Tüp bebek serüvenim derman olmak isterdim ama deva arıyorum 🙏

Herkese hayırlı sabahlar lütfen bilgili, deneyim sahibi ablalarım, kardeşlerim yazarsa çok memnun olurum. Yaşım 28 ilk olarak 1 sene evli kaldıktan sonra bebek istetik ve 8 ay kadar olmayınca doktora gidip kontrollü bir şekilde ebeveyn olmak istedik..
Gerekli kan testleri, sipermiogram, rahim filmi va derken.. Tam bu nokta da şeker ve troid hastası olduğumu öğrendim çok şükür yinede -glucobay50
-Euthyrox 25 olarak ilaç kullanmaktayım ve ona göre yaşam kalitemi şekillendirdim. Sonrasında tüplerimin ikisinindw kapalı olduğunu öğrendim gittiğim Fulya açık emar’da ve tüplerimin alınmasını ve sonra tüp bebek önerdi her gittiğim doktor.
Yoluma momart Erbil Yağmur ile başladık onun yönlendirmesiyle tüplerimin ikiside alındı sancılı ve zor bir ameliyattı çok Şükür atlattım.
Sperm ve yumurtalarım toplandı ve kalanlarla beraber 5. Gün 6 adet embriyolarım oluştu.
Kaliteleri kağıtta yazdığı gibi harfiyen yazıyorum.
1. 5BA, 4AA 2. 4BA, 3.BB 3. 3BB (1pn) , 2.AA
ilk etapta herkes gibi rutin iğneler ve ilaçlar verdi (oksapar, prolutex, 4 estrofem, 1corapirin, 2adet vitamin, şeker troid haplarım ve akıntım olup enfeksiyon oldu antibiyotik verdi 3 gün 3 kere kullandım prodnol verdi günde 2kez, rahmimde tutmamasını engelleyen bişey varmış o yüzden baskılayıcı iğneler de vuruldum ve herşey 10 numara, süper herşey çocuklar dedi doktorumuz kötüye hazırlamadı bizi.. ve 5ba ve 4aa transferim oldu bu süre zarfında ilaçlardan mı, hormon iğnelerinden mi bilmiyorum sol kolum komple kabarıp kaşınıp yara oldu hergün yanmalar terlemeler herkeste olduğu gibi sabredip 14 gün beklemeye başladık.
Transferim olurken doktorum blast bak bu dedi resmini gösterş telefonundan ikiside çok fazla kromozomlara bölünüp çoğalmış diğeri biraz garip geldi ( yuvarlak embriyonun resmi nasıl biliyormusunuz ? yuvarlak ve içi kabarcıklı bölünmüş yani amaaaa dışarı taşmış sağ tarada doğru akmış bir şekildeydi bu sefer embriyo için şu yorumu yaptı
- saplanıp tutunmayı bekliyor şuna bak artık taşmış dedi ????? Heyecandan amin hocam inşallah dedim ve transferim bitti ördeğe tuvaletimi
Yapıp 40 dk kadar yattıktan sonra evime geldim.
Bu bekleme süre zarfında normal yaşantıma devam ettim uzanmadım, ıkınmadım, sıcak suyla duş almadım, asitli şeyler içmedim, ağır şeyleri bırakın evde yemek bile yapmadım hergün protein yedim ama koca bir Negatif ile karşılaştık..
Ağladık, bomboş hissediyoruz dedik resmen çünkü çok umutluydu doktorum, keza bizde eşimle ama negatifi gördük.
Bugün kontrole gittik muayene etmedi çok garipsedim şöyle söyledi bize. En umutlu hastam sizdiniz 11 kişiden 9 u tuttu siz ve bir kişi daha tutmadı çok üzgünüm dedi kısaca anlatmam gerekirse söylediklerini bazen dondurulmuş tutmuyor kişide taze transfer tutuyor dedi aizde hiç bir problem yoktu ama belkide kromozomlarınızda sorun olabilir belki dedi ve kan verdik kromozomlarımıza bakıcakmış ve taze transfer yapıcaz dedi. Embriyoyu çözdürüp, rahmi estrofem iğneyle kalınlaştırıp, yumurta büyütme yapıcakmış tek 1 tane büyüse yeter dedi bunun için ve bikaç gün sonra taze transfer yapıcaz dedi.
Ben zaten insanlara zor güvenen biriyim negatifi görünce dedim embriyolarımı acıbadem Bülent tıraşa taşımayı düşündük eşim sana bırakıyorum dedi sen ne istersen öyle yapalım dedi. Bugün kan verdik kromozom testi için 25 güne çıkıcakmış ve sonuca göre kromozomlarımızda sorun yoksa eşim ve benim taze transfer yoluna girecekmişiz..
Embriyo yapıştırma sordum gereksiz dedi, kromozom testi yapalım embriyoya dedim gerek yok dedi. Era testi var ama ilk etapta sizin için bunların hepsi maliyet olur sonra dedi ben maddi olarak sizi düşündüğümden söylüyorum dedi tamam dedik inandık
Dedim ki eşime 1 şans daha verelim buraya belki taze transfer tutar amma velakin hala emin değilim test sonucu kötü gelirse de gitmek istiyorum Bülent tıraşa biliyorum nasip meselesi ama benim durumumda olup böyle yönlendirme olan varsa bana yardımcı olabilir mi noluur.
Sizde ne yapmalıyım direkt Bülent beye mi gitmeliyim embriyoları taşıyıp yoksa denemeliyim taze transferi sabahtan beri ağlıyorum evde kedi köpeğim var onlar da bu halimden çok gergin ve etkileniyorlar eşimi üzüyorum herkesi üzüyorum diye kendimi kahrediyorum annem babam kayınvalidem çevremiz kimse tüp bebek hakkında hiçbir fikri yok bana kurban oluyum akıl verin.
doktorun söyledikleri ne kadar doğru olabilir? Denemelimiyim taze transferi yada nasıl bi yol izlemeliyim negatif olup nasıl bir yol izleyip evladınızı kucağınıza aldınız hamile kaldınız ?
Konunun uzerinden bayagi zaman gecmis ama yazmak istedim. Ilk transferimde benimde iyi kalitede embriyo transfer edildi. Ve sonuc negatif cikinca yikildim. Basladim arastirmaya. Bir doktorun videosunu izledim youtube da. Anlattiklarindan sonra cok sukur tutmamos dedim. O doktor diyor ki laboratuvar ortaminda embriyonun kaliteli gorulmesi genetik olarak mukemmel oldugi anlamina gelmez. En kaliteli embriyo bile genetik olarak hasarli olabilir dolayisiyla %80 tutmaz. Tutarsa yuksek ihtimalle 2 ay icinde duser, dusmezse sagliksiz bir bebek dunyaya gelir. Bu yuzden tutmayan transferleriniz icin kendinizi kahretmeyin emin olun bu daha hayirli cunku rahim mükemmel olani tutar hasarli olani tutmaz demisti. Doktorunuz sizi fazla gaza getirmis bence baksana saplanmayi bekliyor gibi ifadeler cok yanlis. 2 transferim negatif sonuclaninca doktorumdan genetik test istedigim bana "embriyoyu cozdurup,numune alip tekrar dondurmak embriyoyu strese sokar. Ailede genetik hastalik hikayesi yoksa yada kisilerde tasiyicilik yoksa onermiyorum. Teste giden numune saglikli iken tekrar dondurma asamasinda embriyo zarar gorebiliyor, dolayisiyla sonuc temiz geliyir ama transfer yine negatif sonuclanabiliyor o yuzden o riske girmeye gerek yok dedi. Bana da mantikli geldi. Doktorunuzunun bahsettigi kromozom testini yapti bize. 3.transfer oncesi histeroskopi yapti cizik atti ve 3. tansfer tuttu. Taze embriyo fikri bana mantikli gelmedi. Cunku doktorlarin hepsi bir fark olmadigini hatta 1 ay rahim dinlendirme yapip transferin daha iyi oldugunu soyluyorlar. Cunku yumurta gelistirici ilaclar ve yumurta toplami islemi rahmi oldukca yoran seyler. Dinlenmis bir rahme transfer dusununce bile daha mantikli geliyor insana.

