Bebek Beslenmesi bebekler için ek gıda tarifleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
dutu ben çok severim yaaaaa bol bol da kilo yapar hemde :)))
memlekette evimizin önünde dut ağacı vardı..ağacın büyük geniş dalları vardı..her birimizin ağaçta bir odası (dalı) vardı (biz dört kardeşiz) birbirimize misafirliğe giderdik ve dutlarımızdan yememize izin verirdik..sabah ilk işim ağaca çıkmak ve dut yemekti kahvaltıdan önce..hiç inmezdim ağacın tepesinden..aklıma geldi birden çocukluğum..

geçen hafta verdik annemle sevdi maşallah tarhana çorbasını..valla ev yapımı hem besleyici hem de lezzetli oluyor..en azından gönül rahatlığıyla yedirebiliyoruz bebişlere..

mesele yoğurt çorbası yapcaz ya içine bi tutam nane koysak olur mu acaba.

nane koy gökçencim bişey olmaz alışsınlar...ben dün ezogelin çorbası verdim kendi evimize yaptığım çorbaydı çok severek yedi nane ve reyhanda vardı içinde

yulaf ezmesi falan kullanıyor musunuz arkadaşlar?mısır gevreği gibi mi bu yulaf ezmesi?!!mısır gevreği de kullansak olurmu,mesela iyice ezip muhallebi yaparken kullnsak nasıl olur?bol tahıl niyetine...
bi de karnabahar da verebiliyormuyuz bebişlere?

ya kızlar bence siz çok acele ediyosunuz anne sütü doyuruyorken 6. yadan önce çok fazla ek gıda vermeyi doğru bulmuyorum ben uyarımı yapayım ama yinede siz bilirisniz
tarhanaya 7. ayda mercimek yayla çorbalarına 8. ayda başlanıyo et tavuğa yumurtaya pekmeze peynire 6. ayda başlayabilirsiniz.tahıl olrakda 6.aydan
önce pirinç ve irmik dışındaki tahıllar alerji riski taşıdığından tavsiye edilmiyor.

patlıcan ve bakla turp şalgam kulalnılması önerilmeyen sebzelermiş.önce patates havuç kabak sonra taze fasulye brokoli bezelye semiz otu marul hette bebek severse kereviz bile katılabilirmiş.bunları kardeşim dr onu n kitabından okudum.
ben şu ana kadar pirinçli havuç papates kabak ve brokoli kulandım
meyvelerden de elma muz mandalina kullandım yavaş yavaş alıştırıyotrum kahvaltıda ise yumurta ve peyniiri dönşümlü veriyorum henüz muhahlebi vermiyorum

murgizcim ek gıdaya henüz başladığımı söyleyemem.birkaç defa verdim bişeyler.meyve püresi ve yoğurt.bunları da 3-4 defa ancak vermişimdir.ben de 6. ayının dolmasını bekliyorum ama şimdiden ne yapabiliriz onları merak ediyorum.yanlış şeyler vermeyelim diye.

evde olup emziren anneler 6 ay vermeyebilirler ama ben çalıştığım için mecbur başladık

ben severim kerevizi.o da sever belki.kızlar kahvaltıda peyni yumurta falan veriliyor ya zeytin de versek ezip olur mu ki!!!

evet çalışınca ya sağacaksın yada ek gıdalardan biraz biraz vercksin yani dimi...ben çalışmaya başlayınca kuzey 8 aylık olcak.daha rahat olurum heralde yemek konusunda.

sabahtan akşama kadar işte olcam ozaman sütüm kesilmez inşallah.

gökcencim benim kesilmedi..inşallah senin de kesilmez..3 aylıktı oğluş işe başladığımda..anne sütünü sağıyordum biliyorsun..ama çok zorlu günler geçirdim..alanyanın ağustos sıcağında öğlen 1 saat yemek izninin 30-35 dk.sı yolda geçiyordu..kalan 30 dk.da oğlumumu emzireyim, yemek mi yiyeyim, süt mü sağıp bırakayım şaşırıp kalıyordum..nitekim yarım saat işe geç geliyordum mecburen.. sütüm yetmediği için mamaya başlamıştık..bu kez de biberona alıştı, araya ramazan girdi..derken sütüm kesilme noktasına geldi ve oğlum emmeyi reddediyordu..kaşıkla verme mücadelemiz başladı..2 gün memeyi tutsun diye neler yapmadım..reçel, bal süre süre kandırmaya çalışıyodum, bir iki çektikten sonra farkediyordu ağlıyordu..bırakıyordu..biberon vermeyince alıştı..sağmıyorum şu an o kadar yok zaten..15:30 da mesaim bitiyor..alıyorum oğlumu geceler uzun..emziriyorum bol bol..bu arada ek gıdalara da başladık..rahatladı annem de ben de..

