Çocuk Hastalıkları tuvalete nasıl alıştırıcam:((

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

ayxsxegxuxl34

kuzucuklarım:)
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2007
513
8
42
mrb arkdaşlar oğlum 3buçuk yaşında ama bi türlü tuvalete alıştıramıyorum bezini açıyorum çişi geldiği zaman söylüyor ama kakasını yapmıyor bi kere yaptı korktu ondan sonra hiç yapmıyo artık altınıda açamıyorum kakasını yapmadığı için kabız oluyo napçam bana bilgi verin bu konuda:bbo:

benim çocuklarım 2 yaslarında söylediler genelde. küçüğüm 2 yasına girecek onada yeni yeni basladım. şirin oyuncaklı lazımlıklar var böyle arabalı falan olanlarından alıp oyun seklinde bu isi zevkli hale getirebilirsiniz.belki oyuncağa dalar ve korkusu geçer :))

benim oğlumda 2 ay sonra 3 ünü dolduracak ama henüz bezden kurtulamadık bazen kendisi tuvalete gitmek istiyor ama yinede korkuyor.sanırım uzun süre kabızlık yaşamasının etkisi var ama bu seferde tuttuğu için kabız oluyor:sm_confused:
tek umudum yaza köye götürüp orda alıştırmak kolaygelsin:1no2:

Ne yapabilirsiniz
Sizin ebeveyn olarak göreviniz tuvalet eğitimini mümkün olduğunca doğal ve tehditkar olmayan bir yöntemle yapmaktır. İşe oturağını satın olama aşamasından başlayabilirsiniz. Oturak almak için dükkana gittiğinizde, oturağını onun seçmesine, eve döndüğünüzde de onunla oynamasına, oyuncak ayılarını onun üzerine oturtmasına izin verin. Daha sonra üzerine oturmak isteyip istemediğini sorun ( ilk önce kıyafetleriyle), böylece oturakta oturuyor olmanın nasıl bir his olduğunu anlayacaktır. Eğer o anda bunu hissetmezse zorlamayın. Daha sonra oturağın ne işe yaradığını basit yollarla anlatın ki onun aslında bir oyuncak değil, kendisine bez bağlanmadığında içine çiş ve kaka yapmak için kullanılan bir materyal olduğunu kavrayabilsin. Bu arada çocuğunuzun çiş ve kaka kelimelerini anladığından emin olun veya varsa onunda anladığı diğer kelimeleri kullanır.

Çocuğunuz, muhtemelen sizin ve eşinizin tuvaleti kullandığını görmüştür. Çocuğunuz, sadece seyretmekle ilgileniyor olabilir. Örnek kişiler, yeni şeylerin gizemini ve korkusunu uzaklaştırırlar bu yüzden izlemesine izin verin. Bir taraftan da onu üzerinde kıyafetleriyle oturağa oturtmaya alıştırdıktan yaklaşık bir hafta sonra bezine yaptığı kakasını oturağa boşaltarak, oturağın ne işe yaradığını görerek öğrenmesini sağlayın.

Çocuğunuz oturağını kullanmaya razı olduğunda, bunun günlük yaşamının sıradan bir parçası haline getirin. Kahvaltıdan sonra ya da banyosundan önce kullanmaya başlayarak, bu kullanımı zamanla günde bir kereden birkaç kereye çıkartın. Her defasında yapamayabilir, o zaman ona baskı yapmak yerine, duruşunda ve yüz ifadelerinde tuvalete gitmesini gerektiğini belli eden değişiklikleri izleyin. Değişikliği fark ettiğinizde ona tuvalete gitmeyi önerin. Eğer tutamaz ve altına kaçırırsa sadece olması gerektiği gibi altını temizleyin. Başarıları içi onu övüp kazaları görmemezlikten gelin. Çocuklar, çiş ve kakayı kendi vücutlarının bir ilavesi olarak görürler. Bu nedenle oturaklarına “bıraktıklarıyla” gurur duyabilirler. Bazı çocuklar bunlara el sallamaktan bile hoşlanırlar. Eğer sizin çocuğunuzda böyle bir durum varsa, “başarılı” bir denemeden sonra oturağı temizlemek veya sifonu çekmek için acele etmeyin.

Nelere dikkat etmeli?
Eğer uyguladığınız yöntemlerde hedefe ulaşamadığınızı ve sinirlenmeye başladığınızı düşünüyorsanız ya da çocuğunuzun direndiğini hissediyorsanız eğitime hemen ara verin. Bu işi başarmak için yapacağınız baskı, bütün çabalarınızı sabote edebilir. Tuvalet eğitiminde hedefe sadece çocuğunuzun gönüllü iş birliği ile ulaşabilirsiniz.
Tuvalet eğitimine çocuğunuz oturağa isteksizse ya da kabız olduysa da ara verebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun dışkılaması seyrekleştiyse ( haftada 3 defadan az ), dışkısı normalden daha büyük, sert veya pütürlüyse ya da tuvaletini yaparken zorlanıyorsa, bu durumu mutlaka doktoruna bildirin. Sorunu önce günlük beslenme alışkanlıklarını değiştirerek ( kuru erik ve diğer meyvalar dışkıyı rahatlaştırmak, muz ise sıklaştırmak için iyidir) ve onun bol bol sıvı içmesini sağlayarak çözmeye çalışın. Daha sonra tuvalet eğitimine tekrar başlayabilirsiniz.

