Et Yemekleri Etli kuru fasulye resimli

AkdenizHandan

Nirvana
Kayıtlı Üye
27 Mart 2008
214
16
arkadaslar her zaman yaptıgım bir tarif

2 su bardağı kuru fasulye
1kg kemikli kuzu eti
4 adet orta boy kuru soğan
2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
yarım yemek kaşığı domates salçası
yarım yemek kaşığı biber salçası
4-5 adet kurutulmuş acı sivribiber
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı tepeleme toz kırmızıbiber
1 çay kaşıgı kimyon

kuru fasulyeleri akşamdan veya ertesi gün sabah erken saatlerden tencereye koyup yıkayın. üzerini 4-5 parmak geçecek kadar soğuk su koyun. tencereyi ocağa koyup 1 taşım kaynatın. altını kapatıp 6-7 saat bekletin. bu süreden sonra tencereyi tekrar ocağa alıp kısık ateşte kendi suyunda fasulyeler yumuşayana kadar pişirin. (suyu az gelirse kaynamış su ekleyin.)
fasulyeler pişerken ayrı bir geniş tencereye 4 adet kuru soğanı yemeklik doğrayın. zeytinyağını koyun. etleri yıkayıp ilave edin. ocağa alıp etler bıraktıkları suyu çekene kadar kavurun. (bu arada fasulyeler pişmeye devam etsin). daha sonra etlere salçaları ve acı biberleri ekleyin. etlerin üzerine çıkacak kadar kaynar su ilave edin. etler yumuşayana kadar pişirin.
her ikisi de pişince fasulyeleri etlerin üzerine boşaltın. eğer fasulye ete göre fazla görünüyorsa bir kısmını piyaz yapmak için ayırın. (çünkü her fasulyenin şişme oranı farklı olabilir). tencereye tuzu da ilave edip 1-2 taşım kaynatın. artık yemeğiniz servise hazırdır...

Son düzenleme:
kurufasulye11ui7.jpg

ya yapmadığım yemek ve tatlı türü yoktur ama şu kuru fasulyeyi bi tutturamadım gitti bunca yıldır.sağol canım bi de böyle deniycem

Neden belirtilmemiş tarifin başkasına ait olduğu onu anlamadım ama faydalı olabilir.

ben gittim seranin fasulyesini aldim aksamdan suya koydum 10 saatten fazla durdu hasladim sonraa mis gibi etimi kavurdum falan fasulye bir turlu yumusamadi yaw durmadan su ekle sinirim bozuldu dunn

eline sağlık canım nefis görünüyor bende yıllardır bu şekilde yaparım kuruyu ıslama ve haşlama şeklimde aynen böyledir ve bu yöntem bütün bakliyatlar içinde geçerlidir barbunya nohut vs bir taşım kaynatıp altını kapatıyorum sabaha kadar o şekilde bekletiyorum birde haşlama suyuna iki yemek kaşığı sıvıyağ ilave edin hem çabuk pişer hemde lezzetinden doyum olmaz

benim annem kuru fasulyeyi düdüklüde pişirirdi tabi bende ondan gördüğümü uyguluyorum.

normal tencerede zor pişmez mi ?

X