Ev ekonomisi hakkında önerileriniz var mı?

nadideiris

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2008
380
5
Ben mesela,çamaşır makinasında çamaşır yıkadığım zaman makinadan çıkan su ile balkonu,tuvaleti ve banyoyu yıkıyorum ve böylece hem su dan tasarruf ediyorum su faturası inanılmaz az geliyor hem de SU İSRAFI yapmamış oluyorum.Ayrıca kızartma yaptığım yağı en fazla bir yada iki kere kullandıktan sonra azar azar yemeklere ilave ederek hem YAĞ İSRAF etmemiş oluyorum hem de ekonomime katlıda bulunmuş oluyorum.Evimde mutlaka tasarruflu lamba kullanıyorum hem elektirik az gelmiş oluyor hem de küresel ısınmayı birazcık olsun enellemiş oluyorum.Bir de bayatlamış yada bayatlamaya yüz tutmuş ekmeklerimi tost makinasında yada fırında tekrar ısıtıp yiyorum ÇÖPE atmıyorum aksi halde hem günah, hem israf, hem de ekonomime zarar olur diye düşünüyorum. Ayrıca sebze ve meyvelerimi yıkarken musluğun altına bir küçük legen koyuyorum içine akan temiz suyu çiçeklere ve ağaçlara döküyorum.Bunun bana faydası olmasa da ağaçlara ve çiçeklere olduğu kesin!!!!
Sizlerinde böyle küçük ama yararlı bilgileriniz varsa bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
su fıkrı cok mantıklı geldı
ınce dusunuyorsun bellı kı ama gecınme derdı böle bırsey olsa gerekk
tebrıkler aklımda olcak bu fiikiir

Yağ konusunda ben biraz dikkatliyim sanırım. Ama su kullanmada evet bende durulama sularını kullanıyorum. Bayat ekmeklerimide dilimleyip dondurucuya atıyorum. Gerektiğinde teflon pilav tenceresine dizip mum ışığında ısıtıyorum. Birde eskimiş tost makinamı atmaya kıyamıyorum çalışkan bir makina. Aliminyum folyo koyup kullanıyorum bende.

güzel seyler tabii,tebrik ediyorum sizi ama bikac noktaya dikkat cekmek istiyorum kizlar...1.si kizartma yaglarini tekrar tekrar kullanmak kansorejen etki yaratiyor!!2.ci eski tost makinama alüminyum folyo seriyorum demissiniz,alüminyum folyo isiyla birlesince maalesef kötü sonuclar veriyor,ve buda kansere yol aciyor...alüminyum folyoyu lütfen sicakla temas ettirmeyin,yerine yagli kagit falan kullanin

güzel seyler tabii,tebrik ediyorum sizi ama bikac noktaya dikkat cekmek istiyorum kizlar...1.si kizartma yaglarini tekrar tekrar kullanmak kansorejen etki yaratiyor!!2.ci eski tost makinama alüminyum folyo seriyorum demissiniz,alüminyum folyo isiyla birlesince maalesef kötü sonuclar veriyor,ve buda kansere yol aciyor...alüminyum folyoyu lütfen sicakla temas ettirmeyin,yerine yagli kagit falan kullanin

cucu-pete'ye katılıyorum iki konuda da. su konusunda tabii çok mantıklı yaptıklarınız. sağlığınız da elverdikten sonra bir sorun yok bence. ben de su tasarrufu için taktım bir ara, suları kovada, leğende biriktiriyordum ancak annemde de bende de eklem-omurga rahatsızlıkları var ve ikimiz de nasibimizi aldık bu yöntemden. kovalara su boşaltıp kaldırırken dikkatli olun arkadaşlar.

ben mesela küvetin içine saçlarımı tarar sonra da tuvalet kağıdıyla ya da marketlerin indirim kağıtlarıyla alıp çöpe atardım. şimdi yüzümü kuruladığım kağıt havluları ya da gözlüğümü temizlediğim kağıt peçeteleri bir yerde biriktiriyorum. ve böyle lavabo, küvet içinden saç almak için kullanıyorum.

ayrıca enerji tasarruflu ampul kullanıyoruz her yerde. bir de şarj edilebilir piller. su ısınana kadar akan suyu duş başlığıyla vileda kovasına alıyorum. nasıl olsa lazım olacak. saçlarımı havluyla kurutmaya özen gösteriyorum. gece duş alıyorum genelde ve saç kurutma makinesi kullanmak zorunda kalmıyorum.tabii gece de kombi yandığı için bunu yapabiliyorum, eskiden yapamıyordum.

