Sağlıklı bir ilişki nasıl başlamalı?

Aynen ilk günden evlilik kafasıyla yaklaşacaksanız görücü usulü daha mantıklı. Ben de öyle ciddi bir ilişki istiyordum. Size garip gelebilir ama 5 yıl önce tam da yalnızlığın dibindeyken Birgül Ağabeyim ile konuşmalarımız benm gelecekteki eşimin özellikleri konusuna geldi. Ben de Allah korkusu ve aile sevgisi olduktan sonra bana da biraz sevgisini ayırsa yeter demiştim ve beni arkadaşı ile tanıştırdı( arkadaşının dürüstlüğüne kefil olmuştu). Zamanla tanıdık birbirimizi, seviştik de. 1 yıl içinde evlendik. Ona deliler gibi aşığım. Şimdi evliyiz ve 2 çocuğumuz var ☺️
Bazen hayatı akışına bırakmalısınız. Nasıl mutluysanız öyle yaşayın
Öncelikle mutlulular dilerim.☺️
Ben ilk günden evlilik kafasında değilim,yani ilk günden evlilik konuşmak,karı koca havasında takılmak benlik değil.
Ben zamana yayalım dediğim için bunları yaşıyorum.

Seni anlamazlar bacım anlamazlar.niye sevişmiyorsun diye senin üstüne çullanır bunlar.arkadaşlar kadın olacaksınız bir de.kadin sevişmeye karşı değil, tanımadığı, etmediği adamla bir anda seks yapmak istemiyor sadece.iki lafın belini kıralım bari birkaç gün geçsin, ısınalım, edelim bir yolu yordamıyla olsun diyor kadıncağız.ne o öyle eskort tutar gibi diyor bu yani.bu da yeni moda çıktı haa.tamam siz evlenmeden seviştiniz , her halta açıksınız, ortalığı tozu dumana kattınız, her sevgiliyle seviştiniz, şimdiki eşinizle de sevişerek evlendiniz.ama konu bu değil işte.ilk fırsatta atlamayın.anlayın dinleyin biraz.
Anlatmaya çalıştığım şey tam olarak buydu.Teşekkür ederim.

Tamam da kaliteli bir ilişki iki cinsin de ihtiyacı değil mi? Niye sadece kadınlar düşünmek zorunda olsun ki.hem duygusuz seks yaptığın biriyle 2 güne kopup gidiyorsun ki sevişmek de gram zevkli gelmiyor.bunları biz düşünebiliyoruz da erkekler niye düşünemiyor acaba? Seçenek falan da yok ayrıca.sonu buradaki gibi hüsran oluyor iki taraf için de.neye ulaşabiliyorlar Allah aşkına.ben de bu tarz kaç kişiye yol verdim.bu hanfendi de yol vermiş.ee hani ulaşamıyorlar hiç de.bence tek neden bunların salak olması.
Kesinlikle öyle.Duygu hissetildiğinde sevişmek kendiliğinden gelişen bir şey.Ben zaten çekim hissetmediğin biriyle olamam.Karşımdaki kişideki sırtlanlığı fark edince daha da geri durdum.
Ama şunu fark ettim,ilk buluşmada his yoksa,en ufak bir negatif enerji aldıysanız bitirmek mantıklı.

Bunu diyen insanın "günde 3-4 adamla yatıyorum" , "artık duruldum tek eşliyim, mutsuzum" diye konular açması 😂😂😂

Konu sahibi bunun tek bir doğrusu yok ki. Her ilişki kendine özeldir.
Kimi ilişki uzun göz suzmeler sonucunda adım adım başlar, çok sağlıklı ilerler kimi ilişki de pat diye başlar insana felegini şaşırtır, her şeyin bir anda o olur.
Bence her ilişkiyi kendi içinde değerlendir.

