Yutma fobisi , yutkunma fobisi , boğulma korkusu

Bilemiyorum ama korkunun üstüne gitmek lazım ..Korku duygusu seni hapsediyor ..sen onu yensen sana birdaha eziyet edemiyecek

Mesela en fazla ne olur ölüm diyelim ..ama zaten ölüm de belirlenmiştir biz ne yapqraak yapalim ne kadar dikkat edelim hiç birşey degismeyecek..ölüm takdir edilmişse bu bizi bulacak..haa boğaza takilan birşeyden kaç kişi olmustur çok az ihtimal..bu ihtimale binaen boşuna hayatı zindan etmemek lazım deyip

Üstüne gidip ye iç şükret ..
Boğazın anatomik yapısında öyle birşey varmı
Sen ters dursan misal ..ağzına birşey atsan bogazdaki kaslar direk onu aşağı doğru itiyor fizyolijik olarak ..boşuna stres yapıyorsun zaten vucud görevini yapıyor merak etme sal kendini

Sal yemeğini ye herşeyden hayatın tadını çıkar
Dua et ins yeneceksin bu sikintiyi

çok geçmiş olsun , o kadar iyi anlıyorum ki sizi 5 gün üstüste dr a gittiğimi bilirim. Ve her biri psikolojik bir şey yok diyor ee peki hissettiğim ne o zaman ? Orada bir şey olduğuna o kadar emin oluyor ki insan , psikolojik dendiğinde sinir bozucu oluyor. Ama kendime telkinimde hep öyle psikolojik sen abartıyosun diyorum , çünkü yapacak çok bir şey olmuyor maalesef:/
Benim kulağımada vuruyor bugün acaba gerçekten boğazımda kılcık iltihap yaptı ve kulağımamı vuruyor diye düşünmeye basladım

Benim kulağımada vuruyor bugün acaba gerçekten boğazımda kılcık iltihap yaptı ve kulağımamı vuruyor diye düşünmeye basladım
Valla ben yoktur diyemiyorum hem sağlık olduğu için hemde aynı şeyleri yaşayan bir olarak, oladabilir olmayadabilir. Bu arada 10 dr a falan sordum gastroentoloji harici hiç biri aa acil olabilir hemen baktır demedi. Varsa gider , mide asiti yakar , yakmazsa diyelim işler ters gitti o zaman dışkıda kanama bekleriz gibi şeyler söylediler hatta dahiliyecim sana bi şey olursa annenlere söyle yazılı kağıt veriyim annenler bana tazminat davası açsın bile dedi. Ama insan çok korkuyor biliyorum ben bizzat yaşadım o korkuların tümünü yaşamaya da devam ediyorum. Bazen o noltaya geliyorum ki Allahım nolur iyi oluyim diye ağlayarak yalvardığımı biliyorum.
Bi de benim mesela ilkinde vardı 2. De yoktu 3. Nün üstünden 26 gün geçmiş hala acıyor yutamıyorum yutkunamıyorum ama öldürmedi demek ki yok diyorum kendi kendime. Bi de kulak ağrısı bende de olmuştu ama geçti o çok şükür. Şimdi nefes darlığım var çok bopaz reflüm var siye düşünmeye başlarken innofolic kullanıyorum sabah akşam galiba ondan oluyor eğer o da ondansa çok şükür biraz daha rahatlayacağım.

Bilemiyorum ama korkunun üstüne gitmek lazım ..Korku duygusu seni hapsediyor ..sen onu yensen sana birdaha eziyet edemiyecek

Mesela en fazla ne olur ölüm diyelim ..ama zaten ölüm de belirlenmiştir biz ne yapqraak yapalim ne kadar dikkat edelim hiç birşey degismeyecek..ölüm takdir edilmişse bu bizi bulacak..haa boğaza takilan birşeyden kaç kişi olmustur çok az ihtimal..bu ihtimale binaen boşuna hayatı zindan etmemek lazım deyip

