Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Tansiyonun küçüğü de büyüğü de tehlikeli

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
66
Tansiyonun küçüğü de büyüğü de tehlikeli

Hipertansiyon sorunu yaşayanların bazılarında küçük tansiyon yüksekliği (diastolik hipertansiyon) bazılarında da büyük tansiyon yüksekliği (sistolik hipertansiyon) problemi vardır. Daha şanssız olanlarda ise hem sistolik hem diastolik hipertansiyon bir aradadır.

Büyük tansiyonun mu, küçük tansiyonun mu daha tehlikeli olduğu, hastaların merak ettiği bir konudur. Yakın zamana kadar diastolik basınçtaki artışın daha tehlikeli olduğu düşünülmekteydi. Küçük tansiyon yüksekliği (özellikle 95-100 mmHg’nın üzerindeyse) böbreklerin ve kalbin büyük bir tehlike altında görev yaptığı kabul edilirdi. Bu görüş şimdi oldukça değişmiştir. Yeni araştırmalar, yaşı 50’nin üzerinde olanlarda, sistolik kan basıncı yüksekliğinin kalp hastalığı ve felç riskini artırdığını ortaya koymuştur.

Sistolik kan basıncı 160 mmHg’nın üzerine çıktığında bu risk belirgin olarak yükselmektedir. İster küçük tansiyonunuz ister büyük tansiyonunuz yüksek olsun, kan basıncı artışı sağlığınız için önemli bir tehlikedir. 120/80 mmHg ve altındaki değerler en sağlıklı rakamlardır. Büyük tansiyonun 120-135, küçük tansiyonun 80-95 arasında olduğu değerler dikkatle izlenmelidir. Bu dönemde, öncelikle yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Sistolik kan basıncının 135 mmHg’yı, diastolik kan basıncının 95 mmHg’yı geçtiği durumlarda ise ciddi bir tedavi yaklaşımı planlanmalıdır.

Dr. Ece HATTAT

yüksek tansiyon hastası olmayan biri diyelim ki sinirlendiğinde 14-15 e kadar çıkar mı tansiyonu? bu hastalık belirtisi midir yoksa normalde de bunları yaşıyor muyuız habersizce?

Canım benimde tansiyonum sinirlendiğim zaman aniden çıkıyor ve ben bunu hissediyorum, ölçtürdüğümde 15/9,16/10 olabiliyor ve dinlenmem sinirlenmemem gerekiyormuş, şu an doktora gittim ve bir hafta sabah-akşam takip istedi, ve 14/10,13/80 arasında değişiyor, bakalım sonu nereye varacak, yaşım 37 henüz ilaç kullanmak için erken olabilirmiş bakalım, sonu ne olacak göreceğiz.:44::44:

Canım benimde tansiyonum sinirlendiğim zaman aniden çıkıyor ve ben bunu hissediyorum, ölçtürdüğümde 15/9,16/10 olabiliyor ve dinlenmem sinirlenmemem gerekiyormuş, şu an doktora gittim ve bir hafta sabah-akşam takip istedi, ve 14/10,13/80 arasında değişiyor, bakalım sonu nereye varacak, yaşım 37 henüz ilaç kullanmak için erken olabilirmiş bakalım, sonu ne olacak göreceğiz.:44::44:

canım sinirlenmeye gerek yok benim normaldede 14/8.5 veya 13/9 çıkıyor doktora gitmedim ama gitmeyi düşünüyorum benim yaşımda 35 birde bu çıktı bakalım sonumuz ne olacak

bende 24 yaşındayım 1 haftadır yüksek tansiyon yaşıyorum ilk gün 17/10 du çok fazla çıkmıştı sonra dil altı fısfısı sıktı dr 15/10 a düştü ama hala aynı yüksekliği yaşıyorum. nefes darlığı ve aşırı kalp çarpıntısı kalbimde ağrı sol kolumda uyuşma şişlik ve bi ağırlık oluyor. Ama bu durumu yaşadığım gibi limon suyu içiyorum beni 5 10 dk içinde rahatlatıyor. ama çok kötü bir durum Allah yardımcımız olsun

benimde genelde tansiyonum 9-6 9-7 9-8 oluyo özellikle yaz aylarında tansiyonum çok düşer baş dönmesi mide bulantısı gözlerde kararma yüzde uyuşma olur sizce bende bi sorun olabilir mi yoksa bu tansiyon normal mi büyüğü 10 olduğu çok nadir oluyo

Arkadaslar tansıyon olayını hafıfe almayın seker dusmesı ıle karıstırmayın gozlerınız kararıp kulaklarınız cınlayıp dermansız oldugunuzda tansıyonunuzu olcturun sonradan sıze suprız oyunlar oynamasın bende sekerım dusuyor zannedıyordum megerse dusuk tansıyon oldugu ıcın kendıme gelemıyordum doktara gıttıgımde suprız ıle karsılastım sımdı ıse ılac kullanıyorum sızlere tavsıyem ıhmal etmeyın kendınızı ıyı bakın saglıklı gunler :)

X