Yumurtalık Kisti ve Tekrarlayan Düşük

mrvcylmz

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2020
1
0
35
Merhaba 2 senelik evliyim ve toplam 2 düşük yaşadım.Daha evliliğimin ilk aylarında kanama şikayetiyle Ümraniyede Erdem Hastanesine gittim aslında hamile olduğumu ve düşük tehlikem olduğunu öğrendim.İğne ve ilaç tedavisi uygulanmaya çalışıldı fakat kanama çok yoğundu düşük gerçekleşti kalan parça için kürtaj oldum. Yumurtalıklarımda ve alınan parça patolojisinde hiç bir sıkıntı çıkmamıştı tekrar hamile kalabileceğim söylendi. Tam 7 ay sonra bu sefer hamileliğimden haberdarken et parçası düşürdüm daha gebeliğin ilk 6 haftası içindeydim tekrar aynı hastaneye başvurdum ultrason kontrolünde bebeğin olması gerektiği yerde değil tüplere yakın olduğunu yani dış gebelik olabileceği şeklinde yorumlandı, renkli doppler alttan ultrason muayenesi derken bir iki doktor kafa kafaya verip işin içinden çıkamadılar ve özelden Ümraniye Eğitim Araştırma hastanesine sevk edildim. Bu hastanede ise düşük yaptığım ve ayrıca yumurtalığımda bir kist olduğu tespit edildi yani dış gebelik sandıkları şey kistti aslında ve yumurtalığıma çok yakındı tekrar kürtaj oldum kalan parça alınıp patolojiye gönderildi ve tekrar hiç bir sorun çıkmadı. Kistim duruyordu gebelik sonlanmıştı. 6 ayda bir kontrole gitmem ve 1 sene çocuk düşünmemem gerektiğini söylediler. Bu arada yumurtalığımdaki kist 1,5 cm civarlarındaydı bir işlem yapmaya gerek olmadığı ve tehlikeli durmadığı söylenmişti kontollere gittiğimde bakılacaktı. Bu süreden sonra asıl sıkıntılarım başladı karında aşırı şişkinlik, gaz, sırt ağrısı bir çok şikayetim olmaya başladı ben bunu kiste bağlasam da Özel Erdem Hastenesi kistle alakalı olmadığını belirtti ve kistim aslında ilk 6 aylık Kontrolüm sürecinde büyümüştü 4 cm olmuştu. Bu kadar çözümsüzlük içinde bende hastane doktor araştırmaya başladım. İlk önce Haydarpaşa Numune Hastanesinde tavsiye ile bir doktor buldum randevu alıp gittim fakat istediğim doktor o gün farklı bir birimde görevliydi başka bir doktorun asistanı beni muayene etmişti. Bakar bakmaz bu kist iyi huylu değil belki çocuk sahibi bile olamazsınız şeklinde yorumlayıp korkutmuştu. Ca-125 testi, Smear testi hepsi temiz çıktı bir de MR çekildi bu hastanede bu sonuçlarımın hepsini alıp o hastaneden de çıktım. Hayat kalitem resmen düşmüştü artık sürekli ağrılar, istediğini giyememek,şişkinlikler, rahat oturup kalkamamak.. derken tekrar başladık eşimle araştırmaya ve sonunda Medicalpark Pendik Hastanesinde Doc Dr Murat Bozkurt beye ulaştık. Bu tarz kadın hastalıklarında nasıl işler yapmış tek tek inceledik sanırım daha iyisi olamazdı. Nasıl anlatabilirim o süreci umutsuzluğumu artık farklı bir doktora şikayetimi anlatmaktan bile yorgun düşmüşken bir kere yaptığı ultrason muayenesinde açık açık bize ne yaşadığımızı ve ne yapılması gerektiğini anlattı. Kist artık 7 cm olmuştu bu arada ve tüplerime sol yumurtalığıma hatta bağırsağıma zarar verme ihtimali vardı. Çok başarılı kapalı yöntemle operasyon (laparoskopi) gerçekleştirdi Murat Bey. Karnımdan açılan 3 tane 5 mm delikle beni o kistten kurtardı şu an 4.günüm ameliyat sonrası bir kere bile ağrı kesiciye ihtiyaç duymadım tabiki yatarak dinleniyorum ama toplamda 15 gün sonunda normal hayatıma hatta daha sağlıklı bir şekilde döneceğim için kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

X