Plasenta previa

DIPTISDIPTIS

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
6.393
3.601
PLASENTA PREVİA

Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen transferini sağlayan gebeliğin devamı açısından hayati bir organdır. Plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine yerleşmesine plasenta previa denir.
Gebeliğin henüz başında gebelik ürününü oluşturan hücre topluluğundan plasentayı oluşturmak üzere bir yapı ayrışır ve bu yapı anne rahminin iç yüzeyine yerleşir. Bu yerleşim rast geledir. Gebeliğin ilk 3 ayında plasenta rahim çıkışına (serviks uteri) doğru yerleşmiş olsa da gebelik ve dolayısı ile rahim büyüdükçe plasenta serviksi kapatmayacak şekilde yukarı çekilir. Ancak bazı gebeliklerde plasenta serviksi kapatmaya devam eder ve bu durumda plasenta previa tanısı konur. Meydana geldiğinde özellikle ciddi kanamalarla gebeliği komplike hale getirir ve çoğunlukla gebelik erken sonlandırılmak zorunda kalınır.

Risk faktörleri nelerdir?
1. Annenin 35 yaş üzerinde olması
2. Daha önce çok sayıda düşük veya küretaj geçirmiş olmak
3. Çoğul gebelik olması
4. Daha önce rahim ameliyatı geçirmiş olmak
5. Daha önceden plasenta previalı gebelik geçirmek

Plasenta previa da yakınmalar nelerdir?
İlk bulgusu lekelenme tarzında açık kırmızı vaginal kanamadır. Bu kanama şiddetli de olabilir. Kanama sırasında rahimde kasılma olmaması ve hastanın ağrı hissetmemesi plasenta previa için karakteristik bulgulardır. Ancak bazen beraberinde doğum sancısı şeklinde ağrılar görülür.

Tanı nasıl konur?
Ultrason, plasenta da dahil olmak üzere rahim içi yapıların incelenmesinde önemlidir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total, kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel Plasenta previa olarak adlandırılır. Ultrason ile previa tanısı konan gebeye vaginal yolla steril spekulum muayenesi yapılarak vaginal kanamanın başka bir patolojiden olup olmadığı kontrol edilir.

Tedavi
Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına ve kanama miktarına bağlıdır. Burada bebeğin doğumuna ne kadar süre kaldığı da önemlidir. Mümkün olduğunca doğum geciktirilerek bebeğin olgunlaşmasına fırsat tanınmaya çalışılsa da çok şiddetli bir vaginal kanama da gebenin hayatı tehlikeye gireceği için gebelik sonlandırılır.
Plasenta previa kanaması bebek olgunlaşmadan önce meydana gelmişse ve kanama miktarı azsa bebeğin olgunlaşmasına izin verilir.

Vaginal kanaması olan hasta hastaneye yatırılarak izleme alınır. Plasenta previadaki kanama annenin hayatını tehlikeye sokabildiği gibi daha az miktardaki kanamalar annede kansızlığa neden olacaktır. Bu nedenle tanı konar konmaz tam kan sayımı yapılır. Varsa annedeki aneminin düzeyi saptanır. Anemiyi tedavi etmek için kan yapıcı demir ilaçlarına başlanır. Eğer kansızlık ilaç tedavisi ile düzeltilemeyecek boyutta ise kan transfüzyonu zorunludur. Kan transfüzyonu ile annenin hemoglobini en az 10 gr/dl seviyesine yükseltilir.

Annenin fiziksel aktivitesi de plasentadan kanamayı başlatabilmektedir. Bu nedenle hastanın fiziksel aktivitesi kısıtlanarak yatak istirahatine alınır.

Rahim kasılmaları erken doğum eylemini ve dolayısı ile kanamayı başlatacağından önlem olarak doğum eylemini baskılayıcı (tokolitik) tedaviye başlanır.

Bu şekilde hastanede durumu stabil hale gelinceye kadar izlenen hasta bebek olgunlaşması henüz tamamlanmamışsa evinde yatak istirahatine devam etmek şartıyla taburcu edilebilir. Bu arada doktorun uygun göreceği sıklıkta takiplere devam edilir.

