Çocuk Hastalıkları Kızım henüz 7 yaşında,göz tembelliği teşhisi kondu

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

XIXzotop

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Mart 2007
114
0
Kızım bu sene 1. sınıfa başladı.Ben de okullar açılmadan bir göz kontrolü yaptırayım dedim.Ah aklım keşke daha önce düşünseydim bunu.Neler değişecekti o zaman.Yavrumun sol gözünde % 80 görme kaybı olduğunu ve yaşının kapama tedavisi ile çok da verim alamayacağımız bir dönemde olduğunu hattaaa ileride gözünde kayma olabileceğini söyledi.Şok oldum.3 farklı doktora gittim,araştırdım.Farklı sonuçlar elde ettim.Bir tanesi günde 2 saat kapama ile egzersizin yeterli olacağını, bir diğeri mümkün olduğu kadar uzun süre kapatmamız gerektiğini, sonuncusu da lensle tedaviyi önerdi.
Kendimi suçladım durdum şimdiye kadar nasıl farketmedim diye,doktor doğuştan olduğu için kızımın bunu anlamayıp şikayet etmediğini söyleyip teselli etmeye çalıştı.Gözlerinde kayma yok hiç.Gitiiğimiz prof. bu yaştan sonra kayma olmayacağını söyledi.İnşallah öyledir.
Ama şu kapama tedavisi hakkında anlamadığım 6-7 yaşından sonra tedavinin zor olduğu, fakat okuduğum her kaynak göz kaslarının gelişimini 9-10 yaşına kadar tamamladığını söylüyor.Bir de kapama tedavisini neden gözlükle yapıyoruz amaç görmeyen gözün beyine çalışıyor komutunu göndermek değil mi?Kandırmaca değil mi bu?Bu durumda göz kasları nasıl gelişecek???:bbo:
İyi bir doktor biliyor musunuz kızlar?3 doktor da kafamı karıştırdı.Dünya göz hastanesine gitmeyi düşünüyorum.Orada takibe alınsın istiyorum.Ama memnun olan da var olmayan da,çocuk bölümü nasıldır?Bilen var mı?
Düşünün gözünü kapatıp 2 saat boyama yaptıracağım diye canım çıkıyor.Bir taraftan ödevler,okuma yazmayı öğrenmeye çalışıyor.Bir de 16 aylık küçük kızım.Akşama kadar ter içinde kalıyorum.
Allah beterinden saklasın diyorum elbette.Ama belki bilmediğim beni daha doğru yola iletecek bir şey vardır.Belki biriniz biliyordur.Bilginizi, tecrübenizi esirgemeyin lütfen.Zamanla yarışıyoruz.senağlama

slm canım bende de göz tembelliği var ama işin garip tarafı öğrendiğimde 20 yaşındaydım ve herşey için çok geçti dr tedaviis 9 yaşına kadar oluyo 1 gözü kapattıruyoruz demişti ama benim için çok geçti yapacak bişey yok annem hala der ve çok pişman naısl anlamdık şuçlunu benim diye tv bilg fazla bakamam algılamam çok zor oluyo tembellik beyinle alakalı olduğu için beyin yoruluyo amaa ne güzeldirki erken farketmişsin bence yaşı küçük düzelir bide ırsi olabilir diyolar bizde kimsede yok nasıl oldu nasıl anlamadım bilmiyorm

canım önce geçmiş olsun benim 2 yaşında kızım var 3 ay önce merdivenden düştü gözlerinde kayma oldu bende 3 dr götürdüm internette araştırma yapıyorum şimdi başka bir dr götürecem hepsi farklı şeyler söylediler sebebini hala anlayamadım ama sonuç hepsinde aynı gözlük kullanacak yaşıda küçük takmak istemiyo beni çok yoruyo ama görme kaybı yok çünkü hiçbirisi kapama tedavisi vermedi iki gözde kayma daha iyi çünkü gözler birbirini dengeler dediler tedavisi daha kolay olur dediler.yinede içim rahat değil daha iyi bir dr önerdiler oraya götürecem kız çocuğu sonuçta ilerde bu kaymayı çok sorun eder o yüzden küçükken gerekirse ameliyetla düzelsin istiyorum
kızına acil şifalar

