Mutfak Püf Noktaları Kışlık için yaptığınız hazırlıklar..?

kış hazırlığı yufka ,makarna,mantılık yaptım. biber ve domates salçası yaptım.bahçemde asmam var üzüm kaynatıp şişelere doldurdum.. bahçemden çıkanlarıda dondurucuya koymuştum ama dondurucum bozuldu .bu kadar şimdilik.hım bide kırmızı biber közleyip kavonozlara koydum..daha turşuya sıra gelmedi.şimdilik bu kadar. :nazar:

ben gecen hafta fasulye tursusu ve salatalik tursusu kurdum
fasulyeyi simdiden yemege basladik dun fasulye tursusu kavurmasi yaptim :)))
nohut kuru fasulye barbunya borulce felan haslyaip buzluga koyum hazir olsun diye
ramazan icin manti yapmistik arkadaslarla halen duruyo kis icin onlarda var
sagolsun arkadasim iki gun once turkiyeden geldi annesi benim icin acuka ve biber salcasi yapmis yollamis
onumuzdeki ay turkiyeye gidiom annemden toplar gelirim biseyler

dolapta receller var onlari yemiyoruz bu hafta onlari degerlendirmek istiyorum mikserde vurup biraz seker katip onlari pisircem sonra kavanozlara koycam iki gun sonra hazir oluyor bir su dolu surahiye su koyup birazda o yaptigim karisimlardan katip meyve suyu halinde icicez cok guzel oluyor tarif verir gibi oldum :))) bu arada recellerde kullanilmis aradan cikmis oluyor

Ohh maşallah valla eşinin dediği kadar var yani bu arada mantıya bayılırım bir kilo yollayıver banada :roflol:kaydirigubbakcemile5[/QUOTE]

canim yaaaa yollayim tabii.Biz de mantiyi cok seviyoruz ailece yazin turkiye ye gidince annem yapti bana manti firinladi paketledi ben de ucakla aldim geldim beceremiyorum napiim ama biraz ugrassam yaparim eminim cunku onun disida yapamadigim hic bise yok kucuk kadin oldum hihoyyyt hihoyyyt hihoyyyt

Aynen canım bende öyle elimden herşey geliyo çok şükür arada annem gelir domates şişelerime bakar sende kadın mı oldun der gözleri dolar.

benım anlattıklarımı kıskananlar okumasın :1closedeyes:
anlatam sımdıkk
köyumden yenı dondum bahcemızden topladım doğal fasulyerımı burda bı guzel kavurup dolaba koydumm(ayrıntılı bılgı ısteyene nasıl yapıldığını anlatırım)
eriste kestık annemle kış ıcın bılen varmı bılmem sonra mantı kestıkk ama nığdelı oldumuz ıcn dığer mantılardan farklı bıraz kucuk kare şeklınde ve iiçi boş (ben kırmızı et yemem)
gurban oldum annem bayramdan sonrada pekmez yapcakmış onu yoluycakk :dilcikar:
sımdık aklımdakıler bunlarr haa bıde yaprak getrdım karadenızden ve turşu sevmıyom sevsem onuda yapcaktım yerimseniben ayy ben ne marıfetlıyım ayoll benı alan yaşadıı kaydirigubbakcemile3

eklemeyı unutmuşummm :1closedeyes:
köyde bıde peynır yaptık bıde yufka açtıkk :1rolleyes: :1rolleyes:

bende yazayım buzluga taze fasulyeyı domatesle kavurup koydum,patlıcanda aynı sekılde ,domatesle bıberı kavurup koydum sonra erık,cılek vısne ,taze barbunya koydum,dolmalık bıberın ıcını cıkarıp oylece koydum ,bazen mantı falan fazla olursa bırakıyorum,sonra patlıcan bıber taze fasulye kuruttum tursu yaptımcılek recelı yaptım sımdılık bu kadar

bende bir kac hazirlik yaptim.carsaf boregi ve su boregim var dondurucuda.
kofte yaptim,sulu kofte ve kuru kofte.
yaprak ve lahana sardim koydum.
sucuk ici hazirladim.
taze fasulye haslayipkoydum.
mantim var.
kirmizi biberleri yemeklik dograyip attim dolaba cok pratik oluyor.
maydonoz var.
simdilik bu kadar.
firsatim olursa melenen yapcam kavanozlara.