Cinsel ilişki de kanamayı başlatabileceğinden plasenta previalı hastalarda yasaklanır.

Takipler sırasında bebek olgunlaşması tamamlandığında veya vaginal kanama ciddi boyutlara ulaştığında doğuma karar verilir

Plasenta previa da doğum genellikle sezaryen ile olur. Ancak plasenta tam değil de kısmi olarak rahim ağzına yerleşmişse vaginal doğumda denenebilir.

ALINTIDIR

Canım çok sağol bilgiler için..

Ben 31 haftalığım en son gittiğimde yarım yukarı çıkmıştı plesanta. Fakat çok şükür ki bende kanama lekelenme gibi bir durum yok. Okuduğumda ne kadar ciddi olduğunu daha iyi anladım. Doktorumuz ilişkiyi yasakladı ve eğer yukarı çıkmazsa sezeryan ile doğum olucağını söyledi.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.benim ablamda 21 haftalık hamile ve 2 ay öncesinde ona da bu tanı konmuştu.şuan onun da biraz yukarı çıkmış.bende dün tv de Aşkın Nur Yengi den duyunca ne kadar ciddi bir hastalık olduğunu kavrayabilmiştim.o da bu hastalığa sahipmiş.sanırım o'nda yukarı çıkma olmadığı için bayağa zor bir doğum geçirmiş ve doğum sonrası uzun bir süre yatak istirahatı verilmiş.umarım ablam ve tüm bu hastalığa sahip olanların doğuma kadar plesanta olması gereken yere gelir ama bu hastalıkta kendini fazla yormamanın ve istirahatın önemli olduğunu lütfen unutmayın ve kendinizi fazla yormayın.bu arada bende 14 haftalık hamileyim.herkese sağlıklı hamilelikler temenni ederim.

ıyi olmuş bu konunun sabitlendiği. Bende sanırım 12 haftalıkken falan plesanta previa olmuştu, kanama olunca hastaneye gittim, düşük olacak diye çok korktum ama bunda düşük olmuyormuş, doktor ilaç verdi kanamayı durdursun diye, bikaç hafta öyle lekelenme şeklinde kan geldi, doktor yukarı çıkabilir demişti, çıktı çok şükür, şuan normal yerde ve ben 34 haftalığım... Çıkmasaydı yada tekrar inerse sezeryanla doğum yaptırılıyor, normal doğum olmuyor. Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin.

İyi olmuş bu konunun sabitlendiği. Bende sanırım 12 haftalıkken falan plesanta previa olmuştu, kanama olunca hastaneye gittim, düşük olacak diye çok korktum ama bunda düşük olmuyormuş, doktor ilaç verdi kanamayı durdursun diye, bikaç hafta öyle lekelenme şeklinde kan geldi, doktor yukarı çıkabilir demişti, çıktı çok şükür, şuan normal yerde ve ben 34 haftalığım... Çıkmasaydı yada tekrar inerse sezeryanla doğum yaptırılıyor, normal doğum olmuyor. Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin.

merhaba plesenta previa teşhisiyle 1,5 aydır yatıyorum. 27 haftalık hamileyim. siz bu konuda en son 34 haftalıkken yazmışsınız. sizin hamileliğiniz nasıl geçti, doğum nasıl oldu? bebişiniz sağlıklıdır umarım
kanamalarım ara ara devam ediyor, çok endişeliyim bilgi verirseniz çoook ama çoook sevineceğim