Kızım bu sene 1. sınıfa başladı.Ben de okullar açılmadan bir göz kontrolü yaptırayım dedim.Ah aklım keşke daha önce düşünseydim bunu.Neler değişecekti o zaman.Yavrumun sol gözünde % 80 görme kaybı olduğunu ve yaşının kapama tedavisi ile çok da verim alamayacağımız bir dönemde olduğunu hattaaa ileride gözünde kayma olabileceğini söyledi.Şok oldum.3 farklı doktora gittim,araştırdım.Farklı sonuçlar elde ettim.Bir tanesi günde 2 saat kapama ile egzersizin yeterli olacağını, bir diğeri mümkün olduğu kadar uzun süre kapatmamız gerektiğini, sonuncusu da lensle tedaviyi önerdi.
Kendimi suçladım durdum şimdiye kadar nasıl farketmedim diye,doktor doğuştan olduğu için kızımın bunu anlamayıp şikayet etmediğini söyleyip teselli etmeye çalıştı.Gözlerinde kayma yok hiç.Gitiiğimiz prof. bu yaştan sonra kayma olmayacağını söyledi.İnşallah öyledir.
Ama şu kapama tedavisi hakkında anlamadığım 6-7 yaşından sonra tedavinin zor olduğu, fakat okuduğum her kaynak göz kaslarının gelişimini 9-10 yaşına kadar tamamladığını söylüyor.Bir de kapama tedavisini neden gözlükle yapıyoruz amaç görmeyen gözün beyine çalışıyor komutunu göndermek değil mi?Kandırmaca değil mi bu?Bu durumda göz kasları nasıl gelişecek???:bbo:
İyi bir doktor biliyor musunuz kızlar?3 doktor da kafamı karıştırdı.Dünya göz hastanesine gitmeyi düşünüyorum.Orada takibe alınsın istiyorum.Ama memnun olan da var olmayan da,çocuk bölümü nasıldır?Bilen var mı?
Düşünün gözünü kapatıp 2 saat boyama yaptıracağım diye canım çıkıyor.Bir taraftan ödevler,okuma yazmayı öğrenmeye çalışıyor.Bir de 16 aylık küçük kızım.Akşama kadar ter içinde kalıyorum.
Allah beterinden saklasın diyorum elbette.Ama belki bilmediğim beni daha doğru yola iletecek bir şey vardır.Belki biriniz biliyordur.Bilginizi, tecrübenizi esirgemeyin lütfen.Zamanla yarışıyoruz.senağlama

cok gecmis olsun. ayni sorundan bende muzdaribim. ne yazikki benimde 7 yasindaki oglum ben degil (ogretmeni farketti. sag olsun )ileri derece hipermetrop asigmatda var. 6.75 sag 5.50 sol gozu derece yuksek ailede kimsede yok allah baska dert vermesinde bende cok uzuluyor ve kafama takiyorum ama elden gelen bi sey yok!!!! bununla gecmis olsun allah baska dert vermesin yavrularimiza....a.s.

merhaba arkadaşlar
benim de 12 yaşındaki oğluma da %70 göz tembelliği teşhisi kondu. kapatma tedavisiyle beraber gözlük kullanıyor. bu konuda tecrübesi olan, ya da konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olanlar beni bilgilendirirlerse çok sevinirim..

öncelikle geçmiş olsun aynı sorunu benim kardeşimde yaşadı:çok üzgünüm: 2 yaşından 20 yaşına kadar gözlük kullandı 12 yaşında kaymasının düzeltilmesi için bi ameliyat oldu ama gözlükten kurtulamadı 20 yaşında lazer ameliyatı oldu şuan gözlük kullanmıyo
kapama tedavisi göz tembelliğinde çooooookk önemli kardeşim çok küçük yaşta oldugu için sıkılıyodu aglıyodu gözündeki bandı çıkarıp atıyodu bu yüzden çok fazla yapamamıştık malesef ve çok zararını gördü büyüdükçe keşke dedi ama iş işten geçmişti yaş çok önemli ve uzun süre kapalı tutmaya çalışın elinizden geldiğince durumu ona anlatın kendisi gönüllü olarak yaparsa tedaviye daha uzun süre devam edebilirsiniz göz tembelliği yaşayanların büyük bi çogunlugunda göz kayması oluyo hatta çogu aile bu şekilde fark ediyo bu hastalıgı ama inşallah sizde olmaz başka sorularınız olursa cvplamaya çalışırım :teselli:

paylaştığınız bilgiler ve ilginiz için çok teşekkür ederim. durumu yeni farkettiğimiz için çok üzgünüm, ne yapacağımı bilemiyorum. kapama bu yaşta ne kadar etkili olur bilemiyorum ama ısrarla kapatmaya devam edeceğim. şu an için günde 6 saat kapatıyoruz. ilerleyen zamanlarda sizinle sohbetten büyük keyif alacağıma eminim.çok çok çok teşekkür ediyorum..sıkıntımı biraz da olsa hafiflettiniz..

