Tatlı Tarifi Kirpikteki gözyaşi (karagöz tatlisi)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Sıklıkl yaptığım ve ailecek bayıldığımız şerbetli olmasına rağmen hafif gelen bir tatlı...Karagöz Tatlısı

Malzemeler;
1 su bardagi sivi
1 adet yumurta
1 su bardagi yogurt
1 cay bardagi pudrasekeri
1 su bardagi ince cekilmis findik
2 corba kasigi kakao
Aldigi kadar un
1 paket kabartma tozu
Serbeti icin
2 su bardagi su
2 su bardagiseker
yarım limon suyu
1 cay kasigi vanilya

Öncellikle serbetini hazirlayin. Bunun icin 2 su bardagi su ve sekeri kaynatin.Limon suyunu ilave edip, serbeti ocaktan alin. 1 cay kasigi vanilyayi da karistirin. serbeti sogumaya birakin.
Ayri bir yerde siviyagi , yumurta, yogurt, pudra sekerini ve kabartma tozu ile beraber aldigi kadar unu ilave edip; hamur toplanana kadar yogurun.
hamuru 4 ‘e bölün. Bir parcasina 2 corba kasigi kakaoyu ekleyin. ince kiyilmis findigi da ekleyip, yogurun. Bu hamuru da üce bölün.
Diger tarafta da 3 adet sade hamurumuz var. Bunlarda birini merdane ile uzunlamasina acin.
Kiyisina kakaolu hamurudan serit yapin ve Beraber sarin. Bir parmak kalinliginda
Yaglanmis tepsiye dizin.
Önceden isitilmis 200 derece firinda kizarana dek pisirin.
Üzerine sogutulmus serbet gezdirin.
Üzerini örtüp 4 saat kadar dinlendirin.
Üzerine hindistan cevizi serperek servis yapabilirsiniz.
Not:Kabartma Tozunu Unutmazsaniz Daha kabarik Tatlilariniz Olacak.
Afiyet olsun...
not:Arzu eden mayalısını da yapabilir..

Son düzenleyen: Moderatör:
karagoztatlisikf8ba9.jpg

kırpıktekı gozyası tsk.

Son düzenleme:
Ben tatli uzmani olmama ragmen(hem yapmada,hem yemede)
bu tatliyi ilk defa görüyorum.
Cok güzel birseye benziyor.
Ama bir yeri anlamadim,hani sarma islemi var ya
ondan sonra parca parca kesicez degilmi.
Onu belirtmemissin.

Ben tatli uzmani olmama ragmen(hem yapmada,hem yemede)
bu tatliyi ilk defa görüyorum.
Cok güzel birseye benziyor.
Ama bir yeri anlamadim,hani sarma islemi var ya
ondan sonra parca parca kesicez degilmi.
Onu belirtmemissin.

hihoyyyt Evet rulodan sonra degısık sekıller verılebılır Azerı kızı arzuya gore...Dıklemesıne de olabılır ...Çok lezzetlı oluyor

Arkadaşlar Beğenilerinizi Göstermek İçin Teşekkür Butonunu Kullanınız...

aslında tarif pek zahmetli gibi durmuyor. dikkat edilmesi gereken bişey mi var gözden kaçırdığım.
Libyanacım hamurları 1 parmak kalınlığında mı açıyoruz canım keserkende yine parmak kalınlığımı orasını bi deyiversen hemen bugün denicem bayram için tatlı arıyodum bi önce yapayım beğenirsek bayrama yaparım normal şerbetli bi hamur tatlısı oluyor dimi ?

libyana'cığım eline koluna sağlık...çok güzel bir tarife benziyor:1hug:hemen deneyeceğim....bugün bende öyle düşünüyordum bayramda anneme ve kayınvaldemlere giderken ne tatlısı yapsam diye....:uhm:..hazır tatlı malum,herkes alabilir ...ben elimle yaptığım şeyleri götürmeyi daha çok seviyorumyerimseniben..ama işte değişik birşeylerde olsun istiyorum...bu tarifi hiç duymamıştım değişik yani...yapacağım çok sağol canım...kafamda bir problemide sayende hallettim..
sevgilera.s.

Evet arkadaslar denemınızı onerıyorum ben de teyzemden ogrenmıstım;cok zor sanıyordum ama sandıgım kadar degılmıs:KK70:
hamuru bır parmak kalınlıgında acıyoruz evet.ıstersenız bıraz daha kalın olabıır ya da ınce
o sızın zevkınıze kalmıs...
Ben degısık degısık sekıller yapıyorum canım sıkıldıkca degıstırıyorum:KK66:
harıka duruyor tadı zaten super..
ayy bende mı bayramda bu tatlıyı yapsam ne
aklıma dusurdunuz sımcık:)
Sevgiler kızlar..

ama hamarat arkadesim ne güzel seyler yapmissin:nazar:
görünüsüde cok hos gel beni ye diyocokacimcoook
canim cok tesekkürler ellerine saglikopuyorumnanaktana.s.

Tatlı çok güzel gözüküyor ellerinize sağlık.Ama açma kısmını anlayamadım, düz nasıl açılır?keşke yapım aşamaları resimli olsaydı.Neyse zaten ben normal yufka açmayıda bilmiyorum

X