Bebişimin kafası büyükmüş, doktor sezeryan öneriyor!

elmalxix turta

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2007
1.182
4
46
Merhaba kızlar...
Dün doktorumuzla randevumuz vardı ve biraz kafam karıştı. bebişimin kilosu 2150 olmuş, boyu 10 gün, kafası 15 gün önde gidiyormuş. Doktorumuz, kafası bu şekilde gelişmeye devam ederse normal doğum imkansız dedi. Şu an kafa çapımız 8,5 cm. 9,5 cm'den itibaren normal olmazmış. Normal doğum isteyen biri olarak biraz moralim bozuldu açıkçası. doktoruma güveniyorum ama acaba işine geliyor diye sezeryana mı yönlendirmeye çalışıyor?

Kızlar, sizin bebişlerin kafa çapları kaç? Böyle bişey duyan oldu mu? Bu saatten sonra doktor değiştirmek istemiyorum ama inanın sezeryan da hiç istemiyorum...

Canım bilemiyorum ama bence dr. lar bazen böyle şeyler diyebiliyor.
Doğumu kendileri yaptırmak için yapıyorlar.
Bende ilk doğumumda aynı şeyle karşılaştım.
Kızımın kilosuna 4.000 gr. dedi ve kafasıda çok büyük demişti dr.
Ama ben ısrarla normal yaptırdım.
Çok kolay bir doğum oldu ve bebişimde 3.580 gr. doğdu.
Bence dr. değiştirmesen bile sağlama amaçlı bir başka dr. a kontrol ettir.
Eğer o da aynı şekilde konuşursa dr.una güvenmekten başka çaren kalmıyor.
Ama her söyleneni kafana takma.
Herşey gönlünce olsun.
Sana ve hepimize kolay doğumlar.....

Canım diğer tarfa yazdım görüşmerimi,hayırlısı olsun inşallah.Doktor öyle dediyse ve aklında soru işareti kaldıysa başka bir dokotra daha muayene ol.Kafasının gelişimini sor,büyük mü de,bu şekilde olursa normal doğum olur mu de..Bunlarda bir seçenek.İlla değiştirmen gerekmez doktorunu.Bak bakalım gerçekten böyle bir durum varmıymış.Varsa yola devam edersin doktorunla.Yoksa da ya sezryanla aynı doktora devam ..Ya da yeni bir doktora gidersin.
İnşallah doğru olanı yaparsın.

ben hiç böyle bişey duymadım canım neticede bebeğin kafası ne kadar büyük olabilir ki..sen başka bi doktora daha görün en azından bilgi edinirsin..

Bugün normal doğumla ilgili biraz yazı oludum netten.Bebek 4500 gr ve üzeriyse normal doğum önerilmez diyordu.Bu durumda omuzlar takılabilir felan filan bişeyler yazıyordu.
Bir de bebeklerin kafasının yumuşak olduğu ve doğum kanalından böylece geçebilecek halde olduğu yazıyordu.
Hiç bebek kafası büyükse sezaryan önerilir demiyordu.

Normal doğumla ilgili biraz araştırma yaparsan bu konuda açıklayıcı bilgiler bulabilirsin Elmalıcım.

cihazlara göre kısaltmalar değişirmi bilmiyorum ama benim usg kağıdımda BPD şeklinde geçiyor sanırım, çok emin değilim ama benim doktorum ilk kafa çapını ölçtüğü için o olduğunu düşünüyorum bizim BPD miz 83.4 mm çıktı 32+0 daki kontrolümüzde

aa evet BPD olan kafa çapıymış benim ki de 81.7 mm yazıyor yani...
8 cm mi olmuş anlamadım zaten doktor kafası büyük demişti

evet canım kafa çapımız o kadar :ecrin_bebek: desene koca kafalı olacak bizim minikler:))
yanlız bir önceki kontrolde doğumla ilgili konuşurken doktorum şimdilik sorun görünmüyor kafası aşağıda normalden büyük değil falan demişti, kaç santimetreden sonra olmaz acaba normal doğum?

ayy ben zaten sezeryana meyillydim bu da tuzu biberi olur sanırım
neyse yaa hayırlısı olsun benim dananın kafasıda aşağıda ama kafa
1,5 hafta önde gidiooo

X