Sokaklarda Köpek Kalmayacak(mış)!?

rapunzel0316

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2009
1.086
13
Aşağıdaki haberi okuyun arkadaşlar. Sokaklarda yaşayan köpekler de ölüm kamplarına götürülüyorlar artık =( Kime ne zararları var, doğal yaşam alanları yapılacakmış. Barınakların hali ortada, bunun masraflarını kim karşılayacak, hepsi ölüme terk edilecekler. Dünyayı sadece insanların dünyası haline getirdik. başka canlılara yaşam hakkı bile tanımıyoruz malesef.

Sokaklarda köpek kalmayacak
AYSEL ALP/ANKARA12 Eylül 2012

Hayvanları Koruma Kanunu’nda radikal değişiklikler geliyor. Artık sokaklarda köpek görmek ‘hayal’ olacak. Sokak köpekleri ‘doğal hayat parklarına’ taşınacak. Hayvanını sokağa bırakana ‘ceza’ verilecek. Tehlikeli köpeklerin yurda girişi, alım satımı tümden yasaklanırken, bu türlerin melezleri de yasak kapsamına alınacak. Hayvanları işkenceyle öldürene 2 yıla kadar, tecavüz edene 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda Değişiklik Öngören Yasa Taslağı, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilerek, TBMM’ye sunuldu. 12 Maddelik Yasa Tasarısında hayvanlara tecavüz edilmesi, tehlikeli köpek ırklarının sahiplenilmesi ve hayvanlara işkence edilerek öldürülmesi gibi suçlar, ‘kabahat’ kapsamından çıkarılarak; hapis cezası gerektiren suçlara dönüştürülüyor. İşte tasarıda dikkat çeken değişiklikler:

GÖREV BELEDİYELERİN

Yapılan değişiklikle, sahipsiz hayvanlar ile ev ve süs hayvanlarının korunması amacıyla hayvan bakımevleri, sahipsiz hayvanlar doğal hayat parkları ve hastanelerin kurulması görevi büyük şehir belediyelerine verilecek. Büyük şehir olmayan illerde ise mahalli idareler sorumlu olacak. Bakanlık, büyükşehir belediyeleri hariç uygun gördüğü mahalli idarelere mali destek sağlayabilecek.

SOKAKLARDA HAYVAN OLMAYACAK!

Tasarıyla sokaklarda hayvan dolaşması tamamıyla yasaklanıyor. Mevcut sistemde mahalli idareler sahipsiz hayvanları kısırlaştırıp, aşılarını yapıp yeniden aynı ortama bırakabiliyor. Oysa yapılacak değişiklik, bunu tamamen yasaklıyor. Hayvanların kısırlaştırma ve bakım işlemlerinden sonra hayvan bakımevlerinde, bunlarda yer yok ise ‘doğal hayat parklarında’ bakılması zorunluluğu getiriyor.

Buna gerekçe olarak da sahipsiz hayvanların aç ve susuz kaldıkları, trafik kazasında yaralanıp, öldükleri belirtiliyor. Bir de sahipsiz köpeklerin sürüler halinde dolaşarak insan ve diğer hayvanlara saldırdıkları vurgulanıyor.

- Eğitim şartı, il ve ilçe merkezlerinde hayvan barındıracak olan kişilerin eğitim alması şart olacak.

- Meskenlerde barındırılacak ev ve süs hayvanı türü ile sayısına Orman ve Su İşleri Bakanlığı karar verecek. Bu belirlemede hayvanın etimolojik ihtiyaçları, mekanın şartları, yeri, büyüklüğü gibi çevre ve insan sağlığı dikkate alınacak. Böylece bir apartman dairesinde onlarca kedi, köpek beslenemeyecek.

SOKAĞA BIRAKANA CEZA

- Hayvanlara işkence yapmak, psikolojik acı çektirmek, dövmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı sıcak ve soğuğa maruz bırakmak suç olacak. Sokağa bırakanlara, hayvan başına 750 lira para cezası verilecek.

PİTBULL MELEZİ DE YASAK!

Pitbull Terrier, Japanese Tosa’ya ilişkin yasak genişledi. Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve bunlar gibi tehlikeli köpek ırklarını ve melezlerini üretmek, sahiplenmek, ülkeye girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek de yasak kapsamına alındı. Bu yasağa uymayanlara para cezası yerine 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Evlerinde bu türden hayvan bulunduranlar, yasanın çıkmasının ardından 3 ay içinde bu hayvanları teslim etmek zorunda olacak.

BAKANLIK KISIRLAŞTIRACAK

- Sahipsiz hayvanları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ya kendisi kısırlaştıracak ya da kısırlaştırma hizmeti alacak. Belediyelerin kısırlaştırma işlemlerinde de koordinasyonu bu banlık sağlayacak.

- Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanları öldürmek yasak olacak.

FAZLASI DOĞAL HAYAT PARKINA

- Belediyeler sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanları hayvan bakım evlerine götürmek zorunda olacak. Hayvanlar öncelikle burada müşahede altına alınacak. Kısırlaştırılacak, aşıları ve gerekli diğer tıbbi bakımları yapıldıktan sonra hayvan bakım evlerinde bakılacak. Bakım evinin kapasitesi dolarsa bu hayvanlar ‘doğal hayat parklarına’ alınacak.

-Orman Kanunu’na tabi alanlar, ‘doğal hayat parkı’ olarak tahsis edilebilecek.

HAYVANSAL DENEYE ‘ETİK’ SINIRI

-Hayvanlar üzerinde sadece ‘etik kurullarca verilen eğitimlere katılan araştırmacılar’ deney yapabilecek.

