Sizce yaşadığım bu deri rahatsızlığında durum nedir ?

gukki

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2023
7
1
17
2023 ün kış ayından sol orta parmakta pütürlük ve kaşıntı vardı ilk başta ne olduğunu bilmiyordum ama gittikçe kabarcıklar büyüme başladı aile hekimi bir krem verdi ama etki etmedi daha sonra yazın ortalarında artık bütün elime yayılmış içi sıvı dolu kabarcıklar kapladı bütün elimi ve kaşıntıdan uykularımdan uyanıyordum ayak tabanlarımda da başlamıştı cildiye için gittiğimde egzama dedi ve momecal adında bir krem ve hap verdi kullanmam için 3 hafta sonra kabarcıklar gitmişti ama kremi kullanmayı bıraktığım gibi tekrardan geri geldi ama bu sefer kabarcıklar yoktu parmak yüzeyim pul pul ve parçalanıyor derim dökülüyordu ve yine tüm elime gün geçtikçe yayılmaya başladı yine cildiye için gittiğimde bana bu sefer hamazinc verdi ama bir şekilde yine tekrarlıyor ve eski haline dönüyor bunlar olurken aynı şekilde sağ kulak memeside aynı durumdaydı onun için M - furo kremi verdi 10 gün kullanımdan sonra eski durumuna göre çok iyiydi ama 4 gün sonra pullanma kaşıntı ve bölgede ki renk değişimi geri geldi yine bunlar olurken aynı zamanda ¹kol dirseklerim de kaşınan kabarcıklar çıktı. bacaklarımda ve koltuk altımda ise daha farklı yaralar çıkmaya başlamıştı çıkma süreleri yine aynı şekilde (¹cildiye 20 gün geçemezse biyopsi alacağız dedi pazartesi sonuçları yazarım) yazın başı bu sürede b12 iğnesi kullanıyordum ama alın yanaklar boyun sırt ve kollarımda sivilceler olmaya başladı yüzüm ve boynum da akne ye döndü ve (kaşıntı ve acı) var onun içinde sabahları SivEx adında bir serum verdi akşamları ise adaderm jel krem sürüyorum yüzüme ama yine de aktif sivilcelerim çıkmaya devam ediyor 3 tane daha iğnem var ama bunlar olduktan sonra vurulmadım psikolojik olarak çok etkiliyor vücudumda bu seneye kadar herhangi bir şey çıkmamıştı sivilce dahil ve kimse net birşey söylemiyor sedef egzama mantar stresten üzüntüden karaciğerden tutun da böbrekte sıkıntı olabileceğine kadar söylediler tabi işin ehli değil çoğu söyleyenler çoğu kişide kullandığım kremler işe yarar iken bende geçirmedi bile artık canımı çok sıkıyor bu durum lütfen eğer durumunuz benimki gibi yaralarınız benziyor veya fikriniz varsa benimle paylaşın🙌🏻💗 ( ilk fotoğraf bana ait değil ama ilk oluşunda bütün elim bu şekildeydi )
IMG_20231105_015341.jpg
IMG_20231103_083353.jpg
IMG_20231105_015640.jpg
Eki Görüntüle IMG_20231104_175356_168.webp
IMG_20231105_015640.jpg
IMG_20231105_015601.jpg
buda bacağımda başlayıp yayılan yara daha kötü idi ama kaşımadıkça bir nebze de olsun düzeldi
baş parmağımda bir tık gözüküyor kabarcıklar

Eklentiler

• IMG_20231104_115733_033.webp
    112 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20231104_115733_033.webp
    112 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20231103_083346_1.jpg
    IMG_20231103_083346_1.jpg
    79,4 KB · Görüntüleme: 104
Merhaba çok geçmiş olsun öncelikle. Bende de egzama var. Ama artık vardı desem daha doğru olur. Bir doktor şöyle söylemişti ‘egzamanızı krem ve merhemlerle iyileştiremezsiniz. Sebebi ortadan kaldırmalısınız’. Egzama tarzı rahatsızlıklara mesela alerjiler de böyle otoimmun deniyor yani; Bağışıklık sisteminin gerektiğinden fazla çalışması durumunda vücut kendi dokularını yabancı olarak algılar ve bu dokulara saldırarak zarar verir. Bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırmasına otoimmün hastalık deniliyor.
Uzun yıllar boyunca alerji ve egzamadan çekince çok araştırdım. Vücudumuz yediğimiz ve sağlıklı bir şekilde sindiremediğimiz ve bu sebeple vücuttan atamadığımız biriken atıklar yüzünden böyle tepkiler veriyor. Bendeki sıkıntılara gluten ve sütün sebep olduğunu anladım ve tamamen kesemesem de büyük ölçüde hayatımdan çıkardım. Ve ondan sonra egzamalarım kendi kendine geçti ve alerjim büyük ölçüde azaldı. Belki sizde de bu sebeple olmuş olabilir. Eliminasyon diyetini araştırmanızı be uygulamanızı öneririm.

