Deri ve Cilt Hastalıkları Sedef hastası kızım için önerilerinizi alabilir miyim?

misskokulumm

2 kızım 1 oğlum 🧿🧿🧿
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2008
7.241
17.388
40
Merhabalar..
14 yaşındaki kızımın yaklaşık 3 yıldır kafa arkasında kaşıntı ve kızarıklıkla başladı bu hastalık.Yağlı egzama teşhisi kondu 2 yıl tedavisini gördü ancak kremi bırakınca tekrar çıkıyordu lezyonlar üniversite hastanesinde sedef teşhisi aldı 6 aydır krem,losyon kullanıyoruz .kol arkalarında da ufak ufak çıkmaya başlayınca panik olduk tabi.Takip eden doktoru beslenme yada başka bir takviye tavsiyesinde bulunmuyor.
Netten bir doktor buldum İstanbul'da sedefte yoğunlaşmış çalışmaları ,o beslenme ,probiyotik takviyesiyle tamamen kurtulmak mümkün diyor lezyonlardan.istanbula yakın değiliz ama gerçekse götürüp tedavisini yaptırmak istiyorum tabi .Burası aklıma geldi bilen,duyan,bu hastalıkla mücadele veren vardır diye düşündüm.
Tavsiyeleriniz bizim için çok önemli şimdiden teşekkür ediyoruz.

Benim oğlumda da egzama var bacaklarında yara çıkıyor kaşıyor. Yumurtayı kestik 10 gündür ve azaldı. Alerji testi falan yaptırdık hiç bişeye alerjisi çıkmamıştı sadece asitli yiyecekler yememesi gerektiği söylendi. Birde şampuan olarak mustela kullanıyoruz kese yapmıyoruz. Bilmiyorum sizin hastalığa faydası olur mu bu yazdıklarımın ama. Allah şifa versin inşallah

Merhabalar..
14 yaşındaki kızımın yaklaşık 3 yıldır kafa arkasında kaşıntı ve kızarıklıkla başladı bu hastalık.Yağlı egzama teşhisi kondu 2 yıl tedavisini gördü ancak kremi bırakınca tekrar çıkıyordu lezyonlar üniversite hastanesinde sedef teşhisi aldı 6 aydır krem,losyon kullanıyoruz .kol arkalarında da ufak ufak çıkmaya başlayınca panik olduk tabi.Takip eden doktoru beslenme yada başka bir takviye tavsiyesinde bulunmuyor.
Netten bir doktor buldum İstanbul'da sedefte yoğunlaşmış çalışmaları ,o beslenme ,probiyotik takviyesiyle tamamen kurtulmak mümkün diyor lezyonlardan.istanbula yakın değiliz ama gerçekse götürüp tedavisini yaptırmak istiyorum tabi .Burası aklıma geldi bilen,duyan,bu hastalıkla mücadele veren vardır diye düşündüm.
Beslenmeyle alakası yok. Yıllarca bir sürü şey yemedim sedefim geçecek diye, geçmiyor. Boşu boşuna paranızı ve vaktinizi harcamayın.

Sedef bilinenin aksine stresle ilgili değil, otoimmun bir hastalıktır. Bağışıklık sistemimizde yanlış programlar çalışıyor ve kendi bağışıklık sistemimiz kendi cildimize saldırmaya başlıyor. Saldırma da demeyelim de yara iyileştirme sinyalleri gönderiyor ve hücrelerimiz normalin üzerinde bir hızla çoğalmaya başladığı için lezyonlarımız oluşuyor. Yani başta da söylediğim gibi beslenme ile tedavisi mümkün değil.

15 yıldan fazladır sedef hastasıyım, şu ana kadar gerçekten başarılı olan tek tedavi bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla oldu. İşe yarar kendim uyguladığım tek yöntem de yazın bol bol denize girmek ve güneşlenmek. Bir şekilde sedefle yaşamayı öğreniyoruz.

Beslenmeyle alakası yok. Yıllarca bir sürü şey yemedim sedefim geçecek diye, geçmiyor. Boşu boşuna paranızı ve vaktinizi harcamayın.

Sedef bilinenin aksine stresle ilgili değil, otoimmun bir hastalıktır. Bağışıklık sistemimizde yanlış programlar çalışıyor ve kendi bağışıklık sistemimiz kendi cildimize saldırmaya başlıyor. Saldırma da demeyelim de yara iyileştirme sinyalleri gönderiyor ve hücrelerimiz normalin üzerinde bir hızla çoğalmaya başladığı için lezyonlarımız oluşuyor. Yani başta da söylediğim gibi beslenme ile tedavisi mümkün değil.