Şu adam mesela. Belki de attığı mesaj onun fix mesajıdır. Kızlar böyle şeyleri sever diye ozneleri mekanları degistirip yol alıyordur. O adam seni çok seven ama tanımadan aşkim demek istemediğin için senden soğuyan biri değil ki. Abazanin teki. Adam zaten düzgün biri olsaydı görüşmek ister, kendini sevdirtmeye çalışırdı jestlerle vs.
O yüzden "hata bende mi" diye düşünme. "İyy malın biriyle başlamadan bitti, şükür" de:)
Bir de eğer hep ayni tarz şeyler yaşiyorsan belki cozmen gereken bir şeyler vardır. İnsanlarda artık psikolojik mi, Kader motifi mi, çakrasal mi, çocukluktan mi kalma ne b.k bilmiyorum ama böyle bir şey var. Aynı döngüleri yaşayıp yaşayıp duruyorlar (işte,arkadaslikta, ilişkide). KK'da çok var. Kızlar yılda üç yeni adam konusu açıyorlar, bakıyorsun üçü de birbirinin aynı:) aynı şekilde başlıyor, aynı yerde tıkanıyor.
Benim bile Benzer bir konum vardı . Tüm sevgililerim iyi, hoş, sevgisini göstermekten asla çekinmeyen, kavga etmekten kırmaktan kacinan, kucaklarda taşıyan ve tatlı erkeklerdi. Ama hepsinin aynı kusuru vardı asla benimle bir plan bile yapmazlardi, bir konser bileti almazlar-tatilde gidecek yer onermezlerdi. Bir tanesi bile. Her şeyi ben planlardim, uyarlardi. Ben çadır derdim çadırda kalırdık, bisiklet derdim bisiklet alırdık, piknik derdim bir şey bulurduk. Allah rızası için yani bir tane sevgilim bir gün olsun bana bir planla gelmezdi😏 Benim doğumgünümde 'bugun lütfen sen ayarla , bir tane bile plan yapmak istemiyorum' dediğim gün bile zaten benim kesfettigim ve zaten sevdiğim bir yere götürmüştü hatta bir exim 😅hal boyle olunca ben de hiçbir ilişkimi bir sonraki levele getirmek istemiyordum, bir şekilde bitiriyordum.
Sonra KKda konu açtım, tüm yorumları okudum, kader motifi ile ilgili kitaplar aldım, internette yazilar okudum vs vs vs bir aydınlanma yasadim. Bütün bunların sebebinin aslında benim enerjimden kaynaklandığını anladım - değişmeye çalıştım.
Şubat 2021'de konuyu açmışım, cidden değişmeye çabaladim. Eylül 2021'de şimdiki sevgilimle tanıştım. O da ekslerin aynısı. Dünyayı gezmiş, çöllerde kamp yapmış. Ama bana gelince gideceğimiz ülkede pcr testi yapmasi gerektiğine bile bakmamış - o gün bütün problemleri ben çözdüm ve benim ayarladigim ücra yayladaki ağaç evde kaldik. Benim bebe dedi ki; "hayat seninle ne kolay. Her şeyi hallediyorsun"
Ben de çok net bir biçimde her şeyi en güzel şekilde halledebilecek pratik zekamin olduğunu, her problemi çözdüğümü ama günün sonunda 'her şeyi ben cozeceksem neden birini yanima yük ettim ki' diye düşündüğümü, bu yüzden yalnız gezdigimi ve tam da bu sebeple ilişkilerimin bittiğini soyledim :)
Hiç de laf sokmadan, ultimatom vermiş gibi olmadan.
Meğer hayatımdaki tek eksik benim bu gerçeği dile getirmem ve karşıdan beklediğim şeyi talep etmemmis. Çocuk beni anladı "o zaman bu şehir senin şehrin oldu, yarın gideceğimiz ülkede asla Google map'a bile bakma. Her şeyi tamamen ben ayarlayacagim" dedi
Ve sonrasında her tatil öncesi sorumluluk paylaştık.
Genclestim resmen bu kadar mı farkeder:)
Meğer benim ilişki sandiklarim hamalliktan farksizmis:)

O yüzden benim önerim bu insanların neden karşına çıktığı- neden bu döngüden çıkmadığın konusunda kafa yorman. Mümkünse kader motifi konusunda da birkaç video izle, psikolog yazısı oku vs.
İnşallah neyin seni tikadigini farkedersin
Teşekkür ederim yorumunuz için,bir kısırdöngünün içinde olduğumun bilincindeyim ,terapi desteği alıyorum.
Aslında çocukluğumdaki taciz olaylarına bağlıyorum,şu an bunu çalışıyoruz emdr işe.
Erkeklere tacizci gözüyle bakıyorum elimde olmadan,hatta bazılarını hayvansılaştırıyorum,onların niyeti cinsellik olmazsa bile öyleymiş gibi davranıyorum,bu da onlara cazip geliyor olacak ki o tarafları meydana çıkıyor.
Travmalarımı iyileştirdikten sonra daha şyş olacağına inanıyorum.

