Doğumda Kordon Kanini Dondurmayi Düşünüyor Musunuz?

Diamond

Guru
Kayıtlı Üye
17 Kasım 2007
754
12
Bilmeyenler için anlatayım elimden geldiğince. Kök hücreler en temiz ve en sağlıklı şekilde anne ve bebeği bağlayan kordonda bulunuyoırmuş.Doğum sırasında buradaki kan alınıp 18 yıl kadar dondurularak saklanıp,bebeğin veya anne-babanın olası bir rahatsızlığında:kanser,kemik iliği hastalıkları,kalıtsal kan hastalıkları,bağışıklık yetersizlikleri,doğuştan gelen metabolik düzensizlikler vb. kullanılıyormuş.Bunu gerçekleştiren bazı merkezler var KORDON KANI BANKASI mesela.Doğumdan 1-2 ay önce bildirmek şartıyla doğumunuzda yanınızda bulunarak bu işlemi gerçekleştiriyorlar.Artık bir çok hastalık bu kök hücre sayesinde çözümleniyor.Allah korusun inşallah kimsenin ihtiyacı olmaz ama ya olursa diye de düşünmeden edemiyorum.Doğumu yaklaşan arkadaşlar belki araştırmışsınızdır ama yeni öğrenenler de ilgilensin bence.

Bende duymuştum çok öncelerden aslında arkadaşım hatırlatman iyi oldu o zamanlar saklama maliyeti çok pahalıydı yeniden araştırmak lazım.

Tam olarak bilmiyorum maliyetini ama 2000YTL falan diye duydum.Biliyorsun birşey ilk çıktığında çok fiyatlı olur sonra düşer.Araştırmak lazım.

Evt Kesinlikle Ben Bebğime Ev Araba Birakicağima Böle Bişey Yapmak Istiyorum Hayat Birakiyorum ötesi Var Mi?

Türküye de hangi şehirde yada şehirler de var arkadaşlar bilenler yazarsa sevinirim.Önemli bir konu gerçekten.

http://www.kordonkanibankasi.com/index.htm bu adresten her türl bilgiye ulaşabilirsiniz arkadaşlar.
bizim hocamızda oğlunun kök ücrelerini saklatmış ve bize derste sizde kesinlikle sdaklatmalısınız demişti.hele 2. çocuksa bence kesinlikle biraz paraya kıymk gerekli kardeşi için bile hayat olabilir

evet cok güzel bi konu allah gerek etmesin ama bende saklamayı düsünüyorum dünya halii inş. allahım hiçbirimize gerek etmeden bekletir yerinde saglıklı evlatlar verir bize

3 büyük şehirde var.Ama başka şehirlerde de bazı yeterli merkezlerde yapılabiliyormuş.Yaşam bankasından gelenler veya kendi doğum doktorun da alabiliyormuş kanı.Ama bence yine en iyisi yaşam bankası çünkü toplanan kanın en geç 24-36 saat içinde yaşam bankasına ulaştırılması gerekiyor.

Bugün okuduğum bir habere göre kök hücreden kemik ve kıkırdak üretilmiş.Giderek daha fazla işe yarar hale geliyor kök hücre.Her geçen gün yeni bir gelişme haberi alıyoruz.Ben kesinlikle dondurmayı düşünüyorum.

Artık her şehirde var arkadaşlar! bu arada bankaları iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatı var mı? GMP akreditasyonu almış mı? Bunların hepsi Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği'nde var. Bu sorulara net cevaplar vermeyen bir bankaya kesinlikle güvenmeyin!!!
Bu güne kadar kapanan kordon kanı bankaları var. Kordon kanını vereceğiniz bankanın size güvencesini iyi araştırın derim ben! yani banka kapandığında kordon kanınız ne olacak?

ATİ TEKNOLOJİ HÜCRENİN GÜCÜ a bir bakın...ben bebeğiminkini oraya aldırdım çünkü hem devlet hemde özel bir şirketten sigortalıyorlar kordon kanınızı...güvence çok önemli bence...bu arada ati teknoloji sağlık bakanlığından ilk vve tek ruhsatlı banka...

how much?

ben ABD de arastirdim ilk 2 sene icin bellli bir miktar. omur boyu icin 4000 dolar gibi birseydi. TR de yaptiran ya da basvuran arkadaslar varsa ucretini de soylesinler ltf.

ankara da büklüm sokak ta Yaşam kordon kanı bankası var. Uygulama şöyle doğuma 2-3 hafta kala gidip bankadan 300 euro karşılığında bir set alıyosunuz bu set kordon kanının alınıp doğum esnasında muhafaza edileceği set. daha sonra alınan kordon kanından çeşitli tetkikler çalışılıyor (hıv gibi). eğer temiz çıkarsa saklanmasına karar veriliyor ve bundan sonrası 7 ay taksitle 100 euro 100 euro ödeniyor. yani başlangıç maliyeti 1000 euro. daha sonra her yıl çocuğun doğduğu ayda yıllık kira veriyosunuz 100 euro. eğer bu şartlara göre imkanı olan varsa bence kesin yaptısın derim. çünkü gerçekten önemli. hani inşallah gerek görmem diyeceğiniz ama gerektiğinde de şükredeceğiniz bir yatırım. ben ve eşim arştırdık şimdilik düşünüyoruz. ki umarım yaptırırız.

ha bu arada unutmadan zaten bu merkezlerden sağlık bakanlığı onaylı 3 tane var türkiyede. ankara izmir ve trabzonda yanılmıyosam. güvence konusuna gelince kordon kanı hem sigortalanıyor hemde sağlık bakanlığı güvencesinde. şöyle ki eğer banka kapanır ya da kapatılırsa bunları muhafaza etmeyi sağlık bakanlığı taahhüt ediyor. 18 yıl boyunca muhafaza ediliyor bildiğim kadarıyla. ama ilerleyen yıllarda daha uzun süre muhafaza edilmesi neden mümkün olmasın.

çok iyi bi hatırlatma teşekkür ederim ben kendi adıma bu konuyu dr.lada konuşup araştırıcam
özel hastahanede doğum parası olarak wereceğim parayı kordon kanının saklanmasında harcarım
en azından içim bi nebzede olsa rahat olur bebeğimin adına...

cok guzel bir paylasimda bulunmussunuz bilgiler icin tesekkur ederim ogrendgim iyi oldu ben daha yeni hamileyim ama hollandada bir arastiracagim

X