K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Kulak çınlaması ve baş dönmesi

selam arkadaşlar benim de sol kulağımda çınlama var. hastahaneye gittik test falan yaptılar direk işitme cihazı önerdiler tövbe yarabbim yaa... bende de ara ara baş dönmesiyle beraber mide bulantısı oluyor özellikle yatağa uzandığım zaman daha da artıyor. hastalığım ne sizce?

Ben de sol kulağımdan, ortam sessiz olunca makine/motor sesi gibi bir ses duyuyorum :1shok:
Anneannem dört beş sene önce kulağında çınlamalar, patlama sesleri gibi sesler duymaya başlamış ama iki sene önce dr.a gitti, hastalığın adı meniere imiş, tabi bu arada hastalık ilerlemiş, kulağında işitme kaybı meydana gelmiş :1no2:
İnşallah bizimki öyle bir şey değildir :çok üzgünüm:

ahh arkadaslar ahhh...benim kizkardesimde var bu hastalik aniden basladi ...mahvoldu yavrum :KK43:((( calisamadi araba süremedi sese gelemedi ...cok agladik cok üzüldük kendide agladi o sesle yasamaya alismaliyim dedigi zaman o kadar zor oluyoduki...veeeee bendede basladi :KK43:(( kardesim yine benim cocuklar bagirip edince cikip eve geliyodum ben napiyim simdi ?? bende birden kulaklarim pitt diye kapaniyo kendi sesimi begnimde duyuyorum..bir kac saat sürüyo ve kendiliginden aciliyo...cokkk korkunc saniyorumki millet beni duymuyo..doktora gittim hic birsey yok dedi burun sprayi ve balgam sökücü surup verdi ne alaka acaba onlarla offff....bugünde aniden annemlerde otururken basim döndü ahan dedim bendede basladi:L(( gözlerim doldu..stress diyolar yau bizde stress bitermi yaaa her dakikan stress :KK43:( üzüntü düsünce ooff offffff

arkadaşlar kendilerine meniere teşhisi koyulanlar d ile başlayıp d ile biten bi ödem söktürücü ilaç var doktor kontrolünde onu kullanırlarsa çok faydasını görürler ben meniere den dolayı yalpalayarak yürüyordum ama şimdi iyiyim şükür.yalnız bu ilaç dikkatli kullanılmalı doktor kontrolünde muhakkak çünkü fazlası ciddi zararlara yol açabiliyormuş. herkese acil şifalar

hepinize geçmiş olsun hanımlarr. ben de yarın için randevu aldım. gidip muayene olunca ne oldugunu anlayacağım tabii. ama muhtemelen benim rahatsızlıgım da sizin bahsettiğğniz kristal oynaması gibi birşey.

1 hafta once boynum tutuldu. hiç yerimden kalkamadım. yattıgım yerden kalkamıyordum, dönemiyordum. neyse ilaçla iğneyle onu atlattım. hala biraz ağrı vardı tabi boynumda omzumda. bunun üzerine yılbaşı gecesi uyumak iicin yatağa yattım ve sağıma veya soluma doğru dönerken çok fena bir baş dönmesi yaşadım. korkuyla uyudum sonra hiç dönmeden yattım. her sağa sola dönüşümde başım döndü. ertesi gün bulaşık makinesine bulaşık dizerken de döndü ama daha çabuk ggeçti. bu sırada midem acayip bulandı tabii. yine 2 gecedir hep sağa sola dönüp yatarken dönme yaşıyorum ve sırt üstü yattıgım zaman sorunum geçiyor. en fazla 10-15 sn suren dönmeler yasıyorum. kulak cınlamam olmuyor sadece baş dönmesi mide bulantısı.

yarın hem boyun için hem de kulak sorunu ihtimaline karşı doktora gidicem. bakalım bende ne çıkıcak. hayırlısı...

bendede aynı sorun var kulaklarım sürekli çınlıyor çok kötü çok doktora gittim ama tedavisi yokmuş:KK19: zamanle geçer dedi doktor

bu konu ile ilgili çok deneyimli bir doktor tanıyorum ismini vermemde sakınca varmı acaba bilmiyorum. Ankara'da Prf. Dr. İsmet BAYRAMOĞLU

bende de 3 buçuk aydır kulak çınlaması var, ama çok şükür baş dönmesi ve mide bulantısı yok. ilk zamanlar gürültülü ortamlarda hiç duramıyordum, sesler kulağımda çoğalıyor, uğuldama oluşuyordu, üç tane doktora gittim, hepsi de birbirine yakın ilaçlar verdi, kullandım hepsini, zerre kadar faydasını görmedim. bu süreçte rahatsızlığımda artma ya da azalma olmadı. zamanla çınlamaya alıştım ama yalnız kaldığım zamanlar çınlamayı dinlemek insanın psikolojisini bozuyor, bu arada hafif derecede işitme kaybı da oluştu bende ve çınlama olan kulağımla telefon görüşmesi yapamıyorum, Rabbim şifa versin hepimize inşallah.