Teşekkür ederim yorumunuz için,bir kısırdöngünün içinde olduğumun bilincindeyim ,terapi desteği alıyorum.
Aslında çocukluğumdaki taciz olaylarına bağlıyorum,şu an bunu çalışıyoruz emdr işe.
Erkeklere tacizci gözüyle bakıyorum elimde olmadan,hatta bazılarını hayvansılaştırıyorum,onların niyeti cinsellik olmazsa bile öyleymiş gibi davranıyorum,bu da onlara cazip geliyor olacak ki o tarafları meydana çıkıyor.
Hah, belki de sen erkekleri kafadan tacizci,sapik,aklı seyinde olarak kodluyorsundur hiç istemeden. Ya da öyle bir enerji yayıyorsundur ki tüm abazalar seni buluyordur.
Çünkü tüm bu numunelerin sana gelmesi normal değil. Ben çok flortoz biriyimdir (biriydim mi demeliyim,bilemedim) o kadar çeşit insan girdi hayatıma. Ama hiç bu bahsettiğin tarzda adamlar görmedim. Bir yakın kız arkadasim var, o da kendince aynı adamları çekip duruyor. Onunkiler de numunelik ama senin bahsettiğin gibi değil, onunkiler de. İnanıyorum, kesinlikle bu tarz erkekleri bulman senden kaynaklanan bir şey. Ve terapi sürecin sonlaninca bir de bakacaksın ki hayatına tam da istediğin gibi biri girmiş 💕 bu arada 33'te ne var ya? Ben de 91liyim. Mis gibi, çıtırız işte. Yasa takılma bence

Kesinlikle öyle.Duygu hissetildiğinde sevişmek kendiliğinden gelişen bir şey.Ben zaten çekim hissetmediğin biriyle olamam.Karşımdaki kişideki sırtlanlığı fark edince daha da geri durdum.
Ama şunu fark ettim,ilk buluşmada his yoksa,en ufak bir negatif enerji aldıysanız bitirmek mantıklı.
Aynen devam etse ne olacak sanki.anca sinir olduğunla kalıyorsun.ne hissediyorsan odur.biz kadınız bir mesajdan anlarız adam nedir ne değildir.diğer arkadaşlar gibi şans vermek lazım falan diye düşünmüyorum.. mesajlaşırken de şans vermiş oluyorsun zaten.

Ben katılmıyorum ya.bir erkek yaklaşmayı biliyorsa o iş oluyor.hepimiz bu tarz şeyler yaşadık.erkeklerin geneli zaten kalitesiz.ee önyargı olması kadar normal birşey yok.bazı arkadaşlar hayatın aşırı pozitif bakıp gerçeklerden kaçmayı tercih ediyor bence.sorsan hayatınızda kaç tane kaliteli erkeğe denk geldiniz, kaç tane sağlıklı ilişki yaşama imkanınız oldu da önyargılı olmayın diyorsunuz yani? Kırk yılda bir bulan da evleniyor, ya da uzun ilişki yapıyor zaten.ama denk gelene kadar da anan ağlıyor yani.ben nasıl diyim şimdi genelleme yapma diye.yengenç denen arkadaş sürekli çapkınlığıyla övünüyor ama hayata o kadar pozitif bakıyor ki ne saçma sapan herifleri bile güzel bir anı olarak hatırlıyor.biz ise lanet ederek ve umutsuzluğa düşerek.fatk bu.erkeklerin rezilliği yine aynı.kimse daha şanslı ya da daha şanssız değil.bazı kadınlar kendini kandırmayı becerebiliyor bazıları beceremiyor sadece.burada sana aklı öğretmenler çok mu farklı sanki.kuyruğu dik tutacaklar işte.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar.33 yaşındayım,hiç evlenmedim.En son ilişkimi iki ay önce bitirdim.Kısa sürdü ama bana iyi gelmişti.Ağırdan almıştı ve beni ürkütmeden gelmişti fakat fazla ihmale uğradığımı düşündüğüm için ayrıldım.