bende bu durumla karşılaşan birisi olarak yaşadıklarımı paylaşmak isterim. gebeliğim erken haftalarından beri belliydi bu durum. doktorum her ultrasonda söylüyordu tam plasenta previa olduğunu ve beni her gittiğimde uyarıyordu bu durumun ciddi bir kanamaya neden olabileceğini bu durumda ise yapılabilcek tek şeyin sezeryanla doğum olacağını. bu sebepten dolayı hareketlerime dikkat etmemi,cinsel ilişkiden kaçınmamı, başka bi yere gitsem bile kesinlikle alttan muayene olmamamı vs. ağrılarım oluyordu ara sıra özellikle yorulunca o yüzden olası kasılmaları önlemek için prepar kullanıyordum ağrı durumuma göre doktorumun bilgilendirdiği şekilde dozajı ayarlıyordum. acabalarla dolu haftalar geçirdim özellikle 28. haftadan itibaren daha dikkatli olmamı söyledi hep. bende dua ediyordum her gün en azından 36. haftayı görsem diyerek. 35+6 olduğum gün her sabah olduğu gibi annemlere geldim ilacımı evde unutmuştum o gün hiç içmedim ama gün içinde değişik hissediyordum kendimi karnımda tuhaf sertleşmeler oluyordu ama düzensiz olduğu için önemsemedim. akşam yatarken eşime bu hafta doğurmazsam iyidir dedim. sabah kalktım tam 36 haftalık olmuştu bebeğim tuvalete girdim. daha elimi yüzümü yıkama fırsatı bulamadan sıcak sıcak bişeyler akmaya başladı ilk başta suyum geldi herhalde dedim ama bir baktım ki kan hemde ne kan sanki çeşme açılmıştı. uyuyan eşimi bağırarak kaldırdım anında evden çıktık. çanta manta hiç bişey almadan pijamalarımla. çünkü onları alabilcek gibi birşey değidi. anında çıkmamıza rağmen yerlere bile damlamıştı kanlar tabi bunları sonradan görüyorum. hemen hastaneye gittik Allahtan hastane çok yakındı evimize beni aldılar hemen tekerlekli sandalyeyle ama bir aksilik vardı doktorum orda değildi başka hastanede ameliyattaydı :KK43: artık başka bir dr hemen ultrasona aldı bebeğe ve kanamaya baktı. bebek yaşıyordu bi sorun yoktu beni hemen ameliyata alacağını söyledi bu sırada doktoruma ulaşmışlar 500 mt ilerde başka bir hastanede olduğunu beni hemen oraya göndermelerini söylemiş. orda damar yolumu falan açtılar ve yola çıktık. ben şaşkınlık içerisinde bir sürü şey düşünüyorum tabi o sırada birazdan bebeğime kavuşacaktım ama aynı zamanda korkuyordum bu kanamadan. neyseki öteki hastaneye vardık beni hemen alıp hazırlamaya başladılar ayağıma kadara varan kanları temizlediler ve önlüğümü giyip ameliyathaneye gittim. benim yaşadıklarım bunlar kızlar umarım sizler bu kötü deneyimi yaşamadan kavuşursunuz bebeklerinize lütfen bu durumu ciddiye alın ve kendinize dikkat edin hepinize hayırlı doğumlar diliyorum.

merhaba hera76 başından geçenleri okuyunca inan gözlerim doldu. seni çok iyi anlıyorum 4.ayımda çok az kanamam olmuştu bir hafta dinlenip tekrar işe dönebilmiştim. 21.haftada yine az az başlayan kanama 22.hafta başında bir akşam seninde söylediğin gibi sular sellere dönüşünce ve içimden parçalar dökülmeye başlayınca anik halinde hastaneye zor yetiştik, bebeğimizi kaybettiğimizi sandık doğumhanede serum ve ilaçlarla kanamayı azalttılar 8 gün hastanede kaldım bu süre zarfında 2 büyük kanama daha geçirdim, sürekli yatmama rağmen ara ara, az da olsa kanamam oluyor. içime yerleşen bu korkudan psikolojim bozuldu, tuvalete gitmeye korkar oldum, sürekli içimden bişeyler akıyormuş, kopuyormuş gibi hissediyorum ve aynı şeyleri yaşamaktan çoook korkuyorum. umarım doğabilecek haftaya kadar dayanabiliriz bebişimle. 1 aydır evde yatıyorum şuan magnezyum, progestan ve vitamin kullanıyorum sadece dr için evden çıkıyorum. sen prepar diye bir ilaç kullanmışsın bu ilaç ne işe yarıyor ki bana dr um hiç bundan bahsetmedi?

