Aşilar ve bebişlerimiz :(

kardelennnn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2007
676
7
eveeet gelelim minik kuzularımızın aşılarına....
doğduklarında iki kere bacaktan hepatitlerimiz vuruldu :emir_bebek:
ve 2. ayda verem ve karma aşımız yapıldı hem kol hem bacak...
sanırım bundan sonraki aşımız 5. ayda yanlış hatırlamıyosam...
allaha şükür ilk koldan vurulan aşımız ateş yapmadısırnaşık şey yarım saat arayla hep ölçtüm...

bide bişey daha danışacağım sizlere kızlar
2 aylıkken verem aşısı yapıldı ya koldan yaa hiç kızarıklık bile yok şuan
çevremdekier ve sağlık ocağı illa kızarık olacak diye bişey yok diyo tutmuştur dediler...
ama yinede aklıma takılıyo sizlerin nası oldu acaba.... gamyoncuiremsu

Ahh o aşılar kızımı ve beni ağlatan aşılar senağlama ne kadar zor gelio bana aşı günleri en son aşımızda bende Ecrin'le beraber ağlayınca hemşire ilerde ömür boyu ağlamaktansa şimdi bi kere ağlasın daha iyi dedi ama ben aşı olmasın demiyorum o ağladımı yüreğim parçalanıo dayanamıyorum :bbo: senağlama senağlama

Bildiğim kadarıyla verem aşısının vurulduğu yer kabuk bağlayıp daha sonra kabuklanan yerden irin akıyormuş buda 6 ay sonra oluyormuş öyle dediler banada ne kadar doğru bilemem (anasağlık)... benim ufaklığın aşısının olduğu yerde belli belirsiz bi iz kızarıklıkta denilemez leke şeklinde bişey var

Ben 4. ayda bir karma aşı daha yapılacak diye biliyorum..Yani bizim kartımızda öyle yazıyor. Sonra pnömokok..

Benim oğlumda pnömokok aşısından sonra inanılmaz huzursuzdu çok ağladı iki gün..Bende çok panik oldum..Ama doktor normal dedi calpol ver sadece dedi..Huzursuzluk 3 gün sürebilirmiş..3 dozu daha var :KK43:(

Verem aşısının olduğu günün ertesinde yıkamıştım oğlumu sonra iki gün geçmeden yıkanmaz diye bir şey okudum ve kolundaki izi takip etmeye başladım hala duruyor..Kızarıklık çok belli..Eğer aşının tutmadığını düşünüyorsanız test yaptırabilirmişsiniz.

Birde bebişleri aşıdan hemen sonra kucağınıza alırsanız daha az ağlıyolar..

Arkadaşlar,aşı ve diğer bebiş konularında önde giden biri olarak bilgi vermek istedimsüprizzzzz;
3 aylık olduğunda bebişlerimizin aşı olmuyorlar,
4 aylık olduğunda,Karma Aşının diğer dozu,İsteğe bağlı Promokok ve Rotavirüs aşıları yapılıyor...
Verem aşını olduktan sonra hemşire 2 gün yıkamamı söylemişti..tabi burda önemli olan aşı yerine su deydirmemek..bende aşı yerine birşey sararak yine hergün değişmez banyomuzu kızıma yaptırdım..birşey olmadı...verem aşısı kendini 1 ay sonrasında gösterebiliyor,şuan kızımın kolunda verem aşısının yapıldığı yerin bir üst kısmı hafif kabardı,sertleşti ve kırmızı ile mor arası bir renk aldı..
2 aylıkken kızım aşılarını olduğunda ateşi çıkmamaştı fakat 4.ay aşılarında 2 gün ateşlendi..normaldede 48 saat sürebiliyormuş ....bende dr dediği gibi ateş düşürücü şurubundan içirdim,üstüne birşey giydirmedim ve 2-3 kez ılık duşla banyo yaptırdım..
ateşlenince insanın canı cok sıkılıyor,tedirgin oluyorsunuz..süprizzzzzİnş sizin bebişler ateşlenmez..

Son düzenleme:
verem aşısı olduktan sonra ben 1 kaç gün yıkamadım. ama öyle kabuklanıp yaraolma yok zaten abisininde olmadı ama sağlık ocağındakiler tutmuştur dedikten sonra sorun yok bence önceki aşılarında ateşlenmedi ama bu sefer 4. ay aşılarımız var eylüğlün 15inde napcaz bilmiyorum abisi her aşıda 1 hafta ateşlenirdi soğuk suyla banyo yaptırırdık kıştı sobayı yakmazdım çok kötüydü ya inşallah bu öyle olmaz

Biz de dün 4 ay aşılarımızı, 2. doz karma, pnömokok ve rotavirüs aşılarını oldu, dün akşamdan beri de ateşli. 38,5 ile başlayan ateşi 37, 5-38 arasında gidip geliyor. Soğuk kompres yapıyorum, 4 saatte bir caprol veriyorum ancak hala devam ediyor. Şimdi biraz uyuyabildi ancak. Aşılardan sonra ateşlenmenin olabileceğini bilmesine rağmen mahvoluyor insan onu öyle görünce. Vücudundan ateş fışkırıyor canım, devamlı bir huzursuzluk hali. İnşallah çabuk iyileşiriz.

bizim aşı kartımızda şöyle yazıyor:
hepatit b-doğum,1 ay,6 ay
verem-2 ay
karma-2,4,6
pnömkok-3,5,7
rotavirüs-2,4
mmr(kızamık,kızamıkcık,kabakulak),su çiçeği,hepatit a-1 yaş

kıslar merhaba şimdi hatice ceren i rotavirüs aşısı yaptırmaktan geliyorum. acaba ateş yaparmı ya sormayı unutmuşum. açs merkezine aşıyı alıp gittim götürdüm dr şehir dışındaymış.

arkadaşlar pnömokok ve rotavirüs aşılarını araştırdım ancak birebir yaşayan sizlere sormak isterim..
ben bu aşıları yaptıramadım..uyuşukluğumun cezasına oğlum yaşasın istemiyorum..bu aşıları eczaneye sordum bizde yok diyorlar..şaşırdım kaldım..hatta bilmiyorlar bile :KK43:( bana soruyorlar duymuştuk ama bilmiyoruz, o nedir diye? izah ettim netten okuduğum şekliyle ama siz nasıl temin ettirdiniz ben geç kalmış sayılır mıyım..ücreti nedir?

ben eczaneye söyledim.hemen getirtti.pnömokok.109 ytl verdim.sağlık ocağında da yaptırdım.prevener aşının adı.rotavirüs aşısı yaptırmadım.doktor gerek yok dedi.

Bende rotavirüs aşısını yaptırmadım kuzenim çocok dokt. yanında asitan olarak çalışıyo o bile çocuklarına yaptırmadı çok gerekli değil dedi bende yaptırmadım pnömokok aşısını yaptırcam ama .

X