Bu ilişkimin haricinde ,önceki ve sonraki süreçlerde karşıma çıkanlar hep aceleci ve aynı özelliklere sahip kişiler.
Hemen sevgili olmak istiyorlar ve cinsellik bekliyorlar.
Ben de önce tanımak ,sonrasında sevgili olmak istiyorum,tanımak ve tanıyarak sevmek ,aşık olduğum kişiyle cinsellik yaşamak istiyorum ama onlar tam tersini istiyor.
Mesela görüştüklerimden birisini çok beğenmiştim,mantıklı gelmişti ,beni beğendiğini de hissettim,fazla yükseldi hatta.
Daha sonraki mesajlaşmalarımızda ve konuşmalarımızda sınırlarımı aşan ifadelerde bulundu ve ben de bu konuları konuşmak için henüz erken olduğunu ve onu tanımak istediğimi söyledim.O da ısrarla devam etti ve sonrasında bir mesajla benimle vedalaştı.Güle güle dedim,kapattım.
Çalıştığım yere tesadüfi gelen ve beni gören,bana ulaşmak için instagram açıp beni bulan bir kişi de çok sonra ona olumlu cevap vermeme rağmen ,hemen sevgili olmak istediğini söyledi.Daha dur ben seni hiç görmedim ki ,sen beni görmüşsün ama ben aeni hatırlamıyorum bile dedim.O da öyle kapattı.

Daha bunlar ki pek çok örnek sayabilirim.

Devir mi değişti,ben mi gerikafalıyım.
İstediğim ayakları yere sağlam basan bir ilişki,sonrasında evlilik.
Ya da sağlıklı bir ilişki nasıl başlar?
valla herkese göre değişir bu. ilişkiden beklentiye ve karaktere göre farklılık gösterir. hızlı da başlayabilir yavaş yavaş da. benim esim de beni hiç görmemesine rağmen konuşmanın 2.haftasında aşığım ben diyip beni de ona aşık olduğumu söylemeye zorluyordu 😂 o dönem ben de rahatsız oldum hatta konusmayı kesmek için çok çabaladım. ama onla konusmaktan da keyif alıyordum. zamanla konusarak anlattım derdimi.. o da anladı ama yine de ben şöyle aşığım, böyle aşığımlara devam etti 😂 sonra birbirimizi tanıyıp vakit gecirince zaten ilişki doğal hızında devam etti hatta coğu zaman bize rağmen devam etti.

hemen cinselliğe yönelmek bence de yanlış. önce bir bağlılık ve güven olması lazım. bu seyler doğal akılında olur zaten zorlama olmaz. illa ki kafası size uygun ve sizi rahatsız hissettirmeyecek birini bulacaksınız. bazı konularda net cizgilerinizin olması güzel bir sey. ama cok da düsünüp kasmayın bazı seyleri. ilişkiye, sürece ve kendinize biraz zaman tanıyın. bazen basta size hiç uymaz gibi görünen bir sey zamanla hayatınız boyunca beklediğiniz bir seye dönüsebilir.

Yani 30+ yaşta pastane aşkı bekliyorsanız görücü usulü daha uygun çünkü.

Off bu forumdaki bu klişe "pastane aşkı" lafından da gına geldi açıkcası.

Asıl 20 yaşlarda hormonların etkisiyle cinsellik odaklı bir ilişki olağan olabilir. 30+ yaşındaki adamların ise ilk andan bu kadar seks odaklı olması itici.

Herkes cinsellik yasamak istemeyebilir zorundada degil. Hemen ilk gorusmeden cinsellik isteyeninde amaci bellidir zaten.

Off bu forumdaki bu klişe "pastane aşkı" lafından da gına geldi açıkcası.

Asıl 20 yaşlarda hormonların etkisiyle cinsellik odaklı bir ilişki olağan olabilir. 30+ yaşındaki adamların ise ilk andan bu kadar seks odaklı olması itici.

Bunu ben de ögrenmek istiyorum. 30 yasina gelince ne oluyor da birden cinsellik yasama arzusuna terfi ediliyor? 29da olmayip da 30da olan sey, sinif atlatan sey nedir?

Bunu diyen insanın "günde 3-4 adamla yatıyorum" , "artık duruldum tek eşliyim, mutsuzum" diye konular açması 😂😂😂

Konu sahibi bunun tek bir doğrusu yok ki. Her ilişki kendine özeldir.
Kimi ilişki uzun göz suzmeler sonucunda adım adım başlar, çok sağlıklı ilerler kimi ilişki de pat diye başlar insana felegini şaşırtır, her şeyin bir anda o olur.
Bence her ilişkiyi kendi içinde değerlendir.

