Tırnak mantarı teşhisi konuldu ama sonra olmadığı ortaya çıktı.

Handeli95

Kayıtlı Üye
6 Eylül 2023
554
1.047
Merhaba arkadaşlar. Benim durumumda olanlar varsa bilgilensin diye açıyorum bu konuyu. Geçen ay tırnağımın kenarında tırnak rengimden 2 ton kadar koyu sarımtırak bir leke ortaya çıktı. Etin yanında aşağı doğru uzun eni kısaydı. Mantar olduğunu düşündüm ve endişelendim açıkçası, tedavisinin zor olduğunu biliyordum. İş yeri hekimimize gösterdim görür görmez evet mantar dedi, Terbisil hap verdi 250 mg. Ne kadar ağır bir ilaç olduğunu biliyorsunuzdur. Normal şartlarda test yapılmadan verilmemesi gerekirmiş. 3 ay kullan dedi. Dermatoloğa göstereyim mi dediğimde bana güvenmiyorsan gösterebilirsin şeklinde bir tavır gösterdiği için (kendisi 70li yaşlarda alanında uzman bir hekim) açıkçası manipüle edildim ve kabullendim, hapı kullanmaya başladım. Fakat bir süre sonra parmağımda ağrı olmaya başladı ve o lekede gerileme değil aksine ilerleme vardı. Ben mantarın ağrı yaptığını duymamıştım, bu durum beni işkillendirdi ve 2 hafta sonrasında dermatoloğa gittim. Doktor şikayetimi sorunca mantar teşhisi konulduğunu ama ağrı yaptığını ve güçlü bir ilaç kullanmama rağmen ilerlediği için geldiğimi söyledim. Çorabımı çıkarınca doktor görür görmez 'e bu mantar değil ki' dedi. Ben şok oldum! Nasıl yani, ne o zaman diye sorduğumda travmatik tırnak bozukluğu olduğunu, ayakkabıda dolayı vs olabildiğini söyledi (kalitesiz ayakkabılar giymem bütçem yettiğince kaliteli markaları tercih ederim aslında). Tabi ben iş yeri hekimimize çok sinir oldum, boş boşuna hem beni korkuttu hem de boşuna ağır bir ilaç kullandım 2 hafta kadar. Bu rahatsızlığın tedavisi olmadığını, pedikürün ve ojenin yasak olduğunu; ortopedik ayakkabılar tercih etmem gerektiğini vs söyledi. Tırnak uzadıkça düzelmesini bekliyoruz, nadir de olsa ilerlerse tırnak çıkmasına kadar ilerleyebilirmiş. Dikkat ediyorum elbette. Dikkat edildiği taktirde düzeliyormuş kendi kendine. Uzun lafın kısası bu tarz durumlarda mutlaka dermatoloğa gidin. Boşuna benim gibi ilaç kullanmayın. Herkese şifa dilerim.

Son düzenleme:
X