Sınıfta dışlanan ve görülmeyen çocuklar ?

Huzur3423

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2023
8
3
29
Kızlar merhaba.
Benim oğlum 5 yaşında anaokuluna gidiyor. Hateketli bir çocuğum var. Sınıfındada çoğu çocuklar öyle. Fakat çok aşırı çocuklar var. Dışlıyorlar ve görmezden geliyorlar oğlumu. Geçenlerde anne kimse beni sevmiyor, kimse benimle oynamıyor keşke benim adım diğer arkadaşlarımın adı olsaydı o zaman sever benimle oynarlardı dedi. Bu beni o kadar üzdü ki. Onun psikolojisi ile düşündüğümde inanın yatıp kalkıp bunu düşünür oldum. Yalnız hissediyor kendisini. Kimsenin onu sevmediğini. Dikkat ettiğim kadarıyla o hep onların oyunlarına dahil olmaya çalışıyor ama kimse onunla oynamıyor. Ebelemece oynuyorlar oğlum dahil olup koşuyor ama arkasına baktığında kimse onu kovalamamış oluyor. Ya inanın çok üzülüyorum, öğretmeniylede konuştum ama bu benim oğlumun aşması gereken bir süre sanırım. Ben ona annecim sen kendin oyun kur diyorum muhakkak birkaç arkadaşın gelir yanına ama o 3 kişiyi belirlemiş gözünde sınıfın en hareketli çocukları onlara katılmak istiyor. Birisi ona ismini söylediğinde okulda tüm akşam çok mutlu oluyor. Anne adımı söyledi bu arkadaşım . Mutluluğunu onlara bağlamış. Kızlar bana akıl verin lütfen ben oğluma nasıl yaklaşmalıyım, önereceğiniz tecrübeleriniz varmı ?

O cocuklarin anneleriyle denk gelince konussabilirsiniz sikayet etmeden tatli tatli. Ben bir veliyle sinif ogretmenimizin konusmasina kulak misafiri olmustum. “Oglumla oynamak istemiyorlarmis” diyordu anne. O gunden sonra oglumu “bak aliyle de oyna, cantana fazaldan oyuncak koyuyorum aliyle de paylas, o da sizinle oynamak istiyormus” vs diye telkinledim. Simdi aralari guzel.

İsmi ile alakası nedir ki olayın?
İsmi ile dalga mı geçiliyor acaba?
Yok ismi ile alakası yok. İki arkadaş birbirini çok seviyor. Benim adım eğer o arkadaşımın adı olsaydı beni çok severdi diyor. Yani çocuk aklıyla ismi öyle diye sevildiğini düşünüyor. Aslında demek istediği keşke ben o arkadaşım olsaydım o zaman beni çok severdi. Düşüncesi beni çok üzüyor.

Yok ismi ile alakası yok. İki arkadaş birbirini çok seviyor. Benim adım eğer o arkadaşımın adı olsaydı beni çok severdi diyor. Yani çocuk aklıyla ismi öyle diye sevildiğini düşünüyor. Aslında demek istediği keşke ben o arkadaşım olsaydım o zaman beni çok severdi. Düşüncesi beni çok üzüyor.
Başka cocuklarla iletişim kurabilir.
Çocuğunuz saldırgan davranışlar sergilemiyorsa illa kabul görür.

Evden birseyler hazırlayın verin çocuğunuza arkadaşlari ile paylaşsın.
Oyuncak vs götürüp onlarla oynayabilir.
Bazen biz annelerin uğraşması gerekir..

