Hamilelikte dis sagligimi korumak icin ne yapmaliyim?

A

aysun81

Ziyaretçi
Merhaba arkadaslar,

bende artik bebek istiyorum ve hala ögrenmem gereken bazi seyler var. Mesela; disleri cürük icinde bazi hamileler gördüm, bunun hamilelikten dolayi oldugunu söylediler. Nedenini ve bundan korunmamin yollarini bilen arkadaslar varsa lütfen cevap yazsin.

Tesekkürler...

Merhaba arkadaslar,

bende artik bebek istiyorum ve hala ögrenmem gereken bazi seyler var. Mesela; disleri cürük icinde bazi hamileler gördüm, bunun hamilelikten dolayi oldugunu söylediler. Nedenini ve bundan korunmamin yollarini bilen arkadaslar varsa lütfen cevap yazsin.

Tesekkürler...

canım merhaba;

hamilelikte diş sağlığı gerçekten çok önemli ancak korkulacakta birşey yok sen bakımını iyi yaptıktan sonra, aşkböceğinin dediği gibi bebek annedeki tüm mineral vitamin ne varsa annenin bünyesinden karşılıyor eğer sen yediklerine dikkat etmez ve diş bakımına özen göstermez isen tabiki dişlerin çürür ancak bunu hamileliğe bağlamak yanlış, bu tamamemn annenin gereken özeni vermemmesinden kaynaklı. ben hamilliğimin 18. haftasındayım. hamile kalmadan önce kanal tedavisine başlamıştım ve geçici dolgum vardı. hamile kaldığımı öğrendiğimde diş doktorumla beraber tedaviyii yarıda kestik çünkü tedavi için en uygun zamanın 2. trimester olmasından dolayı 3,5 ay geçici dolgu ile idare ettim çürüseydi o dişim çürürdü düşün ama kalsiyum açısından zeng,n besinler yiyiyorum ve her yemek yediğimden sonra dişlerimi fırçalıyorum ki zarar gelmesin. hamileliğinden önce bütün diş bakımını yaptır canım ki o bilinçtesin zaten. çünkü dişte oluşabilecek enfeksiyon sana ve bebişine daha çok zarar verebilir.

ben çürük yüzünden hamilelikten önce bir dişimi çektirdim dr eğer bebek düşünüyosan 20 lik dişlerini çektir dedi eşim çok ısarar etti ama ben korkudan çektiremedim ve sonra hamile kaldığımı öğrendim 20lik dişler sorun olmadı ama arkda olmasına rağmen tek diş eksiği beni rahatsız etti 4 aydan sonra yaptırmak istedim dr bebeğe riske atma görünmüyo bile diye yapmadı şimdi doğumdan sonraki ilk işim dişimi yaptırmak olcak 20lik dişlerim hiç sorun olmadı ağrımadı bile allah yardım etti ama günde 2 bardak süt peynir dr verdiği vitaminleri hep kullandım 3 önceden folik asit kullandım

Diş doktorum bana kalsiyum takviyesi ve çürükleri önlemeye yardımcı bir ilaç verdi: zymaflour adı. Hamileyken kendisi de kullanmış, sorun olmaz dedi. Ben yine de kendi doktorumun olurunu aldım tabi. Artık dişlerim sızlamıyor.

X