Çorbalar Erişteli yeşil mercimek çorbası

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
139.725
207.830
59
son derece doyurucu bir çorba nane ve reyhan çok güzel bir tat veriyor

öncelikle mercimek biraz haşlanır ve suyu dökülür

1 su bardağı yeşil mercimek 1 adet kuru soğan 1 çay bardağı köy eriştesi 1 adat domates 1 adet biber tuz nane birazda reyhan sıvıyağ

tencerede soğanı pişirin biberi atın kavrulsun domatesi ilave edin naneyi reyhanı ve tuzunu ilave edip üzerine haşlanmış mercimekleri katıp suyunu ilave edin,mercimekler yumuşamaya başlayınca erişteleri atın biraz daha pişirin erişte çabuk pişer zaten afiyet olsun

bizim oralarda kesme çorbası derler buna. Mercimek yerine barbunya ile de yapılıyor, harika bir lezzet, uzun zamandır içmemiştim, hatırlatman iyi oldu arkadaşım sağol.

bende bu çorbayı çok sık pişiririm senin yaptığın gibi yapıyorum domates yerine 1 kaşık tatlı biber salçası koyuyorum erişte yerinede kuskus koyuyorum güzel oluyor öylede denemenizi öneririm konuya bir katkım olsun yaptığım çorbanın resminide ekliyorum
s5000758wt5.jpg

ben yaparım sık sık oğluma çok besleyici
ama ben soğanı en son ayrı olarak nane ile yakarım öyle çorbaya katarım daha lezzetli oluyor

annem bu çorbanın bi değişiğini yapar. yeşil mercimek haşlanır suyuna erişte atılır bi güzel kaynatılır soğuyunca sulandırılmış sarımsaklı yoğurt dökülür üzerinede nane yakılıp dökülür. yazın nefis oluyo serin serin yenir ben çok severim.. birde hazır çorbalarda tutmaç çorbası çıkmış bu çorbaymış o...deneyin çok güzel...

yeşil mercimeği haşlayıp suyunu dökersek tüm vitaminleri gitmez mi...
ben haşlama suyunu dökmeden pişiriyorum,rengi biraz koyu ols da tadı çok güzel oluyor,vitaminler de içinde kalıyor...

Saol canım.Bende yaparım ama hiç haşlamam mercimekleri,önce yıkarım.Düdüklüye soğanları koyarım salçalı kavurur.Mercimekle erişte ilave ederim az kavurur suyunu koyar pişiririm.Çok da güsel olur...

en sevdiğim çorbalardan biri...bayılıyorum ya çok lezzetli oluyo..ama ben domates kullanmıyorum salça kullanıyorum renk versin diye..

X