O cocuklarin anneleriyle denk gelince konussabilirsiniz sikayet etmeden tatli tatli. Ben bir veliyle sinif ogretmenimizin konusmasina kulak misafiri olmustum. “Oglumla oynamak istemiyorlarmis” diyordu anne. O gunden sonra oglumu “bak aliyle de oyna, cantana fazaldan oyuncak koyuyorum aliyle de paylas, o da sizinle oynamak istiyormus” vs diye telkinledim. Simdi aralari guzel.
Bu konuda ben öğretmenle konuştum. Oyunlara dahil olması adına yardımcı olmasını rica ettim. Keşke
Evden birseyler hazırlayın verin çocuğunuza arkadaşlari ile paylaşsın.
Oyuncak vs götürüp onlarla oynayabilir.
Bazen biz annelerin uğraşması gerekir..
Oyuncak günlerimiz oluyor. Gönderiyoruz , paylaşması yönünde uyarımı yapıyorum. Paylaşıyorda. Hatta arkadaşı arabasını kırmış. Anne ben paylaşıyorum herkesle ama bana vermiyorlar o zamanda vermek istemeyince öğretmenime söylüyorlar öğretmen bana ver diyor o zaman vermek zorunda kalıyorum dedi.

Çok güzel öğütlemişsiniz çocuğunuzu . Her veli böyle değil maalesef

Üstteki arkadaşın da dediği gibi ogretmenle veya denk geldiginizde direkt o cocugun velisiyle bu konuyu tatlı bir dille konuşabilirsiniz.

Biraz çocuğunuz da dram yaratıyor olabilir. Çok üzülmeyin o yaş çocuklarda olan bir şey. Kızımda ara ara yaşadığım bir şey. Ama okula gidiyorum bakıyorum gayet arkadaşları onu da seviyor 😂 Arada dışlanabilir normal sosyal ilişkilerde böyle böyle güçlü olmayı öğrenecek. Verebileceğim taktik o çocukların annesi ile tanışıp okul dışı görüşmeye çalışın. Çocuklar kaynaşsın 😏 Bir de havalı kıyafetler, aksesuarlar giydirip gözde çocuk olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yaş grubu metaryaldir. 😁

Üstteki arkadaşın da dediği gibi ogretmenle veya denk geldiginizde direkt o cocugun velisiyle bu konuyu tatlı bir dille konuşabilirsiniz.
Öğretmeniyle konuştum sanırım pek değişen birşey yok. Bu oynamak istediği arkadaşları oğluma zararda veriyor bazen itiyorlar, vuruyorlar baskın geliyorlar. Ben onlardan uzak durması gerektiğini senin onlardan hiçbir farkın yok kendi oyununu kur annecim muhakkak gelen olur diyorum. Veliler malesef çok üstten bakan tipler. Konuşsamda ertesi güne kendi aralarında malzeme ederler konuyu. O yüzden öğretmen vasıtasıyla çoğu şeyi halletmeye çalışıyorum ama malesef. Oğlum mesafe kurmayı ona zarar veren biriyle konuşmaması gerektiğini öğrenmesi lazım o konuda başarısızım ne dersem olmuyor

Biraz çocuğunuz da dram yaratıyor olabilir. Çok üzülmeyin o yaş çocuklarda olan bir şey. Kızımda ara ara yaşadığım bir şey. Ama okula gidiyorum bakıyorum gayet arkadaşları onu da seviyor 😂 Arada dışlanabilir normal sosyal ilişkilerde böyle böyle güçlü olmayı öğrenecek. Verebileceğim taktik o çocukların annesi ile tanışıp okul dışı görüşmeye çalışın. Çocuklar kaynaşsın 😏 Bir de havalı kıyafetler, aksesuarlar giydirip gözde çocuk olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yaş grubu metaryaldir. 😁
Ayyy içimi ferahlattınız belkide öyledir. Dilerim öyledir 🙏 Benim dışarıda görüşmem pek mümkün değil yeni doğum yaptım. Bende çok atılgan bir karakter değilim . Okula çocuğumu bırakıyorum eve geliyorum. Bebeklerimle ilgileniyorum çocuğumu alıyorum böyle.

Biraz da karakter.
Biz üç kiziz.
Ben ve kardeşim sosyalizdir.
Ablam çok çekingen karakterdir.
Fitrat yanı.

X