15 yıldan fazladır sedef hastasıyım, şu ana kadar gerçekten başarılı olan tek tedavi bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla oldu. İşe yarar kendim uyguladığım tek yöntem de yazın bol bol denize girmek ve güneşlenmek. Bir şekilde sedefle yaşamayı öğreniyoruz.
Geçmiş olsun size de çok.
Peki nemlendirici kullanıyor musunuz? Nemli tutmak iyi gelir vs yazmış bir makalede.
Geçen hafta denizdeydik biz de saç kökündekiler neredeyse geçmişti 4 günde.maalasef deniz e yakın oturmuyoruz:KK43:
Kızıma da domates , turşu acı yemeden mi belki azalır diyorum ama zaten stresli bir çocuk iyice kaygı düzeyini yükseltmek ten,hastalık psikolojisine sokmaktan da korkuyorum

Geçmiş olsun size de çok.
Peki nemlendirici kullanıyor musunuz? Nemli tutmak iyi gelir vs yazmış bir makalede.
Geçen hafta denizdeydik biz de saç kökündekiler neredeyse geçmişti 4 günde.maalasef deniz e yakın oturmuyoruz:KK43:
Kızıma da domates , turşu acı yemeden mi belki azalır diyorum ama zaten stresli bir çocuk iyice kaygı düzeyini yükseltmek ten,hastalık psikolojisine sokmaktan da korkuyorum
Günde yarım kilo turşu yiyorum ben, şu an sıfır lezyon. Çünkü yaz mevsimindeyiz ve ben denizde yaşıyor gibi bişeyim bu ara. Bulduğum her fırsatta suya giriyorum. O yüzden bence yemekle ilgili çok kasmayın ama denemek isterseniz de deneyin, bişey kaybetmezsiniz.

Nemlendirici vazgeçilmezim. Bol bol yağlar, nemlendiriciler her duştan sonra, sabah kalkınca, gece yatarken sürekli yağlanıyorum. Yağlı güreşe hazırlanan pehlivan gibi geziyorum ortalıkta 😂

10 yıldır sedef hastasiyim. Tüm vücudumu sarmıştı. Bundan 6 yıl önce bitkisel tedavi yöntemi ile vücudumdaki Sedef geçti fakat sacimdaki hala duruyor. İnatla geçmiyor. Beslenme ile alakası yok. Tamamen bağışıklık ile alakali bir durum. Strese bağlı bir hastalık. Hararet verici gıdaları çok tüketmemeye bakın. Turşu gibi. Şalgam gibi. Ama dediğim gibi zor bir hastalık. Rabbim şifasını versin. Bu hastalık ile yaşamayı öğrenmesi gerekiyor.

Ben de liseden beri sedef hastasıyım. Bende lezyonlar baya yaygın durumda, hamilelik harici pek de sıfırlanma durumu olmadı hiç. Birkaç tavsiyem var;
1. Si mümkünse üniversite hastanesine gidin. Dermatologların çoğu artık botoksçu olmuş durumda. Medikal işlerle uğraşmak istemiyorlar. İyi dermatologları ayrı tutuyorum ama çoğu yerde böyle.
2. Si evet nemlendirmek çok önemli ama neyle nemlendirdiği de bir o kadar önemli. Kokusuz antialerjik vs ürünler kullanırsanız iyi olur.
3- bazı markaların duş jelleri ve durulanmayan tüm saç şekillendirme ürünleri bende çok ters tepiyor, özellikle de saç spreyi. Gelin başımda bile sprey kullandırtmadım, o kadar diyeyim. He bir de kuaförlerdeki mavi su dedikleri saç açıcı.
4- duştan sonra bebe yağıyla yağlanıp bi su tutup çıkmak bana iyi gelen yöntemlerden biri.
5- güneş çok iyi geliyor ama güneş yanığı olmak da bir o kadar arttırıyor. Yanmayacak kadar güneşlenirse iyi olur.

Benim de yediğim içtiğimle birşey değişmiyor ancak mayalı içkilerin arttırdığını fark ettim. İlerde alkol kullanacak olursa cin tercih edilebilir :)

Gereğinden fazla kilo almak ve vücuttaki bir enfeksiyon (örneğin tekrarlayan 20 lik diş gibi) yine atakları tetikleyici olabiliyor.

Bununla yaşamayı deneyimledikçe öğrenecek. Panik yapmayın, çok çok fazla sedef hastası var. Ayrıca yeni baskılayıcı tedaviler de mevcut ama sadece saçlı deri için ağır kaçabilir. Üniversite hastanelerinde en doğru yönlendirmeyi yaparlar.

Merhabalar..
Biberiye çayı günde bir fincan 1 hafta boyunca tüketsin

X