Ressam padişahlardan heykel yıkan Osmanlıcılara nasıl geldik

Hayyal

Doruk♥
Pro Üye
4 Temmuz 2008
5.766
14.784
ressam-padisahlardan-heykel-yikan-osmanlicilara-nasil-geldik-2705161200_m2.jpg

Ressam padişahlardan heykel yıkan Osmanlıcılara nasıl geldik
Nevval Sevindi yazdı
Facebook
Twitter
WhatsApp
Google
increase_font.png

decrease_font.png

Son İslam halifesi, ressam, müzisyen... Osmanlı hanedanı hukukuna göre II. Abdülmecid olarak isimlendirilir. Yıldız Sarayı’ndaki Şehzedeğan Mektebi’nde sıkı bir eğitim aldı. Tarihe ve edebiyata meraklı, dil öğrenmeye yatkındı. Arapça, Farsça, Fransızca ve Almanca öğrendi. Sanayi-i Nefise hocaları ile ilişki kurdu; Osman Hamdi Bey, Salvatore Valeri’den resim dersi aldı. Fausto Zonaro ile dostluk kurup resim çalışmalarında onun yolunda ilerledi.

1909'da kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti'nin fahri başkanlığını yaptı. Haremde Beethoven, Haremde Goethe, Yavuz Sultan Selim adlı tabloları 1917'deViyana'daki Türk ressamlar sergisinde sergilendi. Keman, piyano, viyolonsel ve klavsen çalan Abdülmecid Osmanlı padişahı ise Osmanlı’yı ağzından düşürmeyen Vandallar kim?

HANGİSİ BU HEYKEL KADAR RAHATSIZ ETTİ AKP’LİLERİ?

Türk kültürünü, tarihini bilmeyen sadece suistimal eden siyasi iktidar İzmir’de ahşaptan yapılma bir heykeli balyozla kırdı. Parçaladı. AKP Gençlik kolları heykeli 14 Mayıs’ta protesto ettiğini duyurmuş zaten. 25 Mayıs’ta yine AKPli bir üye heykelin edep yerini bezle kapatmış. Bundan rahatsız olan AKP’liler ENSAR Vakfı’nda ortaya çıkan çocukların tecavüzüyle neden ilgilenmiyor? Neden tecavüze uğramış çocuklar için protesto yok? Neden örtülerle ENSAR Vakfı’nın kapısına dayanmıyorlar? Her şey belgeli, itiraflı… Bir çok çocuk tacizi din kisveli vakıf ve okullarda ortaya çıktı hangisi bu heykel kadar rahatsız etti AKP’lileri? Efendimmmm….duyamıyorummmm….

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’DAN BİR MISRA

Atatürk Kültür Merkezi’ni mezbelelik haline getiren iktidar biliyor mu ki? Bugünkü Çiçek Pasajı yerinde Naum Tiyatrosu var. Avrupai standartlarda bir opera binası inşa ediliyor. Daha sonra yanıyor. Padişah burada temsillere gidiyor. Naum Tiyatrosu’nun açılışı 1848’de Verdi’nin Macbeth Operası’yla yapılmış.

Sultan V. Murad ve Abdülaziz operaya çok meraklı. Abdülmecid Dolmabahçe Sarayı’na bir tiyatro inşa ettiriyor. Bugün yerinde yok maalesef.

Rossini, Donizetti gibi besteciler padişahlara marşlar yazmışlar. Abdülmecid’e ithaf ettikleri askeri marşlar var. V.Murad’ın valsleri var. Bir çok padişah besteci ayni zamanda. 9 padişahın Divan’ı var mahlaslarıyla yazdıkları. Aşk şiirleri de içeren Divan’da hayatın her nimeti yer alır.

“Hayatım hasılım, ömrüm, şarab-ı kevserim, adnim” Kanuni Sultan Süleyman’dan bir mısra örneğin.

İslam dünyasının halifesi olan Osmanlı padişahları bunlar. Bugünün cahil ve ilkel, İŞİD kafalı, Vahabi din anlayışında fanatikler ne bilir kültürü? Türklüğe ve Türk İslam anlayışına düşmanlıkları da tam bu nedenledir.

