Çikolata kisti

sema1977x

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2009
2
0
İyi günler, 32 yaşında bekar biriyim.2 sene önce laporoskopi yolu ile çikolata kisti ameliyatı oldum. ameliyattan 3 ay sonra kontrole gittiğimde tekrar ufak kist çıktı doktor doğum kontrol hapı verdi 2 yıldır kullanıyorum hapı, acaba bu hapları almam ve de bu ameliyatı olduğum için çocuk sahibi olmam mümkün mü?

Sizin taşıdığınız endişeyi ben de taşıdım halen de taşımaktayım. 7 yıl kadar önce ben de laporoskopik (son evre )endometriozis ameliyatı oldum. Sonrasında bekar olduğum dönemlerde doktorum yaşımın ilerleyişi ve sigara kullanıcısı olmamdan dolayı bana yumurta dondurmayı önermişti. Ancak ben çok ta üstünde duradım konunun. Şimdi 35 yaşında ve neredeyse 2 senedir evliyim. Tabi uzun yıllar da doğum kontrol hapı kullandım. 1-1.5 yıla yakındır çocuk istiyoruz ancak sebebi bilinmeyen (bence endemetriozis yüzünden) bir sebepten henüz başaramadık. Size diyeceğim şu ki şu an madem bu endişeleri taşıyorsunuz vakit kaybetmeden konunun uzmanına giderek yumurta dondurma işlemi hakkında bilgi alın. Ben yakın zamanda tüp bebek tedavisine başlayacağım. Sağlıklı günler dilerim...

İyi günler, 32 yaşında bekar biriyim.2 sene önce laporoskopi yolu ile çikolata kisti ameliyatı oldum. ameliyattan 3 ay sonra kontrole gittiğimde tekrar ufak kist çıktı doktor doğum kontrol hapı verdi 2 yıldır kullanıyorum hapı, acaba bu hapları almam ve de bu ameliyatı olduğum için çocuk sahibi olmam mümkün mü?

Merhaba sema1977x;

Endişelenmeyiniz, çocuk sahibi olabilirsiniz, bahsettiğiniz operasyon ve kullandığınız ilaç, gebelik düşündüğünüz zaman size engel olmayacaklardır. Sağlıklı ve etkili tedaviler diliyorum.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

marhaba ben 10 yıl önce çukulata kisti ameliyatı oldum ve 3 ay sonrada hamile kaldım şu an9 yaşında bi kızım var tekrar hamile kalmak istiyorum yaklaşık 9 aydır korunmuyorum 9 yıldur doğum kontrol hapı kullanıyordum bıraktım ama korkmaya başladım acaba hastalığımdan yada haplardan kalamıyo olabilirmiyim sanırım bu rahatsızlık tüplerde yapışıklık yapıyomuş bundan korkuyorum açıkçası aydınlatırsanız sevinirim

Merhaba tunabeyza,

Bahsettiğiniz durumlar elbette gebeliğe engel olabilecek özellikteler. Ancak, bu durumun ya da durumların neler olduğunun son derece net ve kesin biçimde ortaya konması gereklidir ve mümkündür de. Sizin adetinizin üçüncü gününüzde FSH, LH ve E2 hormon düzeylerinizin ölçülmesiniz sağlayınız, eşlinizin de Kruger kriterlerine göre sperm sayı, hareket ve morfolojisinin incelenmesini sağlayınız. Bir de sizin ultrason eşliğinde her iki yumurtalığınızın rezervinin de doğru biçimde değerlendirilip, tüm elde edilecek sonuçlarla birlikte doğru biçimde yorumlanması gerekli diye düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

osman bey cevabınız için teşekkürler hormonlarıma bakıldı ve yumurtlamamda bi sorun olmadığını söyledi doktorum ama panik yapma dedi 9 ay hamile kalamamak sizce bi sorun olabileceği anlamına gelebilirmi korkup tüplerde yapışıklık olması endometriuzis hastalarında sık görülen bi durummuş çünkü 32 yaşındayım yaşta bi atken olabilirmi

merhabalar ben 5 aylık evliyim rastlantı eseri yumurtalıgımda 5 cm lik kist oldugunu ögrendim.illaki ameliyatmı olmam lazım yine tekrarlıcaksa ne anlamı kaldı..başka çaresi yokmudur bunun hamile kalabilirmiyim yoksa aldırmak zorundamıyım...uuf uuuf

Tekrar merhaba tunabeyza,

Endometriozis, ilerleyen dönemlerde yapışıklıklara neden olabilmektedir. Eşinizin sperm sayı, hareketi ve morfolojisi de size süre tanımada önemli bir kriter olacaktır. Tüm bunlara göre tedavi desteğine ihtiyaç olup olmadığına karar verilmelidir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba sesa,

Bahsettiğiniz durumun tek tedavisi ameliyat değildir. Sırası ile izlenebilecek adımları vardır. Önce gözlem, sonra ilaç, sonra duruma göre operasyon olabilir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

X