Sonraki aşamalarda ne var?
Çocuğunuz oturağını düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra, gündüzleri bez kullanımından alıştırma külodu kullanımına geçebilirsiniz. Okul öncesi hazırlıkta ise çocuğunuzun oturak kullanımından tuvalet kullanımına geçmesini deneyebilirsiniz. Çoğu çocuk uyurken altına kaçırmaya devam eder ama sorun değil, “büyük çocuk “ olmaya hazır olduğunda bunu da öğrenecektir.

Erkek çocukların tuvalet eğitimi
Daha önce de belirttiğimiz gibi erkek çocuklar tuvalet eğitimine daha geç hazır oldukları gibi eğitimleri de daha uzun sürebilir. Örnek olarak babayı izlese bile yinede kızlardan biraz daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Çünkü onların eğitimi kızlardan farklı olarak iki adımlıdır. Önce tuvaletlerini oturarak yapmayı öğrenecek sonra da çişlerini ayakta yapmayı deneyeceklerdir. Eğer oğlunuz tuvalet eğitiminde kız arkadaşlarından daha uzun bir süreye ihtiyaç duyarsa onu zorlamayın, hazır olduğunu gösteren sinyalleri bekleyin.

Ayakta yapmaya geçiş
Oğlunuz tuvaletini oturarak yapmayı öğrendikten sonra bunu ayakta denemek isteyebilir. Bu aşamada onun babasını, amcasını ya da abisini tuvalette izlemesini sağlamasını sağlayın. Oğlunuz bunu nasıl yapılacağını anlamaya başladığı zaman, oturağını tuvaletin yanına götürerek orada ilk denemeyi yapmasına izin verin. Eğer ayakta yapmaya geçişte isteksizse kesinlikle baskı yapmayın. Ama tuvaletine küçük objeler koyarak eğlenceli “hedef denemeleri” yaptırabilirsiniz. Bu geçiş döneminde kesinlikle bir süre tuvalette temizlik yapmaya hazırlıklı olun ve şaşan hedefler için oğlunuza kızmayın.

Canım biraz uzun ama işine yarayacağını düsündüm umarım yardımcı olmustur !!! a.s.

bence bez bağlama artık aralıklarla tuvalete götür. babası ile birliktede gidebilir tuvalete yapınca ay benim oğlum tuvalete yaptı çişini diye afferin de bez bağladığın için ona güveniyordur.
kolay gelsin canım.

arkadaslar beninm oglum 1,5 yasinda ikisinide söyledi gece de gündüzde bez baglamadim biraz geceleri ben zorluk cektim ama simdi tuvaleti geldimi kendiliginden uyaniyor.baskan kakayi yaparken benimkide korkuyordu bende oyunla ve süslü tuvalet kapagiyla alistirdim.simdi 2,5 yasinda kendisi gidip yapiyo tuvalete.

3.5 yaş da epey geç olmuş canım ya maalesef dediğin gibi korkması bunu sebebi
çocuk vücudundan ayrılan bu parçanın sonunu merak ediyor ve o parçasının zarar göreceği düşüncesi onu engelliyor
belki önerim hoşunuza gitmeyecek ama çocuğunuzun seveceği bir lazımlık alın
buna yapmasını sağladıktan sonra kakasıyla oynamasına izin verin onun canlıolmadığını acı çekmeyeceğini görürse işiniz kolaylaşacaktır
bir de zorlamayın çocuğuancak altınıda bağlamayın
kabızda olsa sonsuza kadar içinde tutacak değil ya mecbur kalıpyapacaktır
ve siz üzerine gidip iyice huylandrımayın o sakinleşecektir zaten

merhaba arkadaşlar benim oğlumda 2 yaşını 3 ay geçti bi ara öğretmeye başladım ama havalar soğuyunca tekrar başladım bez sarmaya neyse çişini yaptıktan sontra anne çiş diye söylüyordu kakası gelince anlıyorum hemen köşelere kaçıyor hemen oturağını götürüyorum ama yapmıyor bırakıyorum tekrar köşelere gidiyor ve yapıyor bende korkuyor diye zorlamıyorum hatta bigün boyunca oturağa yapmamak için kakasını yapmadı o köşelere gittikçe ben arkasından gittim ama olmadı bu hafta tekrar başlıyoruz inş bu son başlayışımız olur ve öğreniriz...
tüm arkadaşlara başarılar diliyorum inş öğretiriz...