Çok geçmiş olsun sulu egzama bu aynısının tıpkısını lise sonda baş parmağımda yaşamıştım hatta o kadar şiddetli kaşıntı ve kabarcıklar oluşmuştu ki en son kalın halde kabuk bağladı kabuk bile kaşınıyordu. Şimdi ne yazık ki tüm elime yayıldı ama bu hali almadı çok şükür. Kremleri ara ara kullanıyor, elimi sürekli nemlendirip güneş kremi kullanıyorum. Ben de yazları çok azıyor egzamalar o yüzden güneş kremsiz çıkmıyorum. Lütfen deterjan kullanacağınız zaman bulaşık eldiveni kullanın oda çok kızdırır egzamayı bunlara özen gösterirseniz geciktirirsiniz.

Doktorum egzama olduğunu söyledi ve '' bak bende de var kesin çözümü yok dikkat edersen geciktirirsin ama tekrarlar '' demişti :) Önce pul pul oldu, ölümüne kaşındım, yara oldu, kabuk bağladı derken kremle geçti diye sevinirken tekrarladı. Bu arada kremi masaj yapar gibi sürün. Uzun bi süre yoktu rahatlamıştım sonra bi baktım diğer parmaklarımın kenarında su toplamış ama o kadar çok ki ve deli gibi kaşınıyordu benim de çok moralim bozulmuştu. Dediğim gibi kremi düzenli kullanıyorum tabi kortizonsuz olanı sık kullanıyorum eğer yaraysa, dökülüyorsa kortizonlu olanı kullanıyorum. Güneşte daha da azıyor dikkatli olun. Cildinizin kurumasına, deterjanla çok haşır neşir olmasına müsade etmeyin. Mantar ise kedimden bulaşmıştı o daha kötü emin olun çünkü mantarı asla kullandığınız egzama kremi, kolonya, zeytinyağı vs. geçirmiyor 0 etki. Sadece ve sadece travazol vb. mantar kremleri etkisini gösteriyor ve krem sonrası geçen bi durum egzama gibi tekrarlamıyor. Mantarın şekli genelde böyledir yuvarlak ve etrafı su toplar. Ben de sizin gibi çok sıkıntı çektiğim için biliyorum kremleri sabırla kullanın. Bu arada ben de momecon kullanıyorum onunla birlikte iki egzama krem daha var.
642eb6a899a0d.jpg

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun sulu egzama bu aynısının tıpkısını lise sonda baş parmağımda yaşamıştım hatta o kadar şiddetli kaşıntı ve kabarcıklar oluşmuştu ki en son kalın halde kabuk bağladı kabuk bile kaşınıyordu. Şimdi ne yazık ki tüm elime yayıldı ama bu hali almadı çok şükür. Kremleri ara ara kullanıyor, elimi sürekli nemlendirip güneş kremi kullanıyorum. Ben de yazları çok azıyor egzamalar o yüzden güneş kremsiz çıkmıyorum. Lütfen deterjan kullanacağınız zaman bulaşık eldiveni kullanın oda çok kızdırır egzamayı bunlara özen gösterirseniz geciktirirsiniz.
teşekkürler ilk öncelikle 💗 Açıkcası baya bir süredir elimi deterjana değdirmiyorum egzama sabunu ile yıkıyorum elimi de vücuduma takı parfüm oje yüzük hiç bir şey değdirmedim 4-5 aydır ama yine de tekrarlıyor. Plastik bulaşık eldiveni ile anneme yardım edeceğim zamanda anında kaşıntı ve acı veriyor ve çıkarmak zorunda kalıyorum. Bu süreçte hangi kremleri kullandınız acaba bilgi verebilirmisiniz ?

Doktorum egzama olduğunu söyledi ve '' bak bende de var kesin çözümü yok dikkat edersen geciktirirsin ama tekrarlar '' demişti :) Önce pul pul oldu, ölümüne kaşındım, yara oldu, kabuk bağladı derken kremle geçti diye sevinirken tekrarladı. Bu arada kremi masaj yapar gibi sürün. Uzun bi süre yoktu rahatlamıştım sonra bi baktım diğer parmaklarımın kenarında su toplamış ama o kadar çok ki ve deli gibi kaşınıyordu benim de çok moralim bozulmuştu. Dediğim gibi kremi düzenli kullanıyorum tabi kortizonsuz olanı sık kullanıyorum eğer yaraysa, dökülüyorsa kortizonlu olanı kullanıyorum. Güneşte daha da azıyor dikkatli olun. Cildinizin kurumasına, deterjanla çok haşır neşir olmasına müsade etmeyin. Mantar ise kedimden bulaşmıştı o daha kötü emin olun çünkü mantarı asla kullandığınız egzama kremi, kolonya, zeytinyağı vs. geçirmiyor 0 etki. Sadece ve sadece travazol vb. mantar kremleri etkisini gösteriyor ve krem sonrası geçen bi durum egzama gibi tekrarlamıyor. Mantarın şekli genelde böyledir yuvarlak ve etrafı su toplar. Ben de sizin gibi çok sıkıntı çektiğim için biliyorum kremleri sabırla kullanın. Bu arada ben de momecon kullanıyorum onunla birlikte iki egzama krem daha var.
Eki Görüntüle 3329919
Eki Görüntüle 3329919
geçmiş olsun evet mantara uzak gibi gözüküyor yaralarım kremi sadece yara olan bölgeye mi kullanılmalı yoksa tüm el yüzeyine mi sürmem gerekli?