AKP ZİHNİYETİ KÜLTÜRÜMÜZE DÜŞMAN

Bugün kentlerde içimize sokulmuş İŞİD, PKK gibi terör örgütleri ve uzantıları gerici hücreler kültürümüze düşman ideolojilerini yaymaktalar.

İŞİD kuran kursları aracılığı ile mahallelerde örgütlenmekte. Aileler çocuklarını dini eğitim ve uyuşturucu belasından korumak için gönderiyorlar. Ayni nedenle İŞİD ve benzeri terör örgütlerinin ideolojik eğitim evleri/camilerine gitmelerine göz yummaktalar. Gençlere iş/aş bulan, Arap ülkelerinde iş ve güç ayarlayan, savaşa yani maceraya götüren bu örgütler hiçbir denetim veya devlet yaptırımıyla karşılaşmamakta.

Sünni İslam Devleti kurma hayali ve restorasyonu olmasın sakın?

Bol para harcayan örgütler çeşitli yollarla gençleri ele geçirmekteler.

Ondan sonra gelsin kör şiddet… Dinci fanatiklik ve canlı bombalar…

Beğenmediği her şeyi yıkan kafa yobazlığın tarifidir…

Aileler çaresiz. Mahalleler baskı karşısında korkmuş. Atatürk’ten söz etmek onu savunmak hiç kimsenin haddine değil. İster esnaf olun, ister şoför saldırıya uğruyorsunuz. Vatan haini gibi davranılıyor size. En gözde semtlere kadar sızdıklarını tanıklardan dinliyoruz.

Heykel düşmanlığı 90’lı yıllarda Refah partisi tarafından da gündem olmuştu. RP ve devamı olan AKP zihniyeti kültürümüze, Türk İslam anlayışına düşmanlık göstermektedir.

Mesele sadece çıplak bir heykeli balyozla kırmak değil, Türkiye Cumhuriyeti ve değerlerini de balyozla kırma girişiminin sembolü olmasıdır. Mesele ahlak olsa aynaya bakarlar!

Nevval Sevindi

Odatv.com
http://odatv.com/ressam-padisahlardan-heykel-yikan-osmanlicilara-nasil-geldik-2705161200.html

Ağlasa derd-i derûnum çeşm-i giryânım sana

Âşikâr olurdu gâlib râz-ı pinhânım sana

Avnî (Fatih Sultan Mehmet)

Padişahlar arasında şair, bestekar, hattat, ressamlar varmış, güzel sanatlara düşkünlükleri kadar zanaatkarlarmış.

Ressam ve bestekar padişah arıyorlarsa Sultan Abdülaziz'i araştırsınlar, vals'e sayıp sövenlere çok üzülerek vereceğim bir haber var, Sultan Abdülaziz'e ait Vals'e davet bestesini dinlesinler:KK66:
Ve yine Abdülaziz'e ait bir oyun havası da mevcut, yani dans etmek, vals yapmak ayıp değil Hoppa
Resimleri de var ama ne yazık ki biz tarihi eserlere sahip çıkmadığımızdan, heykelleri, resimleri yakıp yıktığımızdan hiçbir müzemizde Sultan Abdülaziz resmi sergilenmiyor, çizimlerinin olduğu defterse Polonya'da müze de sergileniyormuş, eh onlar bizden daha çok sanata önem veriyorsa demek:KK14:

Her zaman ki işlerine gelen yanlarını örnek almışlar.

Mune Mune İstanbul'un Fethi'ni kutlarlar bilmem kaç liraya, yukarda yazdığın metni oku desen okuyamazlar

Anca Beraber yürüdük biz bu yollarda :KK14:
Cevap veriyorum :dondurma:

Padişahları iyi öğrensinler, dinlesinler, kulaklarının pası silinsin.

Âşikâr olurdu gâlib râz-ı pinhânım sana

Avnî (Fatih Sultan Mehmet)

Padişahlar arasında şair, bestekar, hattat, ressamlar varmış, güzel sanatlara düşkünlükleri kadar zanaatkarlarmış.