Üstüne gidip ye iç şükret ..
Boğazın anatomik yapısında öyle birşey varmı
Sen ters dursan misal ..ağzına birşey atsan bogazdaki kaslar direk onu aşağı doğru itiyor fizyolijik olarak ..boşuna stres yapıyorsun zaten vucud görevini yapıyor merak etme sal kendini

Sal yemeğini ye herşeyden hayatın tadını çıkar
Dua et ins yeneceksin bu sikintiyi
Çok teşekkür ederim zaman ayırmışsınız. Aslımda bunların hepsini düşünebiliyorum ama o andan çıkamıyorum bazen . Hani bi şeyi bildiğinden eminsindir ama diğer yolu şeçersin ya öyle bi şey. Genel micaz olarakta biraz karamsar bi kişiliğim var belli de onunda etkisi vardır. Bebekliğimden beri öyle amaaan yaşiym işte ne güzel diyemedim hep kontrol manyaklığı , saplantı , takıntı , korku , kaygı bakiydi bende ne yazık ki. Aşıyorum artık ama şifalanmayı kabul ettim en azından daha kısa sürüyo inşallah hiç girmemek umuduyla diyorum :)

Merhabalar benim gibi olanlar var mıdır ? Aşırı merak ediyorum. Yutma fobisi yaşıyorum.
Bir kez kılçık takıldı bademciğime geçsin diye çok uğraştım o sırada herkes ekmek ye geçer su iç geçer derken ben yutkundukça hissediyordum hatta fazlaca kusmama rağmen geçmedi ışıkla baktığımda boğazıma gördüm nerede olduğunu soluğu acilde aldım tabii dr iki dakikada çıkarttı uzun makas gibi bi aletle tabii oldukçada şaşırdı.

Neyse daha sonra pasta yerken kendimi yerden yere attım boğazıma bi şey takıldı diye yine kustum olmadı acile gittim kbb ye git dedi kbb gastroentolojiye git dedi orada endoskopi yaptılar bir şey çıkmadı zamanla geçti.

2 gün önce yine balık yerken kılçık takıldı diye attım kendimi yerden yere acile gittim yok dedi kbb ye git dedi gittim ben göremedim gastroentolojiye git dedi gittim endoskopi yapmam gerek dedi fakat başka bir tedavi gördüğüm için anestezi alamayaktım eve geldim internette gördüğüm şeyleri yaptım işte kola iç sıçak iç ekmek ye muz ye falan finalde muz yerken indiğini hissettim ve zamanla his gitti ara ara geliyor ama bence psikolojik.

Neyse sonuç olarak muhtemel kaygı bozukluğunun tetiklediği bu yutkunma korkusu yüzünden sürekli bir şeyler boğazımda kalıyor sanıyorum ve çıkış nedeni yine muhtemel o boğazıma takilan ve acil doktorunun çıkarttığı o pislik kılçıktan sebep (3 cm büyüklüğünde ) ve artık kendime engel olamıyorum ne yesem boğazımda kaldı zannediyorum. Ağladığım oluyor , yutarlen kalbim çarpıyor, yutunca bekliyorum boğuluyor muyum diye, iştahım kesildi, yemek yemek istemiyorum ve çok zor zaten 40 kgyim 28 yaşındayım.

Hayatı zindana çeviren aslında bildiğim gerçekleri unutturan bir fobi. 28 senedir yemek yiyordun kardeşim diyorum kendime abartma ama olmuyor su içerken bile korkuyorum eğer benim gibi insanlar varsa umarım geçer ve iyileşiriz herkese geçmiş olsun diliyorum..
Annem başka bir travma sebebiyle kendi tükürüğü ile bile boğulurdu çoğu zaman. Su içerken bile ağlardı yutamıyorum diye. Halbuki su değil mi bu? İçeceksin akıp gidecek.. Ufak bir lokmayı bile su gibi olana kadar çiğnediğini bilirim, o lokmasını yutana kadar ben doyup masadan kalkardım. Her lokmamı en az 40 kez çiğniyorum fazlası da oluyor bazen sayıyorum demişti, çok üzülmüştüm.
Psikiyatriye gittik onlarca doktordan sonra. Hap verdi. Sanırım fayda etmiyor diye 3 hap değiştirdi 1 sene içinde. Yurtdışına gitti bir süreliğine, giderken de yanına doktorun son verdiği hapı almış 2 kutu yani fazla fazla. Orada gezip tozarken, ben hasta değilim milyarlarca insan düzgünce yiyip içiyor bende onlar gibi normal bir insanım dedim durdum kendi kendime diyor. Bir nevi terapi yapmış kendine. 3 ay sonra geçmiş. Destek almalısınız, annem telkini kendi kendine verdi ama bir psikolog daha etkili olacaktır. Terapi ile düzelir inşallah sizde de.