Ayy kızlar nekadar hamaratsınız yaa maşallah sizlere ne güzel elinizden her iş geliyo ben daha yeni sayılırım bu işlerde zamanla bende tam kadın olurum heralde herşey yavaş yavaş rayına oturur dimi yani :)

Önce tarhana yaptım. Dondurucuya taze fasülye, biber kızartıp koydum, kayınvalidemle yufka
hazırladık. Erik, kızılcık marmelatı yaptım. Patlıcan ve biber kuruttum, domates salçası,
25 kavanoz kadar domates konservesi yaptım, taze fasülye, lahana, kornişon domates vb turşular
hazırladım. Üzüm suyu, erik suyu kaynatıp şişlere doldurduk birtek aklımda kırmızı biber
közleyip turşu yapmak kaldı onuda en yakın zamanda yapacağom inşallah.

Önce tarhana yaptım. Dondurucuya taze fasülye, biber kızartıp koydum, kayınvalidemle yufka
hazırladık. Erik, kızılcık marmelatı yaptım. Patlıcan ve biber kuruttum, domates salçası,
25 kavanoz kadar domates konservesi yaptım, taze fasülye, lahana, kornişon domates vb turşular
hazırladım. Üzüm suyu, erik suyu kaynatıp şişlere doldurduk birtek aklımda kırmızı biber
közleyip turşu yapmak kaldı onuda en yakın zamanda yapacağom inşallah.

oo çalıkuşum afiyet olsun valla ellerine sağlık.senin böyle hamarat olduğunu tahmin ediyordum zaten canım kardeşim Şeniz

bende buzluğa fasulye közlenmiş patlıcan 2kiloda vişne koydum,tarhana salça kayınvalidem veriyor,he bu arada 3kilo salatalık 26 şişede acı biber turşusu kurdm kocam çok seviyor biberler kayınvalidemin tarladan

bu yaz ilk kez biber patlıcan kuruttum ama nasıl pişeceğini bilmiyorum var mı önerileriniz ,,,kayısı ve vişne reçeli yaptım 2şer kavonoz

bu yaz ilk kez biber patlıcan kuruttum ama nasıl pişeceğini bilmiyorum var mı önerileriniz ,,,kayısı ve vişne reçeli yaptım 2şer kavonoz

canım bizde yapıyoruz patlıcan biber kurutması .
ilk olarak kuttugun patlıcan yada biberi yada ikisinide tercih sana baglı tencerede haşla kaynasın iyice yumaşasın sonra biraz sogugunca elinle iyice suyunu sık kuru gibi kalsın çokta degil tabi. sıvı yag ile ilk önce haşaldıgın patlıcanı falan koy kavur biraz sonra içine pul biber yada toz biber koy tuzunu koy biraz ocakta pişir. ve ılısın ılıdıktan sonra sarmsak yogurtla bi güzel karıştır afiyet olsun biz çok yapaız ve ben çok severim hiç yapmayanlarada tavsiyen deneyin çok seveceksiniz cokacimcoooka.s.

ay bende çok severim kuru patlıcan kızartmasını..yoğurdun üzerine salçalı sos dökeriz biz..bide öyle deneyin isterseniz... gerçekten çok lezzetli oluyo...

bende dolmalık biber patlıcan kuruttum tadı tazesinden daha güzel oluyor taze fasülye ve bamyayı domatesle biraz pişirip poşetledim çig olunca pişerken kötü bi koku oluşuyo biber domatesten melemenlik hazırladım hormonsuz domateslerden çok sıcak suda beklettigim bezelyelerim dolmalık biberlerimn taze barbunya közlenmiş kırmızı biber ve patlıcan bide patlıcanları karnıyarıklık yaptım ve kendi vişneleremizden olmazsa olmaz buzlugumda her zaman önceden hazırladıgım sigara böregi ve mantı buzluk haricinde tarhanam salçam turşum yufkam eriştem kzılcık marmelatım kayınvalidemden geldi :dance:bende evde çilek reçeli erik ve şeftali marmelatı yaptım:icecream: Allah afiyetle saglıkla yemeyi nasip etsin

çalıkuşu harikasın ya ben kırmızı biberleri közleyip attım buzluga ama turşusu harika oluyor sarımsaklı onu beceremem diye yapmadım evdeki imkanlarla bu kadar oluyor buzlugu tıka basa dolduruyorum ondan sonra kurban bayramında etleri nereye koyacagımı şaşırıyorum melemenlik bile 10 poşet yapmışım abartıyorum yani sanki kışın aç kalıcaz kışında çok güzel sebzeler var patlıcanları kızartmalık nasıl kurutuyosunuz iplere mi diziliyor hiç yapmadım evim güneş görüyor dolmalıklar hemen kurudu senye yaparım inşallah

X