Ressam ve bestekar padişah arıyorlarsa Sultan Abdülaziz'i araştırsınlar, vals'e sayıp sövenlere çok üzülerek vereceğim bir haber var, Sultan Abdülaziz'e ait Vals'e davet bestesini dinlesinler:KK66:
Ve yine Abdülaziz'e ait bir oyun havası da mevcut, yani dans etmek, vals yapmak ayıp değil Hoppa
Resimleri de var ama ne yazık ki biz tarihi eserlere sahip çıkmadığımızdan, heykelleri, resimleri yakıp yıktığımızdan hiçbir müzemizde Sultan Abdülaziz resmi sergilenmiyor, çizimlerinin olduğu defterse Polonya'da müze de sergileniyormuş, eh onlar bizden daha çok sanata önem veriyorsa demek:KK14:
Paris louvre da bile o kadar cok çinimiz eserlerimiz var ki benim her dusundugumde icim sizliyor cogu kulliyelerden orjinalleri restorasyon diye calinarak sahteleri koyulmus.ve fransa yapilan yazismalarin hepsini gormezden geliyor Ne zaman vatanina donucek eserlerimiz bekliyrm

20160527_204154.png
soz konusu heykel bu
Benim gorusum bu heykelin berbat bir eser oldugu ama yapan nasil yapti bilmem belki ona gore en guzel eseri ama benim icin kotu parcalanacagina imza toplayip rahatsizliklarini belirtseydiler kaldirilsaydi.

Paris louvre da bile o kadar cok çinimiz eserlerimiz var ki benim her dusundugumde icim sizliyor cogu kulliyelerden orjinalleri restorasyon diye calinarak sahteleri koyulmus.ve fransa yapilan yazismalarin hepsini gormezden geliyor Ne zaman vatanina donucek eserlerimiz bekliyrm
Bence o eserler dönmesin. Malum ülkemizde pek değerleri yok .
Mesela
capture-20150929-174659.png

capture-20150929-174338.png

capture-20150929-174516.png

capture-20150929-174816.png
capture-20150929-174009.png

Google `a restorasyon rezaleti diye yazın daha fazlasını göreceksiniz. Biz ne zaman bu değerlerin kıymetini bileceğiz o zaman bizden çalınanlar geri gelsin bence.

Geri dönseler ne olacak ki evla? Yurtdışına götürülenler bir tarafa, elimizdekilere ne kadar sahip çıkıyoruz dersin?

Müzelerdeki tarihi eserlerin dahi tam kaydı tutulmuyor, bu yüzden de müzelerdeki eserlerin hepsi aslında müzede mi bilinmiyor bile, bunu sanat tarihçilerinden öğrenebilirsin rahatlıkla.
Sahip çıktığımızı düşündüğümüz eserleriyse korumuyoruz, yüzyıllık lahitler, heykeller orman içlerinde kaderine terk edilmiş, biz Osmanlı zamanından kalma birkaç eseri korumayı tarihi eserlere sahip çıkmak sanıyoruz fakat bu topraklarda asırlar boyu birçok uygarlık yaşamış, her uygarlık bize tarihi miras bırakmış, sadece müzelerde gördüklerimizle sınırlamayalım tarihi eserleri, özellikle Ege bölgesinde neredeyse adım başı kervansaraylar, sunaklar, mezarlar, tapınak ve manastırlar mevcut.
Zeus Altar'ını görmenizi isterim, öyle içler acısı bir haldeki, Bafa gölünün etrafındaki mezarlarda aynı şekilde.

Bizim sahip çıkmadıklarımıza yurtdışından arkeologlar gelip sahip çıkıyor, üstlerine asfalt döktüğümüz tarihi kalıntıları bulabilmek için izin alıp kazı çalışmaları yapıyorlar.

Geri dönseler ne olacak ki evla? Yurtdışına götürülenler bir tarafa, elimizdekilere ne kadar sahip çıkıyoruz dersin?