Şu adam mesela. Belki de attığı mesaj onun fix mesajıdır. Kızlar böyle şeyleri sever diye ozneleri mekanları degistirip yol alıyordur. O adam seni çok seven ama tanımadan aşkim demek istemediğin için senden soğuyan biri değil ki. Abazanin teki. Adam zaten düzgün biri olsaydı görüşmek ister, kendini sevdirtmeye çalışırdı jestlerle vs.
O yüzden "hata bende mi" diye düşünme. "İyy malın biriyle başlamadan bitti, şükür" de:)
Bir de eğer hep ayni tarz şeyler yaşiyorsan belki cozmen gereken bir şeyler vardır. İnsanlarda artık psikolojik mi, Kader motifi mi, çakrasal mi, çocukluktan mi kalma ne b.k bilmiyorum ama böyle bir şey var. Aynı döngüleri yaşayıp yaşayıp duruyorlar (işte,arkadaslikta, ilişkide). KK'da çok var. Kızlar yılda üç yeni adam konusu açıyorlar, bakıyorsun üçü de birbirinin aynı:) aynı şekilde başlıyor, aynı yerde tıkanıyor.
Benim bile Benzer bir konum vardı . Tüm sevgililerim iyi, hoş, sevgisini göstermekten asla çekinmeyen, kavga etmekten kırmaktan kacinan, kucaklarda taşıyan ve tatlı erkeklerdi. Ama hepsinin aynı kusuru vardı asla benimle bir plan bile yapmazlardi, bir konser bileti almazlar-tatilde gidecek yer onermezlerdi. Bir tanesi bile. Her şeyi ben planlardim, uyarlardi. Ben çadır derdim çadırda kalırdık, bisiklet derdim bisiklet alırdık, piknik derdim bir şey bulurduk. Allah rızası için yani bir tane sevgilim bir gün olsun bana bir planla gelmezdi😏 Benim doğumgünümde 'bugun lütfen sen ayarla , bir tane bile plan yapmak istemiyorum' dediğim gün bile zaten benim kesfettigim ve zaten sevdiğim bir yere götürmüştü hatta bir exim 😅hal boyle olunca ben de hiçbir ilişkimi bir sonraki levele getirmek istemiyordum, bir şekilde bitiriyordum.
Sonra KKda konu açtım, tüm yorumları okudum, kader motifi ile ilgili kitaplar aldım, internette yazilar okudum vs vs vs bir aydınlanma yasadim. Bütün bunların sebebinin aslında benim enerjimden kaynaklandığını anladım - değişmeye çalıştım.
Şubat 2021'de konuyu açmışım, cidden değişmeye çabaladim. Eylül 2021'de şimdiki sevgilimle tanıştım. O da ekslerin aynısı. Dünyayı gezmiş, çöllerde kamp yapmış. Ama bana gelince gideceğimiz ülkede pcr testi yapmasi gerektiğine bile bakmamış - o gün bütün problemleri ben çözdüm ve benim ayarladigim ücra yayladaki ağaç evde kaldik. Benim bebe dedi ki; "hayat seninle ne kolay. Her şeyi hallediyorsun"
Ben de çok net bir biçimde her şeyi en güzel şekilde halledebilecek pratik zekamin olduğunu, her problemi çözdüğümü ama günün sonunda 'her şeyi ben cozeceksem neden birini yanima yük ettim ki' diye düşündüğümü, bu yüzden yalnız gezdigimi ve tam da bu sebeple ilişkilerimin bittiğini soyledim :)
Hiç de laf sokmadan, ultimatom vermiş gibi olmadan.
Meğer hayatımdaki tek eksik benim bu gerçeği dile getirmem ve karşıdan beklediğim şeyi talep etmemmis. Çocuk beni anladı "o zaman bu şehir senin şehrin oldu, yarın gideceğimiz ülkede asla Google map'a bile bakma. Her şeyi tamamen ben ayarlayacagim" dedi
Ve sonrasında her tatil öncesi sorumluluk paylaştık.
Genclestim resmen bu kadar mı farkeder:)
Meğer benim ilişki sandiklarim hamalliktan farksizmis:)

O yüzden benim önerim bu insanların neden karşına çıktığı- neden bu döngüden çıkmadığın konusunda kafa yorman. Mümkünse kader motifi konusunda da birkaç video izle, psikolog yazısı oku vs.
İnşallah neyin seni tikadigini farkedersin
Okudugunuz kitaplarin ve video sahiplerinin isimlerini paylasirmisiniz belki bize de isik olur..

X