gizemcim ben de elimdeki tarifleri değerlendirmeye çalışıyorum..örneğin önceki gün kabak+patates+brokoli bileşimi bir çorba yaptım..daha önce de patates+havuç ve pirinç ekleyerek bir çorba yapmıştım sevdi yedi oğluş ama kabaklı çorbayı şekersiz yediremedim..çok garip bir tadı vardı..iki gündür kakasını yapamıyordu..iyi geldi sanırım hemen yapmış....
suyunu annem içirmese hiç aklıma gelmiyor benim..anneme güveniyormuşum meğer..d vitamini ve fe(demir) annem hatırlatmadıkça veremiyorum..

ridacım benimkide uyanıkken hemen ısırııp çekiyo memeyi hiç emmiyor ama gece tam uyanmadıysa veriyorum emiyo..yaramazzzzzz

mert çok yaramaz belliii....

murgizcim ek gıdaya henüz başladığımı söyleyemem.birkaç defa verdim bişeyler.meyve püresi ve yoğurt.bunları da 3-4 defa ancak vermişimdir.ben de 6. ayının dolmasını bekliyorum ama şimdiden ne yapabiliriz onları merak ediyorum.yanlış şeyler vermeyelim diye.

evet bende aynı hassasiyet içerisindeyim sürekli düşünüyorum araştırıyorum ne vermeli ne vermemeli tıp kitaplarından araştırıyorum internette pek güvenilir bilgi yok açıkcaşı
ama ben kafamda bir tablo yaptım şimdiilik sütüm akçşam yatarken doyuruyor o yüzden akşam yatarken emziriyorum
sabah 9 gibi kahvaltı ilk günler anne sütüne bir gün yumurta başta bir çay kaşığı ile başladım bir pınarın labne peyniri var 20 grlık paketlerde ondanda 1 çay kaşığı ile başladım buna alışınca gitgide miktarları arttırdım sonra pekmez katmaya başladım
sonra baktım anne sütünü sağmak zor biberon maması veye milüpanın sütlü portakallı mısırlısına katmaya başladım en sonda şimdi 8 tahıllı ballıya başladım kahvaltı için
öğlen 12 1 gibi sebze çorbası senin verdiğin tarifle aynı ama milüpanın organiklerini aldım vede toz karışım olan sütlü karışık sebzelerini aldım onlarıda deneyecem bir gün kabaklı sütlü pirinçli verdim
saat 4 gibi meyve pürei bazen cam rendede kendim bazen milüpanın organik meyvelr yada fratapura
saat 6.30 gibi yoğurt
saat 8.30 dada emip yatıyor ilerde bu öğünde muhallebi vercem valla benimde aklıma zeytin geldi ama ne zamamn konur bilmiyom
bide asla tuz yok zeytinyağını sebze çorbasına piştikten sonra koyuyom inek sütü kullanmıyorum daha ete başlamadım ama başlayacam
artık nerdeyse 1 yumurta ve nerdeyse 20 gr peynir koyuyom kahvaltıya
işte böyle
ama yaseminin deidği gibi biz evdeyiz o yüzden geçte başlarız yemekelriylede çok uğraşırız
aslında senin yaptığında çok doğru yavaş yavaş tatlara alıştırıyosun inş sorun yaşamazsın bu süreçte tatlarda alışınca inş güzelce yer
bizimki başta sorun yaratmıyodu ama iki gündür çığlık çığlığa bağırıyo agzını ktliyo zaten huysuz bence dişi çıktı çıkcak o yüzden yemiyo çünkü başta yiyodu

kuzey de bazen huysuzluğundan emmiyo ve aç aç uyuyor.sonra 10 dakika da bir uyanıp uyanıp emiyor.armut ve yoğurt favorisi.

6 ay dolmadan ek gıda vermem diyordum fakat Ecrin kum döktüğü esnada çok zayıfladı yaşamış olduğum üzüntüden de benim sütüm çok azaldı bizde başladık biraz biraz... emmeye devam ediyoruz ama yanında takviye bişeylerde yiyoruz en çok tarhana çorbası seviyo ananesi yapmış güzel güzel yiyo yavruş

kuzey de bazen huysuzluğundan emmiyo ve aç aç uyuyor.sonra 10 dakika da bir uyanıp uyanıp emiyor.armut ve yoğurt favorisi.

bizimki emmeden yatmazlaelaelaelaelae
yoğurt ardanında favorisi armut galiba alerji yaptı bende bi süre vermiyorum
meyve hiç sevmiyor zaten hep tükürüyor

X