allahım lütfen izin ver bebişlerimize sağlıkla,sıhhatle kavuşalım

bende 5. ayıma yeni girdim gecen ayki kontrolümde doktorum plesantanın aşagıda olduğunu söylemişti dünkü kontrolü dört gözle bekledim ama yukarı çıkmamış. doktorum 28 haftaya kadar beklememi söyledi o zamana kadar çıkma ihtimali varmış.şükür daha benimde lekelenmem falan olmadı ama insan endişeleniyor.

28.haftaya kadar çok ama çok dikkatli olmanı tavsiye ederim. kendini çok yormamaya, çok ayakta kalmamaya dikkat edersen belki işe yarar. en azından benim yaşadıklarımı yaşamadan bu süreyi atlatmanı dilerim sevgiler

sınıf öğretmeniyim birde 2. sınıfı okutuyorum. keşke hep oturabilsem ama akşama kadar hep ayaktayım oturma şansım yok.CADIARZU

umarım herşey yolunda gider, allah kolaylıklar versin
en azından akşamları evde bacaklarını yukarı kaldırp dinlen. ev işi yemek v.s işleri boşver. bende ilk zamanlar temizlik bile yapmaya devam etmiştim. şimdi en az 2 ay daha yatağa mahkum haldeyim. akıllandım ama geç oldu. allahım yardımcımız lsun

kızlar dr banada 3gun evvel plesenta onde teshısını koydu ve 1ay dınlen ılıskı yok dıkkat et dedı eger yukarı cıkmazsa sezeryan olursun dedı 5.ayda net soylerım nasıl olacagınıdedı..
ben o şokla dr sormayı unuttum bu onde olması düşük rıskı tasırmı pekı..
allah korusun bebegımı dusurme rıskım varmı yanı

canım plesantanın önde gelmesi düşük riskini artıyor, o yüzden kesinlikle doktorunu dinle yat dinlen ilişkiye kesinlikle girme. Ağır kaldırma, uzanma yatay vaziyette mümkünse ayakların yüksekte dinlen. Sonra ki haftalarda genellikle yukarı çıkıyormuş.

canım plesantanın önde gelmesi düşük riskini artıyor, o yüzden kesinlikle doktorunu dinle yat dinlen ilişkiye kesinlikle girme. Ağır kaldırma, uzanma yatay vaziyette mümkünse ayakların yüksekte dinlen. Sonra ki haftalarda genellikle yukarı çıkıyormuş.

saol canım bılgılendırdıgın ıcın ınsallah saglıcakla bırsey olmadan kucagıma aldıgım gunlerıde gorurum :Saruboceq::Saruboceq:

bu pazartesi dr gittiğimde bana da plesentası aşağıda dedi. ben 15. haftamdayım ama bu konunun ciddiyetini sizleri okudukça daha iyi anlıyorum. madem bu kadar önemli kendimizi yormamalıyız.
Allahım korusun bebişlerimizi. :Saruboceq:

ben 2 kere kanama geçirdim 2side çok yoğun kanamalardı plasenta previa totalisim, 25. haftadayım ve çok korkuyorum hep yatıyorum...

Merhaba arkadaslar, bende 17 haftalik gebeyim ve 4 aylikken kontrolde doktor benim plasentamin rahmi kapattigini soyledi, Total olup olmadigini bilmiyorum, onceden bu konuyu okumustum ama bende de olunca sizlerin tecrubelerini de okudum.
Benim kanamam yok ama endiselendim gercekten.. Tecrubelerinizi yazarak bizleri bilgilendirdiginiz icin cokkkk tesekkurler... Insallah en kisa surede olmasi gereken yere cikar su plasenta.. Allah bebegimizi korusun ve bizlere bagislasin ins.... :Saruboceq:

X