Son düzenleme:
off meğer ne çok kişi yaşıyormuş bu rahatsızlığı bendede uğultu ve aniden tıkanma oluyor kulağımda dolgunluk hissi ve denge bozukluğuda var sanırım zigzag çiziom yürürken. midem bulanmıo başım dönmüo ama gün boyu çok halsizim. yarın ünv hastanesine gideceğim bakalım ne olacak.

annemde 10 yıldır meniere hastası.ameliyattta oldu ama atakları 6 ay kadar sonra tekrar başladı sinirleri bozoldu psikaytride tedavi gördü 3hafta hastane de yattı.şimdi ege üniversitesinde genta diye bir antibiyotik yaptılar tüp olan kulağına ne ilaç kullanıyorsan bırak 2 ay dediler ama annem de şu an hiç denge yok baş dönmesi kulak dolgunluğu var sosyal hayat bitti.sese kalabalığa gelemiyor kendi sesim bile fazla geliyor diyor daha 46 yaşında o kadar üzülüyorum ki ama dr.daha tıp da buna yapacak hiç bir şey yok böyle yaşamayı öğrencek idare etcek kendini diyor var mı bizim gibi olanlar

Merhabalar ben 4 senedir baş dönmesi ve dengesizlik tedavisi görüyorum. Yazdıklarınızı okudum ama çok yanlış kulaktan dolma bilgilerle herkes bir şeyler yazmış.
Öncelikle: Vertigo baş dönemsi demektir ve bir teşhis ya da hastalık ismi değildir. vertigonuz varsa bunun sebebini bulmak gerekir. mesela meniere hastalığı, epilepsi, ms gibi bir çok hastılığın belirtisi vertigo olabilir.
Kulaklarınızda uğultu, çınlama ve basınç hissi yoksa sadece kafanızı aniden çevirdiğinizde, eğildiğinizde, kalktığınızda baş dönmeniz oluyorsa bu muhtemelen pozisyonel vertigodur. kulak sıvısındaki kristallerle ilgilidir ve doktorunuzun yapacağı manevralarla ve ilaçlarla kısa sürede düzelir.

Eğer kulağınızda işitme kaybı varsa bu meniere hastalığı olabilir. bilinen kesin bir tedavisi ve nedeni yok bildiğim kadarıyla. fakat ilaçlarla, yaşama tarzında değişiklilklerle ve uygun beslenmeyle atakların şiddeti azaltılabilir.

BEn senelerdir meniere tedavisi görüyorum fakat en son gittiğim doktor benim kesinlikle meniere olmadığımı vestibüler migrenim olduğunu söyledi. çünkü bende işitme kaybı yokmuş. meniere hastalığında mutlaka ama mutlaka işitme testlerinde işitme kaybı çıkıyormuş.

Size tavsiyem herhangi bir KBB doktoruna değil de denge konusunda uzmanlaşmış KBB doktorlarına gitmeniz. kimisi gırtlakta kimisi burunda kimisi kulak ve denge problemlerinde uzmanlaşıyor. bunlar tanısı kolay konulabilen hastalıklar değil. benim gibi yanlış tedavi kurbanı olmayın. bu konuda çok fazla tecrübem olduğu için her konuda yardımcı olmaya çalışırım eğer sorularınız varsa.

arkadaşlar bugün yine doktora gittim kontrolum vardı,ani olan baş dönmeleri çabuk geçmez sabırlı olacaksın dedi,3ay 5 ay bazen 1 sene sürebilir dedi.ani hareketler yok,bol su içeceksin,sigaralı ortamda bulunmayacaksın dedi.benim zaten normalde dönmüyor hafif bir sersemlik var ama aşağı yukarı bakarsam,bir de yatarken ve kalkarken oluyor.sırt üstü 2 yastıkla yatıyorum bir tarafıma yatmaya başladım çok seviniyorum.allah hepimizin şifasını versin.

Benim yılbaşı gecesi başladı yatakta sağa sola dönerken başım dönüyodu ama bu 15-20 saniye sürüyodu..başımı yukarı aşağıya eğeilincede oluyodu. Yürürken bişey olmuyo ama otururken sersem gibi hissediyom kendimi..1 hafta sürdü sonra 15 gün sonra tekrarladı..ve şimdi yine tekrarlıyor..sizin geçtimi yardımcı olun lütfen çok endişeliyim

hepinize geçmiş olsun hanımlarr. ben de yarın için randevu aldım. gidip muayene olunca ne oldugunu anlayacağım tabii. ama muhtemelen benim rahatsızlıgım da sizin bahsettiğğniz kristal oynaması gibi birşey.

