Ye kürküm ye

birdeliningunlugu

Üye
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2020
328
103
Merhaba hanımlar sizlerle bi konuda sürekli yaşadığım can sıkıntısını paylaşmak istedim. Süslenip püslenip bakımlı makyajlı gittiğim dükkanda,devlet dairesinde,kargoda,markette herkes aşırı kibar davranıyor olması gerektiği gibi sizli konuşuyorlar ama bugün evden acilen çıkmam gerekti özenmeden ev saçımla ve makyajsız gittim , marketteki kız senli benli konuştu postanedeki adam sen diye hitap etti şimdi düzgün konuşun ya da siz deyin desem ukala görünecek ama bu konu beni aşırı bozuyor ben her yerde her kişiye siz derim samimiyetim yoksa, bu kadar basit bir görgü kuralını uygulamaları için bile evde yarım saat zaman harcamak istemiyorum sizler bu konuda ne düşünüyor nasıl tavır alıyorsunuz merak ettim

Merhaba hanımlar sizlerle bi konuda sürekli yaşadığım can sıkıntısını paylaşmak istedim. Süslenip püslenip bakımlı makyajlı gittiğim dükkanda,devlet dairesinde,kargoda,markette herkes aşırı kibar davranıyor olması gerektiği gibi sizli konuşuyorlar ama bugün evden acilen çıkmam gerekti özenmeden ev saçımla ve makyajsız gittim , marketteki kız senli benli konuştu postanedeki adam sen diye hitap etti şimdi düzgün konuşun ya da siz deyin desem ukala görünecek ama bu konu beni aşırı bozuyor ben her yerde her kişiye siz derim samimiyetim yoksa, bu kadar basit bir görgü kuralını uygulamaları için bile evde yarım saat zaman harcamak istemiyorum sizler bu konuda ne düşünüyor nasıl tavır alıyorsunuz merak ettim
ayy sonunda birisinin benimle aynı şeyleri yaşadığını gördüm ya ölsem gam yemem
ben de gözlük taktığımda ki bu beni o an bakımlı olsam bile bakımsız kılıyor, gözlerim de lense alerjik her zaman takamıyorum, insanlar da ben bakımsız olduğumda sen diyorlar hatta onu geçtim sinir bozucu şekilde konuşuyorlar ama bende de kabahat var bazı insancıkların eğitilemez birer homo sapiens olduklarınan sessizle uzaklaşıyorum oysa keşke onlar gibi olsam da bir çift söz çıksa ağzımdan onları aşağılayacak, neyse zamanla öğrenirim sanırım :)

ayy sonunda birisinin benimle aynı şeyleri yaşadığını gördüm ya ölsem gam yemem
ben de gözlük taktığımda ki bu beni o an bakımlı olsam bile bakımsız kılıyor, gözlerim de lense alerjik her zaman takamıyorum, insanlar da ben bakımsız olduğumda sen diyorlar hatta onu geçtim sinir bozucu şekilde konuşuyorlar ama bende de kabahat var bazı insancıkların eğitilemez birer homo sapiens olduklarınan sessizle uzaklaşıyorum oysa keşke onlar gibi olsam da bir çift söz çıksa ağzımdan onları aşağılayacak, neyse zamanla öğrenirim sanırım :)
Evet hadi marketteki genç eğitimsiz diyelim pttdeki memur bile böyle davranıyor insanımız kibarlıktan ölçüden uzak ya kürküne saygı gösteriyor ya da seni bi böcek gibi görüyor ortası yok

Evet hadi marketteki genç eğitimsiz diyelim pttdeki memur bile böyle davranıyor insanımız kibarlıktan ölçüden uzak ya kürküne saygı gösteriyor ya da seni bi böcek gibi görüyor ortası yok
aslında o pttdeki memur dediğimiz veya insan yerine koyduğumuz çoğu kişi torpille veya yalakalıkla bir yerelere gelmişler, kendi zekası ve aklıyla bir yere gelebilmiş olsaydı asla kaba davranamazdı. Çok sevdiğim bir söz var, "dolu başak eğik durur"

Ye kürküm ye meselesi çocuklarda bile var. Benim kızım (9 yaş) şort-tişört giyer, hele yaz günü iyice rahat olmak istiyor. Yaz okulundaki kızlar "sen niye hep erkek gibi giyiniyorsun" diye zorbaladılar bi dönem. Bunlar DOKUZ YAŞ. Benim çocuğumun aklına bile gelmez böyle bişey demek, bakmaz insanların giysisine filan. Çok garipsedi bu durumu.

Maalesef hepimiz insanları dış görünüşlerine göre yargılıyoruz, bu doğal bişey aslında. Hayatta ilk kez karşımıza çıkan bi insanla ilgili, bize İLK fikir veren şey görüntüdür. Telepati yapamıyoruz ki, bu çok doğal bişey.

Önemli olan davranış. Kafanda karşıdakini yargılasan bile ona olan davranışını değiştirmemek, kibarlığından insanlığından ödün vermemek. Davranışını değiştirenle ilgili de çok endişe yapmayın, tamamen kendi yetiştiriliş/çevre/kültürleriyle ilgili.
Çocuklardan örnek verdim ya, tamamen o çocukların evde gördükleri örnekler yüzünden.
Yapacak bişey yok, kafaya takmayın başkalarının çirkin davranışlarını.

kesinlikle katılıyorum aşırı şekilci bir milletiz giyinişine bakarlar parana evine eşyana arabana....bu gider durur...
acı ama gerçek ne yazık ki ...
çok acı bir olaydan örnek vereyim rahmetli babam kalp krizi geçirirken acilde pijamalarla sıra beklerken süslenmişpüslenmiş bir kadın bizden önce çocuğunu içeri sokarken rahmetli babam kapıda can çekişiyordu asla unutmam bunu...
ha varsa giyiniyorsun süsleniyorsun yoksa ne yapsın hemen bir insan hor görme küçümseme...
bu kilolu insanlara da yapılan bir gizli baskı bizim milletimizde

Ben de genelde süs püs sevmem. Duruşum da sert olduğu için hem sizli bizli hem de suratsız yaklaşıyorlar. Ters ters bakıyorum böyle yapanlara çünkü laf anlatılmaz

Öğretmenim asla kimseye sen diye hitap etmem. Ama velilerim sağolsun alıştırdı beni sen sen konuşuyor bazıları başta mosmor olurdum sinirden artık umursamamaya çalışıyorum baya da yol katettim. Belli bir kalite üstündeki yapmıyor bunu ama tğrkçeyi zor konuşan velilerim var.. Siz diye hitap etmeye devam ediyorum 😂 sen siz konusuna takık biri olarak yazmak istedim. Bazı insanlar için konum tip bakımlı olmak da farketmiyor yani. Belki çok bakımlı olsanız da o gün karşılaştığınız insanlar sen derdi.

X