benimde 14 aylık oğlumvar bende yavaş yavaş tuvalete alıştırmakistiyorum ama erkenmidir acaba erken davranırsam olumsuz bir durum olurmu 15, yaşında alışan bebeklerimiz varmış ..
yağmurr verdiğin bilgiler için çok sağol bu arada ..

doktorlar 2 yaş normal dıyor.bencede 14 ay çok erken.benim ilk kızım 1.5 yasında söylemisti.ama erken konustuğu için ben uğrasmadım . yinede siz bilirsiniz tabı.

ya kızlar benım kızımdıda yavas yavas alıştırmak ıstıyorum fakat benımkını tam kaka saatını bılıyorum o saatte oturtuyorum inat edıyo 3 saat falan oturdugu oluyo aglaya aglaya fakat yapmıyor..su anda 21 ay bıttı.bıraz dahamı beklesem acaba

benim oglumda 2,5 yaşinda mart ayı çıktı bend eoglumu çişe alıştırdım çok şükür hiç zorlanmadım oglum biz tuvalet ihtiyacımızı gidermeye giderken devamlı takip ederdi oda bölelikle kolay ögrendi .... :nazar: ogluım artık çişini söliceksindedim tamam anne dedi ve çişimisi silemeye başladık zorlanmadımda çok şükür:nazar:geceleri besliodum baktımki gecede bişi etmiyo bend e onuda yapmamaya başladım inş. seninde olgun alışır canım ..

bizde pazartesi günü başladık ilk önce suyla oynayarak yapmaya başladık ben saat başı götürdüm tuvaletimiz alafranga olduğu için korkuyordu bugün bi arkadaşa oturmaya gittik orda tuvalate yaptı alfrangaya şimdi çişi gelince söylüyo zor değilmiş herkese başarılar...

Arkadaşlar kızım 20.ayını doldurdu biz tuvalete giderken hep peşimizde geçen akşam kaka yapacağını anladım bezini söktüm ve vc ye götürdüm hemen yaptı çişinide yaptı gösterdim aferim dedim.Sonra aradan yarım saat geçti tekrar anne çiş diye söyledi ben yine götürdüm ve yine yaptı ama bugün kakası varken götürdüm yine malum yaparken anlaşılıyo ya ama bugün yapmadı ağladı bende zorlamadım şimdi devam etsemmi bıraksammı bilemiyorum:uhm:

Arkadaşlar kızım 20.ayını doldurdu biz tuvalete giderken hep peşimizde geçen akşam kaka yapacağını anladım bezini söktüm ve vc ye götürdüm hemen yaptı çişinide yaptı gösterdim aferim dedim.Sonra aradan yarım saat geçti tekrar anne çiş diye söyledi ben yine götürdüm ve yine yaptı ama bugün kakası varken götürdüm yine malum yaparken anlaşılıyo ya ama bugün yapmadı ağladı bende zorlamadım şimdi devam etsemmi bıraksammı bilemiyorum:uhm:

canım bence devametmelisin doğru yoldasın darısı zamanı gelince bizmkinin başına artık:dance:

Benim oglusumda 10 gun sonra 2,5 yasina gircek bende bir hafta sonra baslayacagim.insaallah basarili olurum cok tedirginim bu konuda..Aslinda oglum herseye akli eriyo soyluyor ama kakasinida yaptiktan sonra soyluyor ve kakali bezle hic rahat olmuyor yaptigi an resmen degistirmemi istiyor cok huzursuz oluyor insaallah basarili olurum....:dance:

sabırlı ol
we once sen hazır ol...
basladın mı bitir
bir kez bezi çıkardın mı bir daha takma...
karalı olun yani

Arkadaşlar stres yapmadan bu iş olur ancak çünkü biz stres yaparsak onlar daha çok korkuyor merak etmeyin kararlı olup bezi çıkartın ama yazı bekleyin üşütmesinler yaz olunca daha rahat oluyor altlarına veye yataklarına yaptıklarını temizlemek :)

:sm_cool:kendimi hazirladim bakalim kendime soyluyorum gerekirse eve kakada olacak cisde yapacak hazirlikli olmam lazim cocuklarda hakli napsinlar aliskin degillerki yapa,yapa alisicaklar....iste kendime son bir hafta verdim ayin 19 u baslayip sonuclandirmak istiyorum tekrar bez takmadan....Ama arkadaslar ben gece gunduz ikisini bir halletmeyi dusunmuyorum siz ne dersiniz:sm_confused:gunduz hallolsun gecede zamanla hallolur diyorum ama yanlismi dusunuyorum:sm_confused:cunki oglumu gece cise kaldirirsam uyumaski tekrar sırnaşık şey bakalim hayirlisi insaallah askimda son gaz arkamda ikimiz el ele basiricaz insaallah...

X