Gelin Kayınvalideye Nasıl Davranmalı??

Rozel62

sevgiler
Kayıtlı Üye
27 Mart 2008
2.523
8
"Kapımı çaldı kim geldi.??
"Kim olacak tabiki annen"
"Ne dedin anlamadım?"
"Anlamayacak ne var bunda ?Yine annen geldi dedim."
"Yavaş ol annem duyacak."
" Şey çocuklar geçiyordum ayaküstü ne yapıyorsunuz diye sorayım dedim.İnşallah rahatsız etmedim.."

" Aaaa ! Ne rahatsızlığı anneciğim .Zaten bizde seni özlemiştik.Ne iyi ettinde geldin. "

" Güzel gelinim rahatsızmısın niye sesin çıkmıyor? "

" Sanırım kızım rahatsız ben kalkayım .Zaten baban da beni merak eder .Haydi hoşçakalın. "
" Ama anneciğim hemen öyle kalkılırmı ?Akşam yemeğine kalsaydın.Değilmi hayatım.??"

" Yok ! Yok ! Başka zaman .Fırsat bulursanız siz gelin...."

Her ne kadar kayınvalidelerin zülmu dillere destan olmuşsa da maalesef böyle gelinlere de rastlanıyor .Kendisine karışmasa bilekayınvalidesinin varlığından rahatsız olan gelinlerin sayısı hiçde küçümsenecek gibi değil.

Kayınvalideleri tarafından ezilen kimi kadınların kızları ,şuuraltlarında tepkisel olarak sanki kendi kayınvalidelerinden annelerinin intikamını alıyorlar." Annem ezildi ben ezilmeyeceğim" diye kendilerini koruma psikolojisine giriyorlar.

Halbuki ,karşılıklı hoşgörü ,anlayış ve saygıyla davranılmalıdır.Bu günün gelinin yarının kayınvalidesi olacağı gözönünde tutulmalıdır.

Eskiler " Dört atnın hakkı birdir." diyerekeşin ana babasının insanın kendi anası ,babası gibi hukukunun olduğuna dikkat çekmişlerdir.

Zaten Peygamberimiz (sas,) "İçinde akrabalarla irtibatı kesen birisinin olduğu bir topluluğa rahmet inmez. (Buhari,Edeb)

" İki kişi vardır ki ,kıyamet günü Allah onlara rahmet nazarıyla bakmaz ;akrabalarıyla ilgiyi kesen kimse ve kötü komşu.(Deylemi Müsnedü'l Firdevs)buyurmaktadır.

Üstelik bu akraba ,anne hükmünde olan kayınvalide olursa iş daha da değişir.Güzel sözün bile sadaka olduğu dinimiz elbette kayınvalieye iyi davranılmasını ister.

Peygamberimiz . " Kadınların en hayırlısı ,kendisine baktığı zaman kocasını sevindiren ,bir şey yapmasını istediğinde itaat eden ,nefsi ve malı hususunda kocasının hoşlanmadığı tutum ve davranışlardan kaçınan kadındır."

Sanırım hiç bir erkek eşinin annesine kötü davranmasından hoşlanmaz .Zaten hayırlı bir kadın da eşini üzmemek için eşinin annesine saygılı davranır.Onu memnun eder.

Bazen gelinler " Biz ne kadar iyi davransak da kayınvalidemiz kötü,bizi sevmiyor . " diyorlar .İyilik yapana iyilik yapmak kolaydır.Fazilet kötülüğe iyilikle karşılık vermektir.
Peygamberimiz;
"Akrabalarına iyilik eden kişi ,sadece onların iyiliklerine karşılık veren değildir.Akrabalarına asıl iyilik eden kişi ,akrabalarını kendisiyle ilişkilerini kopardıklarında ,onlara iyilik yapmaya devam edendir.(Buhari ,Edeb:15)buyuruyor.

ALINTIDIR.

Peki tamam güzel de insanların evine habersiz gelmek ne kadar doğru sizce?:sm_confused:
Yani sadece erkek annesi değil kız annesi için de geçerli bu.
Genel anlamda konuşuyorum,hiç kimse hiçkimsenin evine bir telefon açıp haber vermeden gelmemeli,hem ayıp hem de yanlış bence.:1closedeyes:

Laalişime katılıyorum..

Ama şu var...Kayınvalide iyi davranırda gelin cin gibi olur,sürekli terslerse sinir olurum:mymeka: Ama bazı kayınvalidelerde varki şeytan diye :mymeka: Neyse..