1 hafta once boynum tutuldu. hiç yerimden kalkamadım. yattıgım yerden kalkamıyordum, dönemiyordum. neyse ilaçla iğneyle onu atlattım. hala biraz ağrı vardı tabi boynumda omzumda. bunun üzerine yılbaşı gecesi uyumak iicin yatağa yattım ve sağıma veya soluma doğru dönerken çok fena bir baş dönmesi yaşadım. korkuyla uyudum sonra hiç dönmeden yattım. her sağa sola dönüşümde başım döndü. ertesi gün bulaşık makinesine bulaşık dizerken de döndü ama daha çabuk ggeçti. bu sırada midem acayip bulandı tabii. yine 2 gecedir hep sağa sola dönüp yatarken dönme yaşıyorum ve sırt üstü yattıgım zaman sorunum geçiyor. en fazla 10-15 sn suren dönmeler yasıyorum. kulak cınlamam olmuyor sadece baş dönmesi mide bulantısı.

yarın hem boyun için hem de kulak sorunu ihtimaline karşı doktora gidicem. bakalım bende ne çıkıcak. hayırlısı...

Benim yılbaşı gecesi başladı yatakta sağa sola dönerken başım dönüyodu ama bu 15-20 saniye sürüyodu..başımı yukarı aşağıya eğeilincede oluyodu. Yürürken bişey olmuyo ama otururken sersem gibi hissediyom kendimi..1 hafta sürdü sonra 15 gün sonra tekrarladı..ve şimdi yine tekrarlıyor..sizin geçtimi yardımcı olun lütfen çok endişeliyim

ayyy delirmemek elde değil,ben yavaş yavaş kafayı yiyecem galiba:KK33::KK33:
kızlar şu kulak çınlaması bendede var maalseff:KK14:bende 4 ay önce başladı şöyleki,boynumda bir adet fıtık çıktı şikayetlerim üzerne emar çekildi sonuç düzleşme ve fıtık çıktı.
anlamadım şey gece başımı yastığa koyunca sağ kulağımda bi nabız sesi pıt pıt diye sol kulağımda ise bi sessizlik sesi yoğun ama anlatabildimmi acaba?:KK37:yani sürekli bi hınnnnnnnn gibi sesler yaa kafayı yicem boyundaki sorunlarmı yapıyo bunu kulak doktoruna gittim çok kere kulakta bi sorun yok dediler bir bilen varsa çaresini söylesin lütfen arkadaşlar...:KK53::KK53:

Son düzenleme:
malesef tedavisi yok sadece ilaclarla bas donmesi engellenebiliyor
hastanede isitme testine girdim 2 yil oncesine nazaran oldukca kotu dr sol kulagimin tamamen
isitmedigini artik tek kulakla yasamak zorunda oldugumu soyledi:KK50: bu hastalik illet bir sey duymadigimi biliyordum
supriz olmadi ama yinede cok uzuldum gunlerce agladim:KK14: herkese sifa diliyorum
bu arada her cinlama meniere degildir dr teshis koymadan kulaktan dolma bilgilerle kendinizi uzmeyin..

canım çok geçmiş olsun öncelikle.
bu hastalığın adına meniere deniliyor.ömür boyu taşıyacağı bir hastalık bu kişinin.
malesefki bendede var.
ben çörekotu yağını kullanıyorum e tabi bunun yanında kullandığım iki çeşit ilacımda var.
arada bir tekrarlıyor ama şiddetli değil.
bu hastalıkta önemli olan stresten uzak durmasıdır.
ben strese girdiğim an başlıyor
bilmiyorum ama size dr unuz ne dedi bana çok ilerlerse ameliyat ederiz kurtulursun yoksa sağır olursun dedi.
çok şükür ben çörek otu ve ilaçlarımın sayesinde baya rahatladım
inş faydalı olabilmişimdir canım

Merhabalar ben 4 senedir baş dönmesi ve dengesizlik tedavisi görüyorum. Yazdıklarınızı okudum ama çok yanlış kulaktan dolma bilgilerle herkes bir şeyler yazmış.
Öncelikle: Vertigo baş dönemsi demektir ve bir teşhis ya da hastalık ismi değildir. vertigonuz varsa bunun sebebini bulmak gerekir. mesela meniere hastalığı, epilepsi, ms gibi bir çok hastılığın belirtisi vertigo olabilir.
Kulaklarınızda uğultu, çınlama ve basınç hissi yoksa sadece kafanızı aniden çevirdiğinizde, eğildiğinizde, kalktığınızda baş dönmeniz oluyorsa bu muhtemelen pozisyonel vertigodur. kulak sıvısındaki kristallerle ilgilidir ve doktorunuzun yapacağı manevralarla ve ilaçlarla kısa sürede düzelir.