Valla ben yoktur diyemiyorum hem sağlık olduğu için hemde aynı şeyleri yaşayan bir olarak, oladabilir olmayadabilir. Bu arada 10 dr a falan sordum gastroentoloji harici hiç biri aa acil olabilir hemen baktır demedi. Varsa gider , mide asiti yakar , yakmazsa diyelim işler ters gitti o zaman dışkıda kanama bekleriz gibi şeyler söylediler hatta dahiliyecim sana bi şey olursa annenlere söyle yazılı kağıt veriyim annenler bana tazminat davası açsın bile dedi. Ama insan çok korkuyor biliyorum ben bizzat yaşadım o korkuların tümünü yaşamaya da devam ediyorum. Bazen o noltaya geliyorum ki Allahım nolur iyi oluyim diye ağlayarak yalvardığımı biliyorum.
Bi de benim mesela ilkinde vardı 2. De yoktu 3. Nün üstünden 26 gün geçmiş hala acıyor yutamıyorum yutkunamıyorum ama öldürmedi demek ki yok diyorum kendi kendime. Bi de kulak ağrısı bende de olmuştu ama geçti o çok şükür. Şimdi nefes darlığım var çok bopaz reflüm var siye düşünmeye başlarken innofolic kullanıyorum sabah akşam galiba ondan oluyor eğer o da ondansa çok şükür biraz daha rahatlayacağım.
Ben yarın bir baska kbb dr daha randevu aldım belki bu görememiştir diye. Bende aynıyım yalvarıyorum 10 gün öncesine geri döneyimde o balıgı yemeseydim birde ton balıgı yani. Yani aslında kılçık dışındakiler boğazda kalmaz gibi geliyor bana çünkü batıcı sivri uçlu bişeu olması lazım sizin son taktıgınız şey kılçık dışında bişeu sanırım

Citoles kullanmıştım bazen elim gidiyor alsamda rahat etsem diye ama tüp bebek tedavisi görüyorum uzun zamandır cesaret edemiyorum haliyle 1 tame bile almaya dr a da sormak istemiyorum muhtemelen tedavi olurken kullanabileceğim bir ilaç verecektir ama ilaç tuzağına tekrar düşmekten korkuyorum
Citoles iyi geldi mi bnde kullanıyorum bnimde aynı korkum var 4ay oldu ama hala var

Evet daha iyiyim . Stresli zamanlarda daha dayanılmaz hale geldiğini farkettim. Stresli geçen 1 ayın sonunda 5 kg vermiştim ve normalde 44 kg 28 yaşında bir insanım zaten. 39 kg ye kadar düştüm en son Allah korusun kanser falan mı oldum dedim karnımı bacaklarımı bi görseniz dersiniz Allah şifa versin hasta herhalde. Ama salmaya karar verdim 1 tık daha iyiyim. Bilmiyorum tamamen ne zaman sağlıklı bir insan olucam ama için daralıyor.

Evet daha iyiyim . Stresli zamanlarda daha dayanılmaz hale geldiğini farkettim. Stresli geçen 1 ayın sonunda 5 kg vermiştim ve normalde 44 kg 28 yaşında bir insanım zaten. 39 kg ye kadar düştüm en son Allah korusun kanser falan mı oldum dedim karnımı bacaklarımı bi görseniz dersiniz Allah şifa versin hasta herhalde. Ama salmaya karar verdim 1 tık daha iyiyim. Bilmiyorum tamamen ne zaman sağlıklı bir insan olucam ama için daralıyor.
hocam psikolojik mi sizin

X