerekiyor sanırım ama ayrandan da cok bişey olmaz diye
Kolay gelsin ben de çok araştırdım hatta bir kaç kere de uyguladım ama su dışında her şey yasak bu şekliyle de tabi şifadır ama tam yapmak lazım bende başarılar diliyorum maşallah 🧿

Kolay gelsin ben de çok araştırdım hatta bir kaç kere de uyguladım ama su dışında her şey yasak bu şekliyle de tabi şifadır ama tam yapmak lazım bende başarılar diliyorum maşallah 🧿
Cok tesekkür ediyorum inşallah istediğim sonuca ulaşırım. Kilo vermek bunun artısı daha cok alerjik astım ve kolestrol düşürmek için yapmak istedim aslında çünkü son zamanlarda spreysiz gezemez olmuştum pazartesiden beri cok iyiyim Allaha şükür
Siz yaptığınız zamanlarda kaç gün yapmıştınız ve sonucları nasıl olmuştu

Cok tesekkür ediyorum inşallah istediğim sonuca ulaşırım. Kilo vermek bunun artısı daha cok alerjik astım ve kolestrol düşürmek için yapmak istedim aslında çünkü son zamanlarda spreysiz gezemez olmuştum pazartesiden beri cok iyiyim Allaha şükür
Siz yaptığınız zamanlarda kaç gün yapmıştınız ve sonucları nasıl olmuştu
Ben üç gün ve beş gün yaptım
İlk üç gün baş ağrısı oluyor
Fibromiyalji ağrılarıma çok iyi gelmişti migrenime de
Şimdi tekrar niyet ettim 5 günlük yapmaya başladım ilk günüm bugün

Su orucu gibi saçma sapan bilimsel hiçbir geçerliliği olmayan bir şeyle ancak metabolizmanızı yavaşlatır kas ve su kaybedersiniz. Daha sonra da verdiklerinizi misliyle alırsınız ki yıllarca da böyle olmuş anladığım kadarıyla. Hatta sonuç kilo almak kilo vermekten öte sizi hayati riske bile sokabilir. 100 kgdan 80 kgya ramazan sonuna kadar ulaşmayı hedefliyorsunuz. Bu kadar kısa sürede su diyeti gibi aşırı sağlıksız bir diyet modeliyle -20 kg vermek sizden kardiyovasküler, nörolojik, nefrolojik, metabolik açıdan daha neler götürür hiç merak edip science directten bir makale açıp okudunuz mu?
Uzun dönem diyet yapıp hiçbirinde başarılı olamayan hastalarda niyeyse bu tarz bilinçsiz uygulamalar çok yaygın oluyor. Çözüm çok basit olmasına rağmen kendilerine işkence etmeyi seviyorlar. Bunu da herkese tavsiye ediyorlar sanki doğru olan buymuş gibi. Açıkca söyliyim ömür boyu uygulanabilir tarzda olmayan hiçbir beslenme şekli size fayda sağlamaz. Evet kilo verebilirsiniz ama asla kalıcı olmaz. 12 ay sonra istediğiniz kiloda sağlıklı şekilde yaşıyor olursanız sizden özür dileyeceğim. O kadar diyorum.

X