Bayat ekmekleri küçük küçük kare olarak kesip fırında kafif kızartıp çorbaların yanına veya salatalara kıtır ekmek yapabilirsiniz.

arkadaşlar makinanın suyunu nasıl alıyorsunuz onu anlamadım suyu çeşmeden atmıyomu makina :S

ayrıca bayat ekmekleri bende atmam buzluğa koyuyorum sonra köfte felan yapıcağım zaman kullanıyorum bide arkadaşlar böle temizlik deterjanları felan büyük boylarını alıyorum daha ekonomik oluyo geneldede indirimli olanlarını alırım

Kızartma yağını her seferde değiştirmek çok büyük israf olur. Acaba fritöz yada kızartma tenceresindeki yağ kaç kere kullanılailiyor. Daha uzun süre kullanmak için bir formül var mı? bir de patlıcanı nasıl kızartıyorsunuz çok yağ emiyor. Hem sağlıksız hem bütçeye zarar.

ben geçenlerde gördüm tefal bir alet çıkarmış bir kaşık yağ ile bir kilo patates kızartıyomuşsun içinde acaba nasıl olur ya nedense bana böle elektrikli şeyler çok suni geliyo elektrikli ızgara bilmem ne gibi tadı nasıl olur acaba

arkadaşlar makinanın suyunu nasıl alıyorsunuz onu anlamadım suyu çeşmeden atmıyomu makina :S

şimdiki evimizde pis su çıkış hortumunu bir deliğe sokulu şekilde bırakıyoruz ve biz o suyu hiç görmeden gidiyor.

eski oturduğumuz evlerde bir hortumla küvete akıyordu.

benim bildiğim böyle iki şekilde atılıyor. makinenin arkasına bir bakın isterseniz, bakalım sizinkinin ucu nereye gidiyor. a.s.

ben geçenlerde gördüm tefal bir alet çıkarmış bir kaşık yağ ile bir kilo patates kızartıyomuşsun içinde acaba nasıl olur ya nedense bana böle elektrikli şeyler çok suni geliyo elektrikli ızgara bilmem ne gibi tadı nasıl olur acaba

biz de takipteyiz. ama şu sıralar çok pahalı tefal'in çıkardığı o alet. ucuzlayana kadar bekleyeceğiz, nasıl olsa o zamana kadar kötü yönleri varsa, onlar da çıkar ortaya:jeyyar:

almanya'da çok satılıyormuş şimdi 160-190 euro gibi bir şey fiyatı. annem sorduğunda burada 500 liraya yakındı fiyatı.:1no2:

Yağ konusunda ben biraz dikkatliyim sanırım. Ama su kullanmada evet bende durulama sularını kullanıyorum. Bayat ekmeklerimide dilimleyip dondurucuya atıyorum. Gerektiğinde teflon pilav tenceresine dizip mum ışığında ısıtıyorum. Birde eskimiş tost makinamı atmaya kıyamıyorum çalışkan bir makina. Aliminyum folyo koyup kullanıyorum bende.

canım mum ısıgında ekmek nasıl ısınır anlayamadım

bende bulaşık makinem olmadığı için bulaşıkları elde yıkıyorum.durularken altına leğen koyup o suyuda değerlendiriyorum.ve faturam daha düşük geliyor.çamaşır makinesinin suyunu kovaya almayı çok düşündüm ama kova taşarda heryer ıslanır diye korkuyorum .o yüzden hiç denemedim.

eskiden sifonumuzda tek seçenek vardı. son 2-3 yıldır ise, iki seçenekli 3/6 litre sifon kullanıyoruz. çok memnunuz. sifonun içine su dolu şişe koyma yöntemi pahalıya mal oldu bizde. iki defa sifonun içindeki ip ya da onun gibi şeyler bozuldu. :1no2:

bir de lavaboların alt kısımlarında minik vanalardan ortaya kadar kısıyoruz. çünkü musluğu açınca aşırı şiddetli bir şekilde ve çok miktarda su akıyordu, orta seviyeye getirince bile fazlasıyla yeterli oluyor. bizim faturalarımızı bu iki yöntem oldukça hafifletmişti. a.s

bir de genel olarak, evimize yakın marketlerin indirim kataloglarını toplayıp, liste yapıyoruz. hem yürüyüş oluyor, hem de bütçeye çok katkısı oluyor. birkaç ürün kampanyada diye bir markete gidip diğer şeyleri de oradan almıyoruz.