Son düzenleme:
Taze transfer denenebilir. Dondurulmş evet tutma ihtimali yüksek ama bazı rahimlerde tazeyi tutuyor bilemiyorum. Bence doktorunuz iyi paragöz olsaydı bu süreçte sizi çok güzel sömürürdü. Sabırla devam edin vazgeçmeyin rahim, yumurta ve sperm var gerisi çaba bekleyeceksiniz hepimiz gibi 🙏

Erbil yağmur dan negatif sonucu gören bizlerin ortak problemi doktor tarafından fazla umutlandırılıp test sonucuna inanamamamız bence. Testin yanlış olduğuna inandım ama sonucun negatif olduğuna inanamadım :) Sonra ağla üzül inandım maalesef. Yazınızı tamamen okudum, sanki ben yazmışım gibi geldi, eşime de gönderdim. Hatta ben de sosyal medyada 11 transferden 9unda pozitif sonuç aldık yazısını görünce tekrar gaza geldim ve yine gitmeliyim diye düşünüp ama diğer iki kişiden biri olabilirim deyip vazgeçtim. Deneyip negatif sonucu almak beni o kadar yıkıyor ki, sırf bu sebepten bile cesaret edemiyorum artık.
Doktor veya bir çare önerisi olan varsa ben de konuyu takipte bekliyorum.

X