Verev etek dikiyoruz

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.865
29.791
60
Siz de yaz için şöyle rahat, tesettüre uygun, uygun fiyatlı etekler istiyorsanız ve azıcık da dikiş geliyorsa elinizden, kesin dikin bu etekten, püfür püfür giyin yaz boyu derim.

Eteğim verev kesim, A formlu, beli lastikli bir etek. Lastikli belden bir türlü vazgeçemiyorum. Hem dikimi, hem de kullanımı daha kolay geliyor, rahat ediyorum. Kumaşım yeterince kalın ve koyu renk olduğu için astar dikme ihtiyacı duymadım.

Niçin verev derseniz verev kesimde eteğin volanları çok daha akışkan, dengeli ve güzel duruyor. Aynı kesimi düz boydan yaptığımızda yanlara doğru açılan kısımlar etekte “kulak” diye tabir edilen görüntüyü veriyor.

Eteğimiz aslında çok basit; iki yan dikiş, bele lastik için bir tünel ve etek ucu kıvırmaktan ibaret. Yalnız dikişler hep verev hatlarda olduğundan dolayı esneme problemi olabilir, aman diyim dikkatli olun.

Ne çok konuştum artık yavaş yavaş eteğimize başlayalım.

Malzemelerimiz:

• Kumaş : 150 cm ende 2,5 metre
(Kumaşınızda hav yönü veya tek yönde desen olmamalı.)

• Lastik : Bel ölçünüz kadar (Genişliğine siz karar verin, ben 3 cmlik kullandım)
Kalıp

(Normalde bu şekilde hazırlanmıyor bu kalıp ama basit ve pratik olması için kendi yorumumla anlatıyorum.)

Öncelikle ölçülerinizi tespit edin.

• Bel ölçüsü: Eteğin belini hangi noktada kullanıyorsanız oradan bel çevrenizi ölçün.
  • Basen ölçüsü: Baseninizin en geniş yerinden ölçün.
  • Etek boyu: Bel ölçüsü aldığınız yerden istediğiniz uzunluğa kadar ölçün.
Şema:

Adım adım gidelim: (Şemadaki dik işaretlerine dikkat edin lütfen, anlatımda belirtmeyeceğim.)

• 1 noktasını tespit edin.
  • 1–>2 : 1 noktasından sağa doğru[Basen ölçüsünün dörtte biri + 1 cm] işaretleyip 2 noktasını bulun.
  • 1–>3 : 1 noktasından aşağı doğru 3 cm işaretleyerek 3 noktasını bulun.
  • 3–>4 : 3 noktasından aşağı [etek boyu + 2 cm] ilave ederek işaretleyin ve 4 noktasını bulun.
  • 4–>5 : 4 noktasından sağa doğru [basen ölçünüzün yarısı + 1 cm] işaretleyin ve 5 noktasını bulun. (Bu ölçü tamamen uydurmadır, ben böyle oranladım, siz daha dar veya daha geniş yapabilirsiniz.)
  • 2–>6 : 2 ve 5 noktalarını birleştirin. Bu hat üzerinde 2 den aşağı doğru [etek boyu+3 cm] işaretleyin ve 6 noktasını bulun.
  • 2 ve 3 noktalarını şekildeki gibi birleştirin.
  • 4 ve 6 noktalarını şekildeki gibi birleştirin.
  • Şemadaki kırmızı çizgiler kalıp çizgileriniz oluyor. 3-4 arasındaki çizgiden simetrisini alarak kalıbınızı tamamlayın.
  • Kemer için [lastik genişliğix2+3 cm] genişliğinde, [basen çevresi + 2 cm] uzunluğunda bir dikdörtgen çizin.
Kalıbın son hali şöyle olmalı:

Şimdi kesime geçebiliriz. Bu kalıptan biri ön biri arka olmak üzere iki tane keseceğiz. Kemer tek parça olacak.

Kalıbın orta çizgisi kumaş boyuna 45 derecelik bir açı yapacak şekilde yerleştireceğiz.

Şöyle yani:

Ben kumaşı şöyle katladım ve kalıbı kumaş katına yerleştirdim:

Ön-arka etek parçalarını ve kemeri kestikten sonra dikmeye sıra geliyor.

Önce ön ve arka parçaları yüz yüze yerleştirip 1 cm’den yan dikişleri çekin. Esnetme yapmamaya dikkat edin. İki dikiş payını birlikte overlok çekin. Ben yan dikişleri overloklu değil fransız dikiş çalıştım. Ama sonuçtan pek memnun kalmadım. Overloklu daha iyi olur.

Kemeri uzunlamasına ikiye katlayıp ütüleyin. Bir tarafını lastik genişliğinde katlayıp ütüleyin, diğer tarafını daha geniş katlayıp ütüleyin resimdeki gibi.

Sonra bu katları açıp iki kısa kenarı yüzyüze getirip dikin. Bir çember oluşacak. Çemberdeki dikişi eteğin yan dikişlerinden birine denk getirerek yüzyüze gelecek şekilde eteğin beline iğneleyin. Lastiğe göre katladığınız yer yukarıda kalmalı. Çemberi eteğin beline çepeçevre iğneledikten sonra kemerdeki kat izini takip ederek dikiyoruz.

Bu dikişi tamamladıktan sonra görüntü şöyle olmalı:

Şimdi kemeri ortasındaki kat izinden eteğin içine doğru katlayıp yine çepeçevre iğneliyoruz. İçe dönen kısım beldeki dikişi kapatmalı.

Eteğin yüzünden kemerle eteğin birleşim hattı üzerinden dikerek kemeri kapatıyoruz. Lastiği geçirebilmek için 5 cmlik bir boşluk bırakmayı unutmayın.

Lastiği bel ölçünüzün 10 cm eksiği kadar kesin ve tünelden geçirip uçlarını sağlamca dikerek birleştirin. Bıraktığınız boşluğu dikerek kapatın. Lastiğin tünel içinde dönmemesi için gerdirerek ortasından çepeçevre dikiş geçin.

Etek ucunda ön ve arka orta bölümler vereve geldiği için sarkma olabilir. Eteği giyip boyunu ayarlayın ve önce 5 mm sonra 1 cm katlayıp iğneleyin ve esnetmeden dikkatlice dikin. Gerekirse önce teyel yapabilirsiniz.

Eteği ütüleyip giyebilirsiniz. İnşallah kolayca dikersiniz.
ozlemistan.com/

X