özellikle tuvalet kağıdı, kağıt havlu, selpak (32'li/8'li/10'lu) büyük ambalajlarda alıyoruz, dolapların üst raflarından alması da kolay oluyor, hafif olduğu için. deterjan, yumuşatıcı, şampuan yine aynı şekilde. şok indirimlerde alınca bir süre rahat ediyor insan.kaydirigubbakcemile5

Ben alışveriş merkezlerinde rastlamıştım deneme yapıyorlardı. Banada cazip geldiği için izledim ama izlerken asla almam diye düşündüm. Bikere dolu dolu patates koyamıyorsunuz tek seferde çünkü 1 kaşık yağ ile içindeki patatesler harmanlanarak döne döne pişiyorlar. Çok koysanız rahat dönemez ve pişmez patatesler. İşlem bittiğinde göze hitap etmeyen yapış yapış gibi anlamsız bişey ortaya çıkmıştı. Ayrıca tuhaf bir koku yayıyordu yani patates kızartması kokusuna dayanamam ama o an hiç hoşuma gitmemişti.
En güzeli patatesi fritözde pişirmek sanırım cokacimcoook ve dahada güzeli patates kızartmasını ayda yılda bir yapmak çünkü zaten biz bayanlara çok zararlı. yerimseniben

Son düzenleme:
Ben evimin ihtiyaçlarını alırken herşeyin büyüğünü alıyorum çok ekonomik oluyor.Yağ alacağım zaman 18 kiloluk olanlarından,tuvalet kağıtlarını 32 lik ve eğer çok çok ucuzsa birden fazla alıyorum çamaşır deterjanlarını da büyük alıyorum çok ucuzsa yada promosyon falan varsa birden fazla alıyorum ve evimin her yerinde farklı temizleyici ürünü kullanmıyorum lavaboları,tuvaleti falan bulaşık deterjanıyla yıkıyorum bu benim ekonomimi gerçekten etkiliyor ve tasarruf sağlıyor.Çöp poşeti falan satın almıyorum alış veriş yaptığım poşetleri kullanıyorum zaten birçok bayan da böyle yapıyordur.

bende makinanın su atık hortumunun altınakova koyuyorum balkonumu yıkıyorum ve beyazlar yıkanırken enson attığı yumuşatılı temiz suyu altına leğen koyup çocuklarmın kotlarını veya paspas gibişeyleri koyuyorum altına hem kirleri kabarmış oluyo hem deterjandandan hem sudan tasarruf oluyo hiç bişi bulamassam tuvaleti detarjanla yıkayıp makinanın suyu ilede durulamısını yaparım..lambalarımın hepsini tasarruflu lambalardan .. marketlerin indirimini takip edip uygun olanları alırım.. tek marketten değil nerde ne daha hesaplıysa onu alırım tuvalet kağıdı ,kağıt havlu ,detarjan ,un giibi maddeleri genelde büyük ve ekonomik olanları alırım..ekmekleri asla ısraf etmem fırında kurutup galeta unu yaparım ,yumurta ile kızartırım ..market poşetlerini atmam çöp poşeti vs yaparım..gazeteleri atmam muhakkak lazım olacak bişi bulurum.mutfakta sebze ,meyva yıkamadan önce leğende bekletirim böğlece daha kolay temizlenir ..bulaşık makinası ,çamaşır makinası asla bir kaç bulaşık veya çamaşır için açmam ..ocağı açıp, üzerine tencere vs koymadan boşa yakmam odaların lambaları boşa yakmam evde herkesi uyarırım.. birde çeşit , çeşit ama yicem kadar yemek vs yaparım ki çöpe gitmesin. eğer bol olmuşsa kayınvaldeme götürüm veya komşulara hem onlar memnun olur hem israf olmaz..

X