Çay tiryakilerinin paylaşım alanı :))))

terlik

İYİLİK MELEĞİ
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2008
2.802
15
Biliyorum ki, Türkiye genelinde bende buna dahil olmakla birlikte halis Türk çayı severiz. O mis gibi kokusu bağımlılık yapar insana sanki... Ben uzun bir zamandır yeşil çayda tüketiyorum. Doktorlardan aldığım bilgiye göre siyah çaydan daha faydalıymış bizler için. Üstelikte şekersiz içerim çayımı severekde tüketiyorum. İnanın alışmış olsanız asıl çayın lezzetine o zaman varırsınız... Yeşil çay tükettiğim için ikindide misafirliğe gitmişsem zevkle içiyorum yada evde 5 çayında demleyip özlem gideriyorum zaman zaman... Sizlerin fikrinide almak istiyorum ne çayı tüketmeyi seversiniz... bitki çaylarımı , ülkemize has siyah Türk çayımı?....
Hatta çay resimeriylede katılımda bulunabileceğiniz bir topik burası.... bugün çaylar benden KK Hanımlarına.... a.s.

cay.jpg

semaver1xt3.jpg

sevgili terlik bu güzel topiğinden dolayı teşekkürler canım....
en halis muhlis türk çayını çok seviyorum...
şöyle buram buram buharı olacak mis gibi kokacak
mmmmmm süper yeşil çayı sevmiyorum...
bitki çayıda papatya çayı nı ıhlamuru falan seviyorum=)

Tavşan kanı güzel bir çay varken yeşil çayı içmem
Daha önce içtim ama hoşuma gitmedi.
Ben tam bir çay tutkunuyum çok severek içiyorum onsuz bir hayat düşünemiyorum

çay tiryakisi olarak topiği görünce hemen daldım.
siyah çay tiryakisiyim.içmesem başım ağrır ama
son bir yıldır yeşil çayda içmeye başladım.
hemde k.k sayesinde zaten k.k le tanışmamızda yeşil çay sayesnde oldu.
günde bir kupa mutlaka içiyorum bitki çaylarını içemem yeşil çayada biraz zor alıştım.
ama faydaları çok fazla kahvaltıdan bir saat sonra bir kupa içiyorum.hatta şu elimde çayım:))

çay tiryakisi olarak topiği görünce hemen daldım.
siyah çay tiryakisiyim.içmesem başım ağrır ama
son bir yıldır yeşil çayda içmeye başladım.
hemde k.k sayesinde zaten k.k le tanışmamızda yeşil çay sayesnde oldu.
günde bir kupa mutlaka içiyorum bitki çaylarını içemem yeşil çayada biraz zor alıştım.
ama faydaları çok fazla kahvaltıdan bir saat sonra bir kupa içiyorum.hatta şu elimde çayım:))

Bu kadar olur dilanazcığım, aynen benimde çay elimdeydi o yüzden bu topiği açma ihtiyacı hissettim canım... a.s.

çok güzel düşünmüşsün.
çay ve kadınlar kulubü ikisi birarada harika oluyor.
eşim maalesef çay sevmiyor.bende akşamları sadece kendime demlerim.
ama annemler ailecek çay tiryakisidir.gecenin bir yarısı bile çay içilir annemlerde.
çaysız muhabbet olmaz bizim ailede.......

sabah 9:43 olmasın arağmen 3 kupa çay içtim düşünün yani tiryakiliğimi :jeyyar:
e halis muliste lazım dah en olsun ki kaydirigubbakcemile3:lepi:

evet çaylar bendennnnnnnnnnnnnnn kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2

sabah 9:43 olmasın arağmen 3 kupa çay içtim düşünün yani tiryakiliğimi :jeyyar:
e halis muliste lazım dah en olsun ki kaydirigubbakcemile3:lepi:

evet çaylar bendennnnnnnnnnnnnnn kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2

çok güzel düşünmüşsün.
çay ve kadınlar kulubü ikisi birarada harika oluyor.
eşim maalesef çay sevmiyor.bende akşamları sadece kendime demlerim.
ama annemler ailecek çay tiryakisidir.gecenin bir yarısı bile çay içilir annemlerde.
çaysız muhabbet olmaz bizim ailede.......

