Mezeler - Ordövrler Arnavut ciğeri

Eylul

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
6.137
13
44
Ciğerin zarını soyun. Yarım parmak eninde dilimlere doğrayın. Yıkayıp, sularını süzün. Ciğerlerin suyu iyice süzülüp, kuruyunca una bulayın. Kızgın sıvı yağa ikişer üçer atın. Bir dakika kadar pişirip tavadan alın. Çıkarıp üzerine tuz serpin.
Tavadaki yağın üçte birine kırmızı biberi serpin. Kızdırıp, ciğerlerin üzerine gezdirin. Soğanları soyup, piyazlık doğrayın. Tuz, serpip, elinizle mıncıklayarak, tuzu soğana yedirin. İçine ince kıyılmış maydanozu karıştırın. Ciğerin yanında servis yapın.

mmmhhhh bayılırım ciğere, nasıl da karnım aç... aslında arnavut olduğum halde, evde hiç yemediğim kadar güzelini yapan bir yer var istanbulda ama söylemiyorum, reklama girmesin... :) sırrını bir bilsem yarabbim... böyle yumuşak ciğer olamaz, anlatamam size...
bu arada bizim arnavut tayfası, ciğer yıkanmaz, yıkanırsa sert olur diyor, bilgilerinize...

Ciğerin zarını soyun. Yarım parmak eninde dilimlere doğrayın. Yıkayıp, sularını süzün. Ciğerlerin suyu iyice süzülüp, kuruyunca una bulayın. Kızgın sıvı yağa ikişer üçer atın. Bir dakika kadar pişirip tavadan alın. Çıkarıp üzerine tuz serpin.
Tavadaki yağın üçte birine kırmızı biberi serpin. Kızdırıp, ciğerlerin üzerine gezdirin. Soğanları soyup, piyazlık doğrayın. Tuz, serpip, elinizle mıncıklayarak, tuzu soğana yedirin. İçine ince kıyılmış maydanozu karıştırın. Ciğerin yanında servis yapın.

Eylülüm canım emeğine sağlık bi tanem.Şeniz
Ben Arnavut ciğerini senin tarifindeki gibi seviyom hele yanında piyazla yemede yanında yat.
Kayınvalidem Arnavut ama o bir değişik yapıyor.
Kuzu akciğeri ve karaciğerini yıkamadan kuşbaşı kesip tencereye koyuyor.
Kısık ateşte 1 saat falan kendi suyuyla pişiriyor vs vs.
Haşlama gibi bişiy oluyor.
İşin aslı benim pek hoşuma gitmiyor kayınvalidemin yaptığı gibi.
:dilcikar:

Eylülüm canım emeğine sağlık bi tanem.Şeniz
Ben Arnavut ciğerini senin tarifindeki gibi seviyom hele yanında piyazla yemede yanında yat.
Kayınvalidem Arnavut ama o bir değişik yapıyor.
Kuzu akciğeri ve karaciğerini yıkamadan kuşbaşı kesip tencereye koyuyor.
Kısık ateşte 1 saat falan kendi suyuyla pişiriyor vs vs.
Haşlama gibi bişiy oluyor.
İşin aslı benim pek hoşuma gitmiyor kayınvalidemin yaptığı gibi.
:dilcikar:

benim arkadaşım var arnavut oda değişik yapar pek sevmem ama onun ki başka oluyor nedense güzel yapıyor valla herkesin farklı demekkiŞeniz

Bu tarifi bizde çok severiz sık sık yaparım. Ben yaptığımda ciğerler sert kalıyordu bazen nette ararken bir yerde püf noktasını okudum unun içine biraz karbonat katıp öyle yapılıyormuş. Artık bende öyle yapıyorum ve çok güzel oluyor. Bilginize...

Bu tarifi bizde çok severiz sık sık yaparım. Ben yaptığımda ciğerler sert kalıyordu bazen nette ararken bir yerde püf noktasını okudum unun içine biraz karbonat katıp öyle yapılıyormuş. Artık bende öyle yapıyorum ve çok güzel oluyor. Bilginize...

bak bunu bilmiyordum çok sağol yaptığım zaman denicem yerimseniben

X