Valla ben iyi davrandığımı düşünüyorum..şimdilik iyi ve mesafeliyiz..Yani haftada 1 arayıp halini hatrını soruyorum..Evlenince aynı şehirde olacağız..o zamanda samimi,içten ama yinede mesafeli olurum:1closedeyes: Yani her olanı söylemek,yada çok iç içe olmak istemem..

Ben hep şunu savunurum kayınvalideler kendi kızlarının da olduğunu,gelinler de kendi annelerinin de olduğunu unutmamalı..Herkes kendinden birine nasıl davranılmasını istiyorsa öyle davranmalı..

Ben hep şunu savunurum kayınvalideler kendi kızlarının da olduğunu,gelinler de kendi annelerinin de olduğunu unutmamalı..Herkes kendinden birine nasıl davranılmasını istiyorsa öyle davranmalı..

Karşılıklı anlayış diyorum ben..
Anlayış ve saygı karşılıklı olmayınca olmuyor, olamaz da!!!!:dilcikar:

ya ben evlendgım zaman kayınvalıdem hayattaysa eger ona saygılı olurum tabi.beni üzmesin yeter.her sey karsılıklı saygıdır.evt aşırı da iç içe olmak bazen bazı şeyleri uçurabilir kanaatindeyim.

ben bu konuda yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama düşünce şudur;
ben her lafı düşünüp acaba ne demek istedi diye altında birşey aramam....
gelirse kapımı açarım, bana birşey söylerse de işime gelmiyor mu duymamazlıktan gelirim kalbini kırıp sorun çıkarmam yada hemen eşime şikayet etmem.....
çünkü annem var ve annem 4 4 lük değil ki kaynanamın tam benim istediğim gibi olmasını bekleyeyim...
yanlış yaptık mı annemiz bize karışıyor doğrusunu söylüyor da kaynana karışınca suç mu oluyor....
ben artık şu kaynana gelin düşman gibi görülmesinden bıktım....
istisnalar hariç tabi.....

öncelikle onun bir anne olduğunu düşünürüm ve bu hayatta en çok sevdiğim insanın annesi olarak ona asla saygı da kusur etmem:asigim:
saygı saygıyı getirir bencea.s
o da allaha şükür bugune dek çatkapı gelmemiştir, kapımı çalmadan odama girmemiştir,yattığım,kalktığım saate karışmamıştır
benim en büyük önerim ilk adımı atan siz olun, sonraları siz bir adım attıkça o beş adım size koşacaktıra.s

unutmayın kızlar bizlerde birgün kayınvalide olacağız o nedenle kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak karşımızdakine de öyle davranmalıyız sonuçta iyi yada kötü sevdiğimiz adamı doğuran kişi sevmek zorunluluk değildir ama saygı durmak gerekir o nedenle ben kayınvalıdemin kalbini hiç kırmamaya çalışırım çünkü o bana eşruhumu verdi zaten olumlu ve anlayışlı bir gelin kayınvalidesiyle iyi anlaşır bana gelinim değil kızım der

Peki tamam güzel de insanların evine habersiz gelmek ne kadar doğru sizce?:sm_confused:
Genel anlamda konuşuyorum,hiç kimse hiçkimsenin evine bir telefon açıp haber vermeden gelmemeli,hem ayıp hem de yanlış bence.:1closedeyes:

ŞenizBencedee
"İnşallah rahatsız etmedim.."
Bu örnekteki kayınvalide bunu söylüyor en azından bizde oda yok.

varya laale seni konak meydanında dövecen kızılcık sopasıylatatlicadiarzu
taam çat kapı gelmesi hoş değil belki ama yinede bu surat asmak ve kadını geldiğine pişman etmek için yeterli sebepmi:çok üzgünüm:
azıcık insaflı olun be,insafı kuruyasıcalar:tomato:

varya laale seni konak meydanında dövecen kızılcık sopasıylatatlicadiarzu
taam çat kapı gelmesi hoş değil belki ama yinede bu surat asmak ve kadını geldiğine pişman etmek için yeterli sebepmi:çok üzgünüm:
azıcık insaflı olun be,insafı kuruyasıcalar:tomato:

Pek Sevgili Kro Hanımcığım;
kadın geldiğine pişman olsaydı aynı hareketi bir daha tekrarlamazdı öyle değil mi?fisfisfis
Böylece biz de pazar baskınlarından nefes alırdık belkim..
He ne dersin bu duruma?:uhm:

Onu besi bilmem herseyin saygi cercevesinde olmasi lazim..
Kucuk buyuge her halukarda saygi duymak zorundadir dusuncesine kesinlikle katilmiyorum..
Hersey karsiliklidir saygi bekliyenler, kendini saydirmayi bilecek ve kendisi de karsisindakine saygi duyacak.. Her ne kadar karsisindaki gelini de olmus olsa, artik oglumuzla evli malimiz oldu gozuyle
bakmiyacak, karsisindakinin de bir ana kuzusu ve bir birey oldugunu aklindan cikarmayacak bu durumda kaynanalarin daha anlayisli olmasi lazim hani onlar bu yollardan gectiler ya !!