benim oğlum da 6 yaşında fark ettik dünya göze götürdük hemen gözlük verdi ve sağlam gözü kapatma tevadisi verdi böylece tembel göz çalışmaya başladı.önce 6 hafta 9 saat--sonra 6 hafta 4 saat--sonra 6 hafta 2 saat bant taktık şimdi bu hafta doluyor ama hiç aksatmadan takılacak görme tamamen açıldı gözlük 9 yaşına kadar takıp bırakacak.6 hafta olmasının nedeni 6 yaşında olması.dünya gözü tavsiye ederim işinde 1 numara sağlık ihmale gelmez hele göz..acil şifalar dilerin canım

bizim bir tanıdığın çocuğunda da göz tembelliği olmuştu.çocuk küçük olduğundan gözündeki bantı tutup atıyordu bu yüzden doktor geçici bir süre için göz kapağını dikmişti..sonra düzeldi..geçmiş olsun...

merhaba
benim kızım 4 yaşında bizde yeni farkettik.bir gözü 3,50. her aksam gözkapama yapıyoruz.1,5- 2 saat.ama cok sıkılıyor.ayrıca göz kapama gözlüksüz ve yakın mesafe calışıyor.9 yaşından önce farkedilip calıştırılırsa düzelme ihtimali çok yüksekmiş.bende inanmadım ikinci doktora gittim kudret göz hastanesine onlarda aynı şeyi söylediler.yanlız ilk gittiğim doktor 1,5 numara dedi ve göz alıştırmasından bahsetmedi. kudrete gittiğimde direk 3 numaradan başlayıp göz alıştırmasından bahsetti.tekrar ilk hastanenin başka doktoruna gittigimde direk yüksek numara cocuğa fazla gelir dedi ama 2 numaradan başlanabileceğini ve günde 1 saat veya 2 saat göz kapama yapılmasını söyledi.başlarda zor olur ama alışır diyolar.
hepsi farklı bir şeyler söylüyor ama ortak noktalar buluyorsun.geçmiş olsun eğer kudret göze gitmediyseniz bir de orayı deneyin derim. ayrıca dünya göz hastaneside cok iyi diyorlar ankarayada acılacak bekliyoruz.

merhabalar ,
bendede goztembelligi var su anda 30 yasındayım kuçukken goz kaymam oldugundan anlasılmıs ve ne yazıkkı goz kapatma islemini tam olarak uygulamamıs ailem. babam kıyamamıs gozum bantlı gezmeme ben istememisim vs hatırlamıyroum tabiki . sonuç su anda sol gozum %80 gormuyor. rakam çok korkunç geliyor kime soylesem ama gorme alanı olarak %20 bile çok onemli bir paya sahipmis yani elbette goruyorum sol gozumle de ama uzagı çok zor seçiyorum saglam gozumu kapatırsam.
dolayısıyla kim ne derse desin daha yası 7 diyorsun sen mutlaka bu sansını deugerlendir ve kapatma islemini yapın sonra birkaç ay sonra kontrole gidin bakın. bu yanlıs ilac teavisi vs gibi bir durum değil zararı t ek yasadıgınız sıkıntı olur belki derslerinde biraz gerileme olur ama genel saglık acısından çok basarılıda olabilir
ilkokul birinci siniftaki gerilik onunuzdeki sene rahatlıkla kapanır ama goz tembelliugi is isten geçtikten sonra yerine gelmeyem bir sorun. bunu yasayan biri olarak çok isterdim kuçukken aglatıp yinede taksalarmıs o bandı.
ama ben gozlukkullanmıyorum numaram çok buyuk edğil 0,75 vs deniyor gozluk gerekli değil pek deniyor simdi aklım karıstı kullanmalımıyım ilerlermi bu tembellik acaba ?

slm canım bende de göz tembelliği var ama işin garip tarafı öğrendiğimde 20 yaşındaydım ve herşey için çok geçti dr tedaviis 9 yaşına kadar oluyo 1 gözü kapattıruyoruz demişti ama benim için çok geçti yapacak bişey yok annem hala der ve çok pişman naısl anlamdık şuçlunu benim diye tv bilg fazla bakamam algılamam çok zor oluyo tembellik beyinle alakalı olduğu için beyin yoruluyo amaa ne güzeldirki erken farketmişsin bence yaşı küçük düzelir bide ırsi olabilir diyolar bizde kimsede yok nasıl oldu nasıl anlamadım bilmiyorm

alperen ben rahatca izliyorum tv bilgasayar falan senin yuzde kac tembellik ??