Merhaba çok geçmiş olsun öncelikle. Bende de egzama var. Ama artık vardı desem daha doğru olur. Bir doktor şöyle söylemişti ‘egzamanızı krem ve merhemlerle iyileştiremezsiniz. Sebebi ortadan kaldırmalısınız’. Egzama tarzı rahatsızlıklara mesela alerjiler de böyle otoimmun deniyor yani; Bağışıklık sisteminin gerektiğinden fazla çalışması durumunda vücut kendi dokularını yabancı olarak algılar ve bu dokulara saldırarak zarar verir. Bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırmasına otoimmün hastalık deniliyor.
Uzun yıllar boyunca alerji ve egzamadan çekince çok araştırdım. Vücudumuz yediğimiz ve sağlıklı bir şekilde sindiremediğimiz ve bu sebeple vücuttan atamadığımız biriken atıklar yüzünden böyle tepkiler veriyor. Bendeki sıkıntılara gluten ve sütün sebep olduğunu anladım ve tamamen kesemesem de büyük ölçüde hayatımdan çıkardım. Ve ondan sonra egzamalarım kendi kendine geçti ve alerjim büyük ölçüde azaldı. Belki sizde de bu sebeple olmuş olabilir. Eliminasyon diyetini araştırmanızı be uygulamanızı öneririm.
geçmiş olsun ve teşekkürler diyeti araştıracağım 💗

teşekkürler ilk öncelikle 💗 Açıkcası baya bir süredir elimi deterjana değdirmiyorum egzama sabunu ile yıkıyorum elimi de vücuduma takı parfüm oje yüzük hiç bir şey değdirmedim 4-5 aydır ama yine de tekrarlıyor. Plastik bulaşık eldiveni ile anneme yardım edeceğim zamanda anında kaşıntı ve acı veriyor ve çıkarmak zorunda kalıyorum. Bu süreçte hangi kremleri kullandınız acaba bilgi verebilirmisiniz ?
Kesinlikle tekrarlıyor bu konuda ben de çözüm bulamadım sizinde yeni başlamış sayılır muhtemelen bu pullanmaların yerini sadece su kabarcıkları alacak benim öyle oldu. Bazen soğukta çok kuruduğunda bu görüntü oluşuyordu. Kışın biraz rahatlıyorum ama yazın kaşımaktan tüm parmaklarım yara oluyor. Öyle kesin çözümüm ne yazık ki yok. Evet egzama sabunu ben de kullanmıştım işe yaramadığı için onu bıraktım zaten yanımda taşımakta çok zor oluyordu. Cildim normalde de aşırı derecede kurudur benim. Üç farklı yağ sürsemde 10 dk sonra yok olur onun etkisi de var mı bilmiyorum çünkü nemlendirmek bile hafif kalıyor. Diğer kremlerin adı FUCİDİN, ADVANTAN, HAMETAN bu üçünü de doktor yazıyor sorup alabilirsiniz. Hangisi kortizonlu hangisi değil onu unuttum şuan ama hepsini de kullanıyorum. Şuan pullanma, su toplama durumu yok hava şartları ve kremlerin desteği ile. Sizinde tahminimce benim gibi anca toparlar stres yapmayın bu bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklıymış sanırım bi doktorum söylemişti. Her gece mutlaka masaj yaparak sürün.

geçmiş olsun evet mantara uzak gibi gözüküyor yaralarım kremi sadece yara olan bölgeye mi kullanılmalı yoksa tüm el yüzeyine mi sürmem gerekli?
Sadece olan bölgelere sürmeye çalışın ama benim gibi tüm ele yakınsa egzamalarınız normal krem gibi sürebilirsiniz ben de sadece parmağıma sürüyordum ama tüm ele yayılınca maalesef artık nemlendirici gibi sürüyorum :)

