gestasyonel diyabet tanısı konan var mı?

G

gLLcNN

Ziyaretçi
arkadaşlar pazartesi günü yapılan 100mg lık şeker yüklemesinde değerlerimin yüksek çıkması sonucu gestasyonel diyabet tanısı kondu.ve acilen dahiliye ye ve diyetisyene yönlendirildim.diyetisyenim kiloma ve boyuma oranla 2000kalorilik bir şeker diyeti hazırladı bana.ayrıca dün sabah son 3aylık şekerimin ortalamasını veren bir kan testi daha yapıldı.testin sonucuna göre diyabet yeni başlamış.ve normale dönmesi yüksek ihtimal.tabiki dikkate alınması şartıyla. dünden beri şeker diyetimi uyguluyorum ve önümüzdeki hafta yeniden kan alınıp tokluk kan şekerimin düşüş gösterip göstermediğine bakılacak. eğer düşüş gösterdiyse diyetle devam edilecek. eğer hala aynı değerlerdeyse insülin iğnesine başlanacak. ve doğuma kadar hem diyet hemde insülin iğnesi tedavileri uygulanacak. açıkcası çok tedirginim. ve aynı kaderi paylaşan ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan arkadaşların bilgilerinden yararlanmak istiyorum.
insuline ihtiyaç olmadan sağlıklı ve normal bir şekilde doğum yapmamız ümidiyle..

geçmiş olsun canım gebelik şekeri büyük oranda diyetle düzelir .eğer diyetine uyarsan şekerin düzene girecektir. moralini yüksek tut moral bozukluğu sters şekeri yükseltir. spor yap sporda şekeri düzenler. umarım bir sonraki tahlilde sonuçlar iyi çıkar insüline ihtiyacın kalmaz

teşekkür ederim canım iyi dileklerin için.aman sizlerde dikkat edinde sizde çıkmasın bari.insan stres yapmadanda duramıyorki bebeğe bişey olmasın diye hep kafama takıyorum.heran aklımda bu hastalık.hayırlısıyla atlatıp bebeğimi sağlıklı bir şekilde dünyaya getiririm inşallah.
tabiki bütün arkadaşlara sağlıklı ve çabuk doğumlar diliyorum..

evet öyle normalde ama benim doktorum inatla 7şubat diyor.2hafta erken gelecek diyor.bakalım hayırlısı.daha öncede söylediğim gibi biz cinsiyetini öğrenmedik.süpriz yapıcak bebişim bize

canım hiç canını sıkma gebelik diyabeti büyük çoğunlukla hatta nerdeyse tamamı gebeliğin bitmesiyle sonlanan bi diyabet çeşitidir.yani bebeğini kucağına alınca hastalığında büyük ihtimalle geçmiş olacak.yalnızca bebeğinin ve senin sağlığın açısından bu aralar diyetine inanılmaz dikket etmen gerekiyor. diyabetli hastalarda geç yara iyileşmesi,kan durmaması gibi sorunlar olur. malum doğumda bu faktörlerin risk oluşturmaması için diyetine özen göster.bide biliyorsundur belki ama diyabetli annelerin bebekleri diğer bebeklere göre daha kilolu doğar.senin bebeğinin gelişimi nasıl gidiyor bilmiyorum ama tombidik bi bebeğinin olma ihtimali çok yüksek:1rolleyes: allah sağlıkla kucağına almanı nasip etsin... tekrar geçmiş olsun...a.s.

canım hiç canını sıkma gebelik diyabeti büyük çoğunlukla hatta nerdeyse tamamı gebeliğin bitmesiyle sonlanan bi diyabet çeşitidir.yani bebeğini kucağına alınca hastalığında büyük ihtimalle geçmiş olacak.yalnızca bebeğinin ve senin sağlığın açısından bu aralar diyetine inanılmaz dikket etmen gerekiyor. diyabetli hastalarda geç yara iyileşmesi,kan durmaması gibi sorunlar olur. malum doğumda bu faktörlerin risk oluşturmaması için diyetine özen göster.bide biliyorsundur belki ama diyabetli annelerin bebekleri diğer bebeklere göre daha kilolu doğar.senin bebeğinin gelişimi nasıl gidiyor bilmiyorum ama tombidik bi bebeğinin olma ihtimali çok yüksek:1rolleyes: allah sağlıkla kucağına almanı nasip etsin... tekrar geçmiş olsun...a.s.

şekercim bebeğim 28.haftasında ve 1465gr 38cm doktorum normal olduğunu söylüyor.
gerçi bizim tek sıkıntımız diyabet değil şuan.bi sıkıntımız daha var.bebeğimin kafasında bi boşluk gördü doktorum.onu takibe aldı şimdi.bi yandan diyabet bi yandan o boşluk baya sıkıntılı günler geçiriyorum anlayacağın.diyetim de yeni başladığı için biraz uyum sağlamakta güçlük çekiyorum ama inşallah rayına oturtucam.o hallolunca da, en önemli ve tek sorunumuz bebeğimin kafasındaki boşluk.inşallah göz yanılmasıdır ve iyi haberler verir doktorum bize birdahaki kontrolümüzde.

gllcnn canım inşallah bebeğin iyileşecek,bence şimdi bile hiç bişeyi yok,sen hiçten yere üzülüyorsun,allahın izniyle o sağlıklı doğacak.şimdi senin yapacağın tek şey diyetine dikkat etmek ve moralini yüksek tutmak.a.s.

hilmiye inşallah sende bu iki ayı kolaylıkla geçirir bebeğini sağlıkla kucağına alırsın.yalnız senin şimdilerde panik atağın için ilaç kullanman mümkün değil bunu sende biliyorsun.bu iki ayda kendi kendinin psikoloğu olman gerekiyor,kendini rahatlatman,kendine telkinler vermen,işin iyi yanından bakmaya çalışman,hep bardağın dolu tarafını görmeye çalışman gerek.hoş bunların sende farkındasındır,benimki sadece hatırlatma,haddimi aştıysamda kusuruma bakma.a.s.

:nazar:kızlar inşallah hepimiz 2-2,5 ay sonra sağlıkla bebeklerimizi kucaklarımıza alır, onlara bakarak bugünkü sıkıntılarımızı unuturuz.onlarında mutlu birer bebek olmaları için bizim hamileliğimizin huzurlu geçmesi gerek,nolur bunu bebeklerimiz için hiç aklımızdan çıkarmayalım...:emir_bebek:

benimde şekerim yüksek çıktı. araya bayram girdiği için doktorumla görüşemedim. bayram sonrası dahiliyeye gitmem gerekiyormuş. ne yeyip içeceğimi şaşırdım.

arkadaşlar pazartesi günü yapılan 100mg lık şeker yüklemesinde değerlerimin yüksek çıkması sonucu gestasyonel diyabet tanısı kondu.ve acilen dahiliye ye ve diyetisyene yönlendirildim.diyetisyenim kiloma ve boyuma oranla 2000kalorilik bir şeker diyeti hazırladı bana.ayrıca dün sabah son 3aylık şekerimin ortalamasını veren bir kan testi daha yapıldı.testin sonucuna göre diyabet yeni başlamış.ve normale dönmesi yüksek ihtimal.tabiki dikkate alınması şartıyla. dünden beri şeker diyetimi uyguluyorum ve önümüzdeki hafta yeniden kan alınıp tokluk kan şekerimin düşüş gösterip göstermediğine bakılacak. eğer düşüş gösterdiyse diyetle devam edilecek. eğer hala aynı değerlerdeyse insülin iğnesine başlanacak. ve doğuma kadar hem diyet hemde insülin iğnesi tedavileri uygulanacak. açıkcası çok tedirginim. ve aynı kaderi paylaşan ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan arkadaşların bilgilerinden yararlanmak istiyorum.
insuline ihtiyaç olmadan sağlıklı ve normal bir şekilde doğum yapmamız ümidiyle..

öncelikle gecmis olsun canim. insallah hersey yoluna girer.bisey sorcam doktorun bunu tespit etmeden önce herhangi bi rahatsizligin oldumu mesela bas dönmesi veya bas agrisi gibi? cünkü benim basim dönüyo ve agriyo hicbiseyim yoktu birden bire oldu.tansiyondan süphelendim kontrol oldum tansiyon sorunu yok dediler.doktorum diyabet testi yapmadi bende 35 inci haftamdayim.söylicem bi yapsin ne olur ne olmaz. allahim hepimizi hayirlisiyla kurtarsin. a.s.

hayır hiç öyle şikayetlerim olmadı canım. hatta hala da yok. ama sen doktoruna danış derim. böyle şeyler hafife almaya gelmez. tedbirli olmak lazım.

merhaba bendede cıktı.senın degerler kac çıktı çok merak ettim yazarmısın.bende suan diyetteyım.lütfen yazarmısın.delı olcam acaba biş oldumu dıye.

benim 100gr lık OGTT nin 1. saatinde 250çıktı. en fazla 195 çıkması gerekirken. ve 2 aydır diyet yapıyorum. diyeti düzgün bi şekilde uyguladığın sürece herşey yolunda oluyor. merak etme. 2 haftada bir açlık tokluk şekerim ölçülüyor değerler gayet iyi artık. ama yinede diyete devam. ne olur ne olmaz diyor doktorum. doğuma kadar diyet yapmak zorundayız maaleseff.

bende şeker düşmesi çıktı yanı hipoglisemi,bu gebelik şekerine nispeten daha az zararlı.bende diyet yapıyorum.kolay gelsin canım bende bu hafta baktırıcam tokluk şekerime.tesekkurler

bende de diabet çıktı 1 haftadır rejim yapıyorum ama malesef istediğimiz değere düşmedi. anlayamıyorum aynı şeyleri yememe rağmen şeker değerim bir yüksek bir düşük çıkıyor. yarın doktora gideceğim sanırım insilün tedavisine başlayacak:a015:

Biricik merhaba..
25+3 haftalık hamileyim ve 100 lüğk ogtt yüksek çıktı. Yazını okudum. Ne yaptığını merak ettim. Ben diyete 2 güğn oldu başlayalı . Açlığım hep normal ama 1 ve 2. saat toklularım sınırım biraz üzerinde. Günde 3 kez ölçüm yapıyorum. >Yardımcı olursan sevinirim.

Şeker hastalığı (diyabet) kanda yüksek şeker düzeylerine neden olan bir durumdur. Bazı kadınlarda gebe kalmadan önce diyabet mevcuttur. Bazı diğer kadınlarda ise “gestasyonel diyabet” olarak adlandırılan durum şeklinde gebelikte meydana gelir. Her 200 gebelikten birinde pregestasyonel DM (gebelik öncesi diabet) olduğu, Ek olarak her 200 gebe kadından 5'inde gestasyonel DM (gebelik seyri sırasında diabet) geliştiği tahmin edilmektedir.

Devamı : Gestasyonel diyabet (gebelikte şeker hastalığı) | Anneler Kulübü

gebeliğin 31.haftasındayım günde 4 kez makinayla ölçüm yapıyorum aynı günde çokfarklı değerlerler çıkıyor,bol su ve yürüyüş önerenler var fikri olan var mı??

X