Eğer kulağınızda işitme kaybı varsa bu meniere hastalığı olabilir. bilinen kesin bir tedavisi ve nedeni yok bildiğim kadarıyla. fakat ilaçlarla, yaşama tarzında değişiklilklerle ve uygun beslenmeyle atakların şiddeti azaltılabilir.

BEn senelerdir meniere tedavisi görüyorum fakat en son gittiğim doktor benim kesinlikle meniere olmadığımı vestibüler migrenim olduğunu söyledi. çünkü bende işitme kaybı yokmuş. meniere hastalığında mutlaka ama mutlaka işitme testlerinde işitme kaybı çıkıyormuş.

Size tavsiyem herhangi bir KBB doktoruna değil de denge konusunda uzmanlaşmış KBB doktorlarına gitmeniz. kimisi gırtlakta kimisi burunda kimisi kulak ve denge problemlerinde uzmanlaşıyor. bunlar tanısı kolay konulabilen hastalıklar değil. benim gibi yanlış tedavi kurbanı olmayın. bu konuda çok fazla tecrübem olduğu için her konuda yardımcı olmaya çalışırım eğer sorularınız varsa.

malesef tedavisi yok sadece ilaclarla bas donmesi engellenebiliyor
hastanede isitme testine girdim 2 yil oncesine nazaran oldukca kotu dr sol kulagimin tamamen
isitmedigini artik tek kulakla yasamak zorunda oldugumu soyledi:KK50: bu hastalik illet bir sey duymadigimi biliyordum
supriz olmadi ama yinede cok uzuldum gunlerce agladim:KK14: herkese sifa diliyorum
bu arada her cinlama meniere degildir dr teshis koymadan kulaktan dolma bilgilerle kendinizi uzmeyin..

arkadaşlar benim annemde de iki aydır bu rahatsızlık var
ilk başlarda kulak çınlaması baş dönmesi ve uğultu şeklindeydi
birde kusması vardı
kristal oynaması dendi ilaç verildi biraz toparlanır gibi oldu
arkasından tekrar atak geçirdi bu sefer başka hastaneye gitti
bütün testler orda da yapıldı kulakta sıvı kaybı olmuş dendi, kristal oynamasında bazı hareketlerle yerine getirtebiliyormuş
ama annemin sıvı kaybı olduğu için hareket vermediler robot gibi duracaksın dediler
derken ataklar hiç bitmez hale geldi
son 20 günümüzde de gündüz hastane hastane dolaşıyoruz doktorların özel muayenehanelerindeyiz
geceleride acilde
en son 3 gün arka arkaya kulaktan iğne yapıldı
iğnelerin yapıldığı geceleri biraz daha rahat geçrdi
ama dün iğnesi bittiği için gece yine acildeydik ve serum verildiği halde hiç azalma olmadı diyor
önceki zamanlarda serumla biraz azalıyordu bide sakinleştirici de yaptıkları için uyuşuyordu sanırım
dünkinde hiç azalma olmadı diyor ve halada kötü
birde annemde işitme kaybıda oldu
bu yapılan iğnelerin işitme kaybının daha ileri gitmemesi içinmiş
Rabbim bütün hastalara şifa versin
içinde bizede versin inşallahh
çok kötü bir durum
elinden bişey gelmiyor sadece hastanelere götürüyoruz ama derman olamıyoruz

çörekotu demişiniz onun ne gibi bir faydası var?
hangi rahatsızlık için kullanılıyor ve nasıl kullanılıyor
biraz bilgi verirmisiiz?

ya sizin bu anlattığınız geceleri motor sesine benzer uguldama bende yıllardır var.genelde boynumu zorlandığımda oluyor.geceleri sessizlikte çok iyi hissediyorum.ama ben bunu normal sanıyordum...demek sıvı kaybından kaynaklanıyormus.velhasıl ben bu konuya eşimin kulak cinlamasi için bakmıştım.anlaşılan pek bi çözümü yok.sadece cinlama.öyle baş dönmesi bulantı kusmasi yok.ama adam kafasını yumrukluyor kulağına zarar veriyor.yani psikolojisini bozuyor....Allahım o öyle olunca bizimde huzurumuz kalmıyor haliyle.Hiç mi çaresi yoktur bunun yarabbim....bi kulak deyip geçiştiriyoruz.ama gel görüyüm vücudun ayakta kalmasını sağlayan tek organ.denge merkezimiz...Allahım herkese acil şifalar sabırlar versin...

Kulaklıkla müzik dinledikten sonra kulakta uğultu yaşayan var mı acaba? Acil cvp yazar mısınız?

X