bu ülke bu insanlar sayesinde ayakta

ayhandan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2007
18
1
45
Hemen her şehirde ve ilçede olduğu gibi, Keşan'da da Atatürkçü Düşünce Derneği var.Ne iş yapar bu dernek? Atatürk devrim ve ilkelerinin, bugün olduğu gibi, gelecekte de egemen olmasına katkı sağlar.Sivil toplum kuruluşudur.Gönüllüler çalışır.Öğretmen, eczacı, diş hekimi, esnaf, çiftçi, işadamı, ev kadını...Keşan Atatürkçü Düşünce Derneği'ne bir öğrenci gelir...Burs ister.Neden?Anlatır..."Babam, iş kazası geçirdi. Sakat kaldı. Tazminatsız olarak işten çıkarıldı. > Şu anda çalışamıyor... Eğitim masraflarımı karşılaması mümkün değil.Bundan..."
(Buraya bir parantez açalım... Atatürkcü Dusunce Dernegi'nden burs
isteyen ögrencinin, basvurusunu bizzat yapması sart... cunku "araci" ve
"ricacı" kabul edilmiyor. Yani, torpil yasak... Devam edelim.)ogrenci basvurusunu yapar.> İncelenir.Gorulur kı, cocuk dogru soyluyor.
Hemen burs verilir. Nasıl verilir?
Bankadan... Öğrenciye bir ATM kartı verilir. Burs, ogrencinin adına açılan hesaba yatırılır. ogrenci, her ay duzenli olarak bankanın istedigi subesine gider ve bursunu ceker.Neden
böyle?Zorunlu şartlar nedeniyle yardıma muhtaç olan çocukları, Dernek çalışanları > ile sürekli yüz yüze getirmemek ve öğrenciyi rencide etmemek
icin... 5 ay gecer... Her ay para yatar.cocuk ceker.
Bir gun bir adam gelir, aynı, Keşan Ataturkcu Dusunce Dernegi'ne.Koltuk değnekleriyle.Anlatır..."Ben, burs verdiğiniz şu şu öğrencinin babasıyım. İş kazası geçirdim. Gördüğünüz gibi, sakat kaldım.
Çalışamadım. Bir lokma ekmeğe muhtaç hale gelmiştik... Evladıma sahip
çıktınız. Hakkınızı ödeyemem... Ama şöyle bir gelişme oldu. Beni
tazminatsız olarak işten atan işvereni, mahkemeye vermiştim. Davayı
kazandım... Faiziyle birlikte tazminatımı aldım. Devlet de, malul maaşı bağladı. Evimize yeniden ekmek girdi."Sonra?> Sonrası şu... "Evladıma verdiğiniz bursu topluca geri ödemek istiyorum. İster iade olarak alın,
ister bağış olarak... Benim durumuma düşen başkaları da faydalansın."
Öder parayı... Fazlasıyla. Bu hadise, Keşan'da yaşandı. Ama, emin olun, Türkiye'nin dört bir yanında, devamlı yaşanıyor...Atatürk'ün kurduğu bu ülke, bu tür insanlarımız sayesinde ayakta duruyor.
Herkes elini taşın altına koyamaz.Ya fırsatı olmaz...Ya maçası
yetmez..Anlarım. Ama herkes, elini cebine atabilir. Karınca kararınca...böyle insanların artması dileğiyle...

Son düzenleyen: Moderatör:
X