Müzelerdeki tarihi eserlerin dahi tam kaydı tutulmuyor, bu yüzden de müzelerdeki eserlerin hepsi aslında müzede mi bilinmiyor bile, bunu sanat tarihçilerinden öğrenebilirsin rahatlıkla.
Sahip çıktığımızı düşündüğümüz eserleriyse korumuyoruz, yüzyıllık lahitler, heykeller orman içlerinde kaderine terk edilmiş, biz Osmanlı zamanından kalma birkaç eseri korumayı tarihi eserlere sahip çıkmak sanıyoruz fakat bu topraklarda asırlar boyu birçok uygarlık yaşamış, her uygarlık bize tarihi miras bırakmış, sadece müzelerde gördüklerimizle sınırlamayalım tarihi eserleri, özellikle Ege bölgesinde neredeyse adım başı kervansaraylar, sunaklar, mezarlar, tapınak ve manastırlar mevcut.
Zeus Altar'ını görmenizi isterim, öyle içler acısı bir haldeki, Bafa gölünün etrafındaki mezarlarda aynı şekilde.

Bizim sahip çıkmadıklarımıza yurtdışından arkeologlar gelip sahip çıkıyor, üstlerine asfalt döktüğümüz tarihi kalıntıları bulabilmek için izin alıp kazı çalışmaları yapıyorlar.
Evet haklisin ben bu yonden ulkemizin en zengin topraklar oldugunu dusunuyrum.Nereyi kazsan birsey cikiyor.Umarim bu konulardaki hassasiyet daha cok artar.Ben kendi acindan kendi eserlerimizin disarda olmasindan dolayi rahatsizim.Cogu illerimizdeki bir cok yeri gezdim yillar evvel 2 ayda tum turkiyeyi kapsayan bir projede calismistim.Diyemem ki surayi begenmedim Hakkariden Artvine Mugladan Mardine Manisaya Tekirdaga Ulkemizin herseyi heryeri harika ve heryonden ilgi ve bakima ihtiyaci var

Bence o eserler dönmesin. Malum ülkemizde pek değerleri yok .
Mesela
capture-20150929-174659.png

capture-20150929-174338.png

capture-20150929-174516.png

capture-20150929-174816.png
capture-20150929-174009.png

Google `a restorasyon rezaleti diye yazın daha fazlasını göreceksiniz. Biz ne zaman bu değerlerin kıymetini bileceğiz o zaman bizden çalınanlar geri gelsin bence.
Sadece oradaki mozaiklerin tamamlanmis calismalar olmadigini biliyrm onun disindakiler cok talihsiz haklisin

Aklı fikri uçkurunda olanların parçalaması gayet de normal zihniyetleri pis eşleri kardeşleri bakarsa etkilenecekler diye düşündüler zaar:KK53: beğenip beğenmemek tamamen göreceli ben beğenmedim ama sırf dini inancıma yanlış diye gidip yıkıp parçalamam çok çok totomu dönerim başka yöne bakarım. Az bi ilim irfan sahibi olsak bilime kafayı taksak, kanseri nasıl yenebiliriz, dünya dışında başka yerlere nasıl gidebiliriz, yenilenebilir enerji nasıl üretebiliriz, yağmur sularını sele teslim etmemek için alt yapıyı nasıl güçlendirebiliriz, depremi önceden hisseden cihazlar nasıl yapabiliriz...gibi binlerce güzel şey düşünsek, üretsek ya:KK14:

Padişahların hayatlarını bir okusalar kafalarında oluşturdukları imajdan çok farklı olduğunu görecekler de... Okuyup araştırmıyorlar işte sorun orada.

Evet haklisin ben bu yonden ulkemizin en zengin topraklar oldugunu dusunuyrum.Nereyi kazsan birsey cikiyor.Umarim bu konulardaki hassasiyet daha cok artar.Ben kendi acindan kendi eserlerimizin disarda olmasindan dolayi rahatsizim.Cogu illerimizdeki bir cok yeri gezdim yillar evvel 2 ayda tum turkiyeyi kapsayan bir projede calismistim.Diyemem ki surayi begenmedim Hakkariden Artvine Mugladan Mardine Manisaya Tekirdaga Ulkemizin herseyi heryeri harika ve heryonden ilgi ve bakima ihtiyaci var

