Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.860
29.816
60
Ev yoğurdunun lezzetine doyum olmaz. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin yanında bebeklerini katı gıdaya geçiren anneler de sıklıkla evde yoğurt mayalar. Elde edilen yoğurdun lezzetli ve kıvamlı olması için bazı püf noktalarına dikkat edilmelidir.
yogurt-mayalamanin-puf-noktalari_646x340.jpg

Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

• Yoğurt mayalamada kullanılacak süt günlük süt olmalıdır. Besin değeri daha yüksek olan günlük sütten daha lezzetli yoğurt yapılır. Ancak yoğurt mayalamak için ambalajlı sütler de kullanılabilir.
  • Mayalanacak süt öncelikle tencerede kaynatılır. Kaynamaya başlayan süt besin değerini yitirmemesi için en fazla 5 dakika sonra ocaktan alınır.
  • Ocaktan alınan süt soğumaya bırakılır. Sütün ideal mayalanma sıcaklığı 43-46 derece arasındadır. Bu sıcaklık değerinin belirlenmesi için piyasada satılan besin termometreleri kullanılabileceği gibi parmak süte daldırıldığında yaklaşık 7 saniye kadar sıcaklığa dayanabiliyorsa bu durumda sütün mayalanmak için uygun sıcaklıkta olduğu kabul edilir.
  • Sütün mayalanması için evde mayalanmış yoğurt kullanılmalıdır. Mayalama işleminde 1 litre süt için 1 çorba kaşığı kadar yoğurt idealdir. Bu sütün 2-4 saat arasında mayalanması için yeterlidir. Ancak süt geceden mayalanıp ancak sabah kontrol edilecekse, bu durumda 1 litre süte 1 çay kaşığı kadar yoğurt ilave edilmesi yeterlidir. Aksi halde süte fazla yoğurt ilave edilmesi ve mayalama işleminin uzun tutulması yoğurdun hem ekşi hem de kıvamsız olmasına neden olur.
  • Mayalamada kullanılacak sütün kesilmemesi için doğrudan süte eklenmez. Yoğurt bir kap içine koyulur ve üzerine ılıtılmış süt ilave edilerek karıştırılır. Ardından süt-yoğurt karışımı kalan süte ilave edilir ve kaptaki süt karıştırılır. Sütün mayalanması için temiz bir kap kullanılmalıdır.
  • Süt mayalandıktan sonra sütün ideal mayalanma sıcaklığını daha uzun süre koruması amacıyla mayalama yapılan kap ağzı kapatıldıktan sonra güzel şekilde sarılmalıdır. Bunun için sofra bezleri ya da polar battaniyeler kullanılabilir. Sütün sarılmadan mayalanması içinse fırınlar kullanılabilir. Bunun için fırının öncelikle 180 derecede 20 dakika kadar çalıştırılıp ısıtılması gerekir. Ardından mayalanan süt fırına ağzı açık şekilde koyulur ve fırın kapağı kapatılır. Fırınlarında yoğurt yapma programı olanlar ise bu programı açarak yoğurtlarını mayalanmaya bırakabilirler.
  • Mayalamadan yaklaşık 3-4 saat sonra yoğurt kontrol edilmelidir. Yoğurt mayalanmamışsa birkaç saat daha beklenmelidir. Yoğurt tutmuşsa da buzdolabına koyulmalı ve 1 gün bekletildikten sonra tüketilmelidir.
  • Sütün mayalanmasının hızlandırılması için 1 litre süt içine bir-iki adet kesme şeker atılabilir.
  • Mayalamada kullanılacak süt yağlı olursa yoğurt daha lezzetli olur. Koyun, keçi ve manda sütünden yapılan yoğurt daha sert olur. Özellikle manda sütünden yapılan yoğurt hem daha lezzetli hem de daha kıvamlı olur.
  • Eğer süzme yoğurt elde edilmek isteniyorsa mayalandıktan sonra elde edilen yoğurt tülbent içine alınarak suyu süzülebilir.
  • nasilkolay.com

Eklentiler

• yogurt-mayalamanin-puf-noktalari_646x340.jpg
    yogurt-mayalamanin-puf-noktalari_646x340.jpg
    54,1 KB · Görüntüleme: 159
ben yoğurt makinesi aldım kızlar yoğurt peynir yemiyordum ki peynir hala yemiyorum iğreniyorum :KK1: internetten arzumun yoğurt makinesini gördüm eşimde kendin yaparsan yersin belki meyveli yaparsın dedi aldık öyle yapıyorum artık dışardan yoğurt almıyoruz kendim yapıyorum yiyorumda

ev yogurdu gercekten cok baskameyvelı yogurt olarakda soyle bır onerı sunmak ısterım bır kupa yogurda damak tadınıza gore bır yada ıkı corba kasıgı cılek recelı atarsanız tat olarak mukemmel bır meyvelı yogurt oluyor

X