kızlar bakın anne sütünü hangi besinler artırırmış

cnnsysl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
282
3
40
Anne sütünü en çok artıran şey bol bol su içmektir.Halkta 'ne kadar çok yersem o kadar çok sütüm olur' şeklinde yanlış bir inanış var. Ancak ne kadar çok yediğiniz değil, ne yediğiniz daha önemli. Anne, normal ve dengeli beslenmeli. Yağlı olmayan proteinleri almalı. Yeşillik ve sebze tüketip, çorbalara ağırlık verebilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla, tahin-pekmez ve az yağlı süt ürünleri tüketilebilir.

Az sütü gelen annelere tavsiyeler:

Bu dönemde anne sütünü artıran yiyeceklere ağırlık vermeli.

Bunlar kısaca şöyle özetleyebiliriz: Bolca rezene ve ısırgan çayı tüketilebilir (günde n- 5 fincan). Şişmanlatmayan demir kaynakları olarak yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı, dereotu, çekirdekleri ile birlikte yenen siyah üzüm, dut pestili, yumurta ve yağsız kırmızı et tercih edilebilir. Hamilelikle bu demir kaynakları alırken, 20 dakika öncesi veya sonrasında, süt ürünleri ve koyu çay tüketilmemeli. Aksine yenilen yemeklere limon sıkılırsa daha faydalı olur. Susam yağı ile memelere dıştan dairesel şekilde hareketlerle masaj yapılması da katkı sağlar. Ayrıca günde 3 litre su içilmelidir. Anne sütünü en çok artıran ise alkolsüz biradır (malt özü), Sabah, öğle ve akşam sadece bir kahve fincanı içilecek alkolsüz bira, anne sütünü artırıp, içeriğindeki B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sistemini korur

onun için sıcak kompres yapabilirsin.sıcak havlu koyabilirsin yada yıkayabilirsin emzirme öncesinde.
emzirirken de bi yanda elinle sagabilirsin bende tıkanma olunca dr söylemişti.

bence en güzeli pompa canım.benimkide tıkanmıştı gögsümün dışında kızarıklık şişme ve çok şiddetli bi agrı oluşmuştu.dr. sordum bebek tam çekemedigi için tıkalı olabilir dedi.pompayla tek damla kalmayana kadar sağ dedi sağarkende elinle hafifçe gögsünü alttan kavrayarak sık dedi ve benimki açıldı.aynı sapsarı yağ gibi bişe çıktı umarım işine yarar geçmiş olsuna.s.

hepsi hikaye canım yazılanların %70 ini yaptım ben ve 1 gr. dahi artmadı

aynen,bana kalırsa süt işi bünyeden bünyeye değişiyor. Bazıları doğru düzgün beslenmezken 2 çocuk emzirecek kadar sütü oluyor,bazıları ise ne yaparsa yapsın olmuyor.

sütüm olsun diye uğraşanlardanım. internette bayağı bilgi almaya çalıştım. kendi tecrübelerimi paylaşarak yardımcı olmak istedim.
sütüm sezaryanlı olduğum için geç geldi. ilk başlardan itibaren emzirmeye özen gösterdim. önce emzirdim .sonra mama verdim günde iki kez. ilk bir kaç gun böyle devam etti. bir gece kalkıp emziremedim . mama verdim. sabahında kızım emmeyi unutmuştu.. mama verilirken önce muhakkak emzirilme gerekkliliğini görmüş oldum. benim kullandığım ürünler
rezene cayı
humana steel
soda
kefir
dere otu
bol su
krep

tüm annelere bol sütlü günler dilerim....

X