bizdede gece yarısı annemin ve teyzelerimin aklına gelsin hemen demlerler...
anneannemde kalırdık yazın iki katlı ev ve biz yukarda uyurken birden sesler gelir aşağıdan mutfaktan hemen yeğenimle inerizki, bizimkiler çay partisi yapıyorlar bizde eklenirdik oohhh gecenin bir yarısı çaylar ve muhabbet teyzelerim dayım yengem enişteler herkesde eklenirdi tam bir curcuna... şakkıdı

Bende siyah çayı çok severim. Eşim malesef mükellef hafta sonları kahvaltıları hariç fazla tüketmez.
Yeşil çayı sevmiyorum fakat yararlı diye içmeye çalışıyorum. Son aylarda bitki çaylarına da merak sardım. Hele şu soğuk günlerde.... Ama sade içemiyorum yanında şöyle poğaçalar, kekler oldumu götürüyorum...

oyy biri çaymı dedi.
ben hastasıyım.
günde 5 defa çay demlerim.
ama gizli gizli.
kızıyorlar bana,özelliklede eşim.
kansızlık yapıyormuş.
ama ben vazgeçemem napimm.
bitki çaylarını sevemedim malesef.

Çay üzerine çok şey denmiştir...
Nicelerine ilham, nicelerine muhabbet, nicelerine dostluk nicelerine temsil, nicelerine şiir yazdırmış, nicelerine mani döktürmüş, niceleri kitap yazdırmış...

mirzacayqw1.jpg

cay1zu0bj3.jpg

Çayın demi;dostluğun derecesini,
Çayın tadı;dostun muhabbetini,
Çayın sıcaklığı ise;dostun kalbindeki uhuvvetin bir yansıması...

Tasavvuf geleneğinde sohbetten, zikirden sonra soğuk şeyler içilmesi hoş karşılanmaz, kalbi soğuttuğu farz edilir. Bu cihetle zikirle zerresi pak edilmiş terli vücutların yegane eczası çay olmuş, tekkelerde, odalarda şevkle içilmiş, muhabbetullaha eşlik etmiş, “küçük derviş” sayılmıştır çay.
Çayın rengi kandandır
İçen dervişandandır

Es-sohbetü bilâ çay
Kes semai bilâ ay
yani ki;

çaysız bir sohbet, aysız bir gökyüzü gibidir.

_alıntı_

hayırlı olsun terlik bacım topiğin daha yeni gördüm
tam benlil topik çaysız hayat düşünemem bile :1no2:
akaşam kadar heralde 30 kup bardak içiyorumdur
çok seviyiyorum çayıııııııııııııı
bide çay simali olsa şurda bi tek kahve var :nazar:
bende resim becerisi yokta ondan :roflol::roflol:

Şöyle güzel demlenmiş siyah çaya hayır diyemem, televizyonda izlediğim filmlerde çay içiliyorsa nasıl canım çeker anlatamam kalkar ben de demlerim, her akşam demleme çay içilir bizim evde, gün içinde poşet çay tüketiyorum mecburen hiç bir şey anlamıyorum akşama arayı kapatıyorum....:roflol:

arkadaşım bende çayı seviyorum ama bitki çaylarını seviyorum hemde çok bende tiryakılık derecesinde .Ama eskisi kadar içmiyorum çünkü bitkilerin geçmişte ilac niyrtine kullandıklarını biliyorum.Oyüzden bazen sıcak su içiyorum isteğimi bastırmak için.a.s.

benim yaptığım çaylar hiç güzel olmuyo :dilcikar:
tomurcuk kullanıcam ki ancak öyle tadı oluyo
her çayı denedim bi türlü yakalayamadım o güzel tadı :))

suylada alakalı canım.bizim buranın suyu sıfır kireç ama çayı pek güzel olmuyor.
bende annemlerden çay demlemek için su getiriyorum.çok farkediyor.....
tomurcuk bende kullanıyorum........

X