öncelikle benim gibi bu problemi yaşayan herkese kolay gelsin ve geçmiş olsun diyorum. ve ayrıca Allahım beterini vermesin inşallah diyorum..

benim kızım şu anda 2.5 yaşında doğduduğundan itibaren 1 gözünde sürekli kayma vardı. bize normal göz doktoru hiçbirşeyi yok geçer dedi. 1 yaşına kadar bekleyin dedi bizde salak gibi bekledik. tabi bu arada kendi çocuk dr da aynı şeyi sölemişti.

biz 1 yaşında kızımı çocuk şaşılığı prf a götürdük. BU ÇOK ÖNEMLİ ÇOCUKLARINIZI ÇOCUK ŞAŞILIĞI DR NA GÖTÜRMELİSİNİZ.

dr bize kızımda biri 5.5 diğeri 6 numara hipermetrop olduğunu kaymanın sebebinin de göz tembeliği olduğunu, tembellik geçtiğinde kaymanın geçeceğini anlattı. bizde çoğunuzun yaptığı gibi 1 yaşından beri günde 2 saat sağlam gözü kapatma tedavisi uyguluyoruz . ayrıca gözlük için dr şöle demişti. * bundan hava su gözlük * ve aynen öle oldu kızım uyanır uyanmaz gözlüğünü takar

bu ayın sonunda kontrole götürücez tekrar bu sefer gözlerinin görme yüzdesini anlıcaz. eğer yüzdesi azsa büyük bir ihtimalle bu kapatma işi daha uzun sürelerle olacak. çünkü oradaki hastalardada görmüştük. örneğin bir kız çocuğu aynen benim kıkz gibi 1 yaşında başlamış ve kız 3 yaşında iken görme yüzdesi bir göz yüzde 20 diğeri yüzde otuz iken kız 7 yaşına geldiğinde bir gözü tam görmeye başlamış ve diğer gözü yüzde 80 olmuş. tabi bu çok mutluluk verici bişey. ama kızcağızın gözü günde 6 saat kapatılıyormuş. umarım bizim öle olmaz.

bu arada en son kontrole gittiğgimde kızımın göz derecesi düşmüştü 4.5-- 5 olmuştu.

dr sorarsanız ben izmir de dr tülin berk e götürüyorum ve de çok memnunum.

lütfen bu söylediğimi dikkate alın ve göz hastanelirinden ziyade çocuk şaşılığı uzmanınac götürün

esrako şaşılığın düzeldimi merak ettim benim kızımdada var. eğer düzeldiyse nasıl geçticevap verirsen sevinirim
rubi canım şaşılık uzmanı demişin ama ben etrafımda hiç böyle birşey duymadım
kızımı civar illerdeki özel göz hastanelerine götürüyorum ama şaşılık uzmanı dr var diyen olmadı benim kızıma kapatma tedaviside vermediler kafam çok karışık allah herkese şifa versin içinde benim meleğimedefisfisfis

merhaba
ben 18 yaşındayım ve göz tembelliğim var çocukluğumda 5 yaşımda iken farkedilmiş ancak benim huysuzluğumla hiç kapatmamışım gözümü..daha doğrusu çok az kapamışım şimdi hala sol gözüm çok az görüyor hiç yazı felan okuyamıyorum..ama yeni bi yöntem geliştirildiğini duydum NEUROVıSıON adında googlede aratınca çıkıyor.. 9-55 yaş arası herkese garantili görme artışı olduğu söyleniyor..bende denemeyi düşünyorum ve üstelik öyle hergün hastaneye taşınmak gerekmiyor.. bi programı bilgisayarınıza yüklüyorlar ve hergün ordan kontrol ediyorlar sizi.. her neyse gereken bilgiyi kendi sitesinden bulursunuz zaten..

benimde sol gözümde göz tembelliği vardı 4. sınıftayken farketti annem kayma yapıyordu çünkükaydirigubbakcemile3 sonra doktor gözlük verdi ve geçti şimdi allahıma şükür bişeyim yok inşallah kızınızında rahatsızlığı biran evvel geçer :1hug:

arkadaşlar benim oğluma da bugün teşhis kondu sol gözünde tembellik varmış,ne yapacağımızı şaşırdık? 7 yaş tedavi için geç diyorlar :KK43: bu yaşta fark edip tedaviden sonuç alan varmı?

benim kzımda 7 yaşında ve dört ay falan oluyor göz tembelliği teşhisi kondu .biz günde 6 7 saat kapama yapıyoruz hiç aksatmadık hemen hemen ve dört ayda yüzde yirmi gören gözü yüzde 40 a çıktı hatta yüzde 50 den de bi harf okuyabildi.7 yaş çokta geç diil.9 yaşında göz kasları gelişimini tamamlıyor umudunuzu kaybetmeyin

X