BELEDİYELER DE CEZA ALACAK

- Sahipli veya sahipsiz hayvanları belediye sınırları içinde veya dışında başıboş bırakmak da yasak olacak.

- Ev ve süs hayvanı satışı yapılan yerlerde yırtıcı, saldırgan ve zehirli hayvan satışı yapılamayacak.

AÇ BIRAKANA 80 LİRA

- Hayvan sahipleri, hayvanların gerekli ihtiyaçlarını karşılamaması; insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli önlemleri almaması durumunda hayvan başına 80 lira ceza ödeyecek.

FAZLA YÜKE 300 LİRA

- Hayvanlara taşıyamayacakları yük yükleyenler, ev ve süs hayvanlarını 16 yaşından küçüklere satanlar, yasada belirtilenler hariç hayvanları eti için piyasaya sürenlere verilen ceza hayvan başına 300 liraya yükselecek.

Şu adresten kopyaladım: Sokaklarda kpek kalmayacak - Hrriyet GNDEM

Ölen hayvanlara çok üzülüyorum ama bir bakımada bizlerden insanlardan kurtuluyorlar böyle hayvanların nesilleri tükendikçe doğanın dengesi bozulsun istiyorum insanlarda o kıymetini bilmedikleri hayvanları mumla arasınlar.Gerçeklerle yüzleşince yaşadığım ülkeden nefret ediyorum.Nedir hayvancıkların bizlerden çektikleri kime ne zararları varki.

Bir kap artık yemek,bir kap su,ufacık sevgi.
Sadece bunları çok gördük,tebrikler müslüman ülke Türkiye!

köpeklerin nesli tükensin istiyorum aslında. köpek sahiplenmek o kadar zorlaşsın ki herkes evindeki köpeğe kıyamasın. ama bu, bu şekilde olmamalı.
yalnız bunu hayata geçirmeleri biraz zor. tabi tüm köpekleri vurup falanca yerdeki barınağa gidecek deyip gece yarısı tetikçileri toplayıp öldürmezse. çok fazla can yanacak.. ve bun canların ahını masumlar çekecek.

ayrıca pitbull vb. yasak ırklar yasaklandığından sonra sahiplenilenler alınır. 2004 yada 2006 da çıkmıştı öyle bir yasa o yıldan sonra doğan köpekleri kapsıyordu. şimdiki yasa ne demek sahipli olan gelip teslim edecek. gerçekten severek bakan kaç kişi teslim eder ki...
yazık yaa....
Allah sonumuzu hayır eylesin.

Bir de öyle bir şekillendirmişler ki, sanki iyi bir şeymiş gibi görünüyor. Sokak köpekleri açlıktan ölmesin diye özel yerlere götürüleceklermiş. Toplu itlaf çalışması diyemiyorlar tabi. Bizim koyun insanımız da hem köpeklerden kurtulduğuna seviniyor, hem de hayvanseverlere verecek hazır cevap buluyor "Köpekler aç kalmayacakları yerlere gidiyormuş". Haberin yorumlarına bakın gerçekten çok komik. Bilimsel bilgiden yoksun, sürü hayvanı gibi yaşayan halkımız sokakta köpek dışkısı solumaktan rahatsızmış, kist kaparlarmış. Gerçekten çok sinirlendim. Bu yasayı çıkaranlara mı, destekleyenlere mi kızayım bilemiyorum. Umarım yaşlandıklarında aynı muameleyi görürler.
Doğal yaşam parkı ormanın içinde bir yerde tel örgü çevrilmiş, hani adı üstünde doğalya o yüzden yemek hatta su bile verilmeyen bir alan olacak. Barınaklarda bile yemek yetiştiremiyorlar, hepsi aç susuz. Niye kimse anlamıyor, niye herkes barınakları lüks yerler sanıyorlar, köpeklerin çok huzurlu yaşadıklarını sanıyorlar. 21. yüzyıldayız internet var, aç oku azıcık!
Pittbulların yine üzerine gidildi, sanki bildiğimiz küçük teriyerler hiç saldırmıyor hiç ısırmıyor. Bunun yetiştirmeyle alakalı olduğunu hala öğrenemedik, dedimya bilimsel bilgiden yoksun halkımız, hala 7 yaşında beyni büyüyüp sahibini yiyen pittbullar dobermanlar hayaliyle yaşıyoruz.

EYLEM TARİHİ : 30 EYLÜL PAZAR - TAKSİM - Ya harekete GEÇ, ya da çok GEÇ...

530149_10151149730688744_551539749_n.jpg

keşke eskişehir de falan yapılsa bende gidip katılsam.

güçsüz olanı sesi çıkmayanı öldür.

illa ki bu kadar öldürme hevesin varsa Türk halkını ağlatan pkk ve destekçilerini öldür. ama onlara dokunsa insan HAKLARI!
peki ya hayvan hakları?

onlar oy veremiyor diye mi parası yok diye mi bu CAN ayrımı....

Allah en derinden çıkarsın bu güçsüzlere dokunmanın acısını. şu hamile halimle beddua ettiriyorlar ya daha ne diyeyim.:KK47:

ne istiyorsunuz siz Allah ın verdiği canlardan çok sinir oluyorum offfffffff ankarada eylem yok mu hemen katılıcm

İstanbul'da olana katılacağım, bu siteden gelecek varsa toplanabiliriz.

Biraz önce pitbulllara ötenazi yapılan bir video izledim izlerken gözyaşlarımı tutamadım. Pitbull beslemedim ama dışarıda gezdiren biri görünce hemen atlar severim, golden gibi yavrucaklar :2::KK14: Ne diyebiliriz ki biz burada çırpınırız ama yasayı çıkaran kişilerde azıcık vicdan yok, ne anlarlar bizim acımızı

X