Son düzenleme:
Pek Sevgili Kro Hanımcığım;
kadın geldiğine pişman olsaydı aynı hareketi bir daha tekrarlamazdı öyle değil mi?fisfisfis
Böylece biz de pazar baskınlarından nefes alırdık belkim..
He ne dersin bu duruma?:uhm:

pazar baskınları yüzündenmi çocuk yapamıyonuz laajeyyartatlicadiarzu

ben saygınında sevgininde karşılıklı olduğuna inanıyorum ama bizlere biraz daha fazla iş düşüyor..herkes kendi yerini kendisi hazırlar bu kim olursa olsun....

bence gelinler evliliğe çok saf ve çok iyi niyetlerle başlıyorlar yani en azından ben öyleydim ve kayınvalideme karşı da aşırı saftım(bunu şimdi anlıyorum)ama sevgili kayınvalidemin bana dünyanın kaç bucak olduğunu göstermesi çok zaman almadı...
aaah kızlar ah neler çektim anlatsam sayfalar almaz,kk da ne zaman kaynana konusu açolsa bi şeyler yazmak istiyorum ama kendi ruh sağlımı düşünüp vazgeçiyorum,ama bunu görünce dayanamadım
benim kayınvalidem bana yapılabilecek her kötülüğü yaptı onun sayesinde evliliğim,hayatım zindan oldu,şimdi uzak duruyor o yüzden biraz rahatladım ama çocuğum doğunca daha kötü olmasından korkuyorum
şimdi hamileyim,bir kez olsun arayıp sağlığın nasıl,canın bir şey istiyor mu demedi,bebeğe bi şey lazım mı demedi!bana yaptıklarını da tek tek yazsam inanamazsınız zaten...
bu konuda basit düşünemiyorum,karşımızdaki insan şartlanmışsa biz ne yaparsak yapalım değişmiyor,ben aynı üzüntüleri defalarca yaşadım çünkü...karşınızdaki sizi kendinden soğutursa,yapmadığı kötülüğü bırakmazsa ne yapabilirsiniz?ben bağrıma taş basıp içim kan ağlasa da yüzüne gülmeye çelışıyorum ama olmuyor işte...
üstelik de kendi ailem başka şehirde yaşıyor,ooooff offfffffffffffffffffffffffffff

paylaşımın için çok teşekkürler ev-hanımı......
" fazla muhabbet tez ayrılık getirirmiş" insanları sıkmadan gerektiği zamanlarda görüşmek gerekir diye düşünüyorum
ne kadar muhabbetiniz olursa olsun her zaman seviye ve mesafe korunmalı..
kayınvalidemle aramda her hangi bir kavga veya tartışma olmadı..ama evlenmeden 1-2ay önce kayınvalidem oğlunu biraz daha çok sahiplenmek istedi kaybedeceğini sandı sanırım .ama evlendikten sonra öyle olmadığını görünce ilişkiler biraz daha iyi oldu ...ikimiz de birbirimize saygılı ve seviyeli davranıyoruz..evliliğimizin ilk zamanları çat kapı geldiler..en sinir olduğum şey!!!..üzerinden zaman geçtikten sonra dile getirdim..başka birilerini misal vererek çalışan bir bayan olduğumu,bazen yatağı bile toplamadan evden çıktığımı,misafirlerimi en güzel şekilde ağırlama isteğimi,tel etmeleri gerektiğini söyledim..anlayışla karşılamış olacak ki,artık yapmıyorlar..karşılıklı anlayış çok önemli..
ama bunda eşimin rolüde çok büyük.bence herşey eşlerde bitiyor. eşiniz annesiyle karısının yerini tam ayırt eder ve eşine laf söyletmezse, anne buna uyum sağlıyor. çünkü evladını kaybetmek istemiyor. eşimin en çok bu huyunu seviyorum,o ikimizide çok iyi idare ediyor.
aramız çok iyi Allah bozbasın…yeni evlilerdenim..umarım hep böyle gider..

X