Evet bağışıklık sistemiyle alakalı birazda. Beslenme önemli gerçekten. Ama ben de sağlıklı ve güzel beslenen biriyimdir alerjimde yok ona rağmen azaltamadım ne yazık ki. Güneşte tam bir canavara dönüşüyorlar belki de benim egzamaların alerjisi güneştir kişiden kişiye değişiyor bunlar. Ama bağışıklığım çok düşük onu biliyorum. Uçuk sık çıkar, kıl kurdu oluşur, nadiren egzama dışında kaşıntılar oluşur. Bunlar hep bağışıklığın düşük olduğunu gösteriyormuş ve takviye dahi yeterli olmayabiliyor. Sizede çok geçmiş olsun darısı konu sahibi ile benimde başıma :)

Kesinlikle tekrarlıyor bu konuda ben de çözüm bulamadım sizinde yeni başlamış sayılır muhtemelen bu pullanmaların yerini sadece su kabarcıkları alacak benim öyle oldu. Bazen soğukta çok kuruduğunda bu görüntü oluşuyordu. Kışın biraz rahatlıyorum ama yazın kaşımaktan tüm parmaklarım yara oluyor. Öyle kesin çözümüm ne yazık ki yok. Evet egzama sabunu ben de kullanmıştım işe yaramadığı için onu bıraktım zaten yanımda taşımakta çok zor oluyordu. Cildim normalde de aşırı derecede kurudur benim. Üç farklı yağ sürsemde 10 dk sonra yok olur onun etkisi de var mı bilmiyorum çünkü nemlendirmek bile hafif kalıyor. Diğer kremlerin adı FUCİDİN, ADVANTAN, HAMETAN bu üçünü de doktor yazıyor sorup alabilirsiniz. Hangisi kortizonlu hangisi değil onu unuttum şuan ama hepsini de kullanıyorum. Şuan pullanma, su toplama durumu yok hava şartları ve kremlerin desteği ile. Sizinde tahminimce benim gibi anca toparlar stres yapmayın bu bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklıymış sanırım bi doktorum söylemişti. Her gece mutlaka masaj yaparak sürün.
teşekkürler deneyeceğim 💗

eklediğim iki fotoğraf gözükmüyor sanırım biraz derim parçalanmış ve kanlı halde açabiliyorsanız bakınız lütfen 🥺💗
hala herhangi bi geçme durumu olmadı tam tersine vücudumun yüz ve kulaklarım da çıkmaya başladı yanma kaşıntı pullanma ellerim zaten bileğime kadar yaralar geldi biyopsi sonuçları desen 2 hafta olmasına rağmen açıklanan bir şey yok ve gerçekten artık zulüm gibi geçiyor benim için zaman doktorların ilgisizliğini zaten söylemiyorum bile gerçekten çok can sıkıcı bir durum

Egzama benim elimde de var, böyle kriz dönemleri için kortizonlu bir krem verdi doktor onsuz geçmiyor. Söndüğü zaman günlük hayatta sürekli krem sürüp nemlendiriyorum. Kremsiz dolaşmıyorum özellikle kış aylarında. Elime deterjan, kolonya vs degdigi anda başlıyor. Duştan çıkınca koşa koşa kremleri basıyorum. Lanet bir şey gerçekten.

Bendede pandemi döneminde oldu dezenfektan kolonya yerine ph dengesi güzel egzamayı azdırmayacak bir el sabunu , temizlikte eldiven dr un verdiği kremler birde vitamin takviyesi ile atlattım ama çok araştırdım bunun sebepleri var o sebebi çözmek lazım benimki muhtemelen o dönem herşeyi yıkamamla alakalıydı

eklediğim iki fotoğraf gözükmüyor sanırım biraz derim parçalanmış ve kanlı halde açabiliyorsanız bakınız lütfen 🥺💗
merhaba çok geçmiş olsun sizi çok iyi anlıyorum ben büyümeden kurtuldum bu egzamadan. Öncelikle bağırsak florası egzama da çok önemli prebiyotik probiyotik ve lif desteği fayda sağlar bunun yanında deterjanlarınızı acilen değiştirin ve tabi ki sabun kullanmayın cildi nemli tutmak beslenmenize ve uyku düzeninize de dikkat etmek gerekiyor. Yağlı tuzlu kızartma ve paketlenmiş gıdalardn da uzak durmak lazım.

Egzama benim elimde de var, böyle kriz dönemleri için kortizonlu bir krem verdi doktor onsuz geçmiyor. Söndüğü zaman günlük hayatta sürekli krem sürüp nemlendiriyorum. Kremsiz dolaşmıyorum özellikle kış aylarında. Elime deterjan, kolonya vs degdigi anda başlıyor. Duştan çıkınca koşa koşa kremleri basıyorum. Lanet bir şey gerçekten.

4 5 Ceviz yspragini 1sb suda bir tasim kaynat pimat yap kwsin cozum.

X