Ülkemiz baştan sona çok güzelde işte maalesef birçok konuda olduğu gibi tarihi eserlere sahip çıkma konusunda da sınıfta kaldık.
Tarihi eserleri restorasyonda kötüyüz, kaderine terk ettiklerimizse berbat durumda, elin Avrupalısı denir, burun kıvrılır değil mi? Öyle güzel çözümler sunanlar var ki dikkate alınmıyor.
Mesela Muğla tarafında eski bir Rum köyü var, Rum evleri yıkılmak üzere, birkaç yabancı o tarihi dokuya bayılmış köydeki 2-3 eve yerleşmiş, kimi ressam, kimi heykeltraş, evlerin yapısını bozmadan kendi imkanlarıyla onarıp oturuyorlar, ne diyorlar biliyor musun? Restore etmek Devletin bütçesine ağır gelecekse bizler gibi sanatçılara restore ettirmemiz şartıyla bu evlerde oturma izni versinler, hem köy yok olup gitmesin, hemde turizm ve köyün etrafındaki yerli halkın kalkınması açısından faydası olur.
Gayette makul, mantıklı bir çözüm ama maalesef yetkililerden ses soluk yok.
Biz elimizdeki tarihi cevherin kıymetini bilmiyoruz, para harcayıp onarmak fuzuli geliyor, anca tramsformers dikelim.

Ülkemiz baştan sona çok güzelde işte maalesef birçok konuda olduğu gibi tarihi eserlere sahip çıkma konusunda da sınıfta kaldık.
Tarihi eserleri restorasyonda kötüyüz, kaderine terk ettiklerimizse berbat durumda, elin Avrupalısı denir, burun kıvrılır değil mi? Öyle güzel çözümler sunanlar var ki dikkate alınmıyor.
Mesela Muğla tarafında eski bir Rum köyü var, Rum evleri yıkılmak üzere, birkaç yabancı o tarihi dokuya bayılmış köydeki 2-3 eve yerleşmiş, kimi ressam, kimi heykeltraş, evlerin yapısını bozmadan kendi imkanlarıyla onarıp oturuyorlar, ne diyorlar biliyor musun? Restore etmek Devletin bütçesine ağır gelecekse bizler gibi sanatçılara restore ettirmemiz şartıyla bu evlerde oturma izni versinler, hem köy yok olup gitmesin, hemde turizm ve köyün etrafındaki yerli halkın kalkınması açısından faydası olur.
Gayette makul, mantıklı bir çözüm ama maalesef yetkililerden ses soluk yok.
Biz elimizdeki tarihi cevherin kıymetini bilmiyoruz, para harcayıp onarmak fuzuli geliyor, anca tramsformers dikelim.
Cokk haklisin bu konuda

Ülkemdeki insanların bu ikiyüzlülüğü bir gün beni öldürecek. Yolcuyu taciz eden muavine tepki göstermez ama çıplak heykelden rahatsız olup saldırır. Ne tuhaf bir millet olduk biz.

20160527_204154.png

Mune Mune görüşün benim için çok önemli.memleketimin her yerinde bu tarz heykelleri görmeyi istermiydin .cidden merak ediyorum fikrini.benim görüşüm belli absürt ve saçma bir heykel hep savunuyorum sanat adı altında yapılan o kadar saçmalık varki buda onlardan biri .ama senin bu konularda cidden merak ediyorum .evinden dışarı çıkıp dağında,solunda bu tarz heykelleri görmek istermiydin

Eki Görüntüle 1839424
Mune Mune görüşün benim için çok önemli.memleketimin her yerinde bu tarz heykelleri görmeyi istermiydin .cidden merak ediyorum fikrini.benim görüşüm belli absürt ve saçma bir heykel hep savunuyorum sanat adı altında yapılan o kadar saçmalık varki buda onlardan biri .ama senin bu konularda cidden merak ediyorum .evinden dışarı çıkıp dağında,solunda bu tarz heykelleri görmek istermiydin

Sanat adı altında yapılan o kadar saçmalık mı ? Pardon da siz mi karar veriyorsunuz neyin saçma olup olmadığına ?

X