Endometriozisi olup tüp bebekle hamile kalan var mı.

gxuxlsen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2008
201
0
Az önce yeşbünün yazdıklarını okudum. Biraz endişelendim. Bu konuda bilgiye ihtiyacım var. Benimde endometriozisim var 3,5 cm. Ama doktor almaya yanaşmıyor.Bu şekildede yapabiliriz dedi.Tüp bebek olmasını zorlaştıracak mı . Endometriozis salgıları embiryoyu öldürüyormuş. Yeşbünün yazdığından anladığım.Ya da böyle bir ihtimal varmış. Bilgisi olan varsa buraya lütfen. Yarabbim sen yardımcı ol bizlere.

bende böyle bir başlık açmıştım önceleri ama pek cevap gelmemişti...canım benim anladığım kadarıyla yazdıklarım seni baya bir endişelendirmiş... ben size ışık olsun diye yazdım endişelendirmek için değil ki canım benim... hem bu endometrozisin evreleri var benim nerdeyse son evrelerde... onun için doktor benim hakkımda böyle yorum yaptı... belki seninki o kadar değildir... hem zaten kistin küçükmüş benimkiler biri 8 diğeri 8,5 cm di... bende çok duydum bu şekilde hamile kalabileni etrafımda var öyle kişiler...ama dedim ya evre çok öenmli yani kistlerin büyüklüğü yumurtalara yada tüplere ne kadar zarar vemiş yada vermiş mi...bu tür şeyler önemli...

ben varım tek yumurtayla hamile kaldım ama bebeğimi geçen ay kalbi durduğu için kaybettim stres yapma

Az önce yeşbünün yazdıklarını okudum. Biraz endişelendim. Bu konuda bilgiye ihtiyacım var. Benimde endometriozisim var 3,5 cm. Ama doktor almaya yanaşmıyor.Bu şekildede yapabiliriz dedi.Tüp bebek olmasını zorlaştıracak mı . Endometriozis salgıları embiryoyu öldürüyormuş. Yeşbünün yazdığından anladığım.Ya da böyle bir ihtimal varmış. Bilgisi olan varsa buraya lütfen. Yarabbim sen yardımcı ol bizlere.

Canım benim gittiğim doktorlar tüplerin tıkalı olması yada endometriozis tüp bebeği engellemez dediler hep ama bilmiyorumki

canım ben de endometriozis hastasıyım

önemli olan rahim içinin gebeliğe uygun olması
sperm ve yumurtanın kalitesi

yani bunlar iyi ise ve bir iltihap durumu yoksa şansın yüksek
ben de salı gidiyorum doktora tüpbebeğe başlıyacağız inşallah
1 ay önce kistlerim alındı

inşallah hepimizin yüzünü sağlıklı bebekler ile güldürür RABBİM

merhaba arkadaslar benım arkadasımda da bu problem var doktoru ona kıstın yumurtalıga yapışık oldugunu sölemış ama hamıle kalmak konusundada herhangı bır problem olmadıgını sölemıs sizce neyapması gerekıyo amelıyat olsun mu yoksa beklesın mı simdiden tesekkurler

Merhaba arkadaşlar.Hepinizin ilgisine çok telekkür ediyorum. Sayenizde biraz aydınlandım.
Yeşbünün dediği gibi kistin evresi çok önemli. Doktorum rahim filmi falan çektirmedi bana. Bu kisti alıp almamamız çok önemli değil dedi. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bu kisti alsalar bile hamile kalma şansı artmıyormuş. Bana söylediği buydu. Hatta birkaç kere ısrar ettim, hocam alsak mı diye, hayır dedi. Önceleri tüp bebek yaparken kisitn içini boşaltırlarmış. Şimdi onu bile yapmıyoruz dedi. Kenarından girip yumurtaları topluyoruz dedi.Doktorum Prof bu arada belirteyim. Sanırım benim kistim 1. evre falan tahminim. Ben allah izin verirse nisanda başlıyorum tüp bebeğe. Şu an kanamalı bir kist olmuş, doğum kontrol ilacına başlayacağım. Doktora gittiğimde bu konuyu ayrıntılı olarak soracağım inşallah. Sizleride aydınlatırım. Hepinizi seviyorum.Dualarım sizinle.

merhaba arkadaslar benım arkadasımda da bu problem var doktoru ona kıstın yumurtalıga yapışık oldugunu sölemış ama hamıle kalmak konusundada herhangı bır problem olmadıgını sölemıs sizce neyapması gerekıyo amelıyat olsun mu yoksa beklesın mı simdiden tesekkurler
Canım benim
Bu konuda yorum yapmamız çok yanlış olur. Bu ameliyat aynı zamanda risk taşıyor., yumurtalıklara zarar verilebilir. bu işin kaybını kazancını düşünüp ona göre hareket etmek lazım. Bu konudada en iyi kararı arkadaşın ve doktoru birlikte vereceklerdir. Tek tavsiyem ameliyat kararı verilirse ameliyatını uzman tecrübeli bir doktora yaptırması.Benim doktorum bile beni uyardı. olaki ameliyat faaln düşünürsen(kendisi almıyorya) mutlaka uzman bir doktora yaptır.allah yardımıcısı olsun.

ben varım tek yumurtayla hamile kaldım ama bebeğimi geçen ay kalbi durduğu için kaybettim stres yapma
Esingül
Çok üzüldüm canım. Ama hakkında hayırlısı buymuş demekki. Allah sabrını artırsın. En kısa zamanda dileğine kavuşursun inşallah. Tek yumurtalıkla 2 bebeği olan bir arkadaşım var. Üstelik normal yollarla gebe kaldı. Unutma verende alanda rabbim. O çok büyük.

X