Okurun astım reçetesi mucize mi?

maydanoz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
576
1
47
Okur’un astım reçetesi mucize mi?

Mehmet Okur’un çocuklukta yakalandığı astımı kesin tedavi ettiği belirtilen “Damla sakızlı zeytinyağı” formülünün mucize olarak nitelendirilmesi uzmanları şaşırttı.

Karışımın bronşları rahatlatıcı etkisi olabileceğini söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “Çocukluk astımlarındaki belirtiler hiç tedavi edilmediklerinde bile buluğ çağında yüzde 50 oranında kendiliğinden geçer. Mehmet Okur’da da hastalığın belirtileri ortadan kalkmıştır ama bu hastalık ölene kadar vücutta kalır. Damla sakızlı zeytinyağını mucize reçete olarak göstermek biraz abartı olur” dedi.

DAMLA SAKIZI MUCİZE DEĞİL

NBA All Star maçında oynayan ilk Türk basketbolcu Mehmet Okur’un, annesi tarafından yapılan ve sporcunun çocukken yakalandığı astımdan kurtulmasını sağlayan “Damla sakızlı zeytinyağı” formülünün, astım hastalarının umudu olduğu yönündeki haberleri değerlendiren Prof. Küçükusta, “Astım tedavisinde kullanılan bıldırcın yumurtası, ardıç tohumu ve keten tohumu gibi sayısız halk ilacı var, bu da onlardan biri ama mucize falan değil” dedi.

YÜZDE 50’Sİ KENDİ KENDİNE İYİLEŞİYOR

Çocukluk çağında başlayan astım belirtilerinin, hiç bir tedavi uygulanmadığı durumlarda bile ergenlik çağında yüzde 50 oranında kendiliğinden geçtiğini vurgulayan Küçükusta, “Mehmet Okur’daki olay da bence hastalığın doğal seyrinde rastladığımız bir durum. Yoksa damla sakızı tek başına tedavi etti diyemeyiz” şeklinde konuştu.

HASTALIK TEKRARLAYABİLİR

Prof. Küçükusta’ya göre, Türkiye’nin adını dünyaya duyuran Mehmet Okur’un hastalığı tekrarlayabilir:
“Hastalığın belirtileri tamamen kaybolmuş, aktif spor yapıyor ama bu hastalık kişinin vücudunda ölene kadar kalır. Şu anda hiçbir şikayeti yok ama ileride belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.”

BEN DE HASTALARIMA ÖNERİYORUM

Damla sakızı ve zeytinyağının bronşları açıcı ve solunumu rahatlatıcı etkisi olduğunu belirten Küçükusta, Nimet Okur’un hazırladığı formülü kullanmanın da herhangi bir sakıncası olmadığını ancak “Hastalara umut oldu” şeklindeki ifadeleri abartılı bulduğunu sözlerine ekledi.
Okur, NBA'de All Star'a seçilen ilk Türk oldu.

“Zaten biz hastalarımıza adaçayı, nane ve ıhlamuru ya da suyu bolca tüketmelerini öneriyoruz. Çünkü bunlar solunumu rahatlatan yardımcı tedavilerdir, damla sakızı da bunlardan biridir” dedi.

DÜNYA ŞAMPİYONU ASTIMLILAR VAR

Hastalığın kesin tedavisinin olmadığını söyleyen Prof. Küçükusta, astımın spor yapmayı engellemediğini ve dünya şampiyonu çok sayıda astımlı sporcu olduğunun altını çizdi. “1996 Atlanta Yaz Olimpiyatları’na katılan 196 atletin 43’ü astım hastasıydı ve 34’ü astım ilacı kullanıyordu. Dünya şampiyonu olan pek çok astımla sporcu var, önemli olan sporun bilinçli yapılması, çünkü astım spora engel değil aksine, bilinçli yapılırsa tedaviyi kolaylaştırıyor.”

SİGARA VE HAVA KİRLİLİĞİ TETİKLER

Astım, havayollarının aşırı hassasiyetinden kaynaklanan ve krizler halinde ortaya çıkan, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı yapan bir solunum yolu hastalığı. Alerjik ve alerjik olmayan şeklinde iki tipi bulunan astım, erişkinlikte de görülmesine rağmen daha çok çocuklukta ortaya çıkıyor ve genellikle alerjik oluyor. En önemli nedeni genetik yatkınlık olan hastalığın belirti vermesinde alerjen maddelerle karşılaşma, sigara ve hava kirliliği önem taşıyor.

NİMET OKUR’UN DAMLA SAKIZLI ZEYTİNYAĞI FORMÜLÜ

Mehmet Okur’a annesi tarafından uygulanan “Damla sakızlı zeytinyağı” formülü ise şöyle:

Mehmet Okur'un annesi.

“Buzdolabının buzluğunda bir süre dondurulan 50 gram damla sakızı, dövüldükten sonra bir kavanoza konuluyor. Damla sakızının üzerine, 4 parmağı aşacak şekilde ‘has’ zeytinyağı döküldükten sonra kapağı kapatılan kavanozdaki içerik, 8 gün kapalı bekletildikten sonra 9. gün kullanılmaya başlanıyor. İçerikten çocuklara günde bir tatlı kaşığı, büyüklere ise bir yemek kaşığı